24/11/2010 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρουμπινί: Αναδιάρθρωση , ή δραχμή

Σύμφωνα με το Βloomberg o καθηγητής του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης Nouriel Roubini δήλωσε στο Boerse-Online ότι η Ελλάδα θα χρειαστεί είτε να αναδιαρθρώσει το χρέος της είτε να αποχωρήσει από το ευρώ.

To χρέος της Ελλάδας είναι τόσο μεγάλo, φέρεται να έχει δηλώσει ο οικονομολόγος στο Boerse-Online που δεν υπάρχει καμία περίπτωση να καταφέρει η χώρα να αποφύγει την αναδιάρθρωση. Η μοναδική ρεαλιστική λύση που έχει η Ελλάδα δήλωσε είναι να εγκαταλείψει το ευρώ και να εισάγει μια νέα δραχμή.

www.skai.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. A.M. avatar
    A.M. 24/11/2010 19:33:56

    Φαίνεται θα με άκουσε - αν και άργησε πολύ! - ο κύριος καθηγητής :lol:

    Εκτός και να υπάρχουν κάποιοι που έχουν ποντάρει χοντρά στην έξοδο της Ελλάδας απ το ευρώ και το παίζει παπαγαλάκι τους.

    Τι και ποιόν να πρωτοπιστέψει κάποιος σήμερα;;;

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 24/11/2010 20:13:28

    Άλλη δουλειά δεν έχει αυτό ο Ρουμπινί;
    Όλο με την Ελλάδα θα ασχολείται.
    Πάντως ανάμεσα σε ευρω και δραχμή ,ΔΡΑΧΜΗ!!!!!!!!!

    • what avatar
      what @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 24/11/2010 21:47:24

      be careful what you wish for.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/11/2010 22:26:28

    Ας βγαζαμε το περτελαιο και το αεριο απο τα πελαγη μας και θα σου λεγα εγω Ρουμπινι... αλλα που να βρεις μαγκες στη Βουλη??!!??!!??

    ΠΠ

  4. ΓΠ avatar
    ΓΠ 25/11/2010 00:30:16

    ΕΔΩ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΑΣΑΝΕ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ ΜΑΣ ΡΗΜΑΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΑΣΧΗΜΑ ΝΕΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ .ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΗΣ ΔΕΚΑΡΑΣ.ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ......

  5. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 25/11/2010 01:44:51

    Τι καινούργιο λέει; Επιβεβαιώνει αυτά που ξέρουμε και τώρα τα σιγομουρμουρίζουν και οι "μνημονιακοί": Ότι δεν βγαίνουμε, χρειαζόμαστε οπωσδήποτε παράταση, αλλά έτσι κερδίζουμε μόνο χρόνο και οριστικοποιούμε την πτώχευση για αργότερα. Ενώ αν βγούμε από το Ευρώ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ (πράγμα από μόνο του δύσκολο) ίσως μας βοηθήσουν και κάποιοι που δεν αγαπάνε το Ευρώ και με αυξημένη ανταγωνιστικότητα πλέον λόγω δραχμής, ορθοποδήσουμε.
    Έτσι κι αλλοιώς έχουμε κάνει ήδη μια αναδιαπραγμάτευση του χρέυς μας, ως προς τον δανειστή (με την τρόϊκα), παρακαλάμε για την δεύτερη, ως προς τον χρόνο (με την παράταση) και συζητάμε για την τρίτη (haircut).
    Και μην ξεχνάμε ότι ο Ρουμπινί προείδε το κραχ των στεγαστικών των ΗΠΑ και "ανέβηκε" θεαματικά. Δεν θα ρισκάριζε επιπόλαιες προβλέψεις, που θα κηλίδωναν την αξιοπιστία του. Αρα...

  6. Sargos avatar
    Sargos 25/11/2010 11:15:10

    Και με το δικιο του ο ανθρωπος γιατι τα υπολογιζει με απλα μαθηματικα . Σου λεει
    ξεχνα το ΑΕΠ εδω μιλαμε για 60 δις εσοδα του κρατους και 350 χρεος αμα
    θες 10 δις για τοκους και 10 δις για το κεφαλαιο παμε για 35 χρονια να
    καθαρισουμε με τα υπολοιπα 40 δις ποιον να πρωτοταισεις '' συμπερασμα''
    Κρυφτε κανα σωβρακο .

  7. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 25/11/2010 18:44:09

    Η αναδιάρθρωση και η δραχμή βολεύουν τους δανειστές μας και δη τους ισχυρούς. Αστο