19/01/2011 14:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκληρή ανακοίνωση της ΝΔ για τον ΣΔΟΕ

Ο Γραμματέας της Πολιτικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας, Ανδρέας Θ. Λυκουρέντζος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ο επικεφαλής του ΣΔΟΕ και εξέχων στέλεχος του ΠΑΣΟΚ, αδυνατεί να αντιληφθεί τις ευθύνες του και τις υποχρεώσεις του. Οι μεθοδεύσεις του εξυπηρετούν μόνο κομματικές σκοπιμότητες. Αντί να διερευνά, ως οφείλει, τα οικονομικά εγκλήματα, επιλέγει, με τις δηλώσεις και διαρροές στον Τύπο, να συσκοτίζει συστηματικά τα πράγματα.

Αντί να παρουσιάζει συγκεκριμένες αποδείξεις, δημιουργεί ισοπεδωτικές εντυπώσεις.

Προσπαθώντας να εκθέσει, εκτίθεται.

Η Νέα Δημοκρατία δεν ανέχεται πλέον αυτή την πρακτική».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. STATHIS avatar
    STATHIS 19/01/2011 15:13:12

    Καλά ξυπνητούρια (μετά από 15άμηνο) , και καλή συνέχεια (ας ελπίσουμε) με τεκμηρίωση αλλά και ΕΛΕΓΧΟ ( αντιπολίτευσης), φτάνει τόση συναίνεση. !!!!!!!



    *Μιά άποψη .-

  2. Asterix avatar
    Asterix 19/01/2011 15:19:22

    Απορία: Συνέβη κάτι χοντρό με τον ΣΔΟΕ και έκανε δηλώσεις για συγκεκριμένο πρόσωπο ο Λυκουρέντζος; Όχι ότι έκανε άσχημα, αλλά συνήθως καταγγέλονται οι πολιτικοί προϊστάμενοι των στελεχών της διοίκησης.

  3. Mak avatar
    Mak 19/01/2011 16:24:11

    Καλά ήθελε πολύ μυαλό για να καταλάβουν στη ΝΔ ότι για να τον έχει κάθε πρωινό το mega και να του μιλάνε σαν να είναι "δικός" τους, ότι κάτι τρέχει;

    Είναι δυνατόν οι υπάλληλοι των μεγαλύτερων φοροκλεφτών να υπερπροβάλουν το "αφεντικό" του ΣΔΟΕ και να μην υπάρχει "θέμα";

    Πόλεμος στη φοροδιαφυγή για τα μμε και όχι για τα έσοδα....

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ Mak 19/01/2011 16:50:46

      Μέσα απο τηλεοπτικα παράθυρα προσπαθούν να πείσουν οτι αποδίδουν καλύτερα στο να κυνηγούν τους φοροδιαφεύγοντες μετά απο μια γερή δόση τηλεσυνουσίασης, που τους ανεβάζει πάντα και ψυχολογικά..
      Τείνει να γίνει ο κανόνας πλέον της τηλεοπτικής δημοκρατίας μας!
      Πρέπει να ανοίξει μια γραμμή απεξάρτησης και υπηρεσία συμβουλευτικής για τους "βαριά" εξαρτημένους απ'τα ΜΜΕ..

  4. ο ξένος avatar
    ο ξένος 19/01/2011 16:28:34

    Νομίζω ότι η ΝΔ είχε πάντα μια εμμονή με το ΣΔΟΕ. Τάχα ότι επί Σημίτη κυνηγούσε μόνο "δεξιούς" οικονομικούς παράγοντες. Ήρθε η κυβέρνηση Καραμανλή, το κατάργησε, και έμειναν όλοι ευχαριστημένοι! Κι ύστερα ήρθε το ΔΝΤ.

  5. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 19/01/2011 17:42:31

    Σιγά τη σκληράδα! Μη πάθει και τίποτα ο γραμματέας του σδοε! Εμείς πάντως που διαβάσαμε την ανακοίνωση, κατατρομάξαμε.

  6. factorx avatar
    factorx 19/01/2011 18:14:30

    Δηλαδή τι ήθυελες, να τον πλακώσουν στο ξύλο;

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ factorx 19/01/2011 19:56:41

      Αγαπητέ Φάκτορα,
      μεταξύ της σούπας και του ξύλου υπάρχει μεγάλο περιθώριο. Κανένας δεν μιλάει γιά ξύλο. Ως τώρα, όμως, η ΝΔ σερβίρει σούπες. Ούτε κάν ονομαστικά στον καταγγελλόμενο δεν αναφέρεται. Ανακοίνωση περί διαγραμμάτων, όπως αυτή που μιλάμε, είναι αλυσιτελής και δίνει την εσφαλμένη εντύπωση, οτι κάτι θέλει να πεί και όλο κάτι αποφεύγει να πεί. Τί πάει να πεί, οτι η ΝΔ δεν ανέχεται "πλέον" αυτή την πρακτική; Δηλαδή, μέχρι τώρα σαν Αξιωματική Αντιπολίτευση την ανεχόταν; Το θέμα δεν είναι να μαντεύει ο κόσμος τί θέλει να πεί το κόμμα. Το ζητούμενο - ένα από τα πολλά ζητούμενα - είναι οι ανακοινώσεις να μην χρειάζονται ερμηνείες, να μην "μπάζουν νερά" , να είναι ευθύβολες και πολιτικά μεστές.
      Φιλικά,
      Δημήτρης Κοκκαλάκης
      Λαμία.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 19/01/2011 23:08:31

        Συμφωνω Δημητρη.....
        Αιχμηρες και ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ κουβεντες, να ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΥΜΜΕΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ....
        Τερμα οι 'νεροβραστες δηλωσεις".....

  7. Μακεδονικός avatar