31/10/2011 22:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέφτει το ευρώ μετά τις δηλώσεις Παπανδρέου

Χαμηλά ημέρας έπιασε πριν από λίγο η ισοτιμία Ευρώ - δολαρίου (1,38) και συνεχίζει να πέφτει.

Με πτώση έκλεισαν οι βασικοί δείκτες στο Χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης.

Συγκεκριμένα, απώλειες 2,26% κατέγραψε ο δείκτης Dow Jones , ο οποίος διαμορφώθηκε στις 11.955,01 μονάδες, ενώ με πτώση 2,47%, στις 1.253,30 έκλεισε ο Standard & Poor's 500.

Κατά 1,93%, υποχώρησε ο δείκτης Nasdaq  , ο οποίος τερμάτισε στις 2.684,41 μοονάδες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greco avatar
    Greco 31/10/2011 22:50:42

    και τι τον νοιαζει το ευρω το γιωργακη?
    το νομισμα της πατριδας του ειναι το δολλαριο

    • Nikolas avatar
      Nikolas @ Greco 31/10/2011 23:05:36

      σωστά, μόνο το δολάριο υπηρετεί...

    • ΓΙΑΝΝΙΣ Μ. avatar
      ΓΙΑΝΝΙΣ Μ. @ Greco 31/10/2011 23:19:42

      Βασικά δεν τον νοιαζουν καθόλου τα νομίσματα. Στο Γουδί δεν εχει περίπτερα, οπότε δεν χρειάζεσαι νομίσματα για να αγοράσεις τσίχλες. Επειτα, το τελευταίο τσιγάρο στο δίνουν δωρεάν.

      • Greco avatar
        Greco @ ΓΙΑΝΝΙΣ Μ. 31/10/2011 23:43:11

        τον νοιαζουν και πολυ μαλιστα
        το οτι σπρωχτηκε ο λαος να καιει γερμανικες σημαιες, υπο το φοβο μιας γερμανοκρατουμενης ευρωπης (λες και δεν υπαρχουν αλλες χωρες ή ειναι ανοητοι οι αλλοι λαοι της Ευρωπης) την ωρα που ειναι μια απο τις χωρες που μας δανειζουν, ειναι φυσιολογικο?

        μηπως λεω μηπως αντι για γερμανικες, θα πρεπε να καιει αμερικανικες?

        το θετω προς σκεψη

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 31/10/2011 23:11:14

    Και μόνο που ο Παπανδρέου με την απόφασή του για δημοψήφισμα δημιουργεί συνθήκες φθοράς του ευρώ έναντι του δολαρίου πρέπει να θεωρηθεί αποδιοπομπαίος και από την Ευρώπη πέραν την Ελλάδας

    • Greco avatar
      Greco @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 31/10/2011 23:14:44

      τον εχουν καταλαβει οι ευρωπαιοι, δεν ειναι κουτορνιθια

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 31/10/2011 23:11:59

    Άρχισε να ξηλώνεται σαν κάλτσα η Ε"Ε". Αν μη τι άλλο, ας το πιστώσουμε αυτό στον ΓΑΠ...

  4. anonymous avatar
    anonymous 31/10/2011 23:15:42

    Μάλλον δε θα γίνει το δημοψήφισμα. Μπλόφα είναι. Μια από τις πολλές του Γιωργάκη.

  5. man8os avatar
    man8os 31/10/2011 23:35:11

    2 Λυσεις υπαρχουν:
    1) Να φυγει με δημοκρατικο τροπο ο ΓΑΠ και να παμε σε εκλογες.
    2)Να γινει πραξικοπιμα για να φυγει ο ΓΑΠ και να παμε σε εκλογες.

    Ο ΓΑΠ ειναι απειλη για την Ευρωπη.

  6. Orestios avatar
    Orestios 01/11/2011 00:20:43

    Πήρε από τον Σημίτη την μέθοδο να σκάει στρακαστρούκες?
    Δεν θυμάστε εκείνον τον νόμο που δεν θα επέτρεπε το ξεπούλημα ελληνικής περιουσίας?
    Αλήθεια, τί έγινε εκείνος ο νόμος? Ψηφίστηκε ή ακόμα?

  7. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 01/11/2011 00:38:10

    Για σκεφτείτε πιο βαθειά λίγο. Δημοψήφισμα δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Εκλογές ίσως.
    Σαν colpo grosso μοιάζει και δεν είναι του Γιώργη. Δεν έχουμε γυρίσει σελίδα μερικοί. Το κόλπο έχει δύο όψεις, εκλογές, ή η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων.

  8. Ευμένης avatar
    Ευμένης 01/11/2011 00:48:48

    Δεν θέλω να ακουστώ αιρετικός, αλλά αυτός ο ανώνυμος αξιωματούχος τι εννοούσε "αν θα πάρετε μερικά ακόμα μέτρα"?? Έχουμε συνειδητοποιήσει ποιά είναι αυτά τα "λίγα ακόμη μέτρα"???
    "ή θα τρέχετε με μια πέτρα στο χέρι για να βρείτε ρύζι για το παιδί σας από το σούπερ μάρκετ". - Αυτό ισχύει μάλλον αν πάρουμε αυτά τα "λίγα ακόμη μέτρα"..
    " Τότε θα γίνετε Αργεντινή". -Το να γίνουμε Αργεντινή μάλλον θα είναι το ιδανικό γιατί θεωρώ απίθανο με αυτά τα "λίγα ακόμη μέτρα" να έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα το 2012 και να φτάσουμε με συνεχή (!!!) πλεονάσματα 2012-2020 το 2020 να έχουμε έλλειμα "μόνο" το 120% του ΑΕΠ..
    Έχουν πέσει έξω σε όλες τις μέχρι τώρα προβλέψεις τους. Τυχαίο?? Όχι βέβαια. Την δουλειά τους κάνουν, το ευρώ να είναι καλά και η Ελλάδα δεμένη χειροπόδαρα με κρατικά δάνεια πλέον και όχι ιδιωτικά...
    Ο Σαμαράς το είπε εξαρχής. Αυτή η πολιτική ασφυκτικής λιτότητας δεν πρόκειται να μας βγάλει από την κρίση, ΠΟΤΕ. Αλλά αυτό θέλουν και αυτοί.

  9. Pilot avatar
    Pilot 01/11/2011 14:27:23

    O GAP καλυτερα να ετρωγε οπως ο Παγκαλος ή ο Βενιζελος παρα που μιλαει!