09/05/2011 13:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πιθανή έξοδο της Ελλάδας από το Ευρώ βλέπει ο Roubini

Αναδιάρθρωση του χρέους της Ελλάδας και ενδεχομένως της Ιρλανδίας και της Πορτογαλίας, μέσα στα επόμενα 1 - 2 χρόνια και πιθανότητα εξόδου τους από την ευρωζώνη μέσα στην πενταετία, λόγω πολιτικών πιέσεων, βλέπει ο νομπελίστας οικονομολόγος κ. Nouriel Roubini.

Σε συνέντευξή του στην «Independent», ο κ. Roubini εκτιμά πως οι κρίσεις στην ευρωζώνη θα επιμείνουν και είναι θέμα "εάν αντί για πότε" θα υπάρξει χρεοκοπία της Ελλάδας. Επίσης, υποστηρίζει πως η Ελλάδα "έχει ξεπεράσει τα όρια".
Ο κ. Roubini θεωρεί πως η ευρωζώνη θα μπορέσει να κρατήσει τα επόμενα επόμενα 1 - 2 χρόνια και το θέμα θα είναι η ομαλή αναδιάρθρωση των μη βιώσιμων χρεών - πρώτα της Ελλάδας και στη συνέχεια ενδεχομένως της Ιρλανδίας και της Πορτογαλίας, στην περίπτωση όπου αποτύχει το plan A κάθε μιας.
Σε ορίζοντα 5ετίας θεωρεί πως είναι απόλυτα πιθανό οι πολιτικές πιέσεις σε ορισμένες περιφερειακές οικονομίες (Ελλάδα, Ιρλανδία, Πορτογαλία) να οδηγήσουν κάποιες από αυτές σε έξοδο από την ευρωζώνη, ώστε να μη χρειαστεί να υποστούν μόνιμη στασιμότητα ή ύφεση.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 09/05/2011 13:57:53

    Μάλιστα!!!
    Έχουν όλοι οι λαγοί των αγορών ή αλλοιώς "οικονομικοί δολοφόνοι" στο μεϊντάνι και κάνουν προβλέψεις.
    Ξέρουν καλά ότι σε ένα ασταθές και ευμετάβλητο περιβάλλον, δηλώσεις τέτοιου τύπου, σφίγγουν ακόμα περισσότερο τη θηλειά στο λαιμό του θύματος. Εν προκειμένω της χώρας μας.
    Και αυτό κάνει και "Ρου-Μπινές".
    Αντε ...με τη κάθε λούγκρα!!!

  2. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 09/05/2011 13:58:48

    Μάλιστα!!!
    Έχουν βγεί, όλοι οι λαγοί των αγορών ή αλλοιώς “οικονομικοί δολοφόνοι”, στο μεϊντάνι και κάνουν προβλέψεις.
    Ξέρουν καλά ότι σε ένα ασταθές και ευμετάβλητο περιβάλλον, δηλώσεις τέτοιου τύπου, σφίγγουν ακόμα περισσότερο τη θηλειά στο λαιμό του θύματος. Εν προκειμένω της χώρας μας.
    Και αυτό κάνει και “Ρου-Μπινές”.
    Αντε …με τη κάθε λούγκρα!!!

  3. Kώστας β. avatar
    Kώστας β. 09/05/2011 14:09:41

    Εταιρία στοιχημάτων έχει αυτός,και προφανώς πόνταρε σ¨αυτό.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/05/2011 17:22:00

    Nομπελίστας δεν είναι ο Roubini (ακόμα τουλάχιστον).
    Τοn μπερδεύουν μερικοί δημοσιοκάφροι με τον Krugman ή τον Stiglitz, αλλά το μόνο κοινό τους είναι το νεο-Κευνσιανό υπόβαθρο.
    Εκπροσωπούν κατά τα άλλα εντελώς διαφορετικά ρεύματα του νεο-Κευνσιανισμού.
    Ο Roubini αυτή τη στιγμή είναι μάλλον ο πιό σκληρός νεο-Κευνσιανός στον πλανήτη.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Ο Θείος 09/05/2011 18:07:20

      "... ώστε να μην χρειαστεί να υποστούν μόνιμη στασιμότητα , ύφεση."
      Τι απαντάς θείε μου;
      ΥΓ. Να ενημερώσουμε τους αναγνώστες, ότι το χαρακτηριστικότερο γνώρισμα νεοκεϋνσιανής (φιλελεύθερης) συνταγής για την κρίση είναι " η τόνωση της αγοράς με χειρισμό επιτοκίων και ισοτιμιών -δηλαδή νομίσματος- και μέσω δημόσιων επενδύσεων και έργων" (όταν "υπάρχουν τα λεφτά"). Αντίστοιχα των νεοφιλελευθέρων είναι "ο ισοσκελισμός του προϋπολογισμού, μέσω περικοπών και ο περιορισμός των κανόνων στην ελεύθερη αγορά".

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΠΗΛΕΑΣ 09/05/2011 18:43:35

        Ακριβώς αυτό είναι η τόνωση της αγοράς νεο-Κευνσιανού τύπου. Αλλά όταν “υπάρχουν τα λεφτά”. Τα δημόσια λεφτά, έλεγε ο μεγάλος Τζών Μαίηναρντ, και επαναλαμβάνει συνεχώς ο Στίγκλιτζ στον Ο' Μπάμια: "Ρίξε κι άλλα, κάποια στιγμή θα σπάσει η liquidity trap". Θα σπάσει όμως, και πότε; Μήπως είχε δίκιο ο Μάρξ - και η πτωτική τάση του ποσοστού του κέρδους διογκώνεται στη Δύση όπως η χιονόμπαλλα στην κατηφόρα; Και "ανάπτυξη τέλος";
        Δύσκολα ερωτήματα φίλε μου - μπήκαμε στα βαθειά ερωτήματα και είμαι ερασιτέχνης.
        Στην περίπτωσή μας, το “υπάρχουν τα λεφτά” μεταφράζεται σε "ποιός βάζει τα δημόσια λεφτά" - και γι αυτό ακριβώς σκοτώνονται σε Βρυξέλλες, Λουξεμβούργο, Παρίσι και Βερολίνο.
        Όσο για το άλλο Κευνσιανό εργαλείο, "χειρισμό επιτοκίων και ισοτιμιών", είδες, ο Τρισέ πάτησε απότομα φρένο στην άνοδο επιτοκίων και το Ευρώ κατρακύλησε σε 2 μέρες από 1,49 στα 1,43 δολλάρια. Απόψε βλέπω ήδη νούμερο 1,42 μπροστά. Τυχαία συνέπεσε αυτό το "φρένο" με τα "δικά μας";
        Είναι πιά σαν νομισματική τρικυμία. Τι τύχη να έχει το καρυδότσουφλό μας, άν ξεκοπεί και πάει μόνο στα κύματα, την ώρα που ακόμα και τα σούπερ υπερωκεάνεια κινδυνεύουν;

  5. Giannis Draxmi avatar
    Giannis Draxmi 09/05/2011 18:07:16

    Μάλιστα!!!
    Έχουν όλοι οι λαγοί των αγορών ή αλλοιώς “οικονομικοί δολοφόνοι” στο μεϊντάνι και κάνουν προβλέψεις.
    Ξέρουν καλά ότι σε ένα ασταθές και ευμετάβλητο περιβάλλον, δηλώσεις τέτοιου τύπου, σφίγγουν ακόμα περισσότερο τη θηλειά στο λαιμό του θύματος. Εν προκειμένω της χώρας μας.
    Και αυτό κάνει και “Ρου-Μπινές”.
    Αντε …με τη κάθε λούγκρα!!!

    Την αληθεια λεει , ο πωλ κρουγκμαν το υποστηριζει επισης και ειναι νομπελιστας
    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=159890

    Και ας πουμε οτι ειναι στην υπηρεσια των κερδοσκοπων ολοι αυτοι , η εκθεση του ΟΗΕ για το εμποριο και την αναπτυξη ειναι στο ιδιο μηκος κυματος και αυτοι ειναι στο κολπο ?

    Μηπως θελετε να βλεπετε φαντασματα συνωμοσιας παντου , επειδη δεν βολευει η αληθεια ?

    Οι οικονομικοι δολοφονοι ηταν με το tzefri στο πεντελικον , εκλεισαν την συμφωνια το νοεμβριο και εβαλαν στον ΟΔΔΗΧ τον δικο τους ανθρωπο ( goldman sucks - χριστοδουλου)

    Αυτοι θελουν καθεστως ελεγχομενης πτωχευσης για να σορταρουν επ αοριστο τα ελληνικα ομολογα με ακατασχετη φημολογια , το κολπο το εχει αποκαλυψει ο γνωστος οικονομολογος καζακης

    http://dimitriskazakis.blogspot.com/2011/05/blog-post_08.html


    Αν χρεωκοπησουσαμε μια και καλη τα κερδη τους θα ηταν λιγοτερα , οποτε δεν τους βολευει με τιποτα
    Μεσα σε ενα 1,5 χρονο ,μονο απο τις φημολογιες εχουν βαλει πανω απο 75 δις
    Φαντασου τι βγαλουν αν κραταγε αυτο το καθεστως ( ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΜΕΣΩ ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗΣ) πολλα χρονια

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/05/2011 20:17:25

    "αντε ρε βλαχο" φωναζε καποιος...

    ΠΠ

  7. δημης avatar