#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2013 13:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Πικρό ψωμί» για την Κατσέλης



Η εταιρεία Κατσέλης, η αρτοβιομηχανία που μεγαλώσαμε με τα προϊόντα της, κατέθεσε αίτηση πτώχευσης και ουσιαστικά βάζει λουκέτο αφού δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον υψηλό δανεισμό της. Το άμεσο αποτέλεσμα της πτώχευσης είναι να μείνουν χωρίς δουλειά 500 εργαζόμενοι της εταιρείας και άλλοι 500 που συνεργάζονται μ' αυτήν. Θα φάνε «πικρό ψωμί» 1.000 άνθρωποι οι οποίοι πιθανότατα να μην πάρουν ούτε και αποζημίωση.

Είδατε καμιά ανακοίνωση από τον ΣΥΡΙΖΑ; Μήπως η ΕΣΗΕΑ κήρυξε γενική απεργία; Μήπως η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ αποφάσισαν να βάλουν λουκέτο στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα;

Ο Αλέξης Τσίπρας πήγε να κάνει δηλώσεις και να καταγγείλει τη χούντα που μας κυβερνά; Άραγε είδατε τα μουσικά σύνολα της ΕΡΤ και όλους τους «ευαίσθητους» τραγουδιστές να κάνουν συναυλίες συμπαράστασης τραγουδώντας με ιερή οργή το «Άξιον Εστί» και τον εθνικό ύμνο;

Οι 1.000 εργαζόμενοι στην Κατσέλης δεν έχουν οικογένειες προφανώς. Δεν έχουν παιδιά, ούτε όνειρα για να κάνουν φέτος διακοπές.

Όλη αυτή η υποκρισία των επαγγελματιών εργατοπατέρων, των δήθεν αριστερών που ζουν μια ζωή τρυφηλή αλλά καταγγέλλουν τους πάντες και τα πάντα. Όλη αυτή η υποκρισία των πολιτικών που τολμούν να αναφέρουν κάθε λίγο και λιγάκι τη λέξη «χούντα» αλλά πολλοί εξ αυτών κρύβονται μόλις σκάσει κανένα πασχαλινό δυναμιτάκι και που επί Χούντας έκαναν... αντίσταση από τα μπιστρό της Γαλλίας.

Αλλά κι ο σύντροφος Αλέξης που ασχολείται με το πώς θα ονομάσει το γιο του Ερνέστο διότι έτσι πιστεύει ότι κάνει επανάσταση και ταυτίζεται με τον Τσε, που είναι τώρα; Που κρύβεται; Και γιατί δεν ξεχείλισε από ιερή οργή όταν απολύθηκαν χιλιάδες στον ιδιωτικό τομέα;

Άλλο όμως Κατσέλης, άλλο ΕΡΤ. Ο ένας βγάζει καρβέλια η άλλη ονειρεύεται πώς θα διατηρήσει τα παντεσπάνια. Υπάρχει μεγάλη διαφορά...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. leak avatar
    leak 25/06/2013 14:08:14

    Eίναι σαφές ότι υπάρχουν δυο κοινωνικές τάξεις.

  2. Χάρης avatar
    Χάρης 25/06/2013 14:16:05

    Η κατσέλης έκλεισε γιατι η καταναλωση έχει συρρικνωθεί δραματικά όλα τα αλλά για τσιπρες και ερτ ειναι αστεια και προσπάθεια να καλύψεται το λάθος πρόγραμμα του μνημονίου καταλάβεται οτι άλλο πράγμα το συμμαζέμα του κράτους και άλλο πράγμα η ακραία και οριζόντια λιτότητα που ρίχνει τα βάρη στα χαμηλά στρώματα και αφήνει του έχοντες και κατέχοντες ανέπαφους όταν ο Σαμαράς αποφασίσει επιτέλους να ελαφρύνει το βάρος από τους αδύναμους και να το μεταφέρει στους έχοντες ενημερώστε μας παρακαλώ και εμάς που πιστέψαμε στα ζαπεια.

    • Αντρίκος avatar
      Αντρίκος @ Χάρης 25/06/2013 16:34:24

      Να υποθέσω οτι οι μέτοχοι της Nutriart ήταν από τα χαμηλά στρώματα που σήκωναν τα φορολογικά βάρη.

      Όταν κράζανε διάφοροι να πληρώσουν οι τράπεζες και στο τέλος έγινε το κούρεμα διαλύσανε την αγορά.

      Όπως σημειώνει η εταιρεία σε ανακοίνωσή της, τα τελευταία χρόνια κατέβαλλε σημαντικές προσπάθειες για την αναδιάρθρωση και τον εξορθολογισμό της.

      ''Ωστόσο, «η επιδείνωση της κρίσης, ταυτόχρονα με τις μεγάλες καθυστερήσεις που υπήρξαν στην οριστικοποίηση, σύναψη και υλοποίηση των συμφωνιών χρηματοοικονομικής αναδιάρθρωσης με τις τράπεζες, επιβάρυναν σε μεγάλο βαθμό την οικονομική κατάσταση της εταιρείας, γεγονός που έχει ως αποτέλεσμα η εταιρεία να μην είναι σε θέση πλέον να ανταποκριθεί στις οικονομικές υποχρεώσεις της».''

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Χάρης 25/06/2013 18:41:36

      Σοβαρά; Και στην ΧΑΛΥΒΟΥΡΓΙΚΗ γιατί έγινε τόσος ντόρος τόσους μήνες; Μήπως γιατί είχε πιάσει παγκάκι εκεί το ΠΑΜΕ; Ξέρεις, αυτή η "οργάνωση" από "επαγγελματίες συνδικαλιστές" που αναρωτιέμαι αν δουλεύουν ποτέ με τόσες και τόσες "εκδηλώσεις διαμαρτυρίας" που βρίσκονται συνεχώς;

      Στο εργοστάσιο που εργαζόμουν επί 12 χρόνια και το οποίο έκλεισε τον Μάη του 2012 αφήνοντας στο δρόμο 20 οικογένειες (τόσοι είχαμε απομείνει από τους 120 που βρήκα εγώ όταν με προσέλαβαν το 2001), κάναμε απεργία ως σωματείο επί 2 εβδομάδες χάνοντας ο καθένας 300 ευρώ από το μισθό του. Εκεί ήταν και το ΠΑΜΕ (λείπει ο Μάρτης;), και το Εργατικό Κέντρο Εύβοιας όπως και αντιπροσωπείες από διάφορα ισχυρά σωματεία της περιοχής (Τσιμέντα, Σέλμαν κλπ). Όταν μας πέταξαν στο δρόμο, που ήταν όλοι αυτοί μετά; Μήπως ήρθε ο (τ)ΣΥΡΙΖΑ να κλείσει δρόμους, να οργανώσει συναυλίες, να διαμαρτυρηθεί; ΟΧΙ! Απλά πήγαμε σπίτια μας.

      Ε τέτοιους "επιλεκτικούς αριστερούς" να τους χέσω φίλε μου!

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Χαλκιδέος 25/06/2013 22:30:42

        NEOSET;

      • deldio avatar
        deldio @ Χαλκιδέος 27/06/2013 00:10:17

        Τελικά εσύ γιατί τους κατηγορείς αυτούς που κατηγορείς; Επειδή σου συμπαραστάθηκαν; Δηλ. αυτοί που ψηφίζεις 30 χρόνια πού ήταν;

  3. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 25/06/2013 14:23:09

    Ξεχνάτε το πιο σημαντικό. Ποιος είναι υπεύθυνος που στη σειρά προτεραιότητας αποζημίωσης κατά την πτώχευση της εταιρείας θα εξυπηρετηθούν πρώτα οι δανειστές και μετά οι απολυόμενοι; Μέρος του Μνημονίου 1 δεν ήταν αυτή η αχρείαστη αλλαγή;

    • Nik avatar
      Nik @ Φοιτητης 25/06/2013 14:44:31

      Πρώτο ήταν και παραμένει το κράτος, μετά έρχονται οι δανειστές και τελευταίοι οι εργαζόμενοι.

      • monson avatar
        monson @ Nik 25/06/2013 15:23:01

        Οντας φοιτητης δηλωσε καλυτερα οτι εχεις αγνοια αγαπητε επι του θεματος. Πρωτα εξυπηρετουνται το Δημοσιο,ικα , πιστωτες εργαζομενοι. Σε περιπτωση εκποιησης της περιουσιας μονο τοτε 2 θεση παιρνουν οι εργαζομενοι.

  4. Nik avatar
    Nik 25/06/2013 14:47:25

    Δουλεύω 40 χρόνια και δεν θυμάμαι ΠΟΤΕ να γίνει απεργία για τα δικαιώματα εργαζομένων του ιδιωτικού τομέα. Οντως έχουμε πρόβλημα δύο τάξεων, αυτών που γαντζώνονται στο δημόσιο και των άλλων που είναι ανύπαρκτοι έως αόρατοι στους δήθεν αριστερούς γνώστες της ταξικής πάλης.

    • EL CID avatar
      EL CID @ Nik 25/06/2013 15:11:47

      Με απόλυτο σεβασμό στα χρόνια υπηρεσίας που έχετε, θα ήθελα να σας επισημάνω ότι η ΓΣΕΕ καλύπτει κατά βάση τους εργαζομένους του ιδιωτικού τομέα (πλην αστικών συγκοινωνιών και ΔΕΚΟ) και έχει προκηρύξει πάμπολες απεργίες. Το ποσοστό συμμετοχής των ιδιωτικών υπαλλήλων, ξέρετε πόσο είναι; Μηδενικό! Αφ' ενός γιατί πολλοί φοβούνται τις συνέπειες που θα έχουν από τον εργοδότη (το οποίο είναι εν πολλοίς κατανοητό) και αφ' ετέρου γιατί όλοι σκέπτονται κλαδικά, ομοιοεπαγγελματικά, ή και εντελώς ατομικιστικά. Γιατί, σου λέει, να απεργήσω εγώ για κάτι που διεκδικεί ο διπλανός; Σε ελεύθερη μετάφραση αυτό σημαίνει: σιγά μη σβήσω τη φωτιά στο σπίτι του γείτονα, άσε, θα τρέξω όταν φθάσει κοντά στο δικό μου. Έτσι όμως δεν κερδίζονται οι αγώνες. Είναι σαν να λέμε ότι σε περίπτωση ξένης εισβολής στη Θράκη, ο κάτοικος των Αθηνών θα μείνει αμέτοχος, αφού «η Θράκη κείται μακράν» παραφράζοντας τη γνωστή ρήση του Καραμανλή...

      • Εva avatar
        Εva @ EL CID 25/06/2013 19:27:28

        Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι
        1. Εργάζονται πάνω απο 8 ώρες.
        2. Όταν έχουν πτυχίο είναι έγκυρο και όχι πλαστό.
        3. Αξιολογούνται κάθε ώρα και στιγμή
        4. Ζουν μέσα στην ανασφάλεια.
        5. Μετά την μέση ηλικία αντιμετωπίζουν την απόλυση
        6. Γνωρίζουν τι σημαίνει βιογραφικό σημείωμα.
        7.Δεν εξαργυρώνουν τις αφίσσες που κόλλησαν στα νειάτα τους ούτε την ψήφο τους.
        8.ΑΓΩΝΕΣ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ
        Θεωριες για φωτιά στο σπίτι του γείτονα να τα λετε στα αμφιθέατρα-ντροπή ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 1500000.
        Ας το λάβουν σοβαρά υπ όψη τους κάποιοι εκεί ψηλά.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Εva 25/06/2013 20:06:06

          Καιρός να το καταλάβουμε ,οι σημερινοί Ταξικοί Εχθροί μας είναι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι , που μας πίνουνε το αίμα τόσα χρόνια.

          Γι'αυτό μην μπαίνετε σε συζητήσεις μαζί τους ,καταλάβετέ το , είναι ΕΧΘΡΟΙ μας -με την κυριολεκτική σημασία της λέξης: Εξ'ατίας τους πεινάνε σήμερα τα παιδιά μας!

          Η Ελλάδα πτώχευσε ,όχι λόγω τραπεζικής φούσκας κλπ όπως άλλες χώρες, αλλα λόγω του υπερβολικού δανεισμού για να πληρώνεται το σάπιο Δημόσιο!

          Ασε που χρόνια λειτουργούν και σαν πραιτωριανοί του Συστήματος: Σας διορίσαμε ,δουλεύετε λιγότερο , πληρώνεστε περισότερο, κάνουμε τα στραβά μάτια στις κοπάνες σας ,αλλα κι'εσείς φροντίστε να μην αλλάξει τίποτα,να μη λειτουργεί τίποτα, για να κάνουν και τη δουλειά τους ανενόχλητα τα Μεγάλα Αφεντικά!

          • Εva avatar
            Εva @ ΣΤΕΛΙΟΣ 26/06/2013 02:08:37

            Οι κύριοι πολιτικοί αγνοούν όσους δεν έχουν περάσει απο τα γραφεία τους.
            Κι ας οφείλουν τις καρέκλες τους σ αυτους.
            Ο ζήτουλας κύριε Πολιτικέ μου, θα σου απλώσει το χέρι αλλά μην είσαι τόσο βέβαιος ότι θα σε ψηφίσει. Και επειδή τώρα το πάρτυ τελείωσε, σκεφτειτε πριν συνεχίσετε την ίδια τακτική.

          • EL CID avatar
            EL CID @ ΣΤΕΛΙΟΣ 26/06/2013 12:31:14

            «Αν μισούνται μεταξύ τους, δεν τους πρέπει η λευτεριά» (Μακρυγιάννης). Και ο νοών, νοείτω...

          • me avatar
            me @ ΣΤΕΛΙΟΣ 26/06/2013 18:28:53

            ζήτω το Κ.Κ.Ιδ.Υπ.

          • Σπύρος avatar
            Σπύρος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 27/06/2013 15:08:19

            Αν νομίζεις οτι σου φταίει το Δημόσιο και ο Δημόσιος Υπάλληλος και όχι αυτοί που ψήφιζες εσύ εγώ και ο κάθε ένας μας, είσαι βαθιά νυχτωμένος μεγάλε....

        • 3-1=0.fe avatar
          3-1=0.fe @ Εva 25/06/2013 20:50:40

          Ελα τωρα eva δεν ειμαστε ολοι φοιτητες και κομματικα στελεχη να τα λες αυτα.Ο ιδιωτικος τομεας εχει και αυτος τις δικες του μεγαλες αμαρτιες και δεν ειναι παντα οπως τα λες.

    • me avatar
      me @ Nik 26/06/2013 18:26:56

      έχεις ασθενή μνήμη

  5. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 25/06/2013 14:50:17

    Βρε το μπαγάσα τον Τσίπρα, πώς τα κατάφερε με τις επαναστατικές του πολιτικές να κλείσει και τη βιομηχανία που παράγει το απολύτως απαραίτητο προϊόν κατανάλωσης, το ψωμί!
    Να μου το 'λεγαν δε θα το πίστευα... Αλήθεια είναι ότι ναι, βοήθησε και η ΕΣΗΕΑ σ αυτή την κατάντια, με τις συνεχείς απεργίες...

    ΥΓ. Δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι πως αν υπάρχει στην Ελλάδα βιομηχανία που παράγει παντεσπάνι, όχι μόνο δεν κινδυνεύει να κλείσει, αλλά δεν έχει καταλάβει καν την κρίση ακόμα

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ Ρύκιος 25/06/2013 16:34:29

      Γιατί οι καθηγητές και οι Μετρατζήδες δε βοήθησαν τα μάλα στη γενική παρακμή; Μπορεί να προεπιστρατεύτηκαν και να ελέγχθηκε η κατάσταση εγκαίρως, αλλά και μόνο η υπόνοια μιας απεργίας, η απλή φήμη, όλοι γνωρίζουμε οτι κλείνει υγιείς επιχειρήσεις και βιομηχανίες.
      Τώρα δε που προαπειλούν με καυτό καλοκαίρι οι χιλιάδες επίορκοι, οι αμέτρητοι ασχροί κοπανατζήδες και αμαρτωλοί Δ.Υ που η καυτή ανάσα του Κυριάκου ολοένα τους πλησιάζει, τώρα να δείτε που ίσως να πληγεί ανεπανόρθωτα και ο Τουρισμός, ίσως ν΄ανέβουν ιλιγγιωδώς τα σπρέντς, για να μην πω για το επερχόμενο τσουνάμι εκ των σεισμών στην Κρήτη.... Καλά το επόμενο μνημόνιο, με όλη αυτή την αναρχομπάχαλη αριστεράντζα να δημιουργεί αποσταθεροποίηση συνεχώς, μιλάμε το έχουμε βέβαιο! Δεν το γλιτώνουμε ούτε με θαύμα!
      Μας καταστρέψανε οι άπλυτοι οι Συριζαίοι και οι ...συνοδοιπόροι τους :-) !

      • me avatar
        me @ Πυθία 26/06/2013 18:30:20

        είναι και ο ερμής ανάδρομος...

  6. μαρια αντουανετα avatar
    μαρια αντουανετα 25/06/2013 16:05:06

    εχουν γινει εκατονταδεs κινητοποιησειs για τουs εργαζομενουs στον ιδιωτικο τομεα!
    αλλα θαφτηκαν ΄η και συκοφαντηθηκαν απο τα ....αντικειμενικα ιδιωτικα καναλια!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ μαρια αντουανετα 25/06/2013 16:38:22

      Μαλλον μεταμφιεσμενες κινητοποιησεις θαταν και δεν τις πηραμε χαμπαρι !ΔΕΚΟ ,Δημοσιο και ξερο ψωμι οχι παντεσπανι μαρια!

      • μαρια αντουανετα avatar
        μαρια αντουανετα @ Ραβινος 25/06/2013 16:46:21

        κανετε μεγαλο λαθοs αγαπητε!
        ενδεικτικα να θυμισω:ελληνικη χαλυβουργια,μεβγαλ.αγνο,φιντεξπορτ,φαγε,κιολειδηs,vodafone,wind,πλαστικα θρακηs,αρβανιτιδη,s/m εχτρα,spider,πινδοs,s/m markato,δεκαδεs ξενοδοχεια...,...,
        να συνεχισω?
        εκτοs αν θεωρειτε οτι τα εργοστασια τα κλεινουν οι εργαζομενοι και οχι αυτοι που πηραν τιs επιδοτησειs και τα πηγαν αλβανια,σκοπια,βουλγαρια....

        • Antonis avatar
          Antonis @ μαρια αντουανετα 26/06/2013 08:32:29

          Ισως όταν έδιωξαν κάποιο συριζαίο ή συνδικαλιστή του παμε.Τέτοια παραδείγματα έχω κι εγώ.
          Εδω λέμε για τον Κατσέλη.Μια εταιρία που έκλεισε λίγες μέρες μετά την Ερτ.Εδώ τι σύγκριση κάνετε???

  7. Panas avatar
    Panas 25/06/2013 17:09:01

    Το κλείσιμο μιας ιδιωτικής εταιρείας λόγω της εκτεταμένης λιτότητας από την απορρέουσα πολιτική ως αφορμή για επίθεση κατά του ΣΥΡΙΖΑ και του Τσίπρα είναι όντως κάτι ακραίο πια... Φωνάζει ο κλέφτης...
    Πολλά μπορεί να γράψει κάποιος κατά του ΣΥΡΙΖΑ και τις ιδεοληψίες του, που δεν τον αφήνουν να διαμορφώσει μια σοβαρή αντιπρόταση, αλλά το παραπάνω κείμενο επιτυγχάνει το αντίθετο από αυτό που επιδιώκει...

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Panas 25/06/2013 18:44:25

      Μια χαρά τα λέει το κείμενο Pana. Και στο λέω εγώ που είμαι 14 μήνες άνεργος με 5 χρονών παιδί που έχει προβλήματα υγείας και μεγάλα έξοδα.

      • leak avatar
        leak @ Χαλκιδέος 25/06/2013 19:53:42

        Φαντάζομαι θα συμφωνείς ότι το μεγαλύτερο πρόβλημά σου είναι το "μαυρο" στην ΕΡΤ..

      • dinos avatar
        dinos @ Χαλκιδέος 25/06/2013 21:05:38

        Και σε απελυσε ο συριζα ? ποσο ωραιο να μην ριχνεις ευθυνη στην πολιτικη που οδηγει σε απολυσεις αλλα σε αυτον που για σενα δεν σε υποστηριζει...φυσικα ο συριζα δεν εχει καμμια λυση αλλα μην τρελλαθουμε κιολας.....εμαθα οτι σεπτεμβριο θα γινει η εξεταστικη για το μνημονιο.....λεμε και καμμια να περναει η ωρα

  8. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 25/06/2013 17:25:09

    Απο μονος του ενας Κραουνακης θα μπορουσε να συντηρησει μια βιομηχανια τροφιμων!Μονο για την ΕΡΤ ευαισθησια ;

  9. πολίτης avatar
    πολίτης 25/06/2013 19:19:30

    Το μούγκα τσάνελ πάντως, μούγκα για το γεγονός και δεν το λες και σύριζα, όλοι ξέρουμε τον απεριόριστο θαυμασμό που τρέφει για τον κ. αντιπρόεδρο.
    Η λιτότητα κλείνει τις δουλειές και αφήνει ανθρώπους στο δρόμο, τι δεν καταλαβαίνετε;

  10. Εva avatar
    Εva 25/06/2013 19:29:20

    Αλήθεια δεν αναρτήσατε άρθρο για το πως θα εγκαταλείψουν οι άνεργοι του κατσελη το προάυλιο του εργοστασίου.

  11. maria p avatar
    maria p 25/06/2013 19:46:15

    Δηλαδή ο... σύριζα φταίει που έκλεισε και ο Κατσελης? Όχι το υψηλό κόστος δανεισμού (όπως αναφέρει η ίδια η εταιρεία)? Όχι η κατακόρυφη πτώση της ζήτησης λόγω λιτότητας? Όχι οι υπέρογκοι φόροι που έχουν επιβληθεί λόγω μνημονίου? Όχι ότι πιθανόν να μυρίστηκε καλύτερο κέρδος ο επιχειρηματίας και να πήγε π.χ. προς Βουλγαρία μεριά? Έλεος πια με τον φανατισμό ορισμένων. Δεν ψηφίζω σύριζα αλλά κάποια πράγματα καταντούν γελοία. Αντί να ξυπνήσουμε και να τελειώνουμε με αυτή την πολιτική που έχει κάνει την χώρα σεληνιακό τοπίο κοιτάμε να αυτο-ικανοποιούμαστε αναπαράγοντας τις ιδεοληψίες μας. Αν κάποιοι έχετε αυτή την πολυτέλεια, δυστυχώς δεν την έχουμε όλοι.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ maria p 25/06/2013 22:28:51

      Δεν διάβασες προσεκτικά.Δεν είπαμε οτι φταίει ο Συριζα για το κλείσιμο μιας επιχείρησης αλλά οτι εχει αλα καρτ ευαισθησία.

      • Θησειώτης avatar
        Θησειώτης @ Μεγάλες στιγμές 27/06/2013 10:52:12

        Καλά διάβασε. Απλά, οι αριστεροί αυτό κάνουν. Πετάνε μόνιμα την μπάλα στην εξέδρα.

  12. παπαδοπουλος ηλίας avatar
    παπαδοπουλος ηλίας 25/06/2013 20:12:41

    Οταν έκοβαν τους μισθους των ΔΥ οι εργαζόμενοι στον ΙΤ γελούσαν και επικροτούσαν.Οταν οι ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ καλούσαν σε απεργεια και πορείες διαμαρτήρεστε γιατί κλείνουν οι δρόμοι και δεν δουλεύει η αγορά.Οταν απεργούσαν οι ναυτικοί γιατί ήταν απλήρωτοι τους βρίζατε γιατί δεν μπορούσατε να πάτε διακοπές και παρακαλούσαται να τους επιστρατεύσουν.Τώρα σας πιάνει ο πόνος για τους απολυμένους.
    Είμαστε άξιοι των επιλογών μας!!!!
    ΥΓ και κάτι για να παρηγορηθήτε οι κυβερνητικοί.... ΚΑΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΛΟΓΩΝ

  13. ΑΙΟΛΙΚΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΙΚΟΣ 25/06/2013 20:18:44

    Ο κ.Δαυιδ, Σιωνιστης μεγαλοεπιχειρηματιας στην Ελλαδα, εκλεκτο μελος της Λεσχης Μπιλντεμπεργκ, αφου πρωτα πηρε τις δραστηριοτητες της 3Ε απο την Ελλαδα και τις μετεφερε στη Βουλγαρια, τωρα κλεινει και την Κατσελης αφηνοντας αλλους 500 ανθρωπους στο δρομο και στην ανεργια. Μπορειτε τωρα να υποκλιθειτε στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ και στους ΕΜΠΝΕΥΣΤΕΣ της.

    • Αγρότης avatar
      Αγρότης @ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 25/06/2013 20:54:14

      Σωστός.

    • Ορθόδοξος avatar
      Ορθόδοξος @ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 25/06/2013 22:42:54

      ....και σαν επιβράβευση που στούκαρε την Κατσέλης τον διόρισαν πρόεδρο της Eurobank με δ/ντα σύμβουλο ένα Μεγάλο φίλο του Μηταράκη...

      • ΕΚάΤΗ avatar
        ΕΚάΤΗ @ Ορθόδοξος 26/06/2013 09:12:35

        Ε, άμα έχεις τους σωστούς φίλους, ποτέ δε χάνεσαι.

  14. Νίκη avatar
    Νίκη 25/06/2013 21:29:45

    Το Κεφάλαιο τα μαζεύει και φεύγει για νοτιοανατολική Ασία. Η Ευρώπη θα περάσει μεγάλη περίοδο κρίσης. Η Ελλάδα και γενικά ο νότος δεν θα είχε πρόβλημα γιατί στηρίζεται στον τουρισμό και την γεωργία. Οι Βιομηχανίες του Βορρά θα δεινοπαθήσουν και η ελίτ της Ευρώπης το ξέρει γι΄αυτό αγοράζει τσάμπα από τους χρεωμένους νότιους. Το χρήμα είναι σπόρος για την τραπεζική ελίτ και το σπέρνει σε άλλα χωράφια. Η Ευρώπη τελείωσε και η Ελλάδα χρειάζεται πατριωτική ηγεσία!

    • GN avatar
      GN @ Νίκη 25/06/2013 22:27:39

      ψεκασμένες ...αναλύσεις

  15. kapar13 avatar
    kapar13 25/06/2013 21:41:44

    Για όλους όσους ψάχνουν τις αιτίες που έκλεισε ο ΚΑΤΣΕΛΗΣ στο Δημόσιο, στη ΓΣΕΕ, στο ΠΑΜΕ, στον Τσίπρα και δεν ξέρω και εγώ που αλλού, μία (φιλική) υπενθύμιση: Υπάρχει και το poor management (που λένε και στο χωριό μου).
    Η εταιρία ήταν στην κόψη του ξυραφιού εδώ και πολύ καιρό, όπως καλά γνωρίζουν όλοι όσοι έχουν έστω και επιδερμική επαφή με την αγορά.
    Δεν στηρίχτηκε ούτε από τις τράπεζες ούτε από τους ιδιοκτήτες της (όμιλος Δαυϊδ - Λεβέντη / 3E) διότι ο ένας περίμενε το πρώτο βήμα από τον άλλον και τελικά φουντάρισαν αμφότεροι ακίνητοι.
    Εάν με ρωτούσε κάποιος 2-3 χρόνια πριν τι μέλλει γενέσθαι θα αποφαινόμουν μετά βεβαιότητος ότι "αποκλείεται να ρισκάρει η παντοδύναμη Coca-Cola Hellas να παρατήσει την εταιρία της να πτωχεύσει αμαχητί". Μάλλον αντιλαμβάνομαι με διαφορετικό τρόπο το "επιχειρείν" και τα συναλλαγματικά ήθη από την ελίτ μας.
    Επίσης διαβάζω στο capital ότι σήμερα κιόλας ο κ.Δαυίδ "κατέλαβε" τη θέση του προέδρου της Eurobank, κατόπιν αξιολογήσεως από την Egon Zehnder.
    Τα θερμά μου συγχαρητήρια, εις ανώτερα και εις άλλα με υγεία!

  16. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 25/06/2013 22:01:14

    Αγαπητοί και ευαίσθητοι Συριζοαριστεροψευτοκουλτουριάριδες και βέβαια δεν φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ για το κλείσιμο.
    Κατακρίνεται όμως για την αδιαφορία και την αναλγησία που επέδειξε στους απολυθέντες της "ΚΑΤΣΕΛΗ", σε αντίθεση με τους απολυμένους της ΕΡΤ , για τους οποίους χάλασε ο κόσμος ...ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!

    • Απείθεια avatar
      Απείθεια @ ΝΤΙΝΟΣ 26/06/2013 10:26:07

      Δηλαδή τι προτείνετε; Να εμποδίζουμε τους Βιομήχανους να πτωχεύουν και να απολύουν; Κομμουνιστικό δεν είναι αυτό;
      Όταν δεν έχω τα προσδοκόμενα κέρδη από την επιχείρησή μου, θα έρχεται ο Σύριζας και θα με υποχρεώνει να λειτουργώ; Μυστήριος είσαστε.

      • Θησειώτης avatar
        Θησειώτης @ Απείθεια 27/06/2013 10:54:59

        Που είναι η συμπαράσταση στους απολυμένους, λέμε.
        ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ; Δεν εγραψε κανείς ότι φταίει ο σύριζας.

        • Απείθεια avatar
          Απείθεια @ Θησειώτης 27/06/2013 12:39:03

          Μην προσποιείστε τους αφελείς εσείς οι από το...Θησείο. Όταν απολύει ο Ιδιώτης, η συμπαράσταση περιττεύει. Είναι για το θεαθήναι. Τάχα σας έπιασε ο πόνος για τους απολυμένους.
          Μια χαρά την καταλάβαμε την υποκρισία σας, μην ανησυχείτε.

  17. Mihalis avatar
    Mihalis 25/06/2013 22:15:45

    Καλά, εσάς ως φιλελεύθερους, γιατί σας απασχολεί όταν κλείνει μια ιδιωτική επιχείρηση? Και επιπλέον κατηγορείτε την αντιπολίτευση λες και είναι θέμα κυβέρνησης ή αντιπολίτεσης η ρύθμιση της αγοράς σε φιλελεύθερο κράτος! Έτσι είναι ο φιλελευθερισμός και η ελεύθερη αγορά. Ας επιβιώσουν οι δυνατοί, οι "επενδυτές" του κ.Σαμαρά ναι? Όλο και κάποια πολυεθνική θα καλύψει τι κενό του Κατσέλη στα ράφια.

  18. tpe avatar
    tpe 26/06/2013 05:29:38

    Vodafone?
    Πλάκα κάνεις, έτσι;

  19. Νότιος Άνεμος avatar
    Νότιος Άνεμος 26/06/2013 09:16:36

    Αγαπητοί υποκριτές Νεοφιλελεύθεροι κροκοδειλοκλαψιάρηδες, που σας έπιασε ο άξαφνος πόνος για τα 2.000.000 των ανέργων (τους οποίους μια χαρά αποδέχεστε αρκεί να μη συγκαταλέγεστε στις τάξεις τους), γιατί δεν πάτε να συμπαρασταθείτε εσείς στην '΄Κατσέλης'' που είστε και υπέρ του ...αγίου Ιδ.Τομέα που κάνει ...επενδύσεις και προσφέρει θέσεις εργασίας τάχα μου; Οι Συριζαίοι ας δεχτούμε πως υπερασπίζονται το μεγάλο δημόσιο, που απορροφά ένα ποσοστό ανεργίας, έστω και με το νοσηρό τρόπο που όλοι καταδικάζουμε. Το κράτος, υπήρξε ιδεώδης εργοδότης σε αντίθεση με τους Ιδιώτες Βιομήχανους και Επιχειρηματίες φίλους σας που λουκετάρουν σορηδόν και πετάνε τους εργαζόμενους στο δρόμο.
    Τι προτείνετε; Η ανεργία από 30% να φτάσει στο 45%; Αν όμως γίνει αυτό, ναρκοθετούνται όλα τα σχέδια περί ανάπτυξης που θα αφορά τον Ελληνικό λαό. Πάμε σε ''ανάπτυξη'' των κολλητών, των Τραπεζιτών και των πολυεθνικών. Αυτό είναι το σχέδιο; Πείτε κάτι που να έχει πρακτική εφαρμογή, γιατί όλο σαχλίτσες και κορώνες είσαστε αλλά ακόμη πρόταση ρεαλιστική δεν ακούμε.

    • Mihalis avatar
      Mihalis @ Νότιος Άνεμος 26/06/2013 09:34:11

      Μα αυτό ακριβώς εννοούν όταν λεν "ανάπτυξη"! Άλωστε, όπως σωστά παρατηρείς, οι φιλελεύθεροι πάντα αποδέχονται με χαρά την εκτεταμένη ανεργία, επειδή κρατά το εμπόρευμα-εργασία σε εξευτελιστικές τιμές. Αυτή είναι η ρεαλιστική πρόταση αλλά δεν την πετάν κατάμουτρα στον κόσμο γιατί φοβούνται τις αντιδράσεις. Αντ' αυτού πετάν ομιχλώδεις λέξεις όπως "ανάπτυξη" και "σωτηρία", σαν να 'ναι παπάδες, και μες στη θολούρα του το πόπολο νομίζει ότι τις λέν γι' αυτό.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Νότιος Άνεμος 27/06/2013 16:29:02

      Υποθέτω η π.χ. σοβαρή αναδιάρθρωση του δημόσιου τομέα, ώστε να μην υπάρχει η γραφειοκρατία, η φοροδιαφυγή, η εισφοροδιαφυγή και η κυριαρχία των καρτέλ δε σας πέρασε από το μυαλό. Η μείωση του κράτους με την κατάργηση άχρηστων υπηρεσιών και απόλυση δημ. υπαλλήλων ώστε να μειωθεί και η φορολογία, δε σας πέρασε από το μυαλό. Μάλλον σας πέρασε όταν τα ακούγατε πολλάκις, αλλά δε θέλετε να τα συγκρατήσετε διότι σας χαλούν την ιδεοληψία.

  20. Εva avatar
    Εva 26/06/2013 09:50:31

    Διαίρει και βασίλευε.
    Δεν αγγίζουμε τους δημόσιους -και κλαίμε για τους ιδιωτικούς.
    Κι οσο για τον Συριζα ας αλλάξει το παμπάλαιο δόλωμα του Μεγάλου Δημόσιου.
    Διότι έληξε.
    Η δεκαετία του 80 είναι πολυ πισω.

  21. Απείθεια avatar
    Απείθεια 26/06/2013 09:53:29

    Δυστυχώς οι επιχειρήσεις κλείνουν, νέες δεν ανοίγουν και πραγματοποιήσιμο πρόγραμμα αντιμετώπισης της ανεργίας κανείς δεν μας παρουσίασε ακόμη.

    • Mihalis avatar
      Mihalis @ Απείθεια 26/06/2013 10:25:33

      Δηλαδή εσύ δεν έχεις κάποια ιδέα? Είμαι σίγουρος πως ξέρεις πάνω-κάτω τι πρέπει να γίνει αλλά... σκοντάφτει στο "ανήκωμεν εις την δύσιν".

      • Απείθεια avatar
        Απείθεια @ Mihalis 26/06/2013 11:02:05

        Τι ακριβώς ονειρεύεστε; Κομμουνισμόν; Για πείτε....

        • Mihalis avatar
          Mihalis @ Απείθεια 26/06/2013 19:07:40

          Είδες ότι έχεις σκεφτεί κάποια λύση αλλά ντρέπεσαι να την πεις? Λανθασμένη? Σωστή? Ας δοκιμάσουμε να πάρουμε την ευθύνη. Σήμερα είμαστε στο λάθος ούτως ή άλλως και μάλιστα σε μεγάλο λάθος. Τι φοβάσαι? Θέλεις να σου πω εγώ λύση για να μπορείς να μου επιτεθείς ως "κομμουνιστή" ή "αντιευρωπαϊστή"? Παρόλα αυτά εγώ δεν είχα στο νου μου κανέναν "-ισμό". Μη πουλάτε όμως το μέλλον των παιδιών σας εν ονόματι του "εφικτού" , όπως σας το πασσάρουν οι τοκογλύφοι...
          Σίγουρα υπάρχουν πιο αξιοπρεπείς λύσεις.

  22. Γιάννης avatar
    Γιάννης 26/06/2013 11:06:06

    Δυστυχώς όταν θα γυρίσουμε σε εθνικο νόμισμα η κατάσταση θα εχει γινει μη αναστρέψιμη έτσι όπως πάμε με τα μνημονια .

  23. Zame avatar
    Zame 26/06/2013 13:04:36

    ..οταν λενε “ανάπτυξη”.. το καρα-ΕΝΝΟΥΝ..
    Γιατι (αλλο Κατσέλης, άλλο ΕΡΤ. & αλλο coca-cola..
    Ο ένας βγάζει ΚΑΡΒΕΛΙΑ & η άλλη ονειρεύεται πώς θα διατηρήσει τα ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙΑ. Υπάρχει οχι μεγάλη διαφορά…alla τεραστια.

    Μπορεί η Κατσελης να "φουντάρισε"..
    αλλά μετά από απόφαση του
    Γενικού Συμβουλίου του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας, επιβεβαιώνοντας σχετικό ρεπορτάζ του Euro2day.gr.
    ο Γιώργος Δαυίδ -«ισχυρός άνδρας» της Coca Cola HBC-
    μη εκτελεστικός πρόεδρος στην Eurobank ?

    & αν μπορει να μην εχουμε ψωμι να φαμε..
    θα χορτασουμε με παντεσπανια ομως..

  24. Απείθεια avatar
    Απείθεια 26/06/2013 20:09:06

    :-) Τι μου λέτε τώρα αγαπητέ Μιχάλη; Έπεσα από τα σύννεφα! Υπάρχει και άλλη λύση εκτός από αυτήν που οι τοκογλύφοι μου σερβίρουν με τα μνημόνια; Ούτε που πέρασε ποτέ από το μυαλό μου κάτι τόσο τερατώδες. Αυτοί δεν είναι ειδικοί, έμπειροι, ικανοί, εξειδικευμένοι και πάνω απ΄όλα προσανατολισμένοι αποκλειστικώς στην ταχεία ανάκαμψη, ανάπτυξη και αναδιοργάνωση της Ελληνικής οικονομίας; Τώρα τι να σας πω; Με συγχύσατε και το τιραμισού που ήμουν σχεδόν έτοιμη ν΄απολαύσω, το ξαναβάζω στο ψυγείο πάραυτα! Τι τις θέλω εγώ τις κοινωνικές επαφές και τις ανταλλαγές απόψεων! Ήσυχα που είμαι στο σκοτάδι μου! :-)

    • Mihalis avatar
      Mihalis @ Απείθεια 26/06/2013 23:35:58

      Ε, άμα τα βρίσκουμε τόσο καλά, θα με κεράσεις λίγο τιραμισού πριν σου το πάρει ο Στουρνάρας?

      • Απείθεια avatar
        Απείθεια @ Mihalis 27/06/2013 12:40:27

        Το ...τιραμισού αυτό, κανένας δε μπορεί να μας το πάρει. Είναι δικό σας και δικό μας :-)

        • Mihalis avatar
          Mihalis @ Απείθεια 27/06/2013 13:28:33

          Άμα έρθει κανένας Κινέζος να σου λέει ότι έχει Στουρνάρειο διλάταγμα που του το παραχωρεί για 100 χρόνια, μη μου πεις μετά ότι δε σε προειδοποίησα!

        • Μαντώ avatar
          Μαντώ @ Απείθεια 27/06/2013 15:57:37

          Δεν το λες καλά...
          τιραμελο σου είναι το σωστό.

  25. leak avatar
    leak 26/06/2013 22:15:40

    H λύση είναι η θεσμοθέτηση της 4ωρης υποχρεωτικής εργασίας. Παράλογο?
    Σκεφτείτε τότε που καθιερώθηκε το οκτάωρο και η πενθήμερη εργασία πόσο παράλογο θα ακουγόταν. Και όμως οι κατέχοντες τον πλούτο τότε το δέχθηκαν. Ξεκόλλησε η εξέλιξη της ιστορίας και περάσαμε από την φεουδαρχία στην σύγχρονη αστική κοινωνία.

  26. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 27/06/2013 03:22:32

    Εσυ πηγαινε για υπνο, γιατι θα φωναζει η μαμα. Επανασταση, αυριο παλι.

  27. MacPap avatar
    MacPap 01/07/2013 20:56:26

    Οσοι ενδιαφέρεστε την αίτηση πτώχευσης της Nutriart όπως κατατέθηκε στο Πρωτοδικείο Αθηνών θα την βρείτε εδώ!!

    http://forum.odigein.com/viewtopic.php?f=69&t=2781&p=20380#p20380