#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/02/2011 15:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόταση συγχώνευσης κατέθεσε η Εθνική στην Alpha Bank



Ραγδαίες αναμένεται να είναι οι εξελίξεις στον τραπεζικό κλάδο μετά την πρόταση συγχώνευσης που κατέθεσε η Εθνική τράπεζα στην Alpha Bank και την οποία συζητά αυτή την ώρα το διοικητικό συμβούλιο της δεύτερης. Η πρόταση της Εθνικής αναφέρει ότι οι μέτοχοι της Alpha θα πάρουν  8 νέες μετοχές της Εθνικής για κάθε 11 υφιστάμενες μετοχές της Alpha, ήτοι σχέση ανταλλαγής 0,727 μετοχές της Εθνικής για κάθε μια μετοχή της Alpha. Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Εθνικής Τράπεζας η ανωτέρω σχέση ανταλλαγής εμπεριέχει υπερτίμημα ύψους 23,4% επί της τιμής κλεισίματος της Alpha κατά την 17 Ιανουαρίου 2011, την προηγούμενη δηλαδή της υποβολής της πρότασής μας, premium ύψους 18,5% επί της σχέσης ανταλλαγής Alpha/Έθνική κατά την 17 Φεβρουαρίου 2011, την τελευταία ημέρα διαπραγμάτευσης πριν από την ημερομηνία της παρούσας ανακοίνωσης και premium ύψους 23,7% ως προς τη μέση σχέση ανταλλαγής των τελευταίων 12 μηνών προ της 17ης Ιανουαρίου 2011. H πρόταση δίνει τη δυνατότητα στους μετόχους της Alpha και της Εθνικής να επωφεληθούν από τη σημαντική αξία, η οποία, κατά την εκτίμηση της Εθνικής, θα προκύψει κατά την υλοποίηση της προτεινόμενης συγχώνευσης.
H σχετική συμμετοχή των μετόχων της Εθνικής και της Alpha στην ενωμένη οντότητα θα είναι περίπου 71% και 29%, αντίστοιχα, ενώ η άμεσες συμμετοχές του Ελληνικού Δημοσίου και των ευρύτερων φορέων κοινωνικής ασφάλισης θα διαμορφωθούν σε 0,9% και 12%, αντίστοιχα.

Οι φήμες που κυκλοφορούσαν από το μεσημέρι οδήγησαν σε άνοδο τον γενικό δείκτη και σε αναστολή διαπραγμάτευσης των μετοχών των δύο τραπεζών με την Alpha Bank να βρίσκεται στα 4,88 με άνοδο 6,32% και με την ΕΤΕ να βρίσκεται στα 7,64 ευρώ, με άνοδο 2,14%.

Σημειώνεται ότι είναι η τρίτη φορά που γίνεται προσπάθεια συγχώνευσης των δύο τραπεζών και η δημιουργία ενός Εθνικού Πρωταθλητή στο χώρο που θα μπορούσε να παίξει σημαντικό ρόλο και στην Ευρώπη.

Επειδή όλα΄αυτά γίνονται "Παρασκευή" και επειδή οι μετοχές της Alpha Bank έχουν πάρει την ανηφόρα, είναι πολύ πιθανόν να ολοκληρωθεί η πρόταση φιλικής συγχώνευσης Εθνικής -Alpha Bank σε λίγο.

Αυτή τη στιγμή συνεδριάζει το Δ.Σ. της τελευταίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/02/2011 16:07:21

    Η κουβέντα έχει ξαναγίνει... Για να δούμε εάν είναι "αυτή" η κουβέντα, ή εάν είναι "άλλη" η κουβέντα, αν αυτή αποτύχει για τους ίδιους λόγους που απέτυχε και την προηγούμενη φορά

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ archaeopteryx 18/02/2011 16:26:33

      Τα'χουμε πει στο antinews μήνες τώρα. Η χώρα δεν χωράει πλεόν πέραν της μίας τράπεζας. Ναι μίας.

      • thanasis avatar
        thanasis @ Έρεβος 18/02/2011 17:20:43

        ο πατερας κωστοπουλος ειχε πει οτιχρειαζομαστε
        3,5 τραπεζες μηπως βγαινει ο λογος του

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/02/2011 16:09:21

    Δεν θα γινει.

    ΠΠ

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/02/2011 16:15:59

    Θέλουν να προλάβουν τον "κουρέα"?

  4. giorgos avatar
    giorgos 18/02/2011 16:21:05

    παμε για κρατικοποιηση της αλφα?

  5. Μisha avatar
    Μisha 18/02/2011 16:23:30

    Ντάξ...τωρα ησυχάσαμε!
    Μακαρίτης και ο Σάλλας πιά, καιρός ήτανε!
    Πάμε για κλεισιμο καταστημάτων και απολύσεις τραπεζοϋπαλλήλων.
    Θα χαίρονται οι απολυμένοι τραπεζικοί για τους πετσοκομμένους Δ.Υ. άραγε;

  6. NWO avatar
    NWO 18/02/2011 16:23:31

    Μάλλον θα γίνει.

  7. anonymous avatar
    anonymous 18/02/2011 16:29:09

    Μάλιστα. Να ο λόγος ανόδου του Χρηματιστηρίου. Ανέβαζαν τεχνητά τις μετοχές για να πετύχουν τη σχέση ανταλλαγής που τους βολεύει με αέρα.

    Είναι δυνατόν η χώρα να πηγαίνει σε χρεοκοπία και να κινδυνεύουν όλες οι τράπεζες διότι έχουν πολλά ομόλογα και η τιμή τους να κάνει άλματα επί κοντώ; Να που είναι!!!

    Θα χώσουν κανένα μέσα για την κομπίνα;

  8. ΚΜ avatar
    ΚΜ 18/02/2011 16:35:59

    Κι αυτή η μία μήπως θα ελέγχεται από τους Τούρκους δια της «εξαγορασθείσης» Φινανσμπανκ;

    • anetos avatar
      anetos @ ΚΜ 18/02/2011 16:55:03

      αναποδα τα λες ...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ anetos 18/02/2011 17:36:46

        Άμα τα λέω ανάποδα, άνετε, γιατί η Εθνική χρηματοδοτεί το κατάπτυστο ντοκυμανταίρ του ΣΚΑΪ για το 1821 που παραποιεί την ελληνική ιστορία, υλοποιώντας συγκαλυμένα τουρκική προπαγάνδα;

        Παρεμπιπτόντως, πιάστηκαν αδιάβαστοι οι λεβέντες για την Αγία Λαύρα, τον Π.Π. Γερμανό και την 25η Μαρτίου. Το «Αντίβαρο» τους αντικρούει με 22 (!) μαρτυρίες ανθρώπων της εποχής (όχι μία και δύο), από ισάριθμες πηγές (αυτόπτες μάρτυρες, ξένες εφημερίδες από Απρίλιο 1821 κλπ).

        Απολαύστε υπεύθυνα:

        h++p://www.youtube.com/watch?v=6mXNzN1upSo

  9. SAVAS avatar
    SAVAS 18/02/2011 16:44:22

    Τίποτα δεν γίνεται, φοβούνται να κάνουν λιγοστές τις τράπεζες γιατί τότε, ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ, θα μπορούν να κρατικοποιηθούν αρκετά ευκολότερα. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν γίνεται.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ SAVAS 18/02/2011 16:48:22

      μπα, μην είσαι τόσο σίγουρος, για χαζομάρες χάλασε την προηγούμενη φορά (και ίσως από κόντρες από Γιουρομπανκ)

      • anetos avatar
        anetos @ archaeopteryx 18/02/2011 16:56:46

        ολοι ξεραμε οτι θα ηταν η Γιουρομπανκ αυτη την φορα ...ακομα δενεχει τελειωσει τιποτα

  10. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 18/02/2011 17:19:49

    Το αναφέρει και το businessweek - bloomberg.
    Και αναρωτιέμαι κι εγώ, παρόμοια λέγαν το καλοκαίρι με την Τράπεζα Πειραιώς, ΑΤΕ και ΤΤ, και προεκλογικά (περιφερειακές δημοτικές 2010) δημιουργήθηκε δήθεν κάποιο καλό κλίμα, με το χρηματιστήριο να παίρνει τα πάνω του για μικρό διάστημα.
    Μήπως πάμε για εκλογές;
    h__p://www.businessweek.com/news/2011-02-18/greece-s-national-bank-offers-to-buy-competitor-alpha.html

  11. NWO avatar
    NWO 18/02/2011 17:21:14

    Έκλεισε η συμφωνία.

  12. katalytikos avatar
    katalytikos 18/02/2011 17:46:55

    .. σε συγγενή μου που με ρωτάει, τί να του πώ??
    να αρχίσει τα τραγούδια??
    να βάλει τις φωνες??.. τα κλάματα??
    keep walking??...

  13. kakofonix avatar
    kakofonix 18/02/2011 17:49:25

    Η συγχώνευση της Εθνικής με την Άλφα είναι γνωστή εδώ και μήνες.

    Το σχέδιο αρχικά είχε απορριφθεί, γιατί υπήρχαν δυσθεώρητα προβλήματα:
    1. ΄Επρεπε να κλείσουν 500+ καταστήματα
    2. Να απολυθούν χιλιάδες υπάλληλοι
    3. Η συγχώνευση 2 προβληματικών επιχειρήσεων συνιστά φούσκα

    Η συγχώνευση διατάχθηκε από το υπουεγείο οικονομικών. Σας υπενθυμίζω ότι για όσο καιρό οι τράπεζες χρησιμοποιούν τος εγγυήσεις του δημοσίου, το Δ.Σ. ελέγχεται από το δημόσιο.

    Ουσιαστικά πρόκειται για κρατικοποίηση των δύο τραπεζών και για διάσωση της Αλφα με χρήματα φορολογουμένων. Αυτό θα γίνει ως εξής:
    Μετά τα σστρες τεστς, η νέα τράπεζα θα υποχρεωθεί να υπαχθεί στο υπο σύσταση ταμείο διάσωσης τραπεζών (10 δις κεφάλαιο από το μηχανισμό στήριξης). Με την υπαγωγή εκεί, ο έλεγχος περνάει πλήρως στο κράτος.

    Το πρόβλημα είναι ότι το χρέος των δύο τραπεζών είναι δυσθεώρητο και απογειώνει το χρέος του κράτους σε πάνω από 400 δις.

    Πρόκειται ουσιατικά για ελιγμό Τρόικας -Παιδιού και σφαλιάρα στον ΓΑΠ και σε όποιον σκέφτεται να μην τηρήσει τη σύμβαση και να αντιταχθεί στο ξεπούλημα της κρατικής περιουσίας.

  14. kakofonix avatar
    kakofonix 18/02/2011 18:30:51

    Alpha National Bank
    Πρόεδρος, Ι. Κωστόπουλος
    Διευθύνων σύμβουλος, Α. Ταμβακάκης
    τρείς σύμβουλοι από Εθνική και τρείς από Άλφα

    Σαφώς υπερισχύει η Άλφα.

    Χρειάζονται 2 χρόνια για να ολοκληρωθεί η ιστορία. Δηλαδή, άλλα λόγια ν΄αγαπιόμαστε. Αν υπάρχουν τράπεζες έως τότε...

  15. Κρης avatar
    Κρης 18/02/2011 18:38:09

    Όχι της Alpha με τους παρόντες όρους

    "Όχι" απαντά η Alpha Bank στην πρόταση φιλικής συγχώνευσης της Εθνικής Τράπεζας, με τους παρόντες όρους, αναφέρουν έγκυρες δημοσιογραφικές πηγές του euro2day.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κρης 18/02/2011 18:41:43

      Τι περιμένατε; Ξέρετε πόσοι καρεκλοκένταυροι της Άλφα δεν θέλουν να χάσουν τα οφφίκια και τα προνόμια; Είναι οι ίδιοι που χάλασαν και τη συμφωνία το 2001, μέσα σε σαφώς καλύτερες συνθήκες.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κρης 18/02/2011 19:03:26

      Κρήτα,
      δεν ειδα το σχόλιο σου.
      Μπράβο που μας πρόλαβε όλους.

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ Κρης 18/02/2011 19:03:56

      Δεν ξέρω τι λέει το euro2day και τι πηγές έχει, αλλά μαθαίνω από την Άλφα ότι έχει ''κλειδώσει''. Ἀλλωστε το υποικ αποφασίζει.
      Η αναλογία 50 -50 στη διοίκηση είναι υπέρ της Άλφα, καθώς είναι πολύ μικρότερη σε μέγεθος.

  16. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 18/02/2011 18:40:28

    επειδη δεν ειναι μαθητευομενοι μαγοι,αλλα επαγγελματιες της πολιτικης,η κυβερνηση αυτη,μετα τα απανωτα λαθη,ισως προσπαθει να σηκωσει σκονη και να ξεχαστουν τα τελευταια γεγονοτα και να καλυψει τον παπακωνσταντινου.λεω μηπως...

  17. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/02/2011 19:02:12

    Αρνητικά απάντησε πριν απο λίγο η ΑLPHA!
    Και να σκεφθείτε οτι η πρόταση είχε υποβληθεί στι 18-1-2011
    Σε λίγο οι επισημες ανακοινώσεις.

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ Κώστας Ροδινός 18/02/2011 19:05:06

      Ποιά πηγή; Μήπως πιέζουν για θέσεις;

  18. kakofonix avatar
    kakofonix 18/02/2011 19:09:37

    Φρέσκα νέα:
    Θα απαντήσουν ναι υπο προυποθέσεις, για να κερδίσουν πόντους σε κατώτερες θέσεις, στη μποιρασιά.
    ''Κλείδωσε''

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ kakofonix 18/02/2011 19:11:51

      Διάβαζε πίσω από τις λέξεις:
      Απορρίπτεται με τους υπάρχοντες όρους, στη γλώσσα της Άλφα (αν ξέρατε πόσο καλά την ξέρω...) σημαίνει Yes

  19. ΑΡΚΑΣ avatar