02/12/2011 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πιστωτικό γεγονός στην Ιταλία!

Πιστωτικό γεγονός στην Ιταλία; Κι όμως, έγινε κι αυτό. Πριν από λίγο ανακοινώθηκε ότι εταιρεία Seat Pagine Gialle, ο ιταλικός «χρυσός οδηγός» πυροδότησε «πιστωτικό γεγονός» που σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνει εξόφληση σε credit default swaps ύψους 531 εκατ. δολαρίων. Την απόφαση αυτή πήρε η διεθνής ένωση International Swaps and Derivatives Association μετά την αποτυχία της καταχρεωμένης ιταλικής επιχείρησης να πληρώσει κουπόνι 52 εκατ. ευρώ σε ομόλογα 1,3 δισ. ευρώ την Τετάρτη.

Όταν μια εταιρεία κηρύξει στάση πληρωμών, οι επενδυτές που έχουν πληρώσει προμήθεια για πιστωτική προστασία μέσω των CDS, αποζημιώνονται για τις απώλειές τους από τα ομόλογα, από τον οίκο που πούλησε τα CDS και έλαβε την αρχική προμήθεια.

Η ουσία είναι όμως ότι η Ιταλία δείχνει να βυθίζεται σε ύφεση και αν συνεχιστεί η κατάσταση αυτή, δηλαδή εταιρείες που εξέδωσαν ομόλογα να μην μπορούν να τα αποπληρώσουν, τότε πάμε σε πολύ επικίνδυνες καταστάσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sam avatar
    sam 02/12/2011 19:25:35

    Ειμαι αραγε ο μονος που δεν καταλαβε τιποτα???

    • manos avatar
      manos @ sam 02/12/2011 19:50:53

      sam,

      Κάτι για χρυσό οδηγό είπε. Λες να φορολογήσουν και τις καταχωρήσεις των τηλεφώνων?

      • sam avatar
        sam @ manos 02/12/2011 20:35:50

        φαντασου οτι δουλεψα και 10 χρονια στην ιταλια...τι να πω

  2. Enzo avatar
    Enzo 02/12/2011 19:26:48

    αντε καλη αρχη.
    χρονια πολλα, ευτυχισμενος ο νεος Πασχας.

  3. Orestios avatar
    Orestios 02/12/2011 19:58:28

    Χτύπησε παγόβουνο ο Ιταλικός Τιτανικός?
    Ευτυχως που έχουν τον Μόντι. Σώθηκαν! χι χι χι

    • manos avatar
      manos @ Orestios 02/12/2011 20:09:36

      Ορέστιε,

      Τώρα θα ψάχνουμε τον Λεονάρντο ντι Κάπριο στην Αδριατική.

      • Orestios avatar
        Orestios @ manos 02/12/2011 22:17:01

        Δεν ανησυχώ. Ο κυβερνήτης του πλοίου είναι τεχνοκράτης. Απλά τρέμω.

        Εμείς όμως βάλαμε ηλεκτρολόγο να κουμαντάρει το σκάφος. Τους την σκάσαμε!!!!! χι χι χι

  4. kanates avatar
    kanates 02/12/2011 20:34:43

    Έχει χτυπήσει και στην Ελλάδα κόκκινο ο Χρυσός Οδηγός, που αγόρασε η Rohn και η Zarkona του Βαρδινογιάννη, αφού τα λεφτά που δώσανε για να αγοράσουν την εταιρία από τον ΟΤΕ, τα πήραν πίσω σαν δάνειο (314.000.000 ευρώ) τα λεφτά αυτά, τα έβγαλαν έξω και τα χρέωσαν στην "Χρυσός Οδηγός". Μπορεί να μιλάμε για ξέπλυμα;;;; Στη ΦΑΕΕ Αθηνών δεν πήραν είδηση ότι έχασαν 6 εκατομμύρια ευρώ από το 2008 και μετά, από φόρους που δεν πλήρωσε η "Χρυσός Οδηγός", ή φοβούνται μη στεναχωρήσουν τη Μαριάνα και σταματήσει τις δωρεές;