#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/03/2013 18:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σοκ: Θα πληρώσουμε και το 2013 το χαράτσι των ακινήτων μέσω της ΔΕΗ



Σε ναυάγιο οδηγήθηκε ακόμη μια συνάντηση της τρόικας με τον Γ. Στουρνάρα και όλα τα ανοικτά θέματα μετατίθενται πλέον σε νέα συνάντηση με το οικονομικό επιτελείο αλλά κυρίως στο ραντεβού στο Μαξίμου με τον Αντώνη Σαμαρά. Οι συναντήσεις θα γίνουν εντός της εβδομάδας, ώστε στο τέλος αυτής να φύγει η τρόικα με κλεισμένα όλα τα θέματα και να συνταχθεί η έκθεση για την χορήγηση της δόσης των 2,8 δισ. ευρώ. Δόση η οποία είναι του Μαρτίου αλλά μάλλον θα την πάρουμε τον Απρίλιο.

Από την άτυπη ενημέρωση του υπουργείου μετά τη συνάντηση που κράτησε λιγότερο από δύο ώρες (ίσως και γιατί στις 6 θα μαζεύονταν οι Αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα και δε θα είχαν από που να φύγουν οι τροικανοί) αυτό που προκύπτει είναι ότι δεν υπάρχει καμιά συμφωνία ούτε για τις απολύσεις, ούτε για τα ληξιπρόθεσμα και τις δόσεις ούτε και για τα «κόκκινα» δάνεια, αν και στο θέμα αυτό μάλλον υπάρχει σύγκλιση και απομένει η ρύθμιση η οποία, όμως, δε θα πιάνει πολλούς δανειολήπτες αφού τα κριτήρια θα είναι σκληρά.

Σύμφωνα, πάντως, με πληροφορίες του antinews, υπάρχει ένα δυσάρεστο γεγονός που αφορά εκατομμύρια Έλληνες. Κι αυτό λέγεται «χαράτσι» στα ακίνητα. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι πιθανότατα θα ισχύσει για ένα ακόμη χρόνο αυτό το έκτακτο μέτρο που είχε επιβληθεί από τον Ευ. Βενιζέλο. Θα αναβληθεί δηλαδή για ένα έτος η θέσπιση ενιαίου φόρου ακινήτων και θα πληρώσουμε και φέτος το φόρο που έρχεται μέσω της ΔΕΗ και ο οποίος είναι σημαντικά μεγαλύτερος από το φόρο που θα επιβαλλόταν με αφορολόγητο πιθανότατα 50.000 ευρώ και κλιμακούμενους συντελεστές.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η τρόικα είπε ότι δεν πρέπει να αποσυνδεθεί ο φόρος στα ακίνητα από το λογαριασμό της ΔΕΗ γιατί τότε δε θα εισπραχθούν τα χρήματα που έχουν υπολογιστεί και θα δημιουργηθεί μια νέα γενιά ληξιπρόθεσμων.

Αν υπάρξει αντίδραση και τελικά αντικατασταθεί ο ΕΕΤΗΔΕ (το χαράτσι) με τον ενιαίο φόρο τότε και ο τελευταίος θα πληρώνεται μέσω της ΔΕΗ. Υπενθυμίζεται ότι έχουν υπολογιστεί για φέτος έσοδα από τα ακίνητα της τάξης των 3,2 δισ. ευρώ.

Κατά τα λοιπά η συζήτηση που έγινε δε κατέληξε πουθενά και οι επόμενες ημέρες θα είναι κρίσιμες για την ολοκλήρωση της περιοδείας της τρόικας στην Ελλάδα.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 10/03/2013 18:17:19

    Θα μπορούσαν να βάλουν όλες τις οικονομικές υποχρεώσεις των πολιτών στο κράτος μέσα στο λογαριασμό της ΔΕΗ. Θα κάνουν οικονομία και στο χαρτί.

    • cresswell avatar
      cresswell @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/03/2013 19:57:42

      !!!!!!!!!! Άπαικτος!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/03/2013 20:35:05

      Μα να σου πω, απορώ πώς δεν το σκέφτηκε κανείς αυτό! Αλλά και όλους τους λογαριασμούς, ΕΥΔΑΠ, τηλέφωνα, κλπ...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/03/2013 20:35:37

      o πολιτισμος τους σταματαει οταν κοπει το ρευμα
      (..που ελεγε και εκεινο το συνθημα)

  2. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 10/03/2013 18:41:15

    Πληρώνουμε ἀκόμη τό χαράτσι τοῦ 2012,ὁπότε θά φτάσει τό 2014 καί θά πληρώνουμε ἀκόμη χαράτσι στή ΔΕΗ.Τό ἔχουμε πάρει ἀπόφαση,ὅτι σχεδόν εἶναι μόνιμο...Νά δοῦμε πότε θά τό πάρουν ἐκεῖνοι ἀπόφαση,ὅτι δέν θά μποροῦμε νά τό πληρώνουμε γιά πολύ ἀκόμα...

  3. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 10/03/2013 18:48:49

    Έχουν λάβει υπ όψη τους, ότι φέτος ακρίβυναν τα τιμολόγια ΔΕΗ, σε λίγο έρχεται δεύτερη δόση αύξησης, και αν δεν κάνω λάθος το καλοκαίρι θα προστεθεί αυξημένο ένα ειδικό τέλος στο λογαριασμό ΔΕΗ (πράσινη ενέργεια? κάτι τέτοιο)
    Δηλαδή με χαρτί εφορίας, μόνο του, πχ δόση 150€ ΔΕΝ θα πληρωθεί, ενώ θα πληρωθεί "πακέτο" με φουσκωμένο λόγω φετινών αυξήσεων λογαριασμό ΔΕΗ πχ δόση 350€ ?

  4. maquis avatar
    maquis 10/03/2013 19:04:23

    Δε θα φτάσουν μεχρι Σεπτέμβρη. 'Η δε θα φτάσουμε εμείς.

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 10/03/2013 19:04:47

    Σοκ τώρα βέβαια, το νέο χαράτσι.
    ΟΜΩΣ, όταν βγήκε στη δημοσιότητα η εντολή, για άμεση ποινικη δίωξη των οφειλετών του Δημοσίου, όλοι την καταδίκασαν.
    Και μπορεί να ήταν χαμηλό το όριο των 5.000 ευρώ, αλλά αυτό θα μπορούσε να αυξηθεί στις 70.000 πχ.,
    ώστε να εξαναγκαστούν να πληρώσουν οι μεγάλοι οφειλέτες.
    Τώρα, θα πληρώσουν πάλι τα συνήθη υποζύγια (που δεν θα έχουν κιόλας...).

  6. George avatar
    George 10/03/2013 19:29:09

    Αρα εκτός από το δημόσιο θα βαρέσει κανόνι και η ΔΕΗ! Η αλυσιδωτή αντίδραση μετά του δεν μπορώ να πληρώσω την τράπεζα (80 δισ!!) θα πάει και στη ΔΕΗ και θα συνεχίσει σε όλη την αγορά. Δεν πειράζει κάποια στιγμή θα γίνει αντιληπτό ότι ξεκινάς από τα πόσα μπορεί να δώσει η κοινωνία για το κράτος και όχι από τα πόσα θέλει ο κράτος να του δώσει η κοινωνία. Μόνο που στα 4 χρόνια που μάλλον θα χρειασθούν για να γίνει αντιληπτό αυτό θα έχουμε τελειώσει με όλες τις μεταπολιτευτικές "λύσεις" και θα κυκλοφορούμε γουλί και με στολές παραλαγής μέσα στις πόλεις ενώ οι χήνες θα απορούν γιατί τις μιμούμαστε στο περπάτημα.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/03/2013 19:30:40

    Δεν ανησυχώ, υπάρχει δέσμευση κανένα νέο μέτρο.....

    ΥΓ

    Απλά θα ενταθούν και θα συνεχιστούν τα ήδη υπάρχοντα έως να έρθει η ανάπτυξη...κάθε Ιανουάριο όλα ....τελείωσαν και κάθε Μάρτιο τα ίδια.

    Οι εκάστοτε καταλληλότεροι / προτιμότεροι / κλπ δεν διάβαζαν στα κολέγια τους Αίσωπο και ψεύτη βοσκό;

  8. nice avatar
    nice 10/03/2013 19:36:55

    ευτυχώς δεν θα έχουμε νέους φόρους.....

  9. Σπορέας avatar
    Σπορέας 10/03/2013 20:07:31

    Βαγγέλη ζείς, εσύ μας οδηγείς (μία η ντουντούκα τέσσερεις εμείς).

  10. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 10/03/2013 20:17:25

    Δράττομαι της ευκαιρίας για να γράψω ένα κείμενο αγανάκτησης.
    Τί γίνεται με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ κ.Σαμαρά;
    Γιατί πρέπει να πληρώσω με το τέλος ΑΠΕ τα υψηλά συμβόλαια των φωτοβολταϊκών; Γιατί δεν καταγγέλεις μονομερώς τις συμβάσεις; Γιατί πρέπει να επωμιστεί η γιαγιά στο χωριουδάκι τα συμβόλαια των 0.50€/KWh του ΠΑΣΟΚ;
    Γιατί συνεχίζει να υπάρχει η εισφορά υπερ ΕΡΤ; Για να πληρώνονται οι πρασινοφρουροί του Βενιζέλου και οι ΚΚΕδες που δεν μπορώ πλέον να τους ακούω και να τους βλέπω;
    Και με μένα τί θα γίνει; Πότε θα φτιάξετε το φιλελεύθερο κράτος που μου υποσχεθήκατε; Δεν μπορώ άλλο να τσακώνομαι υποστηρίζοντάς σας. Κάντε κάτι γρήγορα.

    • Tabula rasa avatar
      Tabula rasa @ Δεξιόχειρας 11/03/2013 06:59:05

      Kάνετε υπομονή αγαπητέ Δεξιόχειρα. Μη χάνετε το κουράγιο σας. Θυμηθείτε το λαϊκό σοφό ρητό ''Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλι'', τον....Ιούνιο ήστο τέλος του 2013. Και μην ...τσακώνεστε άλλο πια με τους συνανθρώπους σας. Κι εμείς τον αγαπήσαμε, αλλά δεν κάνουμε έτσι!! Κρατάμε την ψυχραιμία μας.

  11. pipis avatar
    pipis 10/03/2013 20:44:56

    Αφού κοιμόμαστε.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/03/2013 20:47:40

    Μα...κάνει.
    Υποσχέθηκε ότι δεν θα υπάρξουν νέα μέτρα ...πλην τα δικά μας

  13. Νεοδημοκράτης συνδρομητής avatar
    Νεοδημοκράτης συνδρομητής 10/03/2013 20:55:37

    η εφαρμογή των 18 προεκλογικών σημείων συνεχίζεται ....

  14. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 10/03/2013 20:58:11

    Δεν θα υπαρχει ελληνικη δημοκρατια μεχρι τον Σεπτεμβριο οποτε no problem !!!

  15. Nik63 avatar
    Nik63 10/03/2013 21:03:45

    Και θα προσλάβουν από κάθε σπίτι, που δεν εργάζεται κανένας, έναν για να αμοίβεται με 470 ευρώ για 5 μήνες...για να μπορεί να πληρώνει το χαράτσι...
    Για τις υπόλοιπες ανάγκες, έχει ο Θεός...
    Κοροϊδευόμαστε μόνοι μας, τελικά!...

  16. punisher avatar
    punisher 10/03/2013 21:27:04

    ελεος ελεος και παλι ελεος δεν αντεχουμε αλλο με το κ...χαρατσο πως και πως περιμεναμε τον ενιαιο φορο εμεις που δεν εχουμε μεγαλη ακινητη περιουσια να παρουμε μια ανασα και τωρα μια απο τα ιδια

  17. Tasos avatar
    Tasos 10/03/2013 21:28:13

    Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας διότι υπάρχει δημόσια δέσμευση της ΝΔ για αντικατάσταση των φόρων αυτών με ενιαίο φόρο ακινήτων. Και να μην κρατήσει αυτή τη δέσμευση όμως δεν έγινε και τίποτε, δεν θα είναι η πρώτη φορά.

  18. anonymous avatar
    anonymous 10/03/2013 21:58:07

    Από τη στιγμή που έχουν αποφασίσει να κάνουν αυτό που δεν έκαναν, ή μάλλον έκαναν οι Τούρκοι τη δεκαετία του 30 με το φόρο της περιουσίας σε βάρος των Ελλήνων της Πόλης, και να βάλουν μόνιμο φόρο ακόμη και σε απρόσοδα ακίνητα με αποτέλεσμα να έχει σαλτάρει ο κόσμος που ούτε να τα ξεφορτωθεί μπορεί ούτε να βρει τα χρήματα για να πληρώσει τους φόρους μου είναι αδιάφορο αν θα πληρώνω το φόρο με το λογαριασμό της ΔΕΗ ή εκτός ΔΕΗ.

    Εις ότι με αφορά προσωπικά αυτό θα είναι το κριτήριο ψήφου στις επόμενες εκλογές.

    Επίσης ρώτησα τον πατέρα μου και μου είπε, ότι από περικοπές και άμεση αύξηση φόρων, εννοώ χωρίς να υπολογίσουμε ΦΠΑ και διάφορα άλλα που τα παίρνουν λίγα λίγα, του έχουν πάρει όλα αυτά τα χρόνια 30.000. Σε απλά ελληνικά ο άνθρωπος έχει μέσα σε 3 χρόνια πληρώσει πάνω από τα 24.800 που λένε ότι είναι το κατά κεφαλήν χρέος. Που πήγαν όλα αυτά τα λεφτά και γιατί το χρέος δε μειώνεται.

  19. Γιωργος avatar
    Γιωργος 10/03/2013 21:59:38

    Συνεχιστε να πληρωνετε την ΔΕΗ μονο ,μεσω των ΑΤΜ η μεσω ebanking,αστε τα χαρατσια να τα στειλουν στην εφορια μετα απο ενα χρονο και μετα οταν σας ειδοποιησουν κανονιζετε μια διαπραγματευση με πολλες δοσεις ,παντως η ΔΕΗ δεν κοβεται .Ισως ετσι καταλαβουν οτι δεν λειτουργει το μετρο μεσω ΔΕΗ και το αλλαξουν ,οσο τα πληρωνετε ολα μεσω της ΔΕΗ το μετρο δεν κοβεται.

  20. Α avatar
    Α 10/03/2013 23:44:28

    Η τρόϊκα, είναι υπάλληλοι, που καμία σχέση δεν έχουν με την κατάσταση της Ελληνικής κοινωνίας και δυστυχώς ούτε με την κατάσταση της οικονομίας (που θα έπρεπε λόγω επαγγέλματος), ούτε με το επίπεδο εισοδημάτων του κόσμου.
    Το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι προσθαφαιρέσεις αριθμών, που στην πραγματική ζωή δεν έχουν αντίκρυσμα.
    Κακώς ο πρωθυπουργός αποφάσισε να συναντηθεί μαζί τους. Τα θέματα που θέτει η κυβίέρνηση δεν είναι μόνο τεχνοκρατικά αλλά πρωτίστως πολιτικά, άρα δεν μπορεί να τα συζητά μαζί τους ένας πρωθυπουργός.
    Ο πρωθυπουργός πρέπει να συζητά με αξιωματούχους της κατηγορίας του και όχι με υπαλλήλους λογιστές.
    Το χαράτσι έτσι όπως επιβλήθηκε ας το επιβάλλουν οι τροϊκανοί στις χώρες απ΄όπου προέρχονται.
    Στην Ελλάδα ¨υποτίθεται¨ ότι έχουμε θέματα εκσυγχρονισμού του κράτους. Σε ποιο σύγχρονο κράτος επιβάλλεται ΜΟΝΙΜΩΣ ένας ΕΚΤΑΚΤΟΣ φόρος μέσω του λογαριασμού του ηλεκτρικού ρεύματος; Αυτά δεν γίνονται ούτε στο Ταμτούμ και θα γίνονται σε Ευρωπαϊκό κράτος;

  21. tpe avatar
    tpe 11/03/2013 07:03:16

    Αν δεν είναι καμία από τις γνωστές ανατολίτικες τακτικές διαρροών, μιλάμε πως είναι βλήματα οι άνθρωποι. Και δεν πιστεύω πως αυτό είναι θέμα "τρόϊκας". Τα φυντάνια μας δεν απέδειξαν πως ο νέος φόρος φέρνει τα ίδια λεφτά με τον παλιό, ή βρήκαν τον τρόπο να καλύψουν την τρύπα των 3-4 δις χωρίς άλλα πολλά μέτρα...

    Τους Τροϊκανούς, τους έχω για γραφειοκράτες, όχι ηλίθιους.

  22. Skantzoxoiros1970 avatar
    Skantzoxoiros1970 11/03/2013 07:46:00

    Απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ !! Ακόμα και όσοι με το ένα ή τον άλλο τρόπο είχαν ανταπεξέλθει , πλέον μάλλον χλωμό από εδώ και πέρα αν όντως παραμείνει το χαράτσι.

  23. Πετρος avatar
    Πετρος 11/03/2013 09:08:53

    Και γιατι τοση ανησυχια; Αφου ο κ. Σαμαρας εδιωξε Μεργο και Αθανασοπουλο ολα θα πανε μια χαρα, οπως οι συγκυβερνηση μας εχει υποσχεθει