Σε αναγκαστικό εσωτερικό δανεισμό προχωράει η κυβέρνηση για να πληρώσει μισθούς και συντάξεις!
20/04/2015 17:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε αναγκαστικό εσωτερικό δανεισμό προχωράει η κυβέρνηση για να πληρώσει μισθούς και συντάξεις!

Με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, πρακτική την οποία συνεχώς κατάγγειλε στο παρελθόν ως αντιδημοκρατική...

Σενάριο ρήξης (;) δείχνει να εξετάζει η κυβέρνηση, τη στιγμή μάλιστα που η χώρα βρίσκεται ένα βήμα πριν από την εσωτερική στάση πληρωμών. Σήμερα προχώρησε με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου στην υποχρεωτική μεταφορά των ταμειακών διαθεσίμων των φορέων της Γενικής Κυβέρνησης στην Τράπεζα της Ελλάδας. Η ΠΝΠ έχει αναδρομική ισχύ από τις 17 Μαρτίου και προς το παρόν εξαιρεί τα Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου και τα ασφαλιστικά ταμεία τις διοικήσεις των οποίων η κυβέρνηση έχει καλέσει να μεταφέρουν «εθελοντικά» τα ταμειακά τους διαθέσιμα στην ΤτΕ.

Ουσιαστικά η κυβέρνηση προχωράει σε αναγκαστικό εσωτερικό δανεισμό και μάλιστα παρακάμπτοντας τη βουλή με ΠΝΠ, πρακτική την οποία συνεχώς κατάγγειλε στο παρελθόν ως αντιδημοκρατική.

Η ΠΝΠ δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ και ουσιαστικά είχε προαναγγελθεί από τον αναπληρωτή υπουργό οικονομικών Δημήτρη Μάρδα. Για την ΠΝΠ κυβερνητικές πηγές επισημαίνουν ότι πρόκειται για διαδικασία μέσω της οποίας η κυβέρνηση στοχεύει να χρησιμοποιήσει αυτά τα χρήματα για την έκδοση τίτλων βραχυπρόθεσμου δανεισμού (repos).

[photo_1]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hunter avatar
    Hunter 20/04/2015 18:16:13

    Όπως ακριβώς είχε προβλεφθεί! Μετά παίρνουν σειρά τα χρήματα των καταθετών στις τράπεζες (άσπρα-μαύρα)... Όποιος έκανε το σκ@τό παξιμάδι για να σπουδάσει κανα παιδί και δεν τα έτρωγε στα νησιά με κάρτες και διακοποδάνεια, θα δει να του παίρνει τα χρήματα το κράτος για να πληρώσει τον Φωτόπουλο, τους διοικητικούς υπαλλήλους των ΑΕΙ που "απεργούν" 11 μήνες το χρόνο, τις ερωμένες των μεγαλοδημοσιογράφων που θα (επανα)προσληφθούν στην ΕΡΤ, τον 47άχρονο "συνταξιούχο" του ναυτικού που βλέπαμε τις προάλλες στον Alpha κτλ. κτλ. Αμ δε...

    • George N avatar
      George N @ Hunter 20/04/2015 22:50:50

      Δεν υπάρχουν χρήματα στις τράπεζες. Ο μόνος τρόπος είναι μέσω ELA και για αυτό χρειάζεται συμφωνία της ECB και το κυριότερο collaterals που δεν υπάρχουν. Ακόμα και τα κεφάλαια των ίδιων των τραπεζών ουσιαστικά είναι ένα χαρτί που υπόσχεται αναβαλλόμενη φορολογία. Ποιο πολλά θα βρεις σε παιδικό κουμπαρά :-)

      • Hunter avatar
        Hunter @ George N 20/04/2015 23:06:11

        Γεώργιε, εννοούσα να τα δεσμεύσει ποικιλοτρόπως... Το κομπόδεμα που έβαλαν οι δικοί μου σε ελληνική τράπεζα όταν (προ 5αετίας) επαναπατρίστηκαν μετά από 45 χρόνια μετανάστες, δεν ήταν μέσω ELA και collaterals :-) Ήταν πραγματικά Ευρώπουλα...και δεν ήταν προϊόν φοροδιαφυγής ούτε αδιαφανών δραστηριοτήτων, αλλά προϊόν σκληρής και τίμιας δουλειάς... Υ.Γ.: μετά τις εκλογές τα έστειλαν καλού-κακού πάλι έξω αλλά υπάρχει και κόσμος που δεν έχει αυτή τη δυνατότητα... Μιλάμε πάντα για άσπρα λεφτά. Τα μαύρα να τα βρει η κυβέρνηση και να τα κατασχέσει.

  2. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 20/04/2015 18:26:11

    Για να δούμε αυτή ΠΝΠ θα πείσει τη Μέρκελ ότι ήρθε το Grexit? Ή θα πεί πάλι μπλόφα κάνουν οι Έλληνες?

    • Hunter avatar
      Hunter @ οδυσσεύς Κ. 20/04/2015 19:23:06

      Να "πείσει" την Μέρκελ να κάνει τι αγαπητέ;;;; Να συνεχίσει η Μέρκελ τη χρηματοδότηση για την πληρωμή 850.000 μισθών στο Δημόσιο, ενώ δεν μας χρειάζονται πάνω από 300.000;;;;;;;; Να συνεχίσει τη χρηματοδότηση για την πληρωμή συντάξεων (μέσο όρο 1.336,00 Ευρώ μηνιαίως έκαστη) σε 450.000 (πρώην δημοσίους υπαλλήλους) ανθρώπους εκ των οποίων το 91% συνταξιοδοτήθηκε πρόωρα (!!!) και εκ των οποίων οι 205.000 είναι μεταξύ 45-65 ετών (!!!), τη στιγμή που στη Γερμανία δουλεύουν όλοι ανελλιπώς μέχρι τα 67;;;;;;; Να συνεχίσει να χρηματοδοτεί τα "εφάπαξ" στην Ελλάδα, τη στιγμή που στη Γερμανία (και σε όλες τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες) συνταξιοδοτούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι στα 67 με ένα "ευχαριστώ πολύ" και τίποτε παραπέρα;;;;; Να συνεχίσει να καλύπτει τη ζημιά των κρατικών ΔΕΚΟ στην Ελλάδα, που έχουν τριπλάσιους υπαλλήλους από όσους χρειάζονται και βάζουν το κράτος από 1,5 Δις ετησίως μέσα έκαστη;;;;;;; Να συνεχίσει να καλύπτει το 60% φοροδιαφυγής (!!!) ανά επαγγελματικό κλάδο;;;; Να συνεχίσει να κρατά τα επαγγέλματα "κλειστά" εν έτει 2015 για χάρη των συντεχνιών;;;;;;; Να συνεχίσει να χρηματοδοτεί ένα σάπιο συνταξιοδοτικό σύστημα με παράφορες αδικίες;;;;;;;; Να συνεχίσει να χρηματοδοτεί την πρωτοβάθμια περίθαλψη στα νοσοκομεία, για να συνεχίσουν να κάνουν δημόσιες σχέσεις οι γιατροί του ΕΣΥ για τα παράνομα απογευματινά ιδιωτικά ιατρεία τους;;;;;;;;; Η Μέρκελ "πρέπει" να τα χρηματοδοτεί τα παραπάνω;;;;; Τα παραπάνω αγαπητέ μας έφεραν στην κατάσταση που είμαστε! Και τα παραπάνω δεν τα δημιούργησε η Ε.Ε, δεν τα δημιούργησε το Ευρώ, δεν τα δημιούργησε η Μέρκελ ή η λιτότητα του Σόιμπλε! Τα παραπάνω είναι αποκλειστικά εσωτερικά προβλήματα της Ελλάδας, απόρροια 41 ετών πελατειακών σχέσεων των πολιτών με τα κόμματα, τη δημόσια διοίκηση και την εξουσία γενικότερα... Εμείς πάμε τώρα στην Ε.Ε και δεν ζητάμε χρήματα για να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα που προέγραψα, αλλά ζητάμε χρήματα για να συνεχίσουμε να τα συντηρούμε ως έχουν!!! Το πρόβλημα είναι ότι δεν τσιμπάνε πλέον οι κουτόφραγκοι και οι λαζογερμανοί...

      • Naruto avatar
        Naruto @ Hunter 20/04/2015 19:57:07

        Σωστά αυτά που αναφέρεις , αλλά αν αύριο κατεβεί στις εκλογές ενα κόμμα με πρόγραμμα να διορθώσει όλα αυτά , τί ποσοστό πιστεύεις οτι θα πάρει ? Εγώ δεν πιστεύω οτι θα πάρει πάνω απο 1%. Εδώ που φτάσαμε τα πράγματα διορθώνονται είτε με καταστροφή είτε με δικτατορία .

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Naruto 20/04/2015 21:06:12

          Δικτατορία...

          • ΠΥΘΕΙΑ avatar
            ΠΥΘΕΙΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/04/2015 21:12:27

            Τι να πω

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΠΥΘΕΙΑ 20/04/2015 22:24:40

            Να μην πείς τίποτα.Δεν σας άρεσε η ομαλότητα,τώρα θα λουστούμε την καταστροφή έτσι ή αλλιώς...

        • Hunter avatar
          Hunter @ Naruto 20/04/2015 22:24:48

          Naruto, κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Αν βγει κάποιο κόμμα με τέτοιο πρόγραμμα, αυτοί που θα "ξεβολευτούν" θα κάψουν την χώρα αλλά τότε θα πρέπει να ξεσηκωθούμε εμείς οι υπόλοιποι και να πούμε "ή εμείς ή αυτοί"... Δεν μπορεί η χώρα να συνεχίσει να κυβερνάται από το ΠΑΜΕ, την ΑΔΕΔΥ, την ΓΣΕΕ, την ΟΛΜΕ, την ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, το ΣΑΤΑ, τον ΔΣΑ και τα υπόλοιπα συνδικάτα των τεμπελχανάδων... Έχει από το 1981 αυτή η δουλειά, με όλες τις κυβερνήσεις, είτε να είναι μαριονέττες των (ακρο)αριστερών συνδικάτων είτε να τα φοβούνται (όπως οι κυβερνήσεις της Ν.Δ)... Δεν γίνεται 1.000.000 κόσμος να κουμαντάρει τα άλλα 9.000.000...

      • οδυσσεύς Κ. avatar
        οδυσσεύς Κ. @ Hunter 20/04/2015 20:03:36

        Συγχαρητήρια φίλε Hunter. Εσύ βρήκες την αιτία των κυκλικών κρίσεων του Καπιταλισμού. Τύφλα νάχουν οι οικονομολόγοι. Φταίνε τα αποκλειστικά εσωτερικά προβλήματα της Ελλάδας, απόρροια 41 ετών πελατειακών σχέσεων των πολιτών με τα κόμματα, τη δημόσια διοίκηση και την εξουσία γενικότερα... Πήραμε στο λαιμό μας την Ισλανδία και τα PIGS+C καθώς και την Ιταλία του G8. Mόλις εξαλείψουμε εμείς αυτά τα εσωτερικά μας προβλήματα, δεν θα ξαναέρθει κρίση, ούτε θα ξανασκάσει καμμιά Leehman Brothers ή καμμιά DEXIA... H Mέρκελ πάντως ξέρει τι πρέπει να κάνει και θα το κάνει στο τέλος και θα δοξαστεί, νάσαι βέβαιος.

        • Hunter avatar
          Hunter @ οδυσσεύς Κ. 20/04/2015 22:19:18

          Δεν ξέρει η Γερμανία από οικονομικά με 1,8 εκ. δημοσίους υπαλλήλους σε 85 εκατομμύρια πληθυσμό κι αυτοί να δουλεύουν μέχρι τα 65 και φυσικά χωρίς "εφάπαξ"... Δεν ξέρει η Ολλανδία από οικονομικά με 459.000 δημοσίους υπαλλήλους σε 18 εκατομμύρια πληθυσμό... Δεν ξέρει το Βέλγιο από οικονομικά με 70.000 δημοσίους υπαλλήλους (!!!) σε 10,5 εκατομμύρια πληθυσμό... Ξέρει η Ελλάδα, που το 1981 είχε 267.000 δημοσίους υπαλλήλους με 9,5 εκατομμύρια πληθυσμό και το 2009 είχε 1.020.000 δημοσίους υπαλλήλους με τον ίδιον πληθυσμό!!! Ο πληθυσμός έμεινε ίδιος αλλά οι υπάλληλοι τριπλασιαστήκαν!!! Στο μεσοδιάστημα εφευρέθηκε μάλιστα και το ίντερνετ, τελειοποιήθηκαν και τα συστήματα πληροφορικής, κεντρικής μηχανογράφησης κτλ. Σε όλον τον κόσμο μετά το ίντερνετ οι δημόσιοι υπάλληλοι μειωθήκαν, στην Ελλάδα τριπλασιαστήκαν!!! Για να βολευτούν όλα τα παιδιά της "αλλαγής" και του "σοσιαλισμού" (τα οποία υιοθέτησε η Ν.Δ) και τα οποία σύσσωμα πήγαν στον ΣΥΡΙΖΑ για να μην "αξιολογηθούν"... Μετά από 25 χρόνια "δουλειάς" να συνταξιοδοτούνται στο 160% του μισθού και με 100 χιλιάρικα "εφάπαξ"... Αυτό δεν γίνεται ούτε στο Μοντε Κάρλο ή στο Λιχτενστάϊν που τους τρέχουν τα δισεκατομμύρια από τα μπατζάκια... Όλος αυτός ο πακτωλός δισεκατομμυρίων που χρειαζόμαστε ετησίως για τους ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΟΥΣ δημοσίους υπαλλήλους (και τους συνταξιούχους του δημοσίου) δεν φταίει (μαζί με άλλα) για την κατάστασή μας... Φταίει η Lehman Brothers... Όλος περιέργως, η Lehman Brothers φταίει για την Ελλάδα, την Ιταλία, την Πορτογαλία και όλα τα κράτη με το υπέρογκο δημόσιο που είναι βουτηγμένα στη διαφθορά, στην κακοδιοίκηση, στις "μαφίες" και στις πελατειακές σχέσεις... Της Δανίας, της Σουηδίας, της Νορβηγίας, του Βελγίου, της Γερμανίας κτλ. δεν έφταιγε η Lehman Brothers... Έφταιγε της ψωροκώσταινας με τα πολλά τα Δις που είχε επενδύσει... Εδώ στην Ευρώπη πλέον ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΑΕΙ κανένας με τα περί Lehman Brothers που λένε οι Έλληνες... Τα παραπάνω εσωτερικά προβλήματα που έγραψα, είναι πλέον πανευρωπαϊκά γνωστά, για αυτό και σύσσωμη η Ευρώπη φωνάζει στην Ελλάδα ότι: "ή θα αλλάξετε ή θα βουλιάξετε"...

          • CC avatar
            CC @ Hunter 21/04/2015 00:35:27

            Λυπάμαι Hunter αλλά αυτά που λες δεν τα καταλαβαίνει ο Συριζαίος που ζει στην Ελλάδα και δεν έχει γνώση το πως δουλεύουν στο εξωτερικό. Δεν έχει πάει καν σε δημόσια υπηρεσία να καταλάβει πως ο πολίτης λαμβάνει τις υπηρεσίες του που πληρώνει αδρά. Αυτός θέλει τον πατερούλη του να του στάζει το μισθό του χωρίς πολύ κόπο και ιδρώτα. Όσο και να φωνάζεις για αυτά δεν πρόκειτε να σε ακούσει γιατί ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να σε ακούσει. Απλά κάνει την δουλειά του σαν τρολ...

      • ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ avatar
        ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ @ Hunter 21/04/2015 02:17:18

        Μεγάλε ,ωραία η σύγκριση για τα απαιτούμενα χρόνια εργασίας στη Ελλάδα σε σχέση με την Γερμανία και τα υπόλοιπα κράτη της Ε.Ε. Αλλά η σύγκριση δεν μπορεί να γίνει μεμονομένα και σε ό,τι μας συμφέρει.Να εναρμονιστούμε στα χρόνια εργάσιας ,αλλα να εναρμονιστούμε και στα υπολοιπά.Π.Χ. κατώτατο μισθό,40ωρη εργασία στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα και ούτε λεπτό παραπάνω ,όπως γίνεται στη Γερμάνια.Γνωρίζεις ότι στη Γερμανία και το λεπτό επιπλέον που θα δουλέψεις γράφεται και είτε πληρώνεται ,είτε δίνεται ρεπό;Γνωρίζεις ότι στη Γερμανία αν σε καλέσει ο μελλοντικός σου εργοδότης για συνεντευξη και σε απορρίψει είναι υποχρεωμένος να σου καλύψει τα έξοδα μετακίνησης ;Γνωρίζεις πόσες είναι οι αργίες στα διάφορα κρατίδια της Γερμανίας;Γνωρίζεις ότι οι εργοδότες σέβονται τα δικαιώματα των εργαζομένων με ευλάβεια; Δύο πράγματα συμβαίνου ,είτε δε γνωρίζετε τι γίνεται στα υπόλοιπα κράτη,είτε προσπαθείτε να παραπλανήσετε τον κοσμάκη για τα δικάς σας συμφέροντα!

        • Hunter avatar
          Hunter @ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ 21/04/2015 11:09:33

          Σου έγραψα και πιο κάτω. Ich bin in Deutschland geboren und aufgewachsen somit sind mir die Machensachaften in Deutschland bestens bekannt... Δεν μπορεί μια χώρα να έχει "γερμανικές παροχές" τη στιγμή που χωρίς να παράγει και να εξάγει, χρειάζεται 16 Δις ετησίως για τη μισθοδοσία ανθρώπων που δεν τους χρειάζεται και δεν προσφέρουν τίποτε στον πολίτη!!! Δεν μπορεί να πληρώνει 7,2 Δις ετησίως σε 450.000 συνταξιούχους του Δημοσίου εκ των οποίων το 91% συνταξιοδοτήθηκε πρόωρα και άνω των 200.000 είναι 45-65 ετών!!! Υ.Γ.: Ζω όλη μου τη ζωή εκτός Ελλάδας σε χώρες ευρωπαϊκές. Επαγγελματικά κινούμαι σε τρίτες και ανεπτυσσόμενες χώρες... Έχω λοιπόν ισχυρό μέτρο σύγκρισης. Ισχυρότερο από εσένα που προφανώς πήγες σαν ιατρός στη Γερμανία... Γνωρίζω πολύ καλά τη Γερμανία... Βγες στη Γερμανία στη σύνταξη πριν τα 65... Πόσο "εφάπαξ" είπαμε ότι πληρώνει η Γερμανία;;; Κάνε σαν beamter κοπάνα στη Γερμανία... Πάρε σαν ιατρός φακελάκι στη Γερμανία... Πες στον αστυνομικό ότι "θα σε στείλω στην Τσεχία στα σύνορα" στη Γερμανία... Κλείσε τους δρόμους όποτε γουστάρεις στη Γερμανία... Αντιμετώπισε στη Γερμανία σαν beamter τους πολίτες με ένα ύφος "ωχ εσύ μας έλειπες τώρα"... Ζήτα σύνταξη στη Γερμανία με 25 χρόνια δουλειάς και μάλιστα στο 160% του μισθού σου... Κράτα σαν διοικητικόπς υπάλληλος 7-8 μήνες την υπηρεσία σου κλειστή για το κοινό να δούμε αν θα πληρώνεσαι και τι θα γίνει με τηυ μονιμότητα... κτλ. κτλ. κτλ.

      • ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ avatar
        ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ @ Hunter 21/04/2015 02:19:10

        Μιλάς βλέπω και για κλειστά επαγγέλματα .Για πήγαινε να πάρεις άδεια ταξί ή να ανοίξεις ιατρείο ,οποιασδήποτε ειδικότητας ,στο Μόναχο και έλα μετά να συζητήσουμε.....

        • Hunter avatar
          Hunter @ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ 21/04/2015 10:48:09

          Επειδή γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Γερμανία, γνωρίζω πολύ καλά τα περί "αδειών" επί γερμανικού εδάφους. Οι άδειες στη Γερμανία έχουν να κάνουν με τον κορεσμό σε κάθε περιοχή! Δεν "πωλούνται" άδειες 300-400 χιλιάρικα και μάλιστα "τοις μετρητοίς"...

          • Hunter avatar
            Hunter @ Hunter 21/04/2015 10:58:06

            Υ.Γ.: Στη Γερμανία, παίρνεις πτυχίο φαρμακοποιού και με 59,- Ευρώ παράβολο, παίρνεις άδεια και ανοίγεις φαρμακείο (εφόσον δεν υπάρχει "κορεσμός" στην περιοχή που διάλεξες)... Στην Ελλάδα, έπαιρνες πτυχίο φαρμακοποιού και έπρεπε είτε να κληρονομήσεις μια άδεια (!!!) είτε να αγοράσεις μία (από κάποιον που έβγαινε στη σύνταξη) προς 300-400 χιλιάρικα "μετρητοίς"... Τα "ταξί" είχαν φτάσει και τις 350.000,00 (!!!) Ευρώ στην ιδιαίτερη πατρίδα μου τα Γιάννενα... Τα "Δ.Χ" είχαν φτάσει τις 250.000,00 Ευρώ... Αυτά δεν γίνονται πουθενά, σε καμία χώρα άνωθεν της Σαχάρας... Εντωμεταξύ, το κράτος στην Ελλάδα δεν πούλησε καμία άδεια για 300-400 χιλιάρικα. Μόνος του ο κόσμος, σε άτυπες συμφωνίες κυρίων, έφτασαν τις τιμές εκεί και όταν ήταν να απελευθερωθούν τα επαγγέλματα πήγαιναν να διαμαρτυρηθούν και να ζητήσουν "αποζημίωση" από το κράτος...

          • Αναισθησιολόγος avatar
            Αναισθησιολόγος @ Hunter 21/04/2015 23:01:02

            Γράφεις :εφόσον δεν υπάρχει "κορεσμός" στην περιοχή που διάλεξες.Είναι ανοικτό και ασύδωτο το επάγγελμα;Υπάρχουν κανόνες;Μπορεί μια αμερικάνικη εταιρεία να πάει στο Μόναχο ,αύριο και ρίξει στους δρόμους 10.000-20.000 ταξί;Δεν πωλούνται άδειες ;Το ξέρεις οτι μπόρω να αγοράσω άδεια απο συνάδελφο ιατρό για να ανοίξω ιατρείο και πρέπει να δώσω περίπου 500,000 Eυρώ;

      • ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ avatar
        ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ @ Hunter 21/04/2015 23:34:28

        Δηλαδή ,θέλεις να μας πεις οτι η Μέρκελ δάνεισε την Ελλάδα για να συνεχίσει να πληρώνει μισθούς και συντάξεις.Δεν τη δάνεισε ,ας πούμε ,για να μη χάσουν οι Γερμανικές τράπεζες τα λεφτά τους ,επειδή ήταν εκτεθιμένες σε ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου. Θέλεις να μας πεις ότι η όλη διαπραγμάτευση γίνεται για να συνεχίσουν να πληρώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις εντός Ελλάδας .Δηλαδή ,όταν και αν γίνει συμφωνία με το που θα πάρουμε τα λεφτά θα τα μοιράσουμε στους Έλληνες.Αυτό γίνεται απο το 2009.Δε θα διοχετευτούν απευθείας για την αποπληρωμή του χρέους; Μιλάς για ασυδοσία ετών και για διαφθορά .Δεν είχαν ρόλο στη διαφθορά Γερμανικές εταιρείες ;Η Siemens σου λέει κάτι ;Τα Γερμανικά υποβρύχια ;

  3. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 20/04/2015 19:51:29

    Τετέλεσται...

    • οδυσσεύς Κ. avatar
      οδυσσεύς Κ. @ ορεσείβιος 20/04/2015 20:04:47

      Μη βιάζεσαι φίλε ορεσείβιε. Εμείς οι παραθαλάσσιοι έχουμε μπροστά μας τα μπάνια του λαού σε λίγο...

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ οδυσσεύς Κ. 20/04/2015 21:06:59

        Ναι,αυτά περιμένουμε πώς και πώς...

        • οδυσσεύς Κ. avatar
          οδυσσεύς Κ. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/04/2015 21:12:28

          .Τυχερέ Κυθήριε, κάτοικε του επίγειου Παραδείσου σε ζηλεύω...

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ οδυσσεύς Κ. 20/04/2015 21:15:18

            Ναι είμαστε τυχεροί,όπως κι εσείς πιστεύω,αφού είσαστε παραθαλάσσιοι.

          • Hunter avatar
            Hunter @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/04/2015 22:28:10

            Κυθήριέ μου, εγώ εδώ στο Rotterdam είμαι τυχερός;;; Παραθαλάσσιος δεν πιάνομαι;;; :) :)

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Hunter 20/04/2015 22:37:12

            Φίλε Hunter,δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά απ' ό,τι φαντάζομαι από το Ρότερνταμ θα πρέπει να λείπουν τρία πράγματα: ψαράκι,ουζάκι και ήλιος,οπότε... Αλλά κάνε κουράγιο,το καλοκαίρι δεν θα κατηφορήσεις;...

          • Hunter avatar
            Hunter @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/04/2015 22:51:20

            Θα κατέβω Κυθήριε. Μόλις κλείνουν τα σχολεία, στέλνω τη γυναίκα κάτω με τα παιδιά και τον Αύγουστο κατεβαίνω κι εγώ... Για να δούμε τι θα γίνει εκεί κάτω μέχρι τότε... Ίσως το καλοκαίρι να έχουμε εκλογές ή δημοψήφισμα. Εκτός βέβαια εάν νωρίτερα υπάρξει κάποιος, που θα "παρέμβη δια να αποτρέψην τον δρόμον προς τον κρημνόν"... :) :)

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Hunter 20/04/2015 22:57:33

            Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν δικοί μας άνθρωποι επιστρέφουν στην Πατρίδα,έστω και για διακοπές. Μακάρι τα πράγματα το καλοκαίρι να μην είναι τόσο τραγικά όσο φαίνονται τώρα...

          • πΔπ avatar
            πΔπ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/04/2015 11:58:15

            Θανάση, μην χαίρεσαι ιδιαίτερα για δαύτονε! (κατηφορίζω τον Ματαπά και βλέπω το Φανάρι να φωτίζει την Μεσόγειο!)

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ πΔπ 21/04/2015 13:25:00

            Έχω ανηφορίσει φίλε με πονέντε τον Ματαπά για Γύθειο,αλλά στο κατηφόρι από στεριά έχω φτάσει μόνο Κότρωνα. Άγρια ομορφιά,τσιριγώτικη πέτρα...

          • πΔπ avatar
            πΔπ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/04/2015 15:09:04

            Αφήλιος -εας, παρά Προσήλιος -ακος, αφήνω πάντα κτέρισμα στον Ποσειδώνα!

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ πΔπ 21/04/2015 21:03:00

            ''Πιό κάτω απ' τον Κάβο Μαλιά πιό πάνω από την Κρήτη...'' τα δικά μας τα νερά τα διαφεντεύει η Αφροδίτη...

          • Hunter avatar
            Hunter @ πΔπ 21/04/2015 16:40:57

            Άλλος ένας που νομίζει ότι η Ελλάδα του ανήκει και οι Έλληνες του χρωστάνε... Η Ελλάδα δεν ανήκει στους ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΥΣ, πάρτε το χαμπάρι...

          • πΔπ avatar
            πΔπ @ Hunter 21/04/2015 18:59:51

            Έτσι είναι, αφού έως εκεί φτάνεις να καταλαβαίνεις.

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/04/2015 23:50:11

          Φετος θαλασσα γιοκ...Την εχουν μολυνει τα χημικα του Ασσαντ που ριξανε κατω στη Κρητη.

          • Naruto avatar
            Naruto @ Ρηνα 21/04/2015 08:54:16

            Ελα σ΄εμάς επάνω στη Θράκη και ήλιο έχουμε και καθαρές θάλασσες έχουμε και ντόπιο ουζάκι έχουμε .

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ Naruto 21/04/2015 10:26:48

            Ευχαριστώ για τη καλή σου διάθεση Naruto! Απλά επειδή τότε που ήταν επίκαιρο το θέμα έλεγαν ότι όλη η Μεσόγειος θα επηρεαστεί ως κλειστή θαλασσα-λεκάνη και μάλιστα για χρόνια, γι αυτό το αναφέρω. Δεν σε προβληματιζει η εκκωφαντική σιωπή από παντού περί του θεματος;

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 20/04/2015 21:56:58

    Στον ΦΕΚ σαν αιτιολογικό της μεταφοράς κεφαλαίων αναφέρεται η "εξαιρετικά επείγουσα και απρόβλεπτη ανάγκη". Την "εξαιρετικά επείγουσα" ανάγκη ας πούμε ότι την κατανοούμε... Την "απρόβλεπτη" ανάγκη όμως δεν την κατανοούμε... Πώς ήταν "απρόβλεπτη" η ανάγκη εσωτερικού δανεισμού; Αφού ήταν απολύτως προβλέψιμο ότι θα εξαναγκαστούν σε εσωτερικό δανεισμό με την ακολουθούμενη στάση της αναβλητικότητας να κυβερνήσουν. Αφού η ίδια η κυβέρνηση δημιούργησε τα άδεια ταμεία με την πολιτική της, δεν μπορεί η ανάγκη να τα γεμίσει, να θεωρείται ως απρόβλεπτη. Με την μέση λογική να το δει κανείς, η ΠΝΠ δεν πληροί τα κριτήρια και τις προϋποθέσεις του Συντάγματος, ως προς το "απρόβλεπτο" της εξαιρετικά επείγουσας ανάγκης.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ roadrunner 20/04/2015 22:26:39

      απρόβλεπτη" ανάγκη = καυσιμα για το ελικοπτερο

      • Hunter avatar
        Hunter @ Vassilis 20/04/2015 22:53:11

        !!!

    • George N avatar
      George N @ roadrunner 20/04/2015 22:32:59

      Η μη εκταμίευση μιας τουλάχιστον υποδόσης ήταν απρόβλεπτη για την κυβέρνηση. Ο Βαρουφάκης τους είχε δώσει την δικαιολογία που χρειαζόντουσαν (η λίστα με τα μέτρα) αλλά για ανεξήγητους λόγους αυτή δεν ήρθε.

      • Hunter avatar
        Hunter @ George N 20/04/2015 23:12:18

        Αγαπητέ Γεώργιε, η λίστα Βαρουφάκη με τις κρυφές κάμερες για τους τουρίστες και τις κρυφές κάμερες στα ιδιωτικά ιατρεία κτλ., δεν δικαιολογούσαν όχι μόνο "υποδόση" αλλά ούτε καν τα αεροπορικά εισιτήρια "των θεσμών" να έρθουν στην Αθήνα...

    • Hunter avatar
      Hunter @ roadrunner 20/04/2015 22:55:51

      Απρόβλεπτη δεν είναι ούτως ή άλλως! Ήταν προδιαγεγραμμένο ότι πλην της Ε.Ε, κανείς δεν θα έδινε χρήματα, πόσω μάλλον φαλιριμένες χώρες όπως η Ρωσία, η Βενεζουέλα, η Βραζιλία, το Ιράν κτλ.... Ούτε κατεπείγουσα ήταν. Κατεπείγουσα την άφησε η κυβέρνηση να γίνει με το πέρασμα των δύο μηνών...

  5. Don kixotis avatar
    Don kixotis 21/04/2015 12:17:41

    ΟΡΥΚΤΟΣ ΠΛΟΥΤΟΣ ΑΝΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΣ!!!!!!! ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!! ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ/ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΓΩΔΙΑ..-ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΧΝΗΤΗ ΚΡΙΣΗ-ΑΝΕΡΓΙΑ-ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΝ-ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ-ΝΑ ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ.Εσωτερικός Δανεισμός κτλ.. ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ είναι η Απάντηση σε αυτό το παραμύθι της "Κρίσης" και θα χρωστάνε αυτοί σε εμάς!! που ούτως η άλλως χρωστάνε + Πολιτισμικά.
    τα λένε Παρακάτω:
    https://www.youtube.com/watch?v=E19y5dPxwhY https://www.youtube.com/watch?v=d4dTUNE6Sa0 http://www.ellinovretaniko.gr/periodiko/periodiko-17/thisauros.html http://chinaandgreece.com/el/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BF%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BF/ http://energypress.gr/news/konstantinos-papavasileioy-hreiazomaste-ypeythynes-alitheies-gia-ton-orykto-ployto http://www.triklopodia.gr/poso-prodotes-iste-lithike-to-mistirio-ine-okeanografiko-ke-kani-thalassies-erevnes-sti-thaso/