14/05/2012 18:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προετοιμασία τραπεζών για πιθανή έξοδο της Ελλάδας από το Ευρώ

Για πιθανή έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ και πραγματοποίηση συναλλαγών στο νέο νόμισμα της χώρας, προετοιμάζονται διεθνείς τράπεζες, σύμφωνα με όσα αναφέρει σε σημερινό του δημοσίευμα το Reuters. «Ορισμένες τράπεζες δεν διέγραψαν ποτέ τη δραχμή από τα συστήματά τους, αφότου η Ελλάδα υιοθέτησε το ευρώ και θα είναι έτοιμες να κάνουν την αλλαγή στην περίπτωση που τα προβλήματα χρέους αναγκάσουν τη χώρα να επαναφέρει το παλιό της νόμισμα», σημειώνει το Reuters. Πιθανή έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ θα δημιουργούσε νομικά και πρακτικά προβλήματα για τις τράπεζες τα οποία θα επισκίαζαν τα σχετικά προφανή τεχνικά ζητήματα για την αντιμετώπιση του νέου νομίσματος, υπογραμμίζει το Reuters.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 14/05/2012 18:39:53

    Πιθανον να ειναι σοβαρο το δημοσιευμα. Αλλα το πιθανοτερο ειναι να υπαγεται στον κυκλο των εμμεσων πιεσεων και εκφοβισμων, ενοψη των μελλοντικων αποφασεων απο την Ελληνικη Πολιτεια!! Ας λαβουμε υποψη μας τι προηγηθηκε της αποφασεως του σχεδιου Αναν;

  2. draxmoula mou!!! avatar
    draxmoula mou!!! 14/05/2012 19:16:00

    Αμην και ποτε!

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 14/05/2012 19:47:28

    100% εκφοβισμος !!!

    Στην Ελβετια - που ολο και κατι ξερουν...απο τραπεζες - αποκλειουν παντελως την εξοδο της Ελλαδος απο το Ευρω !

  4. τυφεκιοφόρος avatar
    τυφεκιοφόρος 14/05/2012 19:51:48

    ο δεκέμβρης τώρα δικαιώνεται.

  5. twit avatar
    twit 14/05/2012 20:39:08

    Είναι πολλά τα λεφτά εισαγώμενα και εγχώρια .... και για όποιους κατάλαβαν κατάλαβαν

    • m.s avatar
      m.s @ twit 14/05/2012 21:30:30

      το επιχείρημα αυτό δεν στέκει.
      γιατί οι δικές τους μεγάλες ζημιές προϋποθέτουν τον δικό μας αφανισμό.
      είναι σαν να τους λες : ρε άμα εμείς πεθάνουμε ξέρετε εσείς τι θα πάθετε!!!

  6. kas avatar
    kas 14/05/2012 22:23:32

    you fools

    δεν καταλαβαίνετε το αυτονόητο

    Εξοδος της Ελλάδος από το ευρώ σημαίνει αδυνάτισμα του ευρώ....τουτέστιν περαιτέρω εκτίναξη των εισαγωγών της Γερμανίας.

    Εξοδος της Ελλάδος από το ευρώ...σημαίνει αντιστροφή και βάλε της ισοτιμίας δολλαρίου-ευρώ....όπερ και διαγραφή του μισού και βάλε χρεόυς της Αμερικής.

    Εξοδος της Ελλάδος από το ευρώ...σημαίνει δεσπόζουσα θέση για όσους έχουν βγάλει ήδη τα λεφτά τους έξω....δηλαδή την Κολωνακιώτικη και Ψυχικιώτικη αριστερά.

    Εξοδος της Ελλάδος από το ευρώ...σημαίνει δεσπόζουσα θέση και αποφυγή λουκέτου για τους εγχώριους βαρώνους των ΜΜΕ που με νύχια και δόντια υποτιμούν την νοημοσύνη μας ανεβάζοντας τα ποσοστά του Τσίπρα

    ακόμα...και εθνικοί διασκεδαστές μας...λαζόπουλος, ραδιο-αρβύλα ΕΙΝΑΙ ΣΥΡΙΖΟΤΕΡΟΙ του Σύριζα

    και οι πεπλανημένοι....αντιμνημονιακοί, νομίζουν ότι κάνουν επανατάσταση και αντίσταση στο κατεστημένο

    ΕΛΕΟΣ
    ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ

    Για αυτό και με τις προεκλογικές δηλώσεις χειροβομβίδες ο Σοϊμπλε και η Μέρκελ...φρόντιζαν να ανεβάζουν τα ποσοστά των λοβοτομημένων

    Το ίδιο και τα εγχώρια ΜΜΕ...που με ανακλαστικό παίχνιον ανεβάζουν εντέχνως τα ποσοστά τους...νομίζοντας οι πεπλανημένοι ότι το σύστημα πολεμά τον Τσίπρα

    pleassssseeeeeee

    Εμείς όμως εδώ...ακούμε τον σύμβουλο ΓΑΠ και "αντιμνημονιακό" μπαρουφάκη που έχει χτίσει επιμελώς το προφίλ του....προτείνοντάς μας Συριζα ή Δράση ή...γενικά όσους ανθέλληνες υπάρχουν

    ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ....ΠΟΥΘΕΝΑ
    ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΑΟΖ
    ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

    μόνο για μνημόνιο, δραχμή και δικαιώματα των άλλων

    ο Τσίπρας παίζει το παίχνιον των Αμερικανών-Γερμανών προκειμένου να φέρει αίμα και πόνο στον τόπο
    ...έτσι όταν αντληθούν τα πετρέλαια...να είμαστε σε κατάσταση Λιβύης, χειρότερα και από επαίτη...για να αντληθούν καλύτερα

    Κατά τα άλλα οι πεπλανημένοι αντιμνημονιακοί...φωνασκούν για ξεπούλημα της Ελλάδος και τρίχες κατσαρές
    Κάρβουνο είναι το χρηματιστήριο, αν ενδιαφερόντουσαν για τις προβληματικές ελληνικές ΔΕΚΟ θα τις είχαν πάρει ήδη

    ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    Αγωνιστείτε με νύχια και με δόντια, γιατί ανείπωτη δυστυχία και την
    ισλαμοποίηση μας περιμένει.

  7. kas avatar
    kas 14/05/2012 22:34:27

    Διόρθωση....εκτίναξη των εξαγωγών της Γερμανίας

  8. poplar avatar
    poplar 15/05/2012 00:15:04

    Προς τον Kas
    αν θυμάμαι καλά την εποχή που μπήκαμε στο ευρώ η ισοτιμία ήταν 0,88-0,90 ευρώ=1 δολλάριο. Εφ΄όσον αυτό το σενάριο ευνοούσε τις εξαγωγές της Γερμανίας και όχι μόνον αυτής, πως φτάσαμε στις σημερινές ισοτιμίες του 1,30-1,40 και βάλε κάποια στιγμή?
    Από την αρχή είχα μεγάλη απορία σχετικά με την στάση Σαμαρά σχετικά με το 1ο και 2ο μνημόνιο. Με την αλλαγή πλεύσης του Τσίπρα με το 2ο μνημόνιο μετά τις εκλογές,μου έμεινε η εντύπωση πια ,ότι κάτι μεγαλύτερο συμβαίνει και με την ενημέρωση που παίρνουν από τους Ευρωπαίους ηγέτες ,γνωρίζοντας πια, κάνουν βήμα πίσω.Εμείς δεν γνωρίζουμε τι είναι αυτό..........

  9. TARAMAS avatar
    TARAMAS 15/05/2012 00:58:36

    Μη λες χαζομάρες...

  10. kas avatar
    kas 15/05/2012 09:10:56

    είναι φανερό poplar

    όλοι έχουν προαναγγείλει (από τον Παπαδήμο μέχρι τον Κουβέλη) ότι σε 2 χρόνια...θα φτιάξει η κατάσταση διότι δεν θα μπορούν να καθυστερήσουν άλλο την άντληση των πετρελαίων

    αλλά

    θέλουν
    1ον συνεκμετάλλευση με τους Τούρκους (όπως μας είπαν και μέσω συμβούλων της χίλαρι στα μούτρα μας)
    2ον όσον το δυνατόν φτωχοποίηση και χαοποίηση της Ελλάδος όταν θα έρθει η ώρα

    με κάθε τρόπο προσπαθούν να επιφέρουν ανωμαλία προκειμένου να επιτύχουν τον σκοπό τους

    Αμερική-Γερμανία και όποιος άλλος έχει συμφωνήσει ήδη στην πίττα των πετρελαίων, σπρώχνουν τα πράματα προς οικοθελή έξοδο και ο χρήσιμος τους είναι ο Τσίπρας καθώς και ο απαίδευτος ελλαδικός λαός

    είναι πάρα πολύ εύκολο...να μας δουλεύουν, όπως κάνανε μιά ζωή και εμείς μυαλό δεν βάζουμε

    για αυτό με νύχια και με δόντια όλη η διαπλοκή προσπαθεί να ΑΚΥΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΤΖΕΝΤΑ ΣΑΜΑΡΑ

    ήτοι ΑΟΖ (κεντροαριστέρα - δεν υπάρχει, είναι μόδα, δεν υπάρχουν πετρέλαια...)
    λαθρο (κεντροαριστερά - ποιοί λάθρο, είμαστε όλοι ορκς)
    κοινωνικά-ηθικά (κεντροαριστερά - είμαστε όλοι gay)
    εθνικά (κεντροαριστερά - ανεξάρτητη Κρήτη, Μακεδονία, Θράκη, Ηπειρος)

    έχεις ακούσει από το ΣΥΡΙΖΑ και το ΠΑΣΟΚ....τίποτα άλλο ?
    έχουμε μονοπωλήσει το μνημόνιο, την καταγγελία του και τον νέο βαλκανικό σοσιαλισμό με τις καταθέσεις των 180 δις που υπάρχουν ακόμα και εξανεμίζονται μέρα με την ημέρα (με αυτά τα λεφτά....θα προσλάβουν άλλες 100.000 χιλιάδες δημόσιους υπαλλήλους και θα την βγάλουν 5-6 χρόνια....αφού θα καλύπτουν και τα ελλείμματα....αυτό σχεδιάζουν, μετά θα πάρουν και τα σπίτια μας άνετα στα πλαίσια της επαναστατικής απαλλοτρίωσης)

    εμείς....υποκλινόμαστε στον τσε κεφάλα και ακολουθούμε την ατζέντα του....όχι σε όλα

    και βρίζουμε δεξιά και αριστερά....

    ΑΣ ΒΓΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣΕΙ ΘΕΜΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΤΖΕΝΤΑ ΤΟΥ

    ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΤΟΥΝ ΟΛΑ ΘΕΤΙΚΩΣ ΜΕ ΠΆΝΩ ΑΠΌ 70% ΚΑΙ ΚΑΝΕΑΣ ΤΣΙΠΡΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ

    ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΑΤΖΕΝΤΑ ΣΑΜΑΡΑ

  11. evi avatar
    evi 17/05/2012 02:01:33

    kas...εννοείται συμφωνώ στο έπακρο μαζί σου!!!