01/03/2011 00:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποινές κάθειρξης έως 10 έτη σε τρεις εφοριακούς

Ποινές κάθειρξης από 5 έως 10 έτη επέβαλε το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων Θεσσαλονίκης σε βάρος τριών εφοριακών για την υπόθεση με τις παράνομες επιστροφές ΦΠΑ ύψους 30 δισ. δρχ. από ιδιοκτήτες εταιρειών-μαϊμού που παρουσίαζαν εικονικές εξαγωγές.

Πρόκειται για την πρώην προϊσταμένη του τμήματος ΦΠΑ της Α΄ ΔΟΥ Θεσσαλονίκης - ήδη κρατούμενη στις φυλακές Διαβατών - και δύο πρώην διευθυντές της υπηρεσίας. Η πρώτη καταδικάστηκε σε ποινή κάθειρξης 10 ετών ενώ οι άλλοι δύο σε ποινές κάθειρξης 5 και 8 ετών.

Η υπόθεση αφορούσε σε παράνομες επιστροφές 800 εκατομμυρίων δρχ. σε εταιρεία της Θεσσαλονίκης, την περίοδο 1998/99.

Για την ίδια υπόθεση το ίδιο δικαστήριο επέβαλε ποινές φυλάκισης 4 ετών σε λογιστή και σε ιδιώτη - έμπορο, ενώ αθωώθηκαν δύο υπάλληλοι της παραπάνω ΔΟΥ.

Σημειώνεται ότι για την υπόθεση έχουν καταδικαστεί αρκετοί εφοριακοί και επιχειρηματίες σε διαφορετικές δίκες που γίνονται στη Θεσσαλονίκη.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 01/03/2011 01:54:31

    Είχαν στήσει παραμάγαζο και τα έτρωγαν μόνοι τους. Αν είχαν και μερικούς πολιτικούς στο κόλπο δε θα τους πείραζε κανείς.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/03/2011 02:08:10

    έλα μωρέ... ένα δωράκι

  3. andre45 avatar
    andre45 01/03/2011 06:41:29

    Και τα ονοματα τους ειναι?Ντρεπεστε να τα γραψετε!

  4. BABIS & BABIS avatar
    BABIS & BABIS 01/03/2011 09:35:12

    Πέντε και δέκα χρόνια δεν είναι τίποτα. Πρέπει να υπάρχουν πολύ αυστηρές ποινές. Τετράκις ισόβια και κάθε μήνα να πηγαίνουν οι εφοριακοί και οι τελωνιακοί να τους βλέπουν. Να δούμε μετά εάν θα τολμήσει κανείς να κλέψει το Ελληνικό Δημόσιο. Με τέτοιες ποινές που πιθανώς να εξαγοράζονται κιόλας δεν γίνεται απολύτως τίποτα. Ο Άκης ακόμη είναι έξω? Γιατί? Δεν λειτουργεί το δικαστικό σύστημα η θα πάρει πολούς μαζί του?

  5. spiros avatar
    spiros 01/03/2011 10:08:40

    βρε ανέκδοτα ,που λενε τα παιδιά πρωί,πρωί!!!
    Και οι τρεις πέσατε ΔΙΑΝΑ!!τι να υποθέσουμε οτι τα πήρανε μόνοι του και γιαυτό τους τιμωρήσανε.
    Ηθικό δίδαγμα :όταν στρώνεις τραπέζι να καλείς και κανένα γείτονα.

  6. juliet avatar
    juliet 01/03/2011 10:38:18

    σας βρίσκω σωστούς και τους τρείς.
    Ηθικό δίδαγμα:οταν στρώνεις τραπέζι να καλεί και κανένα γείτονα αλλιώς θα σου κάτσει στο λαιμό το παϊδάκι.Δε ξέρω αν τέθηκε σε εφαρμογή το κάρφωμα;

  7. Έρεβος avatar
    Έρεβος 01/03/2011 12:08:17

    Από τη στιγμή που υπήρξε πολιτικός που είπε έλα μωρέ έκανε "ένα δωράκι στον εαυτό του" το παιγχνίδι είχε χαθεί στο δημόσιο. Νομιμοποιήθηκε το λάδωμα.

    Ο πολιτικός αυτός ήταν ο πατέρας του σημερινού...

  8. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 01/03/2011 14:34:41

    Τα λεφτά που κλέψανε πίσω κατάσχεση όλης της ακίνητης περιουσίας σε πρώτου βαθμό συγγενείς. Ποια φυλακή και πράσινα άλογα σε δύο χρόνια θα είναι έξω και θα τρώνε τα κλεμμένα που έχουν σε καμιά τράπεζα της Ελβετίας

  9. δυτης avatar
    δυτης 01/03/2011 14:39:04

    Ενα πραγμα δεν καταλαβαινω. Ολοι αυτοι οι ανθρωποι ονοματα δεν εχουν???

  10. juliet avatar
    juliet 01/03/2011 14:46:15

    έχουνε,έχουνε ....αλλά είναι προσωπικά δεδομένα .....την ιστορία του Γιάνη Αγιάνη την ξέρεις.
    Οσο πιο γερή η μπάζα τόσο πιο αυστηροί οι νόμοι για τη προσωπική διαπόμπευση.

  11. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 02/03/2011 09:54:29

    Σέ τρία χρόνια θα είναι έξω.
    Τό άλλο το προσέξατε.
    Η υπόθεση τρέχει από το 1998.