#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2011 15:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προϋπολογισμός… λιμοκτονίας



Μπορεί στο υπουργικό της Κυριακής να συζητείται η υπόθεση της εργασιακής εφεδρείας και η πιθανή απόλυση 30.000 δημοσίων υπαλλήλων, αλλά αυτό δυστυχώς είναι το λιγότερο επώδυνο. Αντε να κλαίνε μερικές χιλιάδες οικογένειες αφού οι περισσότεροι που θα απομακρυνθούν θα είναι κοντά στη σύνταξη.

Το μεγάλο «πακέτο», αυτό που αφορά το σύνολο των Ελλήνων, και αυτών που θα απολυθούν, ακούει στο όνομα «προσχέδιο προϋπολογισμού 2012». Το υπουργικό συμβούλιο θα κληθεί να δώσει το πράσινο φως σε έναν από τους σκληρότερους προϋπολογισμούς των τελευταίων ετών. Κι αν κάνουμε απίστευτες θυσίες μέχρι το τέλος της χρονιάς για να πάρουμε την 6η δόση, αυτό που έρχεται του χρόνου είναι τόσο επώδυνο που θα πέσει πολύ κλάμα.

Η κυβέρνηση ξεκινά με δύο παραμέτρους: Ότι η ύφεση βρίσκεται το γ’ τρίμηνο στο 7,5% και μπορεί στο τέλος του έτους να εκτιναχθεί στα ύψη.

Κι ότι το έλλειμμα θα είναι 8,1% (από στόχο 7,6%) και βλέπουμε. Πλήρης αποτυχία δηλαδή της οικονομικής πολιτικής και του Μνημονίου. Πλέον για το 2012 μπαίνει ο στόχος μείωσης του ελλείμματος στο 6,5% ενώ η ύφεση πιστεύεται ότι θα φτάσει στο 2,5%, σενάριο πολύ αισιόδοξο.

Επίσης, στο προσχέδιο θα προβλέπεται πρωτογενές πλεόνασμα 3 δις ευρώ. η κυβέρνηση, για να μειώσει το έλλειμμα στα 15 δισ. ευρώ -από περίπου 18 δισ. φέτος- θα χρειαστεί διπλάσια και παραπάνω μέτρα.

Κάποια σενάρια κάνουν λόγο για επιπλέον μέτρα 9 δις ευρώ στον προϋπολογισμό του 2012 με την προϋπόθεση να μην υπάρχει μαύρη τρύπα το 2011. Δηλαδή να γίνουν εισπράξεις από το τέλος ακινήτων, τις έκτακτες εισφορές και τη ρύθμιση για τα αυθαίρετα. Αν ο κόσμος δεν πάει να πληρώσει τότε θα γίνει χαμός του χρόνου.

Στα μέτρα που θα ενταχθούν στο προσχέδιο περιλαμβάνονται:

Μείωση της μισθολογικής δαπάνης κατά 3 δισ. ευρώ. Αυτό θα προκύψει μέσω του ενιαίου μισθολογίου, των απολύσεων (όχι μόνο 30.000 φέτος αλλά κι άλλων τόσων του χρόνου) και φυσικά των περικοπών στα επιδόματα.
Περικοπές στις συντάξεις ύψους 1 δισ. ευρώ. Αυτό θα γίνει με γερό ψαλίδι στις επικουρικές συντάξεις, στις αναπηρικές και στις πολύ υψηλές.
Κατάργηση φοροαπαλλαγών ύψους 1 δισ. ευρώ. Οποιος είχε την ατυχία να αγοράσει σπίτι για να περνά τους τόκους τους στεγαστικού στη δήλωσή του θα πρέπει να το ξεχάσει. Επίσης, ιατρικές αποδείξεις και άλλα τέτοια περικόπτονται. Φυσικά, μένει να δούμε το νέο σύστημα που θα ισχύσει με τις αποδείξεις καθώς και τι σημαίνει πόθεν έσχες για όλους. ΑΝ δηλαδή βάλουν χέρι και φορολογήσουν τις αποταμιεύσεις μας τότε θα ξεσηκωθεί ο κόσμος. Δεν πιάνουν τους καταθέτες της Ελβετίας και θα φορολογήσουν τους μικροαποταμιευτές της Ελλάδας.
1 δισ. ευρώ από τη μείωση του αφορολόγητου στις 5.000 ευρώ. Ξεχάστε επιστροφές με λίγα λόγια.
Εξίσωση φορολογίας πετρελαίου κίνησης και θέρμανσης με όφελος για το κράτος 500 εκατ. ευρώ. Αυτό θα γίνει από του χρόνου το φθινόπωρο.
Από το ειδικό τέλος ακινήτων η κυβέρνηση θέλει να εισπράξει 2,5 δισ. ευρώ. Εδώ είναι το θέμα που είναι στον αέρα. Το 2012 το τέλος θα είναι ακριβότερο λόγω αύξησης των αντικειμενικών αξιών, αλλά μένει να δούμε πόσοι θα πάνε να το πληρώσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 01/10/2011 15:18:48

    Ξεφεύγοντας από συνομωσίες, από αστικούς -και όχι μόνο- μύθους, από βολικές κατασκευές για να διατηρηθούν κάποια συντεχνιακά συμφέροντα, για την οικονομία ισχύουν τα όσα δημοσιεύτηκαν στο διαδίκτυο από την φημισμένη διάλεξη του Richard D. Wolff εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=AG0zL1ZIw08
    Θα πρέπει λοιπόν ανεξάρτητα από το μνημόνιο, η Ελλάδα να αλλάξει, αλλά σε κάθε περίπτωση όχι υπό τις συνθήκες που επιτάσσει η κυβέρνηση των σκιτζήδων αυτών.

  2. factorx avatar
    factorx 01/10/2011 15:34:49

    Να γιατί πήγαν χθες στην Ευελπίδων

    'Ανησυχούν αρμόδια κυβερνητικά στελέχη για το ενδεχόμενο μαζικών προσφυγών στη δικαιοσύνη κατά της εφεδρείας, από όσους πληγούν. Οι εκπρόσωποι της Τρόικας εξακολουθούν να επιμένουν καλώντας τους αρμόδιους υπουργούς να βρουν μια λύση σε αυτό το θέμα. Έχουν πέσει πολλές προτάσεις στο τραπέζι, ωστόσο η διαπραγμάτευση δεν έχει καταλήξει ακόμα στο τελικό σχέδιο. Ό,τι αποφασιστεί θα ανακοινωθεί από τους δύο υπουργούς Βενιζέλο και Ρέππα στο υπουργικό συμβούλιο της Κυριακής, το οποίο θα συνεδριάσει στις έξι η ώρα το απόγευμα στη Βουλή.

  3. GSV avatar
    GSV 01/10/2011 15:39:19

    Ας δουμε και τα θετικα της υποθεσης! Η χωρα φιγουραρει στη πρωτη θεση στο πινακα της παχυσαρκειας! Το 35,2% του γενικου πληθυσμου στη χωρα μας ειναι υπερβαρο, ενώ το 22,5% παχυσαρκοι. Με το νεο προγραμμα λιτοτητας αυτα τα ποσοστα θα πεσουν θεαματικα!

    Μπορει αυτη η κυβερνηση να μη μειωσε το ελλειμα μας, να μην μειωσε το χρεος αλλα θα μας διασφαλισει μια πιο υγιεινη ζωη. Το ακουω στα αυτια μου ηδη απο τις επερχομενες προεκλογικες ομιλειες του ΠΑΣΟΚ:

    ''Το ΠΑΣΟΚ αλλαζει την Ελλαδα!!! Σε 2 χρονια καταφεραμε και μειωσαμε το ποσοστο παχυσαρκειας κατα 15 μοναδες!!! και δωστου χειροκροτημα απο τους πρασινοφρουρους!''

    Tωρα στο σοβαρο της υποθεσης. Με μειωση του αφορολογητου στα 5000 ευρω, ενας μισθωτος με 400 ευρω το μηνα και 13 μισθους θα πληρωνει φορο!!

    Μισθος των 400 ευρω σημαινει 13.3 ευρω την ημερα! Αν αναλογιστειτε το ποσο θα καταλαβετε οτι δεν φτανουν για να φας δυο φορες την ημερα και προφανως ουτε να μενεις σε σπιτι!

    Κατα τα αλλα ο ελληνικος λαος συνεχιζει να μη θελει εκλογες!

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 01/10/2011 15:41:14

    Έτσι να γουστάρουμε! Βάλτε κι άλλα.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/10/2011 15:58:40

    Ακούω ότι υπάρχει κόντρα μεταξύ Τρόϊκα(ς) και Κυβέρνησης στο θέμα της φορολογίας (σε σχέση με την περικοπή εξόδων).

    Ακουσα ότι η Τρόϊκα ζητά περικοπή εξόδων αντί πρόσθετων φόρων (με την θεωρία ότι θα μας πεθάνουν οι πολλοί φόροι -- το λέει και το βιβλίο αυτό) και η "Κυβέρνηση" είναι ανένδοτη (Παπανδρεϊκά)

    Θα φορολγήσουν ότι κουνιέται, θα ταϊζουν τους δικούς τους, και μετά εκλογές. Θα κοροϊδέψουν ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

    Θα το πω πια και εγώ : Αντιπολίτευση υπάρχει, ή να κάνουμε κανένα κόμμα; Ή θεωρούμαστε ανίκανοι να κάνουμε κόμμα... (Θα μου πεις τρεις φιλελέυθεροι και οι χαχόλοι -- έχουμε χάσει). Ωστόσο, αντιπολίτευση ΥΠΑΡΧΕΙ;

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ archaeopteryx 01/10/2011 16:42:15

      Νούκου!

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ archaeopteryx 01/10/2011 16:42:54

      Προσυπογράφω!!!
      ΥΠΑΡΧΕΙ??????????!!!!!!!!!!

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ archaeopteryx 01/10/2011 17:37:54

      Οταν το φωναζουμε ο φακτορας μας λογοκρινει μην χαλασει η μαγια.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 01/10/2011 18:54:40

      Μαζί σου βρε αρχαίε

      ...και μην ζητάς αντιπολίτευση από όσους καρέκλες ονειρεύονται που τις ταΐζουν φόροι...

  6. Ίωνας avatar
    Ίωνας 01/10/2011 16:35:32

    Αυτό το ''πράγμα'', δεν είναι κυβέρνηση! Είναι μάστιγα! Οι 7 πληγές του Φαραώ σε οικονομική συσκευασία της μιας.(Πληγής).

  7. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 01/10/2011 17:05:17

    Γεια όσους δεν πρόσεξαν την φωτογραφία και δεν ξέρουν την μικρή της ιστορία. Είναι από την Κατοχή. Ένας Αστυφύλακας της Αστυνομίας Πόλεων που έπεσε νεκρός από την πείνα εν μέση οδώ. Μοιράστηκε κι αυτός την τύχη τόσων απλών πολιτών. Προφανώς δεν έκανε κατάχρηση της εξουσίας του για να εξασφαλίσει με άλλους τρόπους τροφή για τον εαυτό του. Υποσιτισμένος, φόρεσε την στολή του και πήγε για υπηρεσία πέφτοντας νεκρός στο πεζοδρόμιο, βλέπετε υπήρχε και τότε κοινή εγκληματικότητα, ενώ δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις αστυνομικών που βοηθούσαν την αντίσταση κι ενώ άλλοι συνεργάστηκαν προδοτικά υπήρξαν πολλοί Χωροφύλακες και Αστυνομικοί που πέρασαν στο αντάρτικο. Η δε Χωροφυλακή στην Μικρά Ασία απώλεσε σε μάχες με τους Τούρκους σχεδόν το ήμισυ της δυνάμεως της. Άσχετο με το θέμα αλλά γενικά χρήσιμο για το ηθικό μας και την μη μονόπαντη ανάγνωση της Ιστορίας.

  8. anonymous avatar
    anonymous 01/10/2011 17:20:42

    1 δισ. ευρώ από τη μείωση του αφορολόγητου στις 5.000 ευρώ

    Το αφορολόγητο δεν είναι είναι πλέον 5.000. Είναι 5000-1250 αποδείξεις που ζητάει. Κι αν έχεις 20.000 εισόδημα για να σου δώσει τα 5.000 ζητάει 5.000 αποδείξεις. Που θα τις βρεις;

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/10/2011 17:35:38

    Φόρον εις το κατούρημα
    και φόρον εις το κλάμα
    φορολογούνται χωριστά ή
    και τα δυο αντάμα.
    Ομως το εις την ύπαιθρον λαμβάνον χώραν
    χέσιμον τυγχάνει εξαιρέσιμον.

    Η ποιητική (αντεγραμμένη) συνεισφορά μου στη φορολόγηση

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Ο Ιθαγενής 01/10/2011 17:39:57

      Μαρτυρια για μοιχεια σε δικαστηριο.
      "Ο σκιντος εκουνιοτανε
      ο κολος του μητσου πηγαινε και ερχοτανε
      μαμησι ομως δεν ειδα"

  10. pink floyd avatar
    pink floyd 01/10/2011 18:56:48

    Στην Αργεντινη η κυβερνηση του ΔΝΤ επεσε οταν χιλιαδες βγηκαν στους δρομους με τις σημαιες της πατριδας τους.Η χωρα αυτη διαλυθηκε και τωρα μολις εχει αρχισει να συνερχεται μετα απο μια δεκαετια. Ελπιζω οταν θα γιορταζουμε τα 200 χρονια απο το 21 η Ελλαδα να ειναι ολοκληρη και σε καλυτερη κατασταση απο την Ρουμανια .Λεω Ρουμανια διοτι αυτος ειναι ο στοχος των Γερμανων, δηλαδη η ρουμανοποιηση της χωρας. Δυστυχως το μελλον της χωρας ειναι προδιαγεγραμμενο. απο τη στιγμη που μπηκαμε στο μνημονιο.Οικονομικα θα γινουμε μια ακομη βαλκανικη χωρα φασον κοινωνικα τα βραδια να κυκλοφορεις θα ειναι επικινδυνο ,εθνικα θα ειμαστε υπο κηδεμονια και εσωτερικα θα ψαχνουμε εχθρους και αυτοι θα λεγονται ταξιτζιδες δημοσιοι υπαλληλοι γιατροι και οτι αλλο σκαρφιζονται οι δυνατοι του τοπου . Μια χωρα ερμαιο στις ορεξεις των ισχυρων του κοσμου αποικια προτεκτορατο

  11. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 01/10/2011 19:36:14

    ΦΑΗΛΟ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ – ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ Σ΄ΕΣΑΣ ΚΡΑΖΩ …

    Καλημέρα , Καλό μήνα σε όλους , φίλους και άσπονδους φίλους.

    Οδεύουμε προς τον δεύτερο Γερμανικό χειμώνα , μετά από αυτόν του 1941.

    Έκπληξη , κάλεσα ορισμένους φίλους , όχι εύπορους , αλλά με το κοινό μέτρο ¨αποκατεστημένους ¨ , να συναντηθούμε σε μια γνωστή μας ταβέρνα που είχαμε βρεθεί αρκετές φορές .

    Για πρώτη φορά , μετά από 2-3 δεκαετίες ,έλαβα την απάντηση από αρκετούς ¨ συγνώμη αλλά ο χώρος που μας καλείς είναι ακριβώς , ενόψει της οικονομικής κρίσης και δεν θα μπορέσουμε να έρθουμε…¨ .

    Ξεκινώντας από το σπίτι μου , σε μια περιοχή που ¨έσφυζε¨ μέχρι πριν δυο χρόνια από ζωή και κίνηση , ιδιαίτερα τις Παρασκευές , μέσα σ΄ένα μουντό περιβάλλον όπου οι φωνές από τα παράθυρα δεν ακούγονται , τα φώτα στα διαμερίσματα είναι σβησμένα , εκτός ίσως από ένα , τ΄α αυτοκίνητα περνούν ίσως ένα ανά λεπτό , βρεθήκαμε τελικά λίγοι στον τόπο συνάντησης.

    Σκέφτηκα : Τι συμβαίνει έχουν πεθάνει οι άνθρωποι μέσα σπίτια , όπου τα περισσότερα έχουν κατεβασμένα ρολά – σαν την ημέρα της ¨υποδοχής¨ των Γερμανών στην Αθήνα ;

    Όχι απάντησα μέσα μου , ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ ΠΕΝΘΟΣ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ … ( ίσως ορισμένοι με αισθήματα ενοχής , που δεν μπορεί να τα ανατρέψει καμία κομματική προπαγάνδα ¨για τα δίκαια του λαού ¨ , πως μπορεί ¨να μην τα φάγαμε – ακριβώς- μαζί ¨ , αλλά αφήσαμε εδώ και δεκαετίες την κατάσταση να φτάσει μέχρι εδώ ,με το κεφάλι σαν την στρουθοκάμηλο μέσα στο χώμα , επωφελούμενοι τις ¨μικρές ευκαιρίες¨ που μας χάριζε το σάπιο σύστημα , επειδή ¨η ζωή είναι μικρή…¨ και όπως λέγεται μια τέτοια θεώρηση και στάση είναι ¨ανθρώπινη¨ , ανήκει στην ¨φύση του ανθρώπου ¨ ).

    Η γνωστή ταβέρνα , που άλλοτε για να βρεις τραπέζι Παρασκευή βράδυ έπρεπε να τηλεφωνήσεις για κράτηση , είχε δύο μικρές παρέες…

    Ο γνωστός μας μαγαζάτορας μας μίλαγε για την ¨σύνταξη του ΤΕΒΕ¨ που προσμένει να λάβει , από την δουλειά του δεν περιμένει , αν και ακμαίος ακόμα , τίποτα ( μιλάμε για μαγαζί τριάντα χρόνων…) .

    Μιλήσαμε για το παρελθόν και το παρόν , για την ¨παγκόσμια κρίση του καπιταλισμού¨ και… ότι άλλο εύγευστο ανήκει στο μενού ενός καλού τραπεζιού ¨προοδευτικών και αριστερών ανθρώπων…¨.

    Ξαφνικά πετάγεται μια φίλη εγνωσμένων αριστερών πεποιθήσεων και αγωνιστικών διαθέσεων και μου λέει : ¨Σκέψου , πρόσφατα ακούμε την κόρη μας να φωνάζει από τον δρόμο , βγείτε όλοι έξω έρχονται Χρυσαυγίτες για να κτυπήσουν μετανάστες ¨.

    Βγήκαμε με τον άνδρα μου και άλλους δημοκρατικούς πολίτες και είδαμε μια ταχεία ολιγόλεπτη ¨καταδρομική επιχείρηση¨, όπου πρόλαβαν να κτυπήσουν- ματώσουν ορισμένους μετανάστες που βρισκόντουσαν έξω από ένα κοινόβιο τους .