Πώς και σε ποιους θα δοθεί το πλεόνασμα
19/03/2014 11:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πώς και σε ποιους θα δοθεί το πλεόνασμα

Την πρώτη μικρή ανάσα θα πάρουν σχεδόν 1.000.000 Έλληνες με τη διανομή του κοινωνικού μερίσματος των 525 εκατ. ευρώ από το πρωτογενές πλεόνασμα

Την πρώτη μικρή ανάσα θα πάρουν σχεδόν 1.000.000 Έλληνες με τη διανομή του κοινωνικού μερίσματος των 525 εκατ. ευρώ από το πρωτογενές πλεόνασμα. Αν και είναι μικρότερο το ποσό από αυτό που ήθελε να δώσει η κυβέρνηση, ωστόσο, βρέθηκε η λύση με την τρόικα, να πληρωθούν επιπλέον 1 δις ευρώ σε ληξιπρόθεσμα χρέη του δημοσίου, χρήματα που θα πέσουν κι αυτά στην αγορά.

Το καλό νέο είναι ότι το πρωτογενές πλεόνασμα που δέχθηκε η τρόικα είναι 2,95 δισ. ευρώ, ωστόσο, δεν αποκλείεται να ξεπεράσει και τα 3 δις ευρώ. Τώρα, η διανομή των 2,95 δισ. ευρώ θα πραγματοποιηθεί ως εξής:

Κοινωνικό μέρισμα 525 εκατ. ευρώ.

Αποπληρωμή χρέους 1 δισ. ευρώ (μνημονιακός όρος να οδεύσει στο χρέος το 30% επιπλέον πλεονάσματος).

Πληρωμή χρεών κράτους προς ιδιώτες 1 δισ. ευρώ (2,8 δισ. συνολικά το 2014).

Μείωση εισφορών 3,9%, κόστους 350 εκατ. ευρώ (2,9% εργοδοτικές και 1% εργαζομένων).

Υπηρεσίες αστέγων θα χρηματοδοτηθούν με 20 εκατ. ευρώ, μισθοί δικαστών θα καλυφθούν με 60 εκατ. ευρώ (αποφάσεις δικαστηρίων)

Η διανομή του κοινωνικού μερίσματος σύμφωνα με τις ανακοινώσεις αλλά και με βάση πληροφορίες, θα γίνει εφάπαξ τον Μάιο στο πρότυπο των οικογενειακών επιδομάτων. Δικαιούχοι είναι 1.000.000 πολίτες και θα πραγματοποιηθεί με εισοδηματικά και περιουσιακά κριτήρια:

1. Ένστολοι με μηνιαίο μισθό κάτω των 1.500 ευρώ.

2. Χαμηλοσυνταξιούχοι, χαμηλόμισθοι, άνεργοι, ευπαθείς ομάδες κλπ

Προς το παρόν όλα δείχνουν ότι οι δικαιούχοι ανεξάρτητα από την κατηγορία στην οποία ανήκουν θα λάβουν το ίδιο ποσό σε μια δόση εφάπαξ.

Με βάση το σενάριο αυτό το ποσό θα είναι 450 ευρώ και τα χρήματα θα μοιραστούν μέσα στον Μάιο.

Το δεύτερο και πιο πιθανό σενάριο λέει ότι η ενίσχυση θα είναι κλιμακωτή (όπως το επίδομα για τα παιδιά) και θα ξεκινάει από τα 200 ευρώ και θα φτάνει ακόμη και τα 800 σε ορισμένες περιπτώσεις.

Στην περίπτωση που τα χρήματα μοιραστούν κλιμακωτά κατά μέσο όρο οι δικαιούχοι θα λάβουν από 350 ως 450 ευρώ.

Για το ποιοι θα λάβουν το ποσό ενίσχυσης θα υπολογιστούν τα εισοδήματα του 2012 καθώς ουσιαστικά και πριν την εκκαθάριση των δηλώσεων δεν υπάρχουν στοιχεία για το 2013.

Οι εκτιμήσεις αναφέρουν ότι τις εφάπαξ εισοδηματικές ενισχύσεις θα λάβουν περίπου 400.000 δικαιούχοι οικογενειακών επιδομάτων, 300.000 χαμηλοσυνταξιούχοι, συνταξιούχοι του ΟΓΑ, 230.000 άνεργοι και ανάπηροι, ενώ το εφάπαξ θα λάβουν και οι περίπου 60.000 στρατιωτικοί, αστυνομικοί, λιμενικοί και πυροσβέστες των οποίων οι αποδοχές είναι μέχρι 1.500 ευρώ το μήνα.

Για τους ένστολους τα ποσά ανάλογα με τον βαθμό και την προϋπηρεσία θα είναι από 30 ως και 500 ευρώ.

Εξήντα εκατ. ευρώ θα πάρουν εν ενεργεία και συνταξιούχοι δικαστικοί.

1.000.000.000 ευρώ θα πάει για τις επιχειρήσεις.

Μέσα στην εβδομάδα θα υπάρξουν πιθανότατα διευκρινίσεις και για το πακέτο των 150 εκατ. ευρώ για στήριξη των ενεργοβόρων βιομηχανιών.

Ένα ζήτημα που μένει σε εκκρεμότητα είναι τα αναδρομικά των ένστολων που έχουν δικαιωθεί για τις μειώσεις από τον Ιούλιο του 2012 και μετά. Κάποιες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για 500 εκατ. ευρώ τα οποία πιθανότατα να δοθούν σε δόσεις σε βάθος τριετίας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. logikos avatar
    logikos 19/03/2014 13:07:31

    60 εκατομμυρια για δικαστικους και 20 για αστεγους τι να πεις

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ logikos 19/03/2014 14:29:35

      Aυτο για του δικαστικους πραγματικα βγαζει ματι..... Παλι αναδρομικα θα παρουν;

      • μελιτίνη avatar
        μελιτίνη @ Ρηνα 19/03/2014 15:03:14

        ...

  2. Roman B. avatar
    Roman B. 19/03/2014 16:28:05

    Και εγώ αν ήμουν κατοχική κυβέρνηση σε δικαστές και σώματα ασφαλείας θα έδινα λεφτά! Χωρίς ανεξάρτητη δικαιοσύνη και με πολύ ξύλο σε όσους διεκδικούν κάτι διαφορετικό γίνεται πιο ασφαλής η "διακυβέρνηση"! Σωστές οι επιλογές του Αντώνη! Τα ψίχουλα σε συνταξιούχους κτλ δεν τα σχολιάζω καν....απευθύνονται σε εγκεφαλικά ανάπηρους και πολιτικά ταγμένους που ψάχνουν πάλι το προεκλογικό καροτάκι για να "ξεσκίσουν" το εκλογικό τους δικαίωμα...!

    • ΜΒ avatar
      ΜΒ @ Roman B. 21/03/2014 09:41:32

      Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!

  3. ΚωσταςΧ. avatar
    ΚωσταςΧ. 19/03/2014 18:24:21

    διαιρεστε τα ποσα να δειτε ποιοι θα παρουν το "χαρτι"και ποιοι τον πο@λο! Α!(απορια) οσοι χρωστανε χαρατσια κλπ θα παρουν τιποτα? η περιμενει ο Θεοχαρης στην γωνια? Υ.Γ. δωστε τα πριν το Πασχα να παρουμε κανενα δωρο στα βαφτιστηρια!

    • στεφανος avatar
      στεφανος @ ΚωσταςΧ. 04/04/2014 10:34:27

      αν θα παρω 500ευρω απο το πλεονασμα που λενε [που δεν το πιστευω, προεκλογικο χαρτζιλικι ειναι] τι να το κανω αφου μου πηραν τις καταθεσεις στην τραπεζα [3950ευρω]. Ας χτυπησω το κεφαλι στον τοιχο που τους εδωσα και 5 ψηφους.

  4. AnonymouS avatar
    AnonymouS 19/03/2014 18:45:49

    Παντως αν ολοι αυτοι που απαριθμουν το ενα εκατομμυριο,και θα ευεργετηθουν απο την κυβερνηση μας,δεν ψηφισουν τον Αντωνη Σαματα,στις Ευρωεκλογες και τουλαχιστον στις επομενες Εθνικες εκλογες,θα ειναι,επιτρεψτε την εκφραση,σκυλια αχαριστα. Αλλα ετσι ειναι ο Ελληνας,αχαριστος.Ο Σαμαρας αγωνιζεται για να'ρθει αυριο ο Τσιπρας ή ο Ποταμης να καρπωθει τ'αποτελεσμα των αοκνων προσπαθειων της κυβερνησης μας.

    • Μεγάλες στιγμές. avatar
      Μεγάλες στιγμές. @ AnonymouS 19/03/2014 19:30:32

      Σκυλιά είναι όσοι ψηφίζουν με αποκλειστικό κριτήριο την τσέπη τους

    • Π.Κ. avatar
      Π.Κ. @ AnonymouS 19/03/2014 19:41:43

      Μάλλον αγνοείς ότι ο ποτάμης θα είναι ο νέος ΕΤΑΙΡΟΣ στη κυβέρνηση αντί του Πασόκ. Για όλα έχει προνοήσει ο Μπάρμπας.

    • Άλυτη εξίσωση avatar
      Άλυτη εξίσωση @ AnonymouS 19/03/2014 19:58:12

      Σιγά ρε Ανώνυμε! Από την περιουσία του θα τους τα δώσει; Κανονικά δεν έπρεπε να δώσει τίποτε και σε κανέναν. Ούτε στους τοκογλύφους, ούτε στους χλέμπουρες με τ' απλωμένα χέρια που είναι πάντοτε έτοιμοι ν΄ανταλλάξουν την ψήφο τους μ΄ελεημοσύνη, μπαξίσια και ψεύτικα ...ταξίματα. Το πλεόνασμα δεν είναι αποτέλεσμα ανάπτυξης. Δεν μεγάλωσε η ...πίτα μας. Γδάραμε τον Ελληνικό λαό, κλείσαμε καταστήματα, επιχειρήσεις, πετάξαμε στο δρόμο 2.000.000 ανθρώπους, πετσοκόψαμε υγεία, παιδεία, κοινωνική πρόνοια. Θα έπρεπε παράλληλα με την απαράδεκτη αφαίμαξη, να είχε ήδη καταρτιστεί πρόγραμμα επένδυσης των χρημάτων αυτών, με αναπτυξιακό στόχο, που θα μπορούσε να δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας. Κάτι τέλος πάντων πιο ουσιαστικό από το χαρτζιλίκωμα δύστροπων, κοντόφθαλμων και εγωπαθών πελατών, εν όψει εκλογών. Πάντως άδικα σκούζεις, σ΄αυτό το υποτιμητικό ...αλισβερίσι, δε χωράει πουθενά ούτε η εκτίμηση ούτε κι η.....ευγνωμοσύνη. Πλάκα κάνεις.

    • AnonymouS avatar
      AnonymouS @ AnonymouS 19/03/2014 21:39:24

      Ιδου,αυτη ειναι αχαριστια του Ελληνα.Ολοι οσοι δεν μπορεσαν να ωφεληθουν αμεσα απο το μεγαλοθυμο ευεργετημα της κυβερνησης Σαμαρα(που στο κατω-κατω,ε δεν ειχε και καμμια ιερη υποχρεωση να δωσει μερισμα) ,καταφευγουν στη μιζερια και τη γκρινια. Αντι να κανετε λιγη υπομονη εως οτου (νομοτελειακα) ερθει η σειρα σας κι ευεργετηθειτε κι εσεις,αντιδρατε κι εκνευριζεστε.Κι εγω δεν ειμαι αναμεσα σε οσους δικαιουνται και θ'απολαβουν καποιο οικονομικο βοηθημα,αλλα δε θρηνω.Εχω λιγη παραπανω εμπιστοσυνη σε προσωπα και θεσμους.Χαιρομαι με τη χαρα των συνανθρωπων μου,γιατι ελπιζω πως κι η δικη μου ειναι κοντα.Πρωτα θα'ρθει η αναπτυξη και μετα η διορθωση ολων των αδικιων.

      • Άλυτη εξίσωση avatar
        Άλυτη εξίσωση @ AnonymouS 19/03/2014 23:00:17

        Χαχαχαχαχα! Πολύ αστεία όλα αυτά. Δε βλέπεις τα πλήθη που χορεύουν τρελά από ενθουσιασμό γιατί σε λίγο θα μετράνε τις....εισπράξεις; Με αγωνία και απαντοχή περιμένουμε όλοι οι μη ευεργετηθέντες -ακόμη- την ώρα που θα μας ...ελεήσει κι εμάς κάποιος, με 500 €. Χαιρέτα μας την ...ανάπτυξη άμα τη δείς! Α, και κάνε και καμιά 50αριά μετάνοιες στους μεγαλόψυχους ευεργέτες σου, μη σε λένε κι αχάριστον!!

        • AnonymouS avatar
          AnonymouS @ Άλυτη εξίσωση 20/03/2014 11:17:06

          Ενταξει,φτανει τοσο,μην το τραβηξουμε το τρολαρισμα καμμια 20ρια posts.

  5. POPI DIMITRIADOU avatar
    POPI DIMITRIADOU 21/03/2014 13:42:13

    θελω να ρωτησω αφορα ανεργους ?αλλα με τι προυποθεσεις ?και που κανουμε την αιτηση

  6. Νικολεττα29 avatar
    Νικολεττα29 28/03/2014 18:41:01

    Εγω ειμαι με ποσοστο αναπηριας 67% και χρονια ανεργη......πρεπει να κανω καποια δηλωση για να "παρω"αυτα τα χρηματα η "ξερουν" αυτοι που θα δοθουν χωρις να κανουμε καμια κινηση?

  7. ​​Ένας αχάριστα καχύποπτος,ελεύθερα σκλαβωμένος,  ​πολίτης​​ avatar
    ​​Ένας αχάριστα καχύποπτος,ελεύθερα σκλαβωμένος, ​πολίτης​​ 06/04/2014 13:43:31

    Νικολέτα και λοιποί/ες, ακόμα δεν έχουν οριστεί τα κριτήρια (νομίζω ο καχύποπτος σκόπιμα). Γύρω στις 9 Μαΐου (καχύποπτα σκεπτόμενος και πάλι "τυχαίνει" να είναι κοντά οι εκλογές) θα ξεκαθαριστούν και κατα την αχάριστη υποκειμενική και καχύποπτη (πάλι) άποψή μου ,αυτό θα γίνει μετά τις εκλογές. Όσο για το ποσοστό αναπηρίας πιστεύω οτι θα είναι το 80%και άνω... Πίστευα αρχικά οτι ο (άλλος)ανώνυμος είχε απλά ειρωνικό χιούμορ.Τελικά μάλλον εγώ έχω πρόβλημα διάκρισης σοβαρού απο αστείο. Πάντως αν κρίνω απο τα 200 ευρώ στους μακροχρόνια άνεργους και τα κριτήρια που είχαν βάλει τότε, κοιτάνε πόσα είναι να δοθούν και διαμορφώνουν τις προϋποθέσεις ουτως ώστε να "βγαίνουν" τα λεφτά. Μην εκπλαγείτε αν για να πάρεις το μέρισμα του πλεονάσματος χρειάζεται να έχεις ενα μάτι πράσινο κι ένα γαλάζιο και επίσης 2 ελιές αριστερά και δεξιά της μύτης σας... Ένας αχάριστα καχύποπτος,ελεύθερα σκλαβωμένος, πολίτης.