#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/10/2012 16:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός θυμάται τον Αγούδημο;

 



Ποιός θυμάται τον" εφοπλιστή με το πούρο",  το αλήστου μνήμης "Δημητρούλα" και το "Ροδάνθη" των άγονων επιδοτούμενων γραμμών; Ο πλέον τυπικός  εκφραστής μιας κρατικοδίαιτης ακτοπλοϊας, ο Γεράσιμος Αγούδημος, καταδικάστηκε σήμερα σε ποινή φυλάκισης τεσσάρων ετών και χρηματική εγγύηση 15.000 ευρώ με αναστολή, για παλαιές οφειλές 970.000 ευρώ προς το ΝΑΤ, που αφορούν το Κεφάλαιο Ασφάλισης Επιβατών και Οχημάτων (ΚΑΕΟ), για την περίοδο από 01/05/2007 έως 30/12/2007.

Σύμφωνα με την υπηρεσία ποινικής δίωξης ληξιπρόθεσμων οφειλών του ΝΑΤ, ο Γεράσιμος Αγούδημος οφείλει συνολικά προς το ταμείο των ναυτικών, υπέρ ΚΑΕΟ, περίπου 20 εκατ. ευρώ.

Η συγκεκριμένη δίκη αφορούσε οφειλές της κοινοπραξίας GA FERRIES προς το ΝΑΤ για το έτος 2007, συνολικού ύψους 1.630.000 ευρώ. Για ένα μέρος από τη συνολική οφειλή του 2007, που αφορά το ποσό των 660.000 ευρώ την περίοδο από 01/01/2007 έως 30/04/2007, λόγω παραγραφής δεν επιβλήθηκε καμία ποινή και έπαυσε οριστικά η δίωξη εναντίον του Γ. Αγούδημου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 30/10/2012 17:26:58

    Ας πάνε στην Ελβετία να τον συναντήσουν. Δεν τον έχω για χαζό τις καταθέσεις του να τις έχει εκεί. Ας είναι καλά τα πλυντήρια του Βαντούζ, Του Σαιντ Μπαρτ, του Παναμά και μετά δεν τα βρίσκει ούτε ο διάβολος στα Καϋμάν η στην Σιγκαπούρη καλλίτερα. Τις επαύλεις που είχε πάνω στο κύμα, Λαγονήσι μεριά τις δέσμευσε το Δημόσιο; Ή πάλι κάποιο γραφειοκρατικό ατύχημα εξαφάνισε τα ακίνητα και αυτού του κυρίου και των κληρονόμων του μαζί; Τέλος πάντων καλά να είναι ο άνθρωπος. Με τις γαλέρες του πολλοί έλληνες πολίτες, κάτοικοι νησιών και παραθεριστές, έγιναν καλοί χριστιανοί μετά από κάτι τάματα που έκαναν εν πλω για να φτάνουν στα λιμάνια σώοι. Αυτός και άλλες δύο οικογένειες Κυκλαδιτών ακτοπλόων ήταν η ντροπή και δυσφήμηση για τις θαλάσσιες μεταφορές εντός της Ελλάδας.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 30/10/2012 19:09:52

      Επειδη ετυχε να ταξιδεψω μ ενα απο τα πλοια του , θυμαμαι ολα πηγαιναν τοσο αργα σαν σε ταινια του Αγγελοπουλου . Θηρα- Πειραιας 14ωρες το 2008 !! Και παρολα αυτα φωτια στις τιμες του .

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/10/2012 17:35:55

    Κάποιοι μας κάνουν χοντρή, πάρα πολύ χοντρή πλάκα:
    Ποινή φυλάκισης τεσσάρων ετών και χρηματική εγγύηση 15.000 ευρώ με αναστολή !
    Ολόκληρο το μυθικό ποσό των 15.000 Ευρώ !
    Για παλαιές οφειλές 970.000 ευρώ προς το ΝΑΤ !

    Signore e signori, benvenuti a bordo !
    h**p://www.agoudimos.it/

  3. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 30/10/2012 18:11:44

    Bλέποντας τη φωτογραφια,θυμηθηκα μια δεξιωση που παρεθεσε ο Αγούδημος στο λιμανι της θεσσαλονικης,πανω στη Δημητρουλα,με την ευκαιρια εναρξης νεων δρομολογιων η κατι τετοιο.Συνοδευσα εκ καθηκοντος καποιον επισημο της τοτε εποχης-υπηρεσιακο παραγοντα οχι πολιτικο-και εμεινα καταπληκτος απο τον πλουτο που επιδεικνυοταν απο τον ιδιο και τους καλεσμενους του,με τα πανακριβα ρουχα,τα ουισκυ τα πουρα.Μια εποχη που ανθουσε ο σοσιαλισμος κια η φαιδρα πορτοκαλεα...

  4. δημης avatar
    δημης 30/10/2012 19:28:25

    "Ποιός θυμάται τον Αγούδημο;"......
    Ενώ ...
    -Ποιός θυμάται αυτούς που ψήφιζαν ...τους νόμους για να υπάρχει;;;;;
    -Ποιός θυμάται για την ...αδράνεια των μηχανισμών ελέγχων και τους..πολιτικούς προϊσταμένους των;;;;;;
    Τέλος οι...αποφάσεις τις .....δικαιοσύνης μάλλον με κολυμβήθρα του...Σιλωάμ μοιάζουν.... προκειμένου ...από εδώ και ύστερα ...να μπορέι "νόμιμα " να ροκανίζει τη λεία του...

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/10/2012 21:03:36

    Ποιος θυμάται τα ΟΥΚ του Σημίτη κάτω από τις διαταγές του Αγούδημου να δέρνουν τους ναυτεργάτες στον Πειραιά?
    Αλλά βέβαια, τότε ο Αγούδημος ήταν ο στυλοβάτης της οικονομίας!

  6. Κρίτων Καππαδόκης avatar
    Κρίτων Καππαδόκης 30/10/2012 22:16:45

    Για ρωτήστε να μάθετε τί έγινε με τα τρία πλοία του που κατεσχημένα από το ΝΑΤ ήταν δεμένα μέσα στο λιμάνι τού Πειραιά , μέχρι το 2010 . Με ποιό τρόπο απομακρύνθηκαν , αφού χαρακτηρίστηκαν ως δήθεν "ναυάγια" . Τάχα "για ν' αδειάσει το λιμάνι" . Μόνο που κατάσχεση βέβαια δεν ισχύει πια στα ναυάγια , ούτε βέβαια μεταφέρεται στις ελβετικές βίλες . Και έτσι , παπαλα τα παπόρια , πάπαλα και οι εγγυήσεις για το ΝΑΤ .
    Και βέβαια αυτή ήταν η τελευταία πράξη στο κόλπο , αφού είναι στοιχειώδης η απορία : Γιατί το ΝΑΤ δεν έβγαζε τόσο καιρό στον πλειστηριασμό τα πλοία ; Προφανώς , όταν έχεις τα κατάλληλα πράσινα έγγραφα , καθυστερούνε πλειστηριασμοί και βαφτίζονται "ναυάγια" πλοία που πλέουν, αρμενίζουνε και ταξιδεύουν .

  7. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 31/10/2012 00:22:19

    Με το ροδάνθη 18 ώρες ταξίδι για να πάω φαντάρος στην Ρόδο αξέχαστα χρόνια μακάρι να γύριζε ο χρόνος πίσω.