10/01/2011 14:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάνω απο 1.000 μονάδες το spread - πέφτει το Χρηματιστήριο

Σε ιστορικά υψηλά επίπεδα, πάνω από τις 1.000 μονάδες βάσης, σκαρφάλωσε το spread του ελληνικού 10ετούς ομολόγου έναντι του γερμανικού Bund, μία ημέρα πριν το κρίσιμο τεστ δανεισμού του ελληνικού δημοσίου.

Οι πιέσεις που εξακολουθούν να ασκούν οι αγορές στο κόστος δανεισμού της χώρας καθιστά δυσοίωνες τις εκτιμήσεις για την αυριανή δημοπρασία εντόκων γραμματίων εξάμηνης διάρκειας και για την εξέλιξη των επιτοκίων.

Πτωτικές τάσεις επικρατούν την Δευτέρα το Χρηματιστήριο, καθώς οι επενδυτές προχωρούν σε ρευστοποιήσεις σε όλους σχεδόν τους κλάδους της αγοράς.

Στις 13:40 ο γενικός δείκτης ήταν χαμηλότερα κατά 1,34% στις 1.372,92 και η αξία των συναλλαγών διαμορφωνόταν στα 31,7 εκατ. ευρώ.

Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης υποχωρούσε κατά 1,73%, της μεσαίας κατά 1,08% και ο δείκτης της μικρής κεφαλαιοποίησης σημείωνε πτώση 1,73%.

Ο κλαδικός δείκτης των τραπεζών ήταν χαμηλότερα κατά 2,64%. Η Τράπεζα Πειραιώς σημείωνε απώλειες 3,14% σε 1,54 ευρώ.

Η προσαρμοσμένη τιμή για τη μετοχή ορίστηκε για τη σημερινή συνεδρίαση σε 1,59 ευρώ.

Από σήμερα οι μετοχές είναι διαπραγματεύσιμες χωρίς το δικαίωμα συμμετοχής στην αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου με καταβολή μετρητών υπέρ των παλαιών μετόχων, με έκδοση 807.054.045 νέων μετοχών, σε αναλογία 12 νέες μετοχές για κάθε 5 παλαιές, σε τιμή διάθεσης 1 ευρώ.

Η περίοδος άσκησης του δικαιώματος προτίμησης ορίζεται από 17/1/2011 έως και 31/1/2011 και η περίοδος διαπραγμάτευσης του δικαιώματος στο Χ.Α. ορίζεται από 17/1/2011 έως και 25/1/2011.

Από τους τίτλους που διακινούνταν στην αγορά, 34 μετοχές κινούνταν ανοδικά, 103 πτωτικά και 46 ήταν στάσιμες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/01/2011 14:28:49

    καλά πάτε, σε καθοδικό σπιράλ θανάτου μας βάλατε, μόνο που θα ΤΥΛΙΧΤΕΙΤΕ και σεις μαζί στο συρματόσχοινο

  2. ErnestoChe avatar
    ErnestoChe 10/01/2011 14:34:15

    To ξανάγραψα εδώ, όπου νάναι η τιμή του ΓΔ και των spreads θα συναντηθούν στο 1150. Μόνο που ο ΓΔ θα πέσει κι άλλο!

    • Misha avatar
      Misha @ ErnestoChe 10/01/2011 14:38:01

      Θα παιζουμε ΠΡΟΠΟ

      Δείκτης Χ - Δεικτης σπρέντς

      1Χ2

      Ιστορικές στιγμές, όπου να΄ναι θα μιλήσει κι ο Τρικούπης στα Ανάκτορα μαθαίνω.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/01/2011 14:40:21

    "Χρηματιστηριακοί παράγοντες σημειώνουν πως στο discount με το οποίο δίνονται τα δικαιώματα συμμετοχής στην αύξηση μετοχικού κεφαλαίου είτε της Εθνικής είτε της Πειραιώς επιχειρείται να ενσωματωθεί ο κίνδυνος από περαιτέρω «απομείωση των χαρτοφυλακίων τους»"

    Mε 10 Δις αγορασις τις 4 Τραπεζες και εχεις και ρεστα !!

    να κι αλλα λεφτα !!! πολλα..Δις

    ΠΠ

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/01/2011 14:41:33

    Οι αγορές ασφαλώς ασκούν πιέσεις στο κόστος δανεισμού μιας χώρας.
    Αλλά οι πιέσεις αυτές όταν βρούν ανθεκτικό έδαφος οικονομίας υποχωρούν.
    Εδώ το έδαφος είναι σαθρό.
    Οι αγορές είναι οι πρώτες που γνωρίζουν τα πάντα για την ύφεση σε μια χώρα, τα "εσωτερικά" οικονομικά μεγέθη, όχι τα πλασματικά, αυτά που παρουσιάζονται στους προϋπολογισμούς με εγγραφές κονδυλίων εσόδων από το μέλλον.

    Τα "εσωτερικά" οικονομικά μεγέθη μιας οικονομίας είναι π.χ. οι απλήρωτοι λογαριασμοί του ηλεκτρικού [εκατοντάδες χιλιάδες πλέον], η αύξηση του κόστους καυσίμων, η πτώση των πωλήσεων αυτοκινήτων, τα εκατομμύρια κυκλοφορούντων μεταχρονολογημένων επιταγών που στη περίπτωση της Ελλάδας δεν πρόκειται να εισπραχθούν ποτέ πια, η μείωση των εσόδων από το ΦΠΑ [που να τα βρουν οι άνθρωποι όταν δεν κάνουν πωλήσεις], η πτώση της διατροφικής κατανάλωσης, η πτώση της θερμαντικής κατανάλωσης, τα εκατοντάδες χιλιάδες απούλητα ακίνητα και η πτώση των τιμών των ακινήτων, οι δανειακές επισφάλειες των τραπεζών, τα εκατομμύρια ακυρωθείσες πιστωτικές κάρτες, τα εκατοντάδες χιλιάδες μη εξυπηρετούμενα δάνεια.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 10/01/2011 14:48:48

      Τι να δανείσουν λοιπόν οι αγορές αύριο?

  5. Enzo avatar
    Enzo 10/01/2011 16:37:17

    πεφτουν τα spreads πεφτουν τα spreads~!!!!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Enzo 10/01/2011 18:03:50

      πεφτει η κυβερνηση ΠΕΦΤΕΙ......!!!!!! Αμην......