29/08/2013 14:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσοι είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι;

Με αφορμή τους αριθμούς που διακινούνται τις τελευταίες ημέρες τόσο για το μέγεθος του Δημόσιου Τομέα και τους δημοσίους υπαλλήλους που υποτίθεται ότι προσελήφθησαν από το 2004 μέχρι το 2009 όσο και για το ποσοστό αυτών που έχουν προσληφθεί στο Δημόσιο με πλαστά δικαιολογητικά, το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης ξεκαθαρίζει ότι:

 

1. Ο αριθμός των τακτικού προσωπικού του Δημοσίου, στις 31 Δεκεμβρίου 2009, ήταν 692.907 υπάλληλοι, ενώ σε 183.000 υπολογίζονταν το μη τακτικό προσωπικό. Σήμερα, σύμφωνα με τα τελευταία δημοσιοποιημένα στοιχεία (Ιούλιος 2013), το τακτικό προσωπικό ανέρχεται σε 612.414 υπάλληλοι, ενώ το μη τακτικό προσωπικό ανέρχεται σε 67.568. Κατά συνέπεια οι αναφορές για 850.000 υπαλλήλους, που υποτίθεται ότι προσελήφθησαν μεταξύ 2004 – 2009, δεν απηχούν την πραγματικότητα.

 

Αξίζει να σημειωθεί, επίσης, ότι για πρώτη φορά το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης διαθέτει τον απαραίτητο μηχανισμό λεπτομερούς απεικόνισης του προσωπικού του Δημόσιου Τομέα.

 

2. Σε ό,τι αφορά στον έλεγχο τυχόν πλαστών δικαιολογητικών, που αποτελεί έναν από τους τρείς άξονες (οι άλλοι δυο είναι η επιτάχυνση της πειθαρχικής διαδικασίας και ο εντοπισμός των αδικαιολογήτως απόντων) της συνολικής πολιτικής του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης για την ενίσχυση της πειθαρχικής ευθύνης των δημοσίων υπαλλήλων, διευκρινίζεται ότι:

 

Για πρώτη φορά επιχειρείται στο Δημόσιο Τομέα ένας στοχευμένος έλεγχος γνησιότητας τίτλων σπουδών (πανεπιστημιακών πτυχίων, πτυχίων ξένων γλωσσών), αλλά και άλλων δικαιολογητικών μέσα από μια οργανωμένη διαδικασία η οποία διεκπεραιώνεται από το Σώμα Επιθεωρητών – Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης (ΣΕΕΔΔ).

 

Κατά συνέπεια οποιαδήποτε πρόβλεψη για τον τελικό αριθμό των πλαστών δικαιολογητικών που θα διαπιστωθεί είναι παρακινδυνευμένη.

 

Το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης έχει ξεκινήσει να δίνει στη δημοσιότητα σε τακτά χρονικά διαστήματα συγκεκριμένα στοιχεία που προκύπτουν από την επιτάχυνση των πειθαρχικών διαδικασιών, τα οποία είναι και τα μόνα αξιόπιστα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 29/08/2013 15:07:35

    Εν ταξει, ολα τα νουμερα που μας εδιναν στο παρελθον ηταν λαθος. Για να εχουμε το καλο ερωτημα, ποιος μας πιστοποιει τα στοιχεια που αναφερονται σε αυτο το αρθρο, για να μην πιαστουμε αμερικανακια ξανα?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Agrofylakas 29/08/2013 17:32:59

      Η απογραφή που έγινε ηλεκτρονικά και συμπλήρωνε ο κάθε υπάλληλος μόνος του στοιχεία. Με τον αριθμό μητρώου του που είναι μοναδικός.

  2. Δημητριος avatar
    Δημητριος 29/08/2013 15:36:20

    Να τα αφησουν αυτα τα ...καμωματα και να συμπεριλαβουν και ΝΠΙΔ,ΟΤΑ,ΔΕΚΟ κλπ για να δουμε πραγματικα ποσους μισθοδωτουν .

    • George avatar
      George @ Δημητριος 29/08/2013 20:31:57

      Οι ΟΤΑ είναι μέσα στους 680,000. Οι ΔΕΚΟ όχι. Το αστείο είναι ότι πιά στον ευρύτερο δημόσιο τομέα είναι και οι τραπεζικοί όμιλοι. Ετσι μπορούμε να πούμε ότι η πολιτική της Τρόικα αύξησε τον δημόσιο τομέα στην Ελλάδα. Ισως ο πραγματικός λόγος που τα παρατάει ο Τραα αφού πρώτα έσκισε τα πτυχία του :-)

    • panas avatar
      panas @ Δημητριος 29/08/2013 21:23:06

      Στα ΝΠΙΔ και τις ΔΕΚΟ είναι μεν λίγοι υπάλληλοι σε αριθμό, αλλά είναι οι πιο καλοπληρωμένοι ή διαφορετικά τα μεγάλα βύσματα. Ταιριάζουν με τους υπαλλήλους της βουλής. Βέβαια, με τις ιδιωτικοποιήσεις θα γίνει και εκεί ένα ακόμη "ξεσκαρτάρισμα"σε πολύ μεγάλα βύσματα που θα ανεχτεί ο ιδιώτης "αγαθός" επιχειρηματίας και στα μικρότερα...

      Τα μεγάλα βύσματα λοιπόν είναι ακόμη στο ΠΑΣΟΚ και στη ΝΔ και τα πολλά μικρά πελατάκια φεύγουν "με παράπονο και αγανάκτιση" προς ΣΥΡΙΖΑ καιΧΑ... Αρκετά όμως μένουν ακόμη στο μαντρί μπας και δεν απολυθούν...

      Κατάσταση που αναδύει ζόφο και αηδία και μεγάλη δόση υποκρισίας από όλους τους εμπλεκόμενους στο δημόσιο...

    • era avatar
      era @ Δημητριος 30/08/2013 10:05:08

      γιατί ρε μάγκα, ΝΠΙΔ και ΔΕΚΟ από εμάς πληρώνονται οι άνθρωποι;

  3. 8atrela8w avatar
    8atrela8w 29/08/2013 16:46:06

    Η..... Α Λ Η Θ Ε Ι Α είναι εδώ http://apografi.yap.gov.gr/apografi/Flows_June_2013.htm

    και στρατός , σώματα ασφαλείας ... όλοι μέσα !!! μόνο οι εθνικοί προμηθευτές λοίπουν !!

    • tpe avatar
      tpe @ 8atrela8w 30/08/2013 07:07:18

      Ναι. Κι επιβεβαιώνει αυτό που λέω χρόνια τώρα. 1.000.000+ είναι οι ΔΥ.
      Δεν υπάρχουν μέσα ΝΠΔΔ. Δεν υπάρχουν στη λίστα ΝΠΙΔ (=ΔΕΚΟ).

      Και μην πει κάποιος πως οι ΔΕΚΟ είναι εισηγμένες. Η ΟΣΥ (τα λεωφορεία ντε), είναι; Η Αττικό Μετρό; Τα διάφορα λιμάνια της χώρας; Ο ΟΣΕ;

  4. θεσσαλονικιος avatar
    θεσσαλονικιος 29/08/2013 22:33:47

    παρακληση να στειλετε τα στοιχεια για τον αριθμο των υπαλληλων στον σοβαροφανη αλλα και homus passokus υφυπουργο κ .ΓΡΗΓΟΡΑΚΟ που προχθες εδηλωσε στο ΜΕΓΑ οτι απο το 2004 μεχρι το 2009 προσεληφθησαν 850000 υπαλληλοι απο τους οποιους το ενα δεκατο με πλαστα πτυχια. Δειτε τι εκανε η φαυλη Δεξια και συμμετεχει στην κυβερνηση αλλα η λασπη λασπη.

  5. ERASMUS avatar
    ERASMUS 30/08/2013 07:12:52

    Έχω την εντύπωση ότι παίζουμε την κολοκυθιά εδώ μέσα και κάνουμε ότι καταλαβαίνουμε ότι μας συμφέρει μόνο ….
    1.Τα επίσημα στοιχειά βρίσκονται στο http://apografi.yap.gov.gr/apografi/Flows_June_2013.htm
    2.Αυτα που , για κάποιο «παράξενο λόγο» δεν αναφέρονται πουθενά είναι τα παρακάτω
    Οι ένστολοι περίπου 200.000 άτομα ( περίπου το 30% των δημόσιων υπάλληλων) ,βρίσκονται εκτός κινητικότητας και απολύσεων , έχει ζητήσει η Τρόικα μείωση του αριθμού του επίσημα , η πλειοψηφία τους είναι ΔΕ αντί αυτών το Υπουργείο Εθν. Άμυνας απολύει επιστήμονες με διδακτορικά και τεχνικό προσωπικό συντήρησης
    Ιερείς 10000 άτομα ( εδώ και δυο χρόνια αγνοούνται 2000 γιατί ενώ μισθοδοτούνταν δεν τους βρήκαν)
    Το μεγαλύτερο ποσοστό των υπάλληλων Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που προσλήφθηκε στο Δημόσιο «αξιοκρατικά .... !!!!!!!!!! » μέσω ΑΣΕΠ έχει απολυτήρια λυκείου από τεχνικά λύκεια και ιδιωτικές σχόλες τύπου ΚΟΡΕΚΛΟ με απολυτήρια 19,8 και 18,5 κλπ. ( … Το πρόβλεπε κάποιος νομός ……..!!!!!!!!!!! ) Άφησαν λοιπόν μια ελπιδοφόρα καριέρα Ιατρού η Μηχανικού ( γιατί με αυτήν την βαθμολογία εκεί θα πέρναγαν ) και ακoλούθησαν καριέρα δημοσίου υπαλλήλου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης !!!!!!!!!
    Υπάρχουν κάποιες «εξαιρέσεις» που μπορούν να παίρνουν διπλό μισθό εργαζόμενοι σε δυο θέσεις στο δημόσιο (….με νόμο…..)
    Υπάρχουν κάποιες «εξαιρέσεις» που μπορούν να εργάζονται και μετά την σύνταξη από το Δημόσιο χωρίς μείωση των αποδοχών τους όπως όλοι οι άλλοι (….με νόμο…..)
    Αυτά τώρα τα ακούτε για πρώτη φορά ????
    Πως το λένε στα νέα ελληνικά αυτό ???? …. Κάνω την πάπια … το λένε

  6. foros1 avatar
    foros1 30/08/2013 12:22:14

    αλλα λογια να αγαπιομαστε!
    δεν ενδιαφερει τον περισσότερο κοσμο οι αριθμοι και οι ημερομηνιες. τα πλαστα πτυχια θα βρεθουν συντομα;
    αρχιστε απο τους προϊσταμενους τον ελεγχο και αφου ξεκαθαρισει εκει η κατασταση, υποχρεωστε τους να ελεγξουν σε συνεργασία με ανεξαρτητη αρχη ολα τα πτυχια των υφισταμένων τους με χρονικο οριο, αλλιως απολυση.
    στην αναγκη χρησιμοποιηστε και ιδιωτικες εταιρειες για βοηθεια.
    καντε κατι γρηγορα γιατι μαλλον καποιοι πανε να το κουκουλωσουν το προβλημα με αποπροσανατολιστικες κινησεις...

  7. galis avatar
    galis 30/08/2013 12:24:04

    Προφανώς οι 850.000 "προσλήψεις" ΔΥ την περίοδο 2004-2009 ήταν ένα χοντροειδέστατο ψέμα της πασοκικής προπαγάνδας, δυστυχώς όμως η ΝΔ ποτέ δεν το πολέμησε σθεναρά. Μάλλον την βόλευε να εμφανίζεται φουσκωμένος ο αριθμός των ΔΥ.