16/12/2010 15:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρέμβαση ΕΚΤ υπέρ της Κεντρική Τράπεζας της Ουγγαρίας !!!

Η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ) προειδοποίησε την κεντροδεξιά κυβέρνηση της Ουγγαρίας τη Τρίτη να σεβαστεί την ανεξαρτησία της κεντρικής τράπεζας της χώρας, την ίδια ώρα που ο διοικητής της τελευταίας δήλωνε πως πιθανόν να χρειαστούν περισσότερες αυξήσεις επιτοκίων για να χαλιναγωγηθεί ο πληθωρισμός.

Η κυβέρνηση Fidesz της Ουγγαρίας που ανέλαβε τον Μάιο τη διακυβέρνηση της χώρας, ζήτησε τη μείωση των επιτοκίων και σχεδιάζει να αλλάξει τη νομοθεσία που αφορά τη κεντρική τράπεζα ώστε να αποκτήσει η κυβέρνηση με το νέο έτος τον έλεγχο διορισμού της πλειοψηφίας όσων αποφασίζουν το επίπεδο του επιτοκίου.

Η ΕΚΤ δήλωσε τη Τρίτη πως οι σχεδιαζόμενες αυτές νομοθετικές αλλαγές σε συνδυασμό με την κριτική που άσκησε η ουγγρική κυβέρνηση στην κεντρική της τράπεζα μπορεί να θεωρηθούν ως παρέμβαση στην διαμόρφωση της πολιτικής αυτής.

«Όπως η ΕΚΤ έχει συστηματικά επισημάνει στις Εκθέσεις Σύγκλισης, οποιαδήποτε παρόμοια επίδραση θα ήταν αντίθετη με το Άρθρο 130 της Συνθήκης το οποίο απαιτεί από τις κυβερνήσεις των χωρών-μελών να σέβονται την αρχή της ανεξαρτησίας της κεντρικής τράπεζας» δήλωσε η ΕΚΤ κοινοποιώντας έτσι τη γνώμη της για τα τελευταία σχέδια νομοθετικών αλλαγών της Ουγγαρίας.

Η προειδοποίηση της ΕΚΤ αποτελεί το τελευταίο επεισόδιο στη μάχη μεταξύ της κεντρικής τράπεζας και τη κυβέρνηση του πρωθυπουργού Viktor Orban, η οποία είχε καλέσει τον διοικητή της Andras Simor να παραιτηθεί και ταυτόχρονα μείωσε τους μισθούς των στελεχών της κεντρικής τράπεζας της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 16/12/2010 16:01:53

    Γενναια Ουγγαρια. Δεν υποκυπτει στους τοκογλυφους. Μενει να αποδειχτει αν εχει διαλεξει σωστο μονοπατι.

  2. sawas avatar
    sawas 16/12/2010 16:26:20

    Τι άλλο θα ακούσουμε, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ!!!!!!!!

    "...να σεβαστεί την ανεξαρτησία της κεντρικής τράπεζας...."


    Ανώνυμη Εταιρία με μειοψηφικό κρατικό μέτοχο. Αυτό είναι……

    Article 46 (1) The MNB shall be a legal person functioning in the form of a company limited by shares.

    h**p://english.mnb.hu/Root/Dokumentumtar/MNB/A_jegybank/kozerdeku_informaciok/tevekenysegre_mukodesre_adatok/mnbhu_szerv_alaptevekenyseg_hataskor/jegybanktorv_en.pdf

    Η ΕΚΤ σαν Μάνα προστατεύει τα παιδία της.
    Το ίδιο κάνει και η κεντροδεξιά κυβέρνηση της Ουγγαρίας. Hut ab!!!

    Έχει πολύ δράμα η υπόθεση.....ας ελπίσουμε πως δεν θα θρηνήσουμε και άλλα θύματα!!!

  3. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 16/12/2010 16:52:51

    Ας μου ξεκαθαρίσει κάποιος από τους ευρωλάγνους...

    ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ η Κεντρική Τράπεζα μιας χώρας;;;;;

    Οι κυβερνήσεις και τα κοινοβουλια, έστω και διεφθαρμένα , επιλέγονται από εμάς, τους πολίτες!
    Η κεντρική τράπεζα που με τις ρυθμίσεις της επί της κυκλοφορίας του χρήματος και της οικονομίας, μας επηρεάζει σε κάθε πτυχή της κοινωνικής μας ζωής, γιατί να είναι "ανεξάρτητη" (= ανεξέλεγκτη);;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 18/12/2010 20:13:48

      Γιατι αυτο ειναι το δογμα της Bundesbank της γερμανικης Κεντρικης Τραπεζας που γραφεται στο γερμανικο Συνταγμα που εγινε το 1946 μετα τον πολεμο που προκαλεσε ο υπερπληθωρισμος της μη ανεξαρτητης γερμανικης τραπεζας της Δημοκρατιας της Βαιμαρης που εκοβε αβερτα μαρκα που δεν αξιζαν το χαρτι που ηταν τυπωμενα και εφεραν το Χιτλερ.
      Για τους σημερινους Γερμανους ειναι δογμα αυτο.Για τους Αγγλους και τους Αμερικανους οχι -εκει δεν ειναι ανεξαρτητες οι κεντρικες τραπεζες αλλα και δεν απειληθηκ ποτε η δημοκρατια απο οικονομικες κρισεις.

      • Kasut avatar
        Kasut @ ψυχραιμια 18/12/2010 20:49:59

        Οι κεντρικες τραπεζες και εκει ειναι ανεξαρτητες, αλλα δεν εχουν πληθωρσισμοφοβια.

  4. azxc avatar
    azxc 16/12/2010 17:12:56

    Ο ..μολυσμένος Δούναβης τι άποψη έχει για όλα αυτά;

  5. oxoxo avatar
    oxoxo 16/12/2010 17:29:03

    Εν τέλει η γενναιότητα είναι το τελευταίο μέσο των καταφρονεμένων προκειμένου να διασώσουν την αξιοπρέπειά και την ανθρώπινη υπόστασή τους. Μετά την επέλαση του ΔΝΤ οι Ούγγροι έχουν περιέλθει σε μόνιμη κατάθλιψη και παραίτηση. Οι πόλεις τους κοιμητήρια ζωντανών. Η χώρα έχει ξεπουληθεί στα ξένα κεφάλαια. Αλλά αυτά δεν επένδυσαν παρά πέρα σε καμιά παραγωγική αναπτυξιακή δραστηριότητα. Αν οι Μαγυάροι δε βρίσκονται στους δρόμους αυτό οφείλεται στη νοοτροπία απελπισίας κι εγκατάλειψης που έχει τις ρίζες της στην περίοδο του παραπετάσματος. Μετείχαν όμως στις εκλογές και στείλαν τους σοσιαλιστές εντολοδόχους του ΔΝΤ στα σπίτια τους ανεπιστρεπτί.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ oxoxo 16/12/2010 17:41:10

      Αξίζει να δούμε και την ιστορία του κάθε λαού...

      Οι Ούγγροι τον 20ο αιώνα απέδειξαν ότι κάθε άλλο παρά προσκυνημένος και βολεμένος λαός είναι...

      To 1919 έκαναν κομμουνιστική επανάσταση που έζησε ένα χρόνο, πριν εισβάλλουν ξένοι και την καταπνίξουν.
      Το 1956 ένα μόλις χρόνο μετά την επίσημη σύσταση του Συμφώνου της Βαρσοβίας, πάλι εξεγέρθηκαν με αιτήματα δημοκρατικά!

      Δεν μιλάμε για τυχαίο λαό!

      Μιλάμε για έθνος με τσαμπουκά και πολιτική συνείδηση!

  6. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 18/12/2010 20:02:35

    Η άλλη όψη του νομίσματος είναι μια Κεντρική Τράπεζα στο έλεος των πολιτικών και ένας Ανδρέας να κραυγάζει "Τσοβόλα, δώστα όλα".
    Πόσο επιπόλαιοι, επιλήσμονες και άκριτοι είστε, μερικοί... Να' λεγα ότι δεν τα έχουμε ζήσει...