#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/04/2013 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προβόπουλος: Ασφαλείς οι καταθέσεις - Εφιάλτης η έξοδος από το ευρώ



Να καθησυχάσει τους Έλληνες καταθέτες προσπάθησε ο διοικητής της ΤτΕ, Γ. Προβόπουλος, μιλώντας στη ΝΕΤ και την εκπομπή της Έλλης Στάη. «Οι καταθέσεις των Ελλήνων είναι ασφαλείς» είπε ο κ. Προβόπουλος και ερωτώμενος αν θα ζήσουμε στιγμές όπως αυτές στην Κύπρο τόνισε:

«Είμαι απολύτως κατηγορηματικός σε αυτό, οι καταθέσεις στην Ελλάδα είναι ασφαλείς». Και διευκρίνισε ότι το πακέτο των 50 δισ ευρώ για την αναδιάρθρωση του τραπεζικού μας συστήματος καλύπτει την ανακεφαλαιοποίηση των συστημικών τραπεζών και την πλήρη εξυγίανση των υπολοίπων. Όπως είπε ο κ. Προβόπουλος μέχρι το τέλος Μαΐου θα έχει ολοκληρωθεί και η ανακεφαλαιοποίηση.

Σημείωσε μάλιστα ότι οι «καταθέσεις συνεχίζουν να ανακάμπτουν. Και τον Μάρτιο είχαμε επιστροφή καταθέσεων, παρά την κυπριακή περιπέτεια» συνέχισε. Συμπλήρωσε πως τα προβλήματα που αντιμετώπισαν Κύπρος και Ελλάδα ήταν διαφορετικά και για αυτό δεν αντιμετωπίστηκαν με τον ίδιο τρόπο. Στην Ελλάδα είχαμε το PSI, στην Κύπρο το κούρεμα των καταθέσεων.

Στο ερώτημα: Είναι φετίχ η επιστροφή στη δραχμή; απάντησε: Θα ήταν αληθινός εφιάλτης. Θα ήταν εγκληματικό λάθος, εκτιμώντας ότι σε μία τέτοια περίπτωση θα βλέπαμε απότομη πτώση του βιοτικού επιπέδου κατά 50%-60% ή 70%. Αν το βιοτικό επίπεδο έπεφτε απότομα θα είχαμε αιματηρές θυσίες, όχι σαν αυτές που έχουν ήδη γίνει. Η Ελλάδα του 2009 και όχι μόνο, αλλά και τα προηγούμενα χρόνια ξόδευε παραπάνω από αυτά που είχε και εμείς οι ιδιώτες ξοδεύαμε πολλά παραπάνω. Είχαμε ξεφύγει, συμπλήρωσε. "Ρωτάει κανείς τους άλλους αν θέλουν να βάζουν βαθειά το χέρι στην τσέπη και να πληρώνουν τους Έλληνες;"

Αν γινόταν κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι για μεγάλο χρονικό διάστημα τα αγαθά θα αποσύρονταν, θα έλειπε το εισαγόμενο πετρέλαιο και ο στρατός και η αστυνομία δεν θα μπορούσαν να λειτουργήσουν τα οχήματα τους και ο δημόσιος τομέας θα υπολειτουργούσε, τόνισε.

Ερωτηθείς για τις εκτιμήσεις γνωστών καθηγητών -διεθνούς εμβέλειας όπως ο Κρούγκμαν-, σχολίασε χαρακτηριστικά: Δεν θα πω ονόματα, αλλά από την ασφάλεια των γραφείων τους, στη Νέα Υόρκη λένε πράγματα για χώρες που δεν γνωρίζουν ούτε στον χάρτη που βρίσκονται.

Και υπογράμμισε πως υπάρχει μία προοπτική και βελτίωση ορισμένων μεγεθών, αν όμως εκτροχιασθεί το πρόγραμμα οι κίνδυνοι είναι ορατοί. Το Grexit έχει υποχωρήσει σημαντικά. Αν όμως εκτροχιαστεί το πρόγραμμα θα μπορούσε να αναιρεθεί η πρόοδο που έχει σημειωθεί.

Χαρακτήρισε το «κράτος ως κακό επιχειρηματία» και εστίασε στις περικοπές δαπανών, και στις περιπτώσεις των επίορκων δημόσιων υπαλλήλων. Όπως είπε χαρακτηριστικά: Γιατί οι επίορκοι πρέπει να πληρώνονται από το υστέρημα μας; Υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που συνειδητά δουλεύουν και ξεπερνούν τον εαυτό τους, αλλά υπάρχουν και κηφήνες. Θα πρέπει να προχωρήσει η αναδιάρθρωση του δημοσίου. Ο κ. Μανιτάκης λέει ότι χρειάζεται χρόνος. Πόσος χρόνος; ένας αιώνας. «Διαφωνώ, συνέχισε ο κ. Προβόπουλος, όχι με τον υπουργό αλλά με το ότι τόσα χρόνια θα έπρεπε να έχουμε κάνει κάτι.

"Δεν μπορεί και δεν πρέπει να αντιστραφεί η συγχώνευση της Εθνικής με την Eurobank". Αυτό τόνισε ο κ. Προβόπουλος αναφερόμενος στα σενάρια που θέλουν την Τρόικα να έχει ενστάσεις για την ενοποίηση των δύο μεγαλύτερων ελληνικών τραπεζών.

Σύμφωνα με τον ίδιο, η Τρόικα έχει διάφορες ενστάσεις, όπως το γεγονός ότι δημιουργείται ένας μεγάλος παίχτης, με μερίδιο της τάξης του 40%, ο οποίος ενδέχεται να βρεθεί υπό κρατικό έλεγχο. "Αυτό που λέει η Τρόικα, και θα μπορούσα να το πω κι εγώ, είναι ότι υπάρχει μεγαλύτερη δυσκολία στο άθροισμα δυνάμεων της Εθνικής με την Eurobank, καθώς θέλουν περίπου 1,5 δισ. ευρώ, ποσό που είναι αρκετά μεγάλο στις παρούσες συνθήκες.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. euagelos avatar
    euagelos 02/04/2013 07:06:05

    -Δε μου λες ρε πατριώτη, τα αυγά που κάνει η κότα σου είναι καλά?
    -Τα καλύτερα!
    -Μου κάθονται λίγο βαριά στο στομάχι, σαν κλούβια μου φαίνονται. Λέω να βάλω μια δική μου κότα στην αυλη.
    -Αστειεύεσαι? Θα σε κουτσουλάει, θα σε κάνει χάλια, θα καταστραφείς.
    -Μου είπε ο γιατρός πως θα είναι καλύτερα. Θα ελέγχω και τι τρώει.
    -Και τι ξέρει αυτός από το γραφείο του? Άσχετος είναι. Εμένα θα ακούς!
    -Μα επιπλέον, δεν έχεις και κάθε μέρα αυγά. Χρειάζομαι περισσότερα!
    -Τόσα που σου δίνω χρειάζεσαι. Ούτε ένα παραπάνω. Θα βαρυστομαχιάσεις άν τρως πολλά αυγά.

  2. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 02/04/2013 07:29:55

    Εἶναι ἀσφαλεῖς οἱ καταθέσεις,ἀλλά μέχρι ποίου ποσοῦ δέν εἶπε...

    • euagelos avatar
      euagelos @ Κυθήριος Τ. 02/04/2013 10:15:34

      Καταρχάς, δεν εννοεί τις καταθέσεις των πολιτών. Εννοεί αυτές των φίλων του. Όπως όταν μιλάν για τη δημοκρατία "μας". Δεν τους συμπεριλαμβάνει όλους στο "μας". Ας μη γενικεύουμε ότι λέγεται, τάχα ότι πιάνει και εμάς :)

  3. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 02/04/2013 08:16:20

    Τον αλλο τον εφιαλτη δεν το λες... Εφιαλτη απο το +11% πληθωρισμο της τελευταιας 3ετιας που ειχε 40% μειωσεις μισθων; Δεν ξερω, ρε Προβοπουλε, εσυ τι λες; Γινομαστε πιο ανταγωνιστικοι με ακριβοτερα προϊοντα (παρα τις τραγικες σε μεγεθος μειωσεις μισθων);

  4. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 02/04/2013 09:03:49

    Για Κρούγκμαν και σια πάντως, είπε μια μεγάλη αλήθεια.

    http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=267582

    • euagelos avatar
      euagelos @ MAYRO XABIARI 02/04/2013 09:41:56

      Στο λινκ που έστειλες λέει: "Παρά τον μεγάλο πόνο, η προσήλωση της πολιτικής ελίτ της Ελλάδας στο ευρώ είναι ισχυρή. Και μπορεί η οικονομική μου ανάλυση να ήταν ορθή έπεσα όμως έξω στις πολιτικές μου προβλέψεις»."
      Τι λέει εδώ? Ότι δεν μπορεί να προβλέψει τους Έλληνες πολιτικούς. Δεν είναι λογικό? Οικονομολόγος είναι, δεν είναι ψυχίατρος.
      Και τι είναι αυτό που αποδεικνύει ότι η ισχυρή προσήλωση της πολιτικής ελίτ της Ελλάδας στο ευρώ να είναι απαραίτητα προς όφελος της πλειοψηφίας της ελληνικής κοινωνίας? Η ελληνική ιστορία άλλωστε έχει αποδείξει περίτρανα πως εδώ και εκατοντάδες χρόνια ουδέποτε τα συμφέροντα της ελληνικής ελιτ ταυτίστηκαν με το δημόσιο συμφέρον.

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ euagelos 02/04/2013 10:14:18

        Αυτό που λέω είναι προφανές: Δεν έχει ιδέα από Ελλάδα. Δεν έχει και ιδέα από Ευρώπη. Η Οικονομία είναι αλληλένδετη με την Πολιτική, δεν είναι μόνο προσομοιώσεις σε υπολογιστή των οικονομικών μαθηματικών μοντέλων. Π.χ. οι ευρωπαϊκές χώρες είχαν να περάσουν ένα πρόγραμμα διάσωσης για την Ελλάδα. Δε μπορούσαν να πάνε στα κοινοβούλιά τους και να πουν "η διάσωση θα κοστίσει κάτι τρις", θα τους παίρναν με τις πέτρες, ούτε στον εαυτό τους δεν μπορούσαν να το ομολογήσουν. Το πήγαιναν λάου λάου, έβγαζαν ένα πρώτο πρόγραμμα, που προφανώς για κάποιον σαν τον Κρούγκμαν ήταν σαφές ότι δεν έβγαινε, ξέροντας ότι στην πορεία θα γίνονταν ένα κούρεμα, και δύο και τρία και το πρόγραμμα θα άλλαζε. Ο Κρούγκμαν έλεγε "δε βγαίνει το πρόγραμμα, να βγει η Ελλάδα από το ευρώ", στα @@@ του τι θα σήμαινε αυτό για τους Έλληνες, αυτός μια χαρά ήταν στο γραφείο του. Κι όντως δεν έβγαινε στον υπολογιστή του το πρόγραμμα, δίκιο θα είχε, αν ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΟΥΡΕΜΑ και η επόμενη αναθεώρηση του προγράμματος στα μυαλά των ευρωπαίων. Ως εκεί δεν του κόβει, ας πούμε γιατί είναι επιστήμονας κι όχι πολιτικός (λέω "ας πούμε", διότι παίζονται κι άλλα). Είναι γνωστό τοις πάσι ότι και το τωρινό πρόγραμμα δεν βγαίνει. Είναι γνωστό επίσης ότι θα έλθει κι άλλο κούρεμα, αυτή τη φορά του διακρατικού χρέους. Απλά ακόμα κανένας δεν το λέει επισήμως. Το τύπο του τον ξέρω, είχα γνωρίσει πολλούς τέτοιους, πολύ καλός στην επιστήμη του αλλά έχει περιορισμούς εκτός αυτής, ειδικά για μέρη μακρινά και άγνωστα...

        • euagelos avatar
          euagelos @ MAYRO XABIARI 02/04/2013 10:28:38

          Τον συγκεκριμένο δεν είχα την τύχη να τον γνωρίσω. τι σόι άνθρωπος είναι από κοντά? Πάντως, και εγώ όσους νομπελίστες γνώρισα, όλοι βλάκες ήταν. Μιλάν για την οικονομία λες και μας ενδιαφέρει το συμφέρον του κάθε πικραμένου. Ρε φίλε, εμένα θέλω να μου πεις τι να κάνω για να κονομήσω! Δεν τους ξανακάλεσα ποτέ σπίτι. Τώρα εμπιστεύομαι μόνο Έλληνες πολιτικούς. Και δε χάνω ποτέ. Με έχουν προειδοποιήσει για όλα όσα σκόπευαν να κάνουν ως τώρα και έχω βγάλει και ένα σκασμό λεφτά. Έχω διασωθεί πλήρως. Αλλά και ΄γω δεν τους αφήνω έτσι...
          Στην υγειά των διασωστικών μας προγραμμάτων λοιπόν!

          • MAYRO XABIARI avatar
            MAYRO XABIARI @ euagelos 02/04/2013 10:40:43

            Δε φταις εσύ...

  5. Nick63 avatar
    Nick63 02/04/2013 13:38:01

    "Ασφαλείς οι καταθέσεις"
    Γιά όσο ξυπνά με το καλό του πλευρό ο Σόϊμπλε...

    "Εφιάλτης η έξοδος από το ευρώ"
    Αυτό να το πούμε σε εργαζόμενους μεγάλης εταιρείας, που μετά από 6 μήνες στάση πληρωμών, τους δόθηκε προκαταβολή έναντι δεδουλευμένων...100 ευρώ!!...
    Σ' αυτούς να το πείτε...΄
    Γιατί απ' αυτούς τους ανθρώπους θα αρχίσει να γράφεται ο επίλογος της εξαθλίωσης και της ανέχειας.
    Χωρίς να υπάρχει απαραίτητα και καλύτερη επιλογή...

  6. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 02/04/2013 15:03:54

    Πόσες φορές ο Προβόπουλος και οι εργοδότες του μας υποσχέθηκαν 'εξοδο από την κρίση; Πόσες φορές διαψεύστηκαν; Ο Κρούγκμαν διαψεύστηκε μόνο για την ευθυκρισία πολιτικών και πολιτών της Ευρωζώνης.
    Απορία: Το ότι ο Προβόπουλος ξέρει τον Κρούγκμαν ενώ ο Κρούγκμαν (πιθανότατα) αγνοεί τον Προβόπουλο, που το αποδίδετε;