#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2013 11:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρεκόρ ανεργίας στο 27,9% τον Ιούνιο



Νέο αρνητικό ρεκόρ για την ανεργία στη χώρα, που αυξήθηκε στο 27,9% τον Ιούνιο φέτος, με τον αριθμό των ανέργων να προσεγγίζει πλέον το 1,5 εκατ. άτομα (1.403.698 άτομα), καθώς από το πρώτο έτος εφαρμογής του μνημονίου προστέθηκαν στον «μαύρο κατάλογο» 787.129 άτομα.

Περίπου εξι στους δέκα νέους αναζητούν ματαίως εργασία (ποσοστό ανεργίας 58,8%), ενώ στο 37,4% ανέρχεται η ανεργία στις πλέον παραγωγικές ηλικίες των 25- 34 ετών.

«Πρωταθλήτρια» στην ανεργία είναι η Ήπειρος- Δυτική Μακεδονία με ποσοστό 29,7% και σε «απόσταση αναπνοής» ακολουθεί η Μακεδονία- Θράκη με ποσοστό 29,5%.

Ειδικότερα, από την έρευνα εργατικού δυναμικού της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛΣΤΑΤ), προκύπτουν τα εξής:

Το εποχικά διορθωμένο ποσοστό ανεργίας τον Ιούνιο 2013 ανήλθε σε 27,9, έναντι 24,6% τον Ιούνιο 2012 και 27,6% τον Μάιο 2013. Οι άνεργοι αυξήθηκαν κατά 174.709 άτομα σε σχέση με τον Ιούνιο 2012 (αύξηση 14,2%) και κατά 20.254 άτομα σε σχέση με τον Μάιο 2013 (αύξηση 1,5%).

Πάντως, η ΕΛΣΤΑΤ σημειώνει ότι τον Ιούνιο παρατηρείται στις μη εποχικά διορθωμένες εκτιμήσεις σημαντική πτώση του ποσοστού ανεργίας (κατά 1,2 ποσοστιαίες μονάδες). Η μείωση αυτή θα μπορέσει να επηρεάσει τα εποχικά προσαρμοσμένα αποτελέσματα, στον βαθμό που η παρατηρούμενη αλλαγή στα μη εποχικά διορθωμένα στοιχεία συνεχιστεί.

Το σύνολο των απασχολουμένων εκτιμάται ότι ανήλθε σε 3.628.421 άτομα. Οι απασχολούμενοι μειώθηκαν κατά 128.998 άτομα σε σχέση με τον Ιούνιο 2012 (μείωση 3,4%) και κατά 2.390 άτομα σε σχέση με τον Μάιο 2013 (μείωση 0,1%).

Οι οικονομικά μη ενεργοί (τα άτομα που δεν εργάζονται ούτε αναζητούν εργασία), ανήλθαν σε 3.334.690 άτομα και μειώθηκαν κατά 23.155 άτομα σε σχέση με τον Ιούνιο 2012 (μείωση 0,7%), αλλά αυξήθηκαν κατά 14.844 άτομα σε σχέση με τον Μάιο 2013 (αύξηση 0,4%).

Η ανεργία στις γυναίκες (31,9% τον Ιούνιο 2013 από 28,4% τον Ιούνιο 2012) παραμένει σημαντικά υψηλότερη σε σύγκριση με τους άνδρες (24,9% από 21,9%).

Ηλικιακά, το υψηλότερο ποσοστό καταγράφεται στα άτομα 15- 24 ετών (58,8% τον Ιούνιο 2013 από 54,8% τον Ιούνιο 2012), και ακολουθούν οι ηλικίες: 25- 34 ετών (37,4% από 32,5%), 35- 44 ετών (24% από 21,3%), 45- 54 ετών (20,4% από 18,1%), 55- 64 ετών (14,7% από 13,9%) και 65- 74 ετών (11,2% από 4,6%).

Σε επίπεδο αποκεντρωμένων διοικήσεων της χώρας, τις τρεις πρώτες θέσεις κατέχουν, η Ήπειρος- Δυτική Μακεδονία (29,7% τον Ιούνιο 2013 από 26,5% τον Ιούνιο 2012), η Μακεδονία- Θράκη (29,5% από 25,4%) και η Αττική (27,7% από 24,4%). Ακολουθούν, η Θεσσαλία- Στερεά Ελλάδα (27% από 25,2%), η Πελοπόννησος- Δυτική Ελλάδα- Ιόνιοι Νήσοι (25,8% από 22,5%) και οι δύο περιφέρειες στις οποίες καταγράφεται (λόγω εποχικότητας) μείωση των ποσοστών σε έναν χρόνο: η Κρήτη (22,9% από 24,1%) και το Αιγαίο (21,6% από 22,7%).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hawk avatar
    Hawk 12/09/2013 11:27:38

    Αραγε που θα εκτοξευτεί το ποσοστό μετά την λήξη της τουριστικής περιόδου στο 32% στο 35%, η οποία τουριστική περίοδος υποτίθεται ότι είναι από τις καλύτερες και θα έπρεπε να έχει δώσει μιά ανάσα, αλλά τίποτα. Βεβαίως ουδείς γνωρίζει πόσοι εργάζονται ανασφάλιστοι και παράλληλα παίρνουν και το επίδομα ανεργίας, αυτό είναι άλλου παππά ευάγγέλιο και δεν θα μάθουμε ποτέ!

  2. Eva avatar
    Eva 12/09/2013 11:37:42

    Ανέβηκε τόσο?
    Είναι επειδή μειώθηκε το δημόσιο.

  3. Zame avatar
    Zame 12/09/2013 13:28:21

    Αν & είναι γεγονός πως διανύσαμε
    μια από τις καλύτερες τουριστικές περιόδους..
    και τώρα τι..? σιωπη.
    αφού έφτασε η ώρα & -ο κόμπος στο χτένι-..
    αλίμονο σε αυτούς πού δεν είχαν το προνόμιο
    να δραστηριοποιήθουν στον τουρισμό..
    Τα περισσότερα πολυ-μικρο-μαγαζα & επιχειρήσεις
    πού ά ν τ ε ξ α ν αυτό το "τσουναμι"
    αλλά πλέον όταν κάθε μέρα
    χ ρ ε ώ ν ο ν τ α ι για να λειτουργήσουν..
    αλλά & για να α υ τ ό-απασχοληθούν..
    το φλερτ με το λουκέτο & την ανεργία γίνεται ολοένα
    εντονότερο πιεστικότερο..& ..αναπόφευκτο.
    εξάλλου κάποιος είπε πως όσοι δεν παράγουν κέρδη..να κλείσουν!!!
    (με τέτοια αγοραστική δύναμη άραγε ποίοι να παράγουν κέρδη ?)
    ..άσε πού & να κλείσεις πάλι λεφτά θέλει.

    Νομιζω πως δεν αργεί η στιγμή που θα "αναγκαστούν
    να ρίξουν στην αγορά & τα αρνητικά επιτόκια..
    προκειμένου ο προκύψαν ανενεργός πληθυσμός
    να βρει & ισσοροπια= αυτό απασχόληση..
    αλλά & τον στοιχειώδη κύκλο.. τελών & παγίων..κλπ
    (νερό στο μύλο του συστήματος..δηλαδη)

    Αλλιώς από ρεκόρ σε ρεκόρ θα παμε..
    μπας & ίσως ενταχτούμε & σε καμιά ολυμπιάδα..
    αυτής της νέας εποχής που καλωσορίσανε στο City
    έτσι για να μνημονευτουν & τα παράγωγα αυτου
    του υποδεικνυομένου μοντέλου ανάπτυξης.

    & υποψιν πως η ανεργία πού παράγουν τα λουκέτα..
    δεν μισθοδοτούνταν από κανένα δημόσιο..τουναντίον

  4. mid avatar
    mid 12/09/2013 13:57:40

    Πάμε για ανεργία 30+ το χειμώνα με οτι αυτό συνεπάγεται για την κοινωνία και την σταθερότητα της χώρας.Επίσης ο κύριος βρουτσης λεει πως οι προσληψεις ειναι περισσότερες από τις απολύσεις ΜΠΟΥΡΔΕΣ αυτό που γίνεται είναι οτι οι περισσότερες επιχειρήσεις υπογραφούν νέες συμβάσεις με τους εργαζόμενους τους και ο κύριος βρουτσης μας τις παρουσιαζει σαν νεες προσλήψεις μας περνάνε για ηλίθιους δεν εξηγείται αλλιώς.Επίσης όλα τα προγράμματα του οαεδ έχουν βαλτώσει καθώς δεν μπορούν να ξεμπλοκαρουν τα χρήματα του έσπα και το πρόγραμμα με τις 50.000 θέσεις στους δήμους φαίνεται πως και αυτό κολλάει στην χρηματοδότηση καθώς δεν έχει βγει ακόμα η προκήρυξη για να γίνουν οι αιτήσεις.

  5. dal avatar
    dal 12/09/2013 14:10:06

    H ανεργία θα κλείσει στο 30% και πλέον για φέτος. Τώρα πόσο θα ανέλθει ακόμη? ένας Θεός ξέρει. Δεν νομίζω να έχει ξανασυμβεί σε καιρό ειρήνης ανάλογο ποσοστό ανεργίας σε ανεπτυγμένη χώρα. Σπάμε το ένα ρεκόρ μετά το άλλο σε: ανεργία, ύφεση, αναλογία χρέους/αεπ κλπ. Και κάποιοι ακόμη βλέπουν φως στο τούνελ.
    Τι να πει κανείς?. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψιλά.

    • Hawk avatar
      Hawk @ dal 12/09/2013 14:13:42

      Ναι αλλά ανεβήκαμε τέσσερις θέσεις στην ανταγωνιστικότητα!!!!

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Hawk 12/09/2013 15:58:05

        Χα χα! Ναι πήγαμε απο το 95 στο 91!

        Αν ανέβουμε άλλες 4 θα πεθάνουμε όλοι!

  6. Πλεοναζων εργαζομενος avatar
    Πλεοναζων εργαζομενος 12/09/2013 15:16:26

    Μην ειστε αφελεις δεν ονομαζεται ανεργια, πλεονασμα εργαζομενων λεγεται!

  7. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 12/09/2013 15:26:08

    1)Αυτή η εργάνη που καταγράφει υπεροχή προσλήψεων έναντι των απολύσεων τους τελευταίους πολλούς μήνες, είναι σοβαρή;

    2)Τώρα που τελειώνει και η τουριστική περίοδος τι μας περιμένει;

    3)Ξέρετε τι συνειδητοποιώ; Μπορεί να μας κυβερνήσει η χρυσή αυγή στο τέλος!
    Είδα κάτι δημοσκοπήσεις 20% ΝΔ και Συριζα και ΧΑ στο 15% !!!!!!
    Φαντάζεστε την ΧΑ με το μπόνους των 50 εδρών;

  8. δημης avatar
    δημης 12/09/2013 19:42:09

    πρόβλημα για πρώην ΚΝΙΤΕΣ οικονομολόγους που παίζουν τον καπιταλισμό στα δάχτυλα..:
    Πόσο πρέπει να πάει η ανεργία προκειμένου να ..αυξήσουμε 1% το πλεόνασμα για να .."πανηγυρίσουμε " ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ;;;;;;

  9. GJ avatar
    GJ 12/09/2013 20:56:09

    Σας προκαλεί δέος οτι εχουμε τοσους ανέργους?? Το ότι το όνειρο του μέσου Ελληνα ήταν εδω και δεκαετιες να μπει στο δημόσιο δεν σας απασχολούσε? Το οτι ο μεγαλύτερος εργοδότης τις τελευταιες δεκαετιες ήταν το ΚΡΑΤΟΣ δεν σας απασχολούσε? Το ότι οι αγρότες έδιωχναν τα παιδιά τους να πάνε στην πόλη να ζήσουν πιο ξεκουραστη ζωή δεν σας προβλημάτιζε? Τι πιστευατε, οτι ζούσατε στη γή της επαγγελίας όπου το μάνα εξ ουρανού θα έτρεφε τα ουρι του παραδείσου μας. Καλως ορίσατε στην πραγματικότητα, την Ελληνική πραγματικότητα!!! Τωρα που κανείς δεν μας δανείζει, τωρα καλούμαστε να βγάλουμε μόνοι μας το φίδι από την τρύπα και μας πονάει πολύ. Και ενώ θα έπρεπε κάποιοι να σοβαρευτουν, εξακολουθουν να ταζουν λαγους με πετραχείλια και αυτο δεν σας προβληματίζει?? Και δεν έχει βγει ένας πολιτικός της προκοπής με όραμα να πεί δύο κουβέντες αληθινές, να δώσει μια γραμμή από καπου να πιαστούμε...
    Στην αρχή της κρίσης οταν είπα στην μητέρα μου (παιδί της κατοχής) θα ζήσουμε φτωχά από δω και πρός, μου απάντησε με μια αποστομωτική λαική σοφία, "αγόρι μου, εμεις που ζήσαμε φτωχα, δεν μας φοβίζει!!!".

  10. Zame avatar
    Zame 12/09/2013 21:35:37

    λενε πως οι βρεγμένοι δεν φοβούνται την βροχή..
    (έγινε τσουναμι)
    με τούς "ατσαλάκωτους πού μάς γεμίσανε " είναι το θέμα
    γιατί η ζωή είναι πολύ μικρή για ναναι τόσο θλιβερή..
    πόσο μάλλον όταν σου την κάνουν..& μάλιστα προς όφελος τους..
    σε αυτό το "Θέατρο του παραλόγου όπου μας "δώσαμε τον πρώτο ρόλο..
    ..νομίζω πως..πάμε για "φινάλε πού θα φανεί στο "χειροκρότημα