11/03/2011 14:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάλι οι Έλληνες της Αστόρια θα "καθαρίσουν"

Στον οβολό και το πατριωτικό αίσθημα των Ελλήνων της Αστόρια στηρίζεται η οικονομική πολιτική της Ελλάδας και οι προσπάθειες να βγεί από το τέλμα του τεράστιου δημόσιου χρέους, όπως επισημαίνει δημοσίευμα της Wall Street Journal.

Το Ισραήλ και η Ινδία στο παρελθόν έχουν πραγματοποιήσει επιτυχημένες πωλήσεις ομολόγων διασποράς. «Ενώ όμως οι Ισραηλινοί του εξωτερικού έλαβαν σημαντικές αποδόσεις από αυτή την επένδυση, το μέλλον δεν είναι εξίσου βέβαιο και για τους Ελληνοαμερικάνους» σχολάζει η WSJ υπενθυμίζοντας και την πρόσφατη υποβάθμιση από την Moody’s.

O Ted Spyropoulos, πρόεδρος του αμερικανικού βραχίονα του Παγκόσμιου Συμβουλίου των Ελλήνων του Εξωτερικού δηλώνει στην WSJ πως αναμένεται ισχυρή ανταπόκριση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μαρία avatar
    Μαρία 11/03/2011 15:02:07

    Τα λεφτά τους τα θέλουν, την ψήφο τους, όχι...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μαρία 11/03/2011 17:27:56

      +1000

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μαρία 11/03/2011 18:01:11

      Είναι στο χέρι τους να βάλουν όρους ! Για την ακρίβεια, θα είναι εντελώς άστοχο αν δεν συνδέσουν αυτά τα δύο μεταξύ τους (πώς το λένε, "έννομο συμφέρον"?)

  2. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 11/03/2011 19:23:01

    εγώ θα πρότεινα στους ομογενείς να ΜΗ ΔΩΣΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ σε αυτήν την κυβέρνηση με τους προδότες. ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ. θα τα φάνε πάλι, θα φύγουνε με τα ελικόπτερα και θα λένε "μαζί τα φάγαμε".

    • καινός avatar
      καινός @ etsi_kai_allios 11/03/2011 22:08:20

      +1

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 11/03/2011 22:16:33

    Σιγά μη δώσουν λεφτά οι Ελληνοαμερικάνοι.
    Μας έδωσαν τον Άγκνιου και τον ΓΑΠ.
    Η προσφορά τους ήταν υπεραρκετή, δεν θέλουμε άλλη.
    Το Έθνος τούς είναι αιωνίως ΥΠΟΧΡΕΟ - κυριολεκτικά!

    • ZXSpectrum avatar
      ZXSpectrum @ Στέργιος 12/03/2011 16:28:21

      Άδικος και υπερβολικός. Με μερικές εξαιρέσεις τα μάτια των ξενιτεμένων
      βουρκώνουν στο άκουσμα της λέξης Ελλάδα.

  4. rotsen avatar
    rotsen 13/03/2011 21:54:11

    etsi_kai_allios μην ταράζεσαι...δεν θα τα δώσουν σαυτούς. Περιμένουν να έρθουν οι άλλοι...5,5 χρόνια μας έδειξαν τι σημαίνει διαχείρηση...διόρθωσαν όλο το χάλι που βρήκαν... Ρε βγάλτε την τζίμπλα από το το μάτι !!! Δέν έχουμε τόσο κοντή μνήμη δυστυχώς για κάποιους...Για το μπάχαλο ευθύνονται άπαντες...Μεζούρα δεν παίρνω