#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/02/2013 19:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρύθμιση δανείων μόνο για όσους έχουν εισόδημα έως 25.000 ευρώ



Τις βασικές πτυχές του σχεδίου - ανάσα που συζητά η κυβέρνηση με την Τροϊκα για την τροποποίηση του νόμου για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά, αποκαλύπτει έγγραφο του υφυπουργού Ανάπτυξης Αθανάσιου Σκορδά, το οποίο διαβιβάστηκε στη Βουλή στις 18 Φεβρουαρίου.

Το έγγραφο που διαβιβάστηκε σε απάντηση ερώτησης του βουλευτή της ΝΔ Λευτέρη Αυγενάκη αναφέρει ότι «υφίσταται ανάγκη να καταστεί περισσότερο αποτελεσματικός ο Ν. 3869/2010, καθώς η μακροχρόνια δικαστική εκκρεμότητα, οδηγεί σε ομηρία όσους δανειολήπτες έχουν προσφύγει στην πρόνοια του νόμου και με τον τρόπο αυτό καθυστερεί η επάνοδός τους στην οικονομική δραστηριότητα».

«Σύμφωνα με το σχέδιο που συζητά η κυβέρνηση θα αρκεί η συμφωνία των πιστωτών που εκπροσωπούν το 50%+1 των απαιτήσεων της οφειλής και όχι την πλήρη ομοφωνία (100%) που απαιτούσε μέχρι σήμερα», αναφέρει ο υφυπουργός Ανάπτυξης και ενημερώνει επίσης ότι «θα προβλέπεται καταβολή δόσης από την υποβολή της αίτησης υπαγωγής στη ρύθμιση, χωρίς καθυστερήσεις εξαιτίας της εκκρεμοδικίας, εφόσον η προσδιοριζόμενη δικάσιμος υπερβαίνει τις προθεσμίες που θέτει ο νόμος». «Το καταβληθέν ποσό θα συμψηφίζεται με τη ρύθμιση που τελικώς θα αποφασίσει το Δικαστήριο αποδεσμεύοντας τον οφειλέτη ακόμα και με την έκδοση απόφασης», διευκρινίζει ο κ. Σκορδάς.

Με το έγγραφο γίνεται, επίσης, γνωστό ότι η κυβέρνηση συζητά σχέδιο για τη διευκόλυνση των δανειοληπτών που θα αφορά μισθωτούς, συνταξιούχους και όσους έχουν τεκμαιρόμενη σχέση εξαρτημένης εργασίας, με ενυπόθηκη απαίτηση, οι οποίοι έχουν ετήσιο οικογενειακό εισόδημα έως 25.000 ευρώ, προερχόμενο από μείωση του εισοδήματος τους κατά 35% από 1.1.2010.

Επιπλέον θα αφορά ανέργους, πάσχοντες από βαριά ασθένεια ή και μόνιμη αναπηρία και πολύτεκνους.

Παράλληλα θα υπάρξει μέριμνα για τη βελτίωση του υφιστάμενου πλαισίου, ώστε κατά την αξιολόγηση των πληροφοριακών δεδομένων του συστήματος «Τειρεσίας» να λαμβάνονται υπόψη οι συνέπειες της δυσχερούς οικονομικής περιόδου και να δίνεται η δυνατότητα μιας πιο ευέλικτης αντιμετώπισης των συναλλασσομένων με τα πιστωτικά ιδρύματα,ανάλογα με το συνολικό τους προφίλ και όχι με βάση μεμονωμένα ατυχή περιστατικά.

Το έγγραφο του υπουργείου Ανάπτυξης διαβιβάστηκε στη Βουλή μετά από ερώτηση του βουλευτή της ΝΔ Λευτέρη Αυγενάκη σχετικής με την αντιμετώπιση της καταχρηστικής αύξησης του περιθωρίου κέρδους spread από τα πιστωτικά ιδρύματα και τον κυβερνητικό σχεδιασμό για τα στεγαστικά, επιχειρηματικά και καταναλωτικά δάνεια.


Δείτε τις αλλαγές εδώ: 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vaggelis avatar
    vaggelis 21/02/2013 20:15:26

    πολυ ωραια ρυθμιση!!!!!!!!!!!μπραβο εξυπηρετησατε πολυ κοσμο,παντως ρε παιδια τετοιους εγκεφαλους δυσκολα να ξαναδει κανεις,σε βαζακι με φορμολη πρεπει να σας βαλουμε να εχουμε το dna σας μην χαθει.Με μας της αγροτικης δεν ειπατε ακομα τι σπουδαια λυση σκεφτηκατε

  2. νεφέλη avatar
    νεφέλη 21/02/2013 20:25:33

    ...για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά σε τράπεζες, εφορίες, χαράτσια, εγκλωβισμένα ως κατόχους ακινήτων, τι λύση σκεφτήκατε....
    ...γιατί λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν άλλα!

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 21/02/2013 23:07:32

    Μια φήμη-είδηση οτι οι τράπεζες ξεφορτώνονται τα ''κόκκινα'' δάνεια και τα αποκτούν ξένοι αληθεύει;Ωστε να εχουν μετα την κυριότητα των σπιτιών μας!!

  4. ΝΠ avatar
    ΝΠ 21/02/2013 23:19:41

    Μα και εδώ η τρόϊκα;
    Είναι εθνικό καθήκον η επιβίωση και η διάσωση μισθωτών και μικρομεσαίων
    ως προς τη στέγαση.
    Ένα ζευγάρι,ίσως, δε θα μπορεί να μπει, με το όριο των 25.000.Είναι λογικό;
    35% μείωση,γιατί;
    Δε μετράει το χαράτσι,η εφορία,οι αυξήσεις φωτιά, πετρέλαιο,βενζίνη, σούπερ-μάρκετ ,Ε.Ο.Π.Υ κ.ά.;
    Αν η ονομαστική μείωση είναι 15%,12%,20%,αυτοί αποκλείονται;
    Μα η πραγματική αγοραστική δύναμη έχει κατρακυλήσει...
    Η ονομαστική μείωση, υπολείπεται τουλάχιστον άλλο τόσο από την πραγματική..
    δρα ΤΟ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ παράξενο(!)
    ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΉ-ΑΝΑΤΊΜΗΣΗ.
    Να μας αφήσει ήσυχους η τρόϊκα.
    επιβίωση-στέγαση για το λαό που πένεται.

  5. vaggelis avatar
    vaggelis 22/02/2013 10:04:29

    βρε παιδια τα περι τροικας ειναι παραμυθια,εχει γραφει πολλες φορες οτι δεν ειναι εντολες της τροικας αυτα,αυτοι απλα τους λενε οτι πρεπει να μαζεψουν αυτα τα λεφτα.,και αυτοι επιλεγουννα τα μαζεψουν απο μας τους μικρομικρους και να μας ισοπεδωσουν.

  6. vaggelis avatar
    vaggelis 22/02/2013 10:10:30

    επισης διαβαστε αυτο που γραφουν καποιοι σημερα οτι το ΔΝΤκαι η Λαγκαρντ ειπαν οτι πρεπει να κουρευτουν τα δανεια του κοσμου αλλιως δεν προκειται να ανακαμψει η οικονομια.Και τι εκαναν οι δικοι μας?Εκαναν μια γελοια ρυθμιση που αφορα 5-10 δανειοληπτες μονο .Απατεωνες?το μονο σιγουρο!!!!!!!!!!!!!!!!Κοροιδευουν τον κοσμακη και εχουν τα παπαγαλακια της τηλεορασης να διατυμπανιζουν για μετρα ανασα στους υπερχρεωμενους.Ξευτιλα

  7. Nik avatar
    Nik 22/02/2013 14:10:41

    Απλά μια ακόμη απόδειξη ότι δεν ξέρουν που ζουν.

  8. Antreas avatar
    Antreas 22/02/2013 16:17:44

    Μόνο γκρίνια και κακομοιριά. Δηλαδή τι πρέπει να γίνει; Να "διευκολυνθούν" και όσοι έχουν υψηλά εισοδήματα;; Και πεντε-έξι σπίτια; Να λουφάρουν και αυτοί;;
    Είμαστε σε πόλεμο. Πάρτε το χαμπάρι. Πρέπει να γλιτόσουμε με τις μικρότερες το δυνατόν απώλειες

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Antreas 22/02/2013 19:29:45

      ...βέβαια σε πόλεμο, υπέρ υπερακτίων βωμών κι εστιών στην αλλοδαπή!
      Μόνο αυτοί καλοπερνάνε και μιλάνε σήμερα...φοροδιαφεύγοντας υποδειγματικά. Κατά τα άλλα οι συνεπείς φοροσφαγμένοι είναι κακομοίρηδες και γκρινιάρηδες.
      Σα δεν ντρεπόμαστε λιγάκι!!!!

      • Antreas avatar
        Antreas @ νεφέλη 23/02/2013 19:22:39

        Βρε Νεφέλη, αυτοί που ουρλιάζουν για λογαριασμό και στο όνομα των των μη προνομιούχων είναι οι έχοντες και κατέχοντες. Αυτό που ενδιαφέρει είναι να διευκολυνθούν οι χαμηλόμισθοι και οι μικροσυνταξιούχοι.
        Άδειες τράπεζες σημαίνει άδεια πορτοφόλια.
        Οι ταλαιπωρημένοι από φόρους και χαράτσια θα μπορέσουν να ξαποστάσουν. Αυτή είναι η επιλογή Σαμαρά.
        Ευτυχώς.

  9. vaggelis avatar
    vaggelis 22/02/2013 22:10:27

    μαλλον ο φιλος antreas ειναι λιγο εκτος τοπου,δεν μιλαει κανεις για αυτον που εχει 5-6 σπιτια αλλα για τους ανθρωπους που πηραν ενα στεγαστικο για να παρουν ενα σπιτι να μεινουν αντι να πληρωνουν ενοικιο οπως μας ελεγαν οι αγαπητες τραπεζες τοτε.Και δεν μιλαμε για αυτους που ειναι κατ"επαγγελμα ασυνεπεις στις υποχρεωσεις τους,αλλα για αυτους που εγιναν μετα την κριση.Νομιζω οτι οι τραπεζες δεν θα δυσκολευτουν να τους ξεχωρισουν.

  10. ΝΠ avatar
    ΝΠ 22/02/2013 23:48:04

    Μα, ασφαλώς, μιλάμε για την πρώτη κατοικία...
    στέγαση και επιβίωση... μισθωτών και μικρομεσαίων