#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2012 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προεκλογικό δωράκι του υπουργείου Οικονομικών στον ΣΥΡΙΖΑ;

[caption id="attachment_163183" align="alignnone" width="575" caption="Ο υπηρεσιακός υπουργός Οικονομικών κ. Ζανιάς"][/caption]

Ειδοποιητήρια σε χιλιάδες οφειλέτες του δημοσίου έχει αρχίσει να αποστέλλει το υπουργείο Οικονομικών προκειμένου να υπαχθούν στη ρύθμιση τμηματικής εξόφλησης που εκπνέει στις 31 Μαΐου .

Σύμφωνα με το www.capital.gr στα ειδοποιητήρια που λαμβάνουν οι οφειλέτες αναγράφεται το ποσό των φόρων που έχουν καταστεί ληξιπρόθεσμοι καθώς και ότι έχουν τη δυνατότητα έως το τέλος του μήνα να προχωρήσουν σε ρύθμιση τμηματικής εξόφλησης.

Στην περίπτωση που δεν ανταποκριθούν οι οφειλέτες απειλούνται ότι θα ληφθούν εναντίον τους μέτρα αναγκαστικής είσπραξης, όπως οι κατασχέσεις εις χείρας τρίτων (μισθοί, μισθώματα ακινήτων, απαιτήσεις από πελάτες κλπ) για ποσά που ξεκινούν από 300 ευρώ και πάνω.

Δηλαδή για να καταλάβουμε καλά. Όσοι χρωστάνε 300 και 400 ευρώ θα σώσουν το κράτος κατά το υπηρεσιακό υπουργείο Οικονομικών. Γιατί τέτοια πρεμούρα προεκλογικά; Έχουν διαλυθεί τα πάντα και θα σωθούμε αν πληρώσουν οι φουκαράδες που χρωστάνε κάποια ευρώ, ενώ οι μεγαλοκαρχαρίες διαφεύγουν πάντα;

Ποιόν θα ωφελήσουν τα ...απειλητικά σημειώματα; Μήπως τον ΣΥΡΙΖΑ; Διερωτώμαι απλώς.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/05/2012 09:21:10

    Και τι έπρεπε να γίνει δηλαδή; Να τα κρύψουν μέχρι τις εκλογές, όπως είχαν αναβάλει κουτοπόνηρα τις μειώσεις των συντάξεων κατά ένα μήνα;

    Όποιος δεν ήθελε να αβαντάρει τον ΣΥΡΙΖΑ, ας μη συναινούσε στα μέτρα αυτά...

    • Σφύριζας avatar
      Σφύριζας @ Αυριανιστής 26/05/2012 11:36:12

      Καλά κάτσε τώρα που αναλάβει ο Αλέξης θα ξαναστείλουν τα εκκαθαριστικά και θα μοιράζουν 500ευρα.

      Η κατάσταση στα έσοδα είναι δραματική τώρα αν πρέπει να γίνονταν παιχνίδια ή όχι ας αναλάβει μετά ο Τσίπρας να καλύψει από την τσέπη του ή από τις καταθέσεις.

    • unfair avatar
      unfair @ Αυριανιστής 26/05/2012 11:51:30

      Αυριανιστή, δεν μπορούσες να το θέσεις πιο κομψά! Εύγε!

  2. tas avatar
    tas 26/05/2012 09:22:30

    Ενδεχομενως να λειτουργησει υπερ του τσυριζα, αλλα πρεπει ολοι να γινουμε ρεαλιστες και μακρια απο φανφαρες να τα βαλουμε κατω για να δουμε που παμε. Μακρια απο ευχολογια, αοριστιες και ανεφαρμοστα οικονομικα προγραμματα πρεπει οι ταγοι μας να παρουσιασουν κοστολογημενα μεχρι δεκαρας τα προγραμματα τους και μαλιστα μαζι με τους γεωπολιτικους συσχετισμους. Τι σημαινει μενω στο ευρω παση θυσια; Τι σημαινει δραχμη; Ποιες οι προβλεψεις για την επομενη δεκαετια τουλαχιστο; Τι σημαινουν για τον πολιτη οι Εοζ; Ποια θα ειναι η αγοραστικη του δυναμη και το κρατος προνοιας σε 10 χρονια ειτε με τη μια λυση ειτε με την αλλη; Τι σημαινει το αγγλικο δικαιο και τι αποκρατικοποιησεις θα γινουν ( μια προς μια ), γιατι και πως μας συμφερουν ή οχι; Τι δυνατοτητες αναπτυξης εχουμε μεσα στην ΕΕ και σε ποιους τομεις; Τι θα κανουν με το μεταναστευτικο και οχι αοριστολογιες; Θα καταργηθει το Δουβλινο 2; Τι θα πραξουν με τις ποσοστωσεις και τους περιορισμους στην αγροτικη παραγωγη; Γιατι να μην μπορω να φυτεψω ενα αμπελι παρα μονο μετα απο ειδικη αδεια και να απειλομαι με προστιμα; Θα προσπαθησουμε να αλλαξουμε την Ευρωπη ή θα καταπινουμε αμασητα ότι αντεθνικο διαστροφικο σχεδιο μας επιβαλουν; Πρεπει να τα βαλουμε ολα στο τραπεζι, να συναποφασισουμε και να αγωνιστουμε ολοι για την πορεια αλλα οχι με κενα ταξικα ή ιδεολογικα διλημματα και παγιωμενα θεσφατα που δεν μας επιτρεπουν να δουμε περα απο τη μυτη μας.

    Αυτά πρεπει να θεσουν τα κομματα στους ψηφοφορους και οχι γενικα ευχολογια.

    • mikros fokion avatar
      mikros fokion @ tas 26/05/2012 14:39:00

      Συμφωνω με αυτα που γραφεις. Επιτελους πρεπει να μιλησουν ολοι με ειλικρινια και να γινει ενας διαλογος, οχι με σκοπο να παρουμε καμια ψηφο, αλλα για να δουμε τι πραγματικα σημαινουν οι επιλογες που υπαρχουν. Δυστυχως ολοι και οταν λεω ολοι εννοω ολοι (με εξαιρεση το κκε, αλλα αυτο ειναι κομμα απο αλλο ανεκδοτο, αγκυλωμενο και συντηρητικο) μασανε τα λογια τους και πετανε φουσκες για λιγα ψηφαλακια. Δεν θα μπω στην διαδικασια να κρινω το καθε κομμα χωριστα αλλα κανενα δεν λειτουργει υπευθυνα και με γνωμωνα το καλυτερο για την χωρα και τους πολιτες της (οι εχοντες τα πολλα δεν νοιαζονται και τοσο, γι΄ αυτους ειναι και ευκαιρια η κριση, κοψοχρονια θα αγορασουν τα παντα).

    • Factorx avatar
      Factorx @ tas 26/05/2012 14:53:39

      Διάβασες την ομιλία Σαμαρά;

  3. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 26/05/2012 09:49:37

    Το κράτος βούλιαξε, είναι θέμα χρόνου το "έναντι" σε μισθούς και συντάξεις και κάποιοι κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν και αποδίδουν τα γεγονότα σε "δωράκια".

  4. taκ avatar
    taκ 26/05/2012 10:15:44

    Τι δωράκι... Στημένο παιχνίδι είναι... Άλλωστε κανείς δεν ζήτησε από τον κατ' επίφαση υπουργό των Οικονομικών να ... σώσει το κράτος!

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ taκ 26/05/2012 11:34:37

      tak , αυτά τα σημειώματα δεν είναι νέα τακτική , απλώς ο θεοχάρης κάνει την δουλειά του με ζήλο. Τα καλύτερα έρχονται και όσο και να συνέφερε να τα κρύψουμε , που λέει και ο Αυριανιστής , δεν κρύβονται.

  5. leleki avatar
    leleki 26/05/2012 11:45:05

    ΝΔ , ΠΑΣΟΚ, αλλά και ο ΣΥΡΙΖΑ στο τέλος, πρότειναν για υπηρεσιακό πρωθυπουργό τον Παπαδήμο!
    Δηλαδή να συνεχιστεί απρόσκοπτα το «εθνοσωτήριο» έργο του ΓΑΠ, του Βενιζέλου, του Σαχινίδη, του Κουτρουμάνη !
    Γιατί μας φαίνεται παράξενο αν ο στενός συνεργάτης του Βενιζέλου και του Σαχινίδη που ανέλαβε το ΥΠΟΙΚ συνεχίζει το έργο που αυτοί ανέλαβαν με κοινη συμφωνία των ηγεσιών ΝΔ-ΠΑΣΟΚ;

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ leleki 26/05/2012 11:52:14

      συνιστώσες+καμμένος=θέλεις;

      • leleki avatar
        leleki @ dikefalosaitos 26/05/2012 11:53:43

        Βενιζέλο + Ντόρα = θέλεις ;

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ leleki 26/05/2012 12:01:35

          Εγώ θέλω Σαμαρά, εσύ συνιστώσες+Καμμένο=θέλεις;
          ή τι θέλεις;

          • juliet avatar
            juliet @ dikefalosaitos 26/05/2012 12:37:46

            Eμένα δεν μου αρέσουν οι καμμένοι είναι μαυροί, έχουν φούμο .
            Δεν μου αρέσουν οι ευτραφείς ,έχουν κοιλιές .
            Δεν μου αρέσουν οι συνιστώσες γιατί είναι 12 και όχι 13.
            Δεν μου αρέσει η Ντόρα γιατί δεν μου αρέσουν τα σκόρδα .
            Λες να είμαι Σαμαρική;
            Λελέκι ...πάνω απ'όλα η ΠΑΤΡΙΔΑ .Τη φωλία σου δεν τη χαλάει κανένας αν υπάρχει ομαλότητα και ένα πιάτο φαγητό ..αλλιώς σε ξεπουπουλίασανε τρώγεσαι δεν τρώγεσαι.

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ juliet 26/05/2012 12:49:17

            Το λελέκι νομίζει ότι έγινε αηδόνι και τιτιβίζει όμορφα.
            Όμως ψωνίζει από λάθος μαγαζί και το ξέρει.

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ dikefalosaitos 26/05/2012 15:22:55

            εεεε άρα λελέκι μου, εεεε θέλεις συνιστώσες+Καμμένο. εεε Πρόσεξες το εεεε Καμμένος με Κ εεεεε κεφαλαίο.
            Οκ, εεεεεε χαιρετισμούς στο εεεεεε Κατερινάκι.

  6. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 26/05/2012 12:12:33

    Εκείνη η μοδίστρα με τις τρείς εταιρίες που χρωστάνε η καθεμιά εκατομμύρια
    (ασε που απ ότι ξέρω έχουν φεσώσει κόσμο και κοσμάκη, έμπορους σ ΟΛΗ την Ελλάδα, που είχαν παραγγείλει ρούχα, έδωσαν επιταγές και προκαταβολές, και ποτέ δεν πήραν ούτε μπλουζάκι...)
    αυτή η μοδίσρα λοιπόν, γιατί είπαμε οτι αφέθη ελεύθερη, 3 φορές, μετά απο 3 απανωτές συλλήψεις?
    Αντε να μην πώ τώρα τίποτα για το άρθρο 99 και με κόψει η λογοκρισία...
    Αντε...

    • juliet avatar
      juliet @ Ανδρέας 26/05/2012 12:30:52

      Ανδρέα μου ,
      μάλλον η μοδιστρούλα σχεδιάζει τις νέες εθνικές στολές.

  7. VonTola avatar
    VonTola 26/05/2012 12:29:07

    Αναρωτιέται κανείς γιατί το ΕΤΑΚ του 2009 έρχεται τώρα;
    Πότε άλλοτε κάναμε ΦΔ μέχρι τον Ιούνιο;
    Τελικά η υστέρηση εσόδων (με την καθυστέρηση αποστολής και άρα είσπραξης των παραπάνω) ήταν κυβερνητική απόφαση (ΠΑΣΟΚ-ΝΔ) ή φυσικό φαινόμενο;
    Αναζητείται η Κοινή Λογική και ταυτόχρονα ο Κοινός Νους.

  8. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 26/05/2012 12:52:26

    Το κράτος πρέπει να λειτουργεί συνεχώς.
    Τέρμα οι τακτικισμοί και οι κουτοπονηριές...........Κατά τ'άλλα απαιτούμε από το Σαμαρά να τα αλλάξει όλα.
    Πρώτα πρέπει να αλλάξουμε εμείς....

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Σχετικά Ασχετος 26/05/2012 12:55:22

      Αν και άσχετος επί του σχετικού, ορθά μιλάς!!! :)

  9. Von Tola avatar
    Von Tola 26/05/2012 13:20:48

    Αναρωτιέται κανείς γιατί το ΕΤΑΚ του 2009 έρχεται τώρα;
    Πότε άλλοτε κάναμε ΦΔ μέχρι τον Ιούνιο;
    Τελικά η υστέρηση εσόδων (με την καθυστέρηση αποστολής και άρα είσπραξης των παραπάνω) ήταν κυβερνητική απόφαση (ΠΑΣΟΚ-ΝΔ) ή φυσικό φαινόμενο;
    Αναζητείται η Κοινή Λογική και παράλληλα ο Κοινός Νους.

  10. kiwi avatar
    kiwi 26/05/2012 14:08:35

    Δηλαδή, για να καταλάβω:

    Το παραπάνω είναι δωράκι στο ΣΥΡΙΖΑ.

    Το εξευτελιστικό για τη νοημοσύνη μας γεγονός πως πήγαν όσο πίσω γίνεται την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων, για να μη δει ο κόσμος τα εκκαθαριστικά με το νέο φορολογικό καθεστώς (το οποιο υπερψήφισε η ΝΔ του Σαμαρα!), σε ποιόν είναι δώρο;

    Το ότι δεν εχει σταλεί ΕΤΑΚ και ΦΜΑΠ προηγουμένων ετών, σε ποιόν είναι δώρο;

    Το ότι η ΔΕΗ δεν έχει συμπεριλάβει στους λογαριασμούς της ακόμα το χαράτσι του 2012 (επειδή λέει .... δεν έχει λάβει οδηγίες!!!), σε ποιόν είναι δώρο;

    Χτες είδα πως η ημερομηνία υποβολής των δηλώσεων πήγε στις 30 Ιουνίου. Με το επόμενο γκάλοπ που θα βγάζει πρωτιά ΣΥΡΙΖΑ, θα πάνε τον Σεπτέμβρη. Και με το επόμενο, θα μας τα χαρίσουν .... μπας και ψηφίσει κανείς ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ....

    Τι τα θέλετε φίλοι; Εδώ μέσα, από τα αρθρα που διαβάζω, η αλήθεια έχει γίνει κατανοητή. Απλά, κάποιοι ελπίζουν ακόμα ... Το μεγαλύτερο δώρο στο ΣΥΡΙΖΑ, το έκανε ο Σαμαράς, όταν συναίνεσε στην κυβέρνηση Παπαδήμου. Το επόμενο δώρο Σαμαρά, ήταν όταν ανέχθηκε τη διευρυμένη ατζέντα αυτής της βρώμικης κυβέρνησης. Και το τελευταίο, μεγαλύτερο και τελειωτικό δώρο, το έκανε τώρα που περιμάζεψε πίσω τη Ντόρα, ενώ συζήτησε και με όλα τα "αδέσποτα" που κάποτε περασαν από αυτό το (ιδεολογικά, εδώ και χρόνια) νεκρό κόμμα. Δίνοντας στον κόσμο την εντύπωση πως δεν υπάρχει ιδεολογική κατεύθυνση στο κόμμα, αλλά μόνο δίψα για την εξουσία. Και ντύνοντας τον καιροσκοπισμό με αντιπαραθέσεις δεκαετίας '50.

    Η αλήθεια είναι πως οι ΣΥΡΙΖΑΙοι αγωνίζονται φιλότιμα να μην εξαργυρώσουν τα δωράκια τους. Άλλος ένας να βγεί και να πεί κάτι σαν το "θα το ρισκάρουμε με τους Τούρκους" του χτεσινού και πάπαλα. Αλλά είναι τόσα πολλά τα δωράκια του Σαμαρά, που μόνο αυτά του Σόιμπλε τα συναγωνίζονται. Σε ποσότητα και ποιότητα.

  11. wx avatar
    wx 26/05/2012 14:46:48

    Σωστός ο kiwi