14/09/2009 13:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπαδήμος: «με συγχωρείτε, αλλά δεν θα πάρω»

 

Ο αντιπρόεδρος της ΕΚΤ κ. Λουκάς Παπαδήμος δεν αποδέχτηκε την πρόταση του αρχηγού του ΠΑΣΟΚ κ. Γιώργου Παπανδρέου να επιστρέψει στην Ελλάδα, αναλαμβάνοντας καθήκοντα υπουργού Οικονομικών σε περίπτωση νίκης στις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου, σύμφωνα με δημοσίευμα των «Financial Times».  

Αυτό ανέφερε ο κ. Ralph Atkins, επικεφαλής του γραφείου της Φρανκφούρτης της έγκριτης εφημερίδας «Financial Times» σε σχετικό σχόλιο που δημοσιεύθηκε σε blog στην ιστοσελίδα της εφημερίδας.

Ο κ. Atkins υπογράμμισε πως τυχόν παραίτηση του κ.Παπαδήμου θα προκαλούσε προβλήματα στη λειτουργία της ΕΚΤ αφού είναι υπεύθυνος για ζητήματα χρηματοοικονομικής σταθερότητας.

Εν τω μεταξύ, σύμφωνα με τη στήλη «Στρατηγικός Επενδυτής» στην εφημερίδα «Ελευθεροτυπία», όπου αναμεταδίδεται το δημοσίευμα των «Financial Times», σημειώνεται ότι ο αντιπρόεδρος της ΕΚΤ δεν ήταν ιδιαίτερα θερμός στο ενδεχόμενο ανάμιξής του στα ελληνικά πολιτικά δρώμενα από τις προηγούμενες μέρες, για λόγους που ο ίδιος γνωρίζει καλύτερα.

Μάλιστα, αναφέρει χαρακτηριστικά: «Δεν είναι γνωστό πότε ο κ. Παπαδήμος έλαβε την τελική απόφαση. Η στήλη εκτιμά ότι κάτι τέτοιο θα πρέπει να είχε συμβεί αργά το απόγευμα της Παρασκευής και ασφαλώς δεν γνωρίζει πότε η τελική απόφαση κοινοποιήθηκε στην Αθήνα».

 http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/541068/Article.aspx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 14/09/2009 13:57:55

    Τωρα;

    • sinn avatar
      sinn @ donaE 14/09/2009 14:05:21

      Στίγκλιτς.

  2. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 14/09/2009 14:12:46

    Η πρώτη αντίδραση Σημίτη...έπονται κι άλλες

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/09/2009 14:15:23

    Στο ίδιο έργο θεατές. Κάποιοι τελικά έχουν βαλθεί να καταστρέψουν το Γιωργάκη, και προφανώς είναι από τους εξ απορρήτων του. Δεν εξηγείται αλλιώς, γκάφα με το Επικρατείας το 2004, γκάφα το 2007, γκάφα και τώρα...

    • tiramola avatar
      tiramola @ Αυριανιστής 14/09/2009 14:28:55

      Δεν σε πιάνω ρε Αυριανιστή αλλά και όσους άρχισαν την παπαρολογία περί γκάφας...
      Κάνεις πρόταση σε κάποιον και δεν αποδέχεται για τους λόγους του..
      Άκουσες τον ΓΑΠ χθες ή οποιοδήποτε στέλεχος του ΠΑΣΟΚ να μιλάει για Παπαδήμο?
      Δεν αποδέχτηκε , απλό δεν είναι?
      Κάποιος έγραψε γιατί το ανακοίνωσαν...
      Δηλαδή τόσο παραπληροφόρηση?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tiramola 14/09/2009 14:41:09

        ΟΚ, να το θέσω διαφορετικά: αν ο Γιώργος δεν (νόμιζε ότι) είχε σχεδόν βέβαιο το "ΟΚ" του Παπαδήμου για τη θέση του επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας, τότε γιατί δεν έδινε τη θέση στο Σημίτη, που του το ζήτησε; Κατά τη γνώμη μου, ορθώς δεν του την έδωσε, αλλά δεν είναι η γνώμη μου αυτή που μετράει. Αυτό που μετράει (στον πολύ κόσμο) είναι το εξής: όταν δεν δίνεις την πρώτη θέση σε ένα "όνομα" σαν του Σημίτη, πρέπει να έχεις ένα αντίστοιχου βεληνεκούς όνομα να βάλεις στη θέση αυτή. Και αφού ο Παπαδήμος είπε "όχι", τότε ποιο "αντίστοιχου βεληνεκούς" όνομα θα βάλει;

  4. sinn avatar
    sinn 14/09/2009 14:57:49

    Καταραμένη παραπληροφόρηση. Ο ΓΑΠ φυσικά δεν υπονόησε τίποτα.

    Ανοικτό το ενδεχόμενο για Παπαδήμο
    «Το πρόγραμμα θα το εφαρμόσει το νέο υπουργικό συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ. Θα αξιοποιήσουμε όλο το δυναμικό και ΕΚΤΟΣ και εντός Ελλάδας», απάντησε ο κ. Παπανδρέου σε ερώτηση για το αν ισχύουν τα σενάρια περί ανάθεσης αρμοδιοτήτων στον κ. Παπαδήμο.
    http://pressonice.blogspot.com/2009/09/h.html

    • tiramola avatar
      tiramola @ sinn 14/09/2009 15:15:58

      Ρε ....αμαρτωλέ , εκείνο που κάνεις μονίμως είναι να προσπαθείς να απαξιώσεις τον Παπανδρέου.
      Σε κάθε σου ποστ...
      Εσύ τι καπνό φουμάρεις , αναρχικός είσαι?

    • sinn avatar
      sinn @ sinn 14/09/2009 15:35:18

      Noμίζω με έχεις παρέξηγησει (σε προηγούυμενο ποστ έγραψα κι εγώ μετα από σένα "Παπανδρεόυ με τα μπούνια!!!"). Απλά τώρα απάντησα στον τεκμηριωμένο ισχυρισμό σου "Δηλαδή τόσο παραπληροφόρηση?". Βλέπεις ότι και πάλι συμφώνησα μαζί σου. Γνωρίζω ότι κάθε κριτική αντιμετώπιση στον ΓΑΠ δικαίως θεωρείται απαξίωση του Ηγέτη και προδοσία του Έθνους απο τους φίλους της ΕΑ (Εθνική Ανάταση). Στις 5 του Οκτώβρη που εμείς οι πασόκοι θα κάνουμε τάμειο είμαι βέβαιος ότι τα άθλια υποκείμενα της Δεξιάς που χτυπούν το Μεγάλο Ηγέτη ΓΑΠ θα τιμωρηθούν δεόντως. Ας τολμήσουν να μιλήσον τότε για ρεβανσισμό και βλέπουμε!

  5. tiramola avatar
    tiramola 14/09/2009 15:09:58

    Αυριανιστή αρχίζοντας από το τέλος θα έλεγα Διαμαντούρος π.χ...
    Όταν ρωτήθηκε για το θέμα είπε ότι θα ήθελε τον Σημίτη στο κοινοβούλιο.
    Εκβιασμοί τύπου ή επικεφαλής στο επικρατείας ή πουθενά δεν τους σηκώνει ο Γιώργος.
    Αυτό που επίσης μπορεί να μετρήσει με τη λογική σου στον πολύ κόσμο θα είναι βεβαίως και η ανακοίνωση του ΚΚ όπου επικεφαλής θα είναι ένα ραμολιμέντο που ούτε πρωθυπουργός ήταν και ούτε καμία "προσωπικότητα"...

    Άσε που μπορεί να μιλάμε και τζάμπα τόση ώρα....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tiramola 14/09/2009 22:22:33

      Αν δε δέχτηκε ο Παπαδήμος, θα δεχτεί ο Διαμαντούρος που είναι ακόμα πιο "αυτοκόλλητος" του αχαμνού λογιστάκου; Αλλά ΟΚ, έχεις δίκιο, ας μη μπούμε σε στείρα ονοματολογία.

  6. Orestios avatar
    Orestios 14/09/2009 15:10:25

    Χλαπάτσα πρώτης τάξεως στο ΣΧΕΔΙΟ του GAP.

  7. koinos_nous avatar
    koinos_nous 14/09/2009 15:30:11

    Αν εσυ (οποιοσδηποτε απο εμας) ησουν στη θεση του Παπαδημου ως αντιπροεδρος...κλπ θα εφευγες απο εκει για να γινεις υπουργος οικονομικων στο μπανανισταν?
    Για να σε αδειασει ο ΓΑΜΠ σε καποιο ανασχηματισμο?
    Για να βγαλεις το φιδι απο την τρυπα και να σε βριζουν ολοι?