#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2013 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρατείνονται οι διαπραγματεύσεις με την τρόικα



(Ανανεωμένο) Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η συνάντηση του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά με τους επικεφαλής της τρόικας στο Μέγαρο Μαξίμου. Σύμφωνα με πληροφορίες, στο τραπέζι έπεσαν όλα τα θέματα, ενώ υπήρξε μια εκτενής συζήτηση για το πώς μπορούν να καλυφθούν διάφορα κενά που υπάρχουν.

Εξερχόμενος του Μεγάρου Μαξίμου, ο υπουργός Οικονομικών Γ. Στουρνάρας, δήλωσε ότι "υπήρξε σημαντική πρόοδος. Βέβαια δεν έχουμε τελειώσει, γιατί έχουμε Eurogroup και θα πάω και εγώ και η τρόικα και θα επιστρέψουν".

Νωρίτερα, υπήρξε συνάντηση της  τρόικας και με τον κ. Στουρνάρα, με βασικό θέμα το δημοσιονομικό κενό για την περίοδο 2013- 2014, που ενδέχεται να προκύψει λόγω του ΕΟΠΥΥ και των ασφαλιστικών ταμείων.

Όπως ανέφερε  υψηλόβαθμος παράγοντας του υπουργείου Οικονομικών, έχει συσταθεί ειδική επιτροπή της τρόικας στο υπουργείο Υγείας, όπου εξετάζονται τα προτεινόμενα ισοδύναμα μέτρα για το έλλειμμα του ΕΟΠΥΥ, αλλά και στο υπουργείο Εργασίας, για τις ανάγκες χρηματοδότησης των ασφαλιστικών ταμείων.

Σύμφωνα με τον παράγοντα του υπουργείου Οικονομικών, στη σημερινή συνάντηση, η ελληνική πλευρά έθεσε όλα τα θέματα, με τον ίδιο να δηλώνει ότι «όλα είναι ανοικτά».Ειδικότερα, συζητήθηκαν, η εκτέλεση του προϋπολογισμού, η υλοποίηση των μέτρων της περιόδου 2013- 2014, καθώς και το θέμα των καθυστερήσεων στο πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων, μετά την αποτυχία του διαγωνισμού για την πώληση της ΔΕΠΑ.

Το οικονομικό επιτελείο έθεσε και το ζήτημα της μείωσης για ένα εξάμηνο του ΦΠΑ στην εστίαση, από το 23% στο 13%, για το οποίο η τρόικα δεν έχει απαντήσει ακόμη, καθώς εξετάζει τα στοιχεία του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους.

Τέλος, υπήρξε και ενημέρωση των εκπροσώπων των δανειστών για τις χθεσινοβραδινές εξελίξεις σχετικά με την ΕΡΤ, μετά την απόφαση του ΣτΕ και τη συνάντηση των τριών πολιτικών αρχηγών, με τον παράγοντα του υπουργείου Οικονομικών να αναφέρει ότι δεν υπήρξε αντίδραση από την πλευρά της τρόικας για το συγκεκριμένο θέμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mihalis avatar
    Mihalis 18/06/2013 16:16:47

    Ε, μα βέβαια! Το κατάλαβαν επιτέλους!
    Καιρός να καταργηθούν τελείως αυτά τα σοσιαλιστικά κατάλοιπα.

  2. Mid avatar
    Mid 18/06/2013 18:56:44

    Ο λαός απαιτεί συνάντηση Τρόικας-Διογένη δεν μπορεί η τρόικα να αμφισβητεί τα νούμερα του διογένη

    • zikos.fe avatar
      zikos.fe @ Mid 19/06/2013 19:24:08

      καλο!

  3. Πέτρος avatar
    Πέτρος 18/06/2013 22:09:06

    Ακόμα να καταλάβουμε για ποιο λόγο έκλεισε η ΕΡΤ? Ποιο σωστά για ποιο λόγο Θυσιάστηκε η ΕΡΤ? Μια χαρά ασχολούμαστε με την ΕΡΤ 8 μέρες τώρα, με την Τρόικα στην Αθήνα. Δηλαδή, ευτυχώς που υπάρχει ... και η ΕΡΤ.

  4. χρηστος avatar
    χρηστος 19/06/2013 09:39:23

    Επιτελους αντιληφθειτε οτι το προγραμμα δε βγαινει και το αδιεξοδο που ερχεται θα ειναι τεραστιο χωρις λυση

  5. περιμπανού avatar
    περιμπανού 19/06/2013 10:43:04

    To ΔΝΤ παραδέχτηκε ότι έκανε λάθος...
    Η εκ Γερμανίας κυρία δήλωσε στήριξη...
    Ο κόσμος εντός μικρών και μεγάλων άστεων είναι στους δρόμους λόγω ΕΡΤ...
    Μήπως έχει έλθει η ώρα, η τρόικα να κάνει κάποια σημαντική κίνηση, σημαντικής φοροελάφρυνσης... (πχ ταύτιση πληρωμένου χαρατσιού με επερχόμενο ΦΑΠ), ώστε να εκτονωθεί η κρίση ;;;;
    Αυτό θα πει άλλωστε έμπρακτη στήριξη Αντώνη μου !

    ...ή ζέστη είναι κακός σύμβουλος για εντάσεις που βράζουν!!!!
    Εκτός κι αν επιδιώκεται η πόλωση κι η σύγκρουση !!!!

    • Mihalis avatar
      Mihalis @ περιμπανού 19/06/2013 12:05:50

      Πάντως οι ελέω ΔΝΤ αναταραχές διάλυση που εμφανίζονται σχεδόν σε όλες τις "διασώσεις", ρίχνουν το χρηματιστήριο και τις τιμές όλων των αξιών, οπότε οι ιδιωτικοποιήσεις και η αναδιανομή πλούτου γίνονται πιο... "ευχάριστα" θα έλεγα.

      • περιμπανού avatar
        περιμπανού @ Mihalis 19/06/2013 12:18:27

        ...για να ακολουθήσουν εξ ίσου ευχάριστα, συγκρούσεις στους δρόμους, ειδικά δικαστήρια κι εν τέλει η απόλυτη απορρύθμιση;;;;

        Κάτι ξέρουν όσοι κρατιούνται μακρυά από το σκηνικό,
        που μυρίζει αίμα!
        Θα παρουσιαστούν αύριο ώς οι ...ιδανικοί σωτήρες ενός καταρακωμένου όχλου!

        • Mihalis avatar
          Mihalis @ περιμπανού 19/06/2013 12:23:04

          Αυτά είναι δοκιμασμένες συνταγές αιώνων που τελειοποιήθηκαν μετά το Β'ΠΠ οπότε και εφαρμόστηκε εντατικά η ψυχολογική μέθοδος επί των μαζών. Για κάθε περίσταση ξέρουν καλύτερα από σένα το πως θα αντιδράσεις! Ευτυχώς μερικοί άνθρωποι διαφοροποιούνται και συχνά "στραβώνει η δουλειά".

  6. περιμπανού avatar
    περιμπανού 19/06/2013 12:58:55

    Το πληγωμένο συλλογικό ασυνείδητο,
    μονάχα με απτά δεδομένα εξορθολογίζεται.
    Ασε που ξέρει πολύ καλά, να ζυγίζει την απόσταση λόγων και πράξεων...
    Το ένστικτο της επιβίωσης πάντα αγρυπνά...

    • Mihalis avatar
      Mihalis @ περιμπανού 19/06/2013 15:22:17

      Χμμμ... "Το ένστικτο της επιβίωσης πάντα αγρυπνά".
      Πάρα πολύ σωστό!
      Θα πείσω μια ολόκληρη μάζα, που έχω φροντίσει να ασχολείται μόνο με μπάλα και σουλεϊμάν, ότι η επιβίωσή της απειλείται από τους συνταξιούχους (ή από τους Εβραίους, ή από τους κομμουνιστές, ή από τους... ΔΥ, πάντως σε καμιά περίπτωση δεν απειλείται από μένα!).
      Μετά... άσε το ένστικτο να κάνει τη δουλειά του.

  7. περιμπανού avatar
    περιμπανού 19/06/2013 16:17:35

    ...ή, άσε κάποια ξυρισμένα κεφάλια να τους περάσουν πεζοδρόμιο, κάποιους εφυπνισμένους έφηβους να τους σηκώσουν από την οθόνη της ταμπλέτας, κάποιους άνεργους ότι απειλούνται από τους ΔΥ και μην τους βγάζεις τους άλλους από το σκοτάδι.... δεν εξυπηρετεί!