Ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλο
16/06/2015 21:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλο

Κατώτεροι των περιστάσεων και οι δανειστές και η κυβέρνηση

(Ανανεωμένο) Αντί να υπήρχε μια καταλλαγή, αντί να γίνονταν προσπάθειες προσέγγισης της Αθήνας με τους δανειστές, το κλίμα γίνεται όλο και χειρότερο. Ο πόλεμος είναι προ των πυλών λίγες μόνο ημέρες πριν το τέλος του προγράμματος, πριν την 30η Ιουνίου και καμιά συμφωνία δεν υπάρχει στον ορίζοντα.

Απίστευτα πράγματα που είναι πρωτόγνωρα και για τα ευρωπαϊκά δεδομένα. Για την κατάσταση αυτή πάντως ευθύνες έχουν και οι δύο πλευρές. Και οι δανειστές που λένε ψέματα και η κυβέρνηση που έχει γίνει ο βαρόνος Μινχάουζεν. Διότι όταν ο Γιούνκερ λέει ότι δεν ζήτησε ποτέ ΦΠΑ στο 23% αλλά η πρότασή του που δημοσιεύτηκε πριν μερικές ημέρες ανέφερε ξεκάθαρα την μετάβαση του ρεύματος από το 13% στο 23%, αυτό δείχνει ότι παίζονται άλλα παιχνίδια.

Κι όταν η κυβέρνηση λέει ότι μας ζητούν οι δανειστές μειώσεις στις συντάξεις, όμως η ίδια το έχει ζητήσει, τότε ψεύδεται και ο Τσίπρας. Μόλις χθες διέρρευσε η πρόταση της Ελλάδας για τα μέτρα που προτείνει σχετικά με το συνταξιοδοτικό. Εκεί γίνεται λόγος για μείωση στις δαπάνες ύψους 1% του ΑΕΠ, δηλαδή 1,8 δισ. ευρώ. Από που θα βρεθούν όλα αυτά τα λεφτά αν όχι από κατάργηση της πρόωρης συνταξιοδότησης και της μείωσης συντάξεων, σίγουρα όσων είναι πάνω από 700 ευρώ;

Πόλεμος ψεμάτων λοιπόν και ανταλλαγή τελεσιγράφων που σίγουρα δεν ευνοεί την Ελλάδα. Διότι αυτή έχει το πρόβλημα. Αυτή έχει τα ταμεία άδεια και τον χρόνο να περνά. Αυτή βρίσκεται μπροστά στο φάσμα της χρεοκοπίας και του capital control.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που παίζεται τις τελευταίες ώρες λέγεται... blame game, το γνωστό παιχνίδι της επίρριψης ευθυνών. Και όλοι προσπαθούν να προετοιμάσουν το έδαφος για ένα ενδεχόμενο ατύχημα ή ένα οριστικό ναυάγιο. Οι δανειστές να πουν ότι φταίει η απίθανη κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ και η κυβέρνηση ότι φταίνε οι ανάλγητοι δανειστές. Το θέμα είναι αν υπάρχουν περιθώρια για παιχνίδια και αν πρέπει να επικρατήσει η σοβαρότητα για να βρεθεί λύση την ύστατη στιγμή.

Όμως, με βάση τα όσα έχουν γίνει μεταξύ Αθήνας και θεσμών και τα όσα είπε ο Τσίπρας στην Κ.Ο. τα σενάρια που προκύπτουν είναι τα εξής:

1.Συμφωνία την τελευταία στιγμή, δηλαδή στο τέλος του μήνα. Η συμφωνία που θα είναι σκληρή πρέπει και να περάσει από τους Συριζαίους και από το λαό. Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να υπάρξει και κάτι... δραματικό. Όπως π.χ. ένα σκηνικό ρήξης σαν το τωρινό ή ακόμη και ένα capital control που θα προκαλούσε πανικό στους πάντες και θα έριχνε και τις τελευταίες αντιστάσεις ενός επώδυνου συμβιβασμού. Το σενάριο αυτό έχει έναν κίνδυνο. Ποιος θα ελέγξει τις συνέπειες; Οι ερασιτέχνες της κυβέρνησης που δεν ξέρουν τι τους γίνεται;

Το δεύτερο σενάριο κάνει λόγο για τρίμηνη παράταση ώστε να δοθεί λίγος ακόμη χρόνος στην Ελλάδα. Αυτό προϋποθέτει βεβαίως κάποια χρηματοδότηση ώστε να μην υπάρξει στάση πληρωμών κατακαλόκαιρα. Η μικρή αυτή παράταση, πάντως, και δεν είναι καλή για την οικονομία λόγω της συνέχισης της αβεβαιότητας αλλά και θα δημιουργήσει έναν Σεπτέμβριο που δεν θα μπορέσει να αντέξει η κυβέρνηση. Ουσιαστικά είναι μια λύση για να μην υπάρξει... ξαφνικός θάνατος. Βεβαίως υπάρχει και το σενάριο να περάσει ο χρόνος μ' αυτά τα παιχνιδάκια, να μην πληρώσει η Ελλάδα το ΔΝΤ, να κηρυχθεί στάση πληρωμών ένα μήνα μετά και η ημερομηνία – ορόσημο να μετατεθεί για τις 20 Ιουλίου οπότε θα πρέπει να πληρωθεί η ΕΚΤ. Όπως και να έχουν τα πράγματα, να μην απορήσουμε σε ενδεχόμενες ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις, κι όχι κατ' ανάγκη κάλπες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 16/06/2015 20:38:07

    Αναρωτιέσαι πώς θα βρεθούν ξανά στο ίδιο τραπέζι για συνέχιση των συνομιλιών. Κάποιος απ'τους δύο μας λέει πολλά ψέματα

    • δκ avatar
      δκ @ Μεγάλες στιγμές 17/06/2015 15:12:26

      για να λέμε και του στραβού το δίκιο ομως και αυτοί ειχαν υποσχεθεί το 12 αναδιαρθρωση του χρέους εαν πιάναμε τα προαπαιτούμενα πρωτογενή πλεονάσματα ,ετσι;

  2. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 16/06/2015 20:57:04

    Καλα μιλαμε για απιστευτα πραματα! Οι ανθρωποι δεν υπαρχουν. Εγω ερωτω ολους αυτους τους δημοσιογραφισκους και αθωους πολιτες που αναπαραγουν συνεχως τα της αναγκαιας εν λευκω επιταγης Σαμαρα σε αυτους τους αθλιους τυπους: "Πως μπορει να εφαρμοσει πολιτικη μια κυβερνηση η οποια εχει απωλεσει την εμπιστοσυνη απο τους παντες. Πως μπορει να εφαρμοσει την οποιαδηποτε συμφωνια; Πως μπορει να εγγυηθει την οποια σταθεροτητα;" Απαντηστε μου ενας! Ενα λαλιστατο τρολλ να βγει να απαντησει ευθεως αυτη την ερωτηση ! Εχουνε γινει τα νευρα μας βεντουζες !

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Παρατηρητής 16/06/2015 21:52:40

      Ψαχνεις να σου γραψουν καμια απαντηση....να θες χαπια να συνελθεις. Αγαπητε φιλε δεν εχεις καταλαβει ακομα για τι κουμασια μιλαμε.... Ο Θεος να βαλει το χερι του.

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ Vassilis 16/06/2015 22:00:39

        Eδω που φτασαμε μονο ενα ατυχημα μας σωζει .... απο το ατυχημα! Ας το πουμε Θεος!

      • chris avatar
        chris @ Vassilis 16/06/2015 22:56:45

        να παμε σε εκλογες λοιπον να τα δουμε αυτα???δημοκρατια δεν εχουμε.αφου δεν θελει κανεις τον τσιπρα δεν πειραζει ,αν ειναι να φυγει,θα τις αντεξουμε.ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΜΕ 30 ΜΟΝΑΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ???λεω μηπως...και το λενε ολοι.

        • Παρατηρητής avatar
          Παρατηρητής @ chris 16/06/2015 23:23:22

          εαν σε συνθηκες απολυτης ασφυξιας , δικης του υπαιτιοτητας εσωτερικης στασης πληρωμων σε μισθους συνταξεις κλειστες τραπεζες αδεια ραφια δωσει ο κοσμος απο 20 μεχρι 30 μοναδες διαφορα πρωτιας στο συριζα σημαινει οτι η νουδου αλλαξε ονομασια και ονομαστηκε συριζα με προεδρο τον Αντωνη Σαμαρα. διαφορετικα δεν γινεται. αν παρελπιδα στη χωρα της φαιδρας πορτοκαλεας γινει καλα συσσιτια. και προσοχη στους δρομους.

          • Vassilis avatar
            Vassilis @ Παρατηρητής 17/06/2015 00:00:51

            Στο ειπα οτι θα χρειαστεις χαπια.

          • Παρατηρητής avatar
            Παρατηρητής @ Vassilis 17/06/2015 01:49:50

            ηθελα και εγω να το ζησω!

          • chris avatar
            chris @ Vassilis 17/06/2015 10:14:17

            τωρα λοιπον που πηρες τα χαπια σου και αφου σε ευχαριστησω που διαβασες το σχολιο μου,ασε με να πω και αυτο...Δεν αμφισβητουμε την καλη προθεση της ΝΔ και του σαμαρα.Το θεμα ειναι οτι με αυτον τον περιγυρο που εξακολουθει να εχει ΔΕΝ υπαρχει καμια περιπτωση να δωθει προοπτικη εστω και με αδεια ραφια.Ας κανει την στροφη του προς τους λαικους δεξιους(οχι αποστατες)και να απομακρυνει τυπου αδωνι βουλτεψη και καποιους αλλους γιατιΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ τον καθημερινο ΕΛΛΗΝΑ.η τουλαχιστον ας τους βγαλει απο την πρωτη γραμμη.μπορει σε καποιους να αρεσουν αλλα ΑΠΕΤΥΧΑΝ δεν εχουν κανενα ερισμα στον πολυ κοσμο της δεξιας που κρινει αποτελεσματα.Και παλι σε ευχαριστω φιλικα ,χρηστος

          • Παρατηρητής avatar
            Παρατηρητής @ chris 17/06/2015 12:30:57

            σταματησα στη προταση σου περι αναγκη σε στροφη προς λαικη δεξια. καηκε η φλαντζα. οπως ειπα προσοχη στο δρομο. φιλικα παντα.

          • chris avatar
            chris @ Παρατηρητής 17/06/2015 14:07:14

            ειρωνια...προσβολη....περαστικα

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Παρατηρητής 16/06/2015 22:18:49

      ῾Υπῆρχαν συριζεικα τρόλλς ἐδῶ, τώρα τελευταῖα ἔχουν ἐξαφανισθεῖ. . . μέχρι νεωτέρας!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Φωτεινή 16/06/2015 22:24:07

        Εμφανίζονται που και που,μόνο για προσωπικές επιθέσεις...

    • Aegean Light avatar
      Aegean Light @ Παρατηρητής 17/06/2015 09:31:51

      Έχεις καμιά αμφιβολία ότι έτσι και έρθει συμφωνία στην Βουλή υπογεγραμμένη από τους δανειστές η Ν.Δ. θα την υπογράψει και με τα δυο χέρια ;

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Aegean Light 17/06/2015 11:05:03

        Βεβαίως, ντόρα, δένδιας καί τό κακό συναπάτημα!

        • Aegean Light avatar
          Aegean Light @ Φωτεινή 17/06/2015 12:16:06

          Ο πρωτοστατών θα είναι ο Άδωνις - Σπυρίδων Γεωργιάδης ο οποίος θα αναλάβει μάλιστα να επιχειρηματολογήσει υπέρ της συμφωνίας.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Aegean Light 17/06/2015 12:44:30

            ῾Η ΕΛΠΙΔΑ ΣΑΣ πεθαίνει τελευταῖα (αὐτή πού ὑποσχόταν ὁ ἀλέξης, ντέ)!

          • Aegean Light avatar
            Aegean Light @ Φωτεινή 17/06/2015 19:04:17

            Γειά σου ρε Φωτεινή με το αντιαριστερό σου μένος ! Πάντως εδώ θα είμαστε και θα διαπιστώσουμε ποιος έχει δίκαιο.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Aegean Light 17/06/2015 15:49:07

        Δε θα τολμήσει να φέρει συμφωνία ο Αλέξης γιατί φοβάτια Λαφαζάνηδες και σία, επομένως ετοιμαστείτε για πρόσκρουση με τραίνο και αφήστε το Σαμαρά ήσυχο. Αυτός έκανε το παν να ξεμπλέξουμε και όλοι τον σαμπόταραν. Ας φάμε συριζανέλ τώρα...

    • proaristos avatar
      proaristos @ Παρατηρητής 17/06/2015 15:12:46

      Οι κ Γιουνκερ & Σουλτς δεν φαινεται να μιλούν για λογαριασμό των. Μάλλον ανέλαβαν να πουν για όλους τους δυτικούς (μαζι με το Γερμανο σοσιαλδημοκράτη κλπ..) αυτό που βιώνουμε καθημερινά, το οποίο όμως τα ελληνικά media, το χειρίζονται επιμελώς (το απονευρώνουν εως αποκρύπτουν) για να συνεχίσουν να έχουν την ασυλία τους. Αυτό που λες φιλε μου !! Ακραία ανευθυνότητα, απίστευτο θράσσος, ποινικά κολάσιμα ψέμματα, επικοινωνιακό καρτέλ, ρισκάρουν - μεσα στην ανοησία και μοχθηρία τους - την ποιότητα ζωής μας !! κ.ο.κ. Καπηλεία για τη συνταξη του παππού αλλα ηθελημένη απόκρυψη (ποινικό ?) των μισθών, συντάξεων, επιδομάτων, κρατικής επιδότησης των δεκο / δημοσίου, των μικρών ηλικιών συνταξιοδότησης (πχ. στον ΟΣΕ ήταν 45 για τις γυναικες και 49 για τους άντρες), των τεράστιων και μη αναλογικά υπολογισμένων εφάπαξ στο δημόσιο, των αναρίθμητων ψευτοαναπτυξιακών εταιρειών / ινστιτούτων του δημοσίου / οτα / κλπ. Διαρκής ανηθικη και χυδαία (μικρόψυχα αρούρια) κατα-συκοφάντηση των πολιτικών της 5ετίας 2009-2015 που είχαν την ανοησία + ατυχία να τους σκάσει η "μπόμπα" στα χερια. Πουλάνε το χυδαίο παραμυθι του "οτι συνεβη οφείλεται στις κυβερνήσεις της 5ετίας". Κανουν εμφυλιακή εξεταστική απο το 2009 και μετά !!! ..και πολλά ακόμη... Ψαξτε και ανεβάστε τις περιουσίες τους, τα πραγματικά βιογραφικά τους, τα ετησια εισοδηματα τους...ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ - ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΚΑΘΗΚΟΝ !! Εκτιμώ ότι γαλουχήθηκαν για να ανατρέψουν τη δυτική στροφή της χωρας μετα το 50. Λιγο-λιγο όπως το μυρμήγκι, χτισαν το κοινωνικοπολιτικό πλαίσιο εισάγοντας το ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΡΙΣΤΕΡΙΖΟΝΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΦΡΟΝΗΜΑΤΩΝ. Αποτελούν το πιο συντηρητικό, μισαλλόδοξο και κρυπτοφασίζον κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας. Πρέπει να φυγουν έστω και με capital control !!!

    • λαλιστατο τρολλ avatar
      λαλιστατο τρολλ @ Παρατηρητής 17/06/2015 16:03:06

      Μα οι δημιοσκοπήσεις δείχνουν πως έχει την εμπιστοσύνη του "κυρίαρχου" στο εσωτερικό. Εννοείς πως έχει χάσει την εμπιστοσύνη από τους πάντες στο εξωτερικό? Δεν αρκεί το εκλογικό αποτέλεσμα για μια κυβέρνηση σε μια αστική δημοκρατία?

      • proaristos avatar
        proaristos @ λαλιστατο τρολλ 17/06/2015 19:08:36

        Η αστική δημοκρατία στηρίζεται σε συνειδητοποιημένους πολίτες - οχι σε μεταφερόμενες εξ ιδιοτέλειας μάζες. Το ποσοστό τους είναι ίσο με το ποσοστό της αποχής (36%). Οι δημοσκοπήσεις πριν τις εκλογές του Ιαν2015 έβγαζαν τον κ Σαμαρά ως τον πιο κατάλληλο πρωθυπουργό με απόσταση απο τον νυν. Αυτό αντιστράφηκε μαγικά ! Ας δούμε πόσοι θα μαζευτούν σήμερα και πόσοι αύριο.

        • Βαγγέλης avatar
          Βαγγέλης @ proaristos 17/06/2015 22:30:36

          Η αστική δημοκρατία στηρίζεται σε συνειδητοποιημένη αστική τάξη, όχι σε κοτζαμπάσηδες, κατακτητές του τόπου τους.

  3. Vassilis avatar
    Vassilis 16/06/2015 21:47:36

    Το τριμηνη παραταση ειναι απο αλλο ανεκδοτο. Με αυτα που ακουμε εδω στα βορεια....μαλλον το σεναριο 1 αλλα οχι οπως ακριβως το αναφερει το αρθρο. Ο θεος να βαλει το χερι του.

  4. Λύσανδρος avatar
    Λύσανδρος 16/06/2015 22:31:52

    Τί ραγδαῖες πολιτικές ἐξελίξεις καί ὄχι κατ' ἀνάγκην κάλπες;

  5. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 16/06/2015 22:40:12

    Προπαγάνδα μέχρι τέλους, με βαρύ κόστος για την Πατρίδα. Περικοπές στους μεγαλοσυνταξιούχους των ΔΕΚΟ και στις απίθανες πρόωρες συντάξεις τους ζητούν, το ΕΚΑΣ βάζουν μπροστά για να καλύψουν τους πελάτες τους.

  6. Giorgis avatar
    Giorgis 17/06/2015 04:22:27

    Έρχεται το μεγάλο φαρμάκι ... η στάση πληρωμών. Αν δεν πάθουμε καμιά εθνική συμφορά, θα είναι το καλήτερο που θα μπορούσε να μας συμβεί

  7. αλεξης avatar
    αλεξης 17/06/2015 08:12:49

    Εμείς τώρα ποιόν να πιστέψουμε? Τον Τσίπρα ή τον Γιούνκέρ που ομολόγησε οτι είναι ανήθικος αλλά νομότυπος?

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ αλεξης 17/06/2015 15:30:18

      Όλοι εμείς οι πατριώτες είμαστε σταθερά με τον Γιούνκερ και την ευρωπαϊκή προοπτική που μας επιφυλάσει.

  8. Ρηνα avatar
    Ρηνα 17/06/2015 10:45:51

    Ολοι παγκοσμια ειναι κατωτεροι των περιστασεων και παρακμιακοι και αυτος ειναι ο λογος που βιωνουμε οσα βιωνουμε. Στο παγκοσμιοποιημενο κοσμο που καταφεραν να ζουμε που το χρήμα έγινε Θεός και λατρεύεται απ όλους, έρχεται αυτό που επιθυμεί ο μισοκαλος και θα επιτρέψει ο Θεος προκειμένου να συμμορφωθουμε. Έρχεται ολοταχώς ο ΓΠΠ ο καταστροφικοτερος ολων των εποχων, που θα ελαττώσει κατά πολύ την ανθρωπότητα και θα ξεχωρίσει την ηρα από το σταρι. Οι αλυσιδωτές αντιδράσεις που θα πυροδοτηθουν είτε από μια κίνηση των ΗΠΑ η της Ρωσίας η του Ισλαμ, εσκεμμένα η ακόμα και τυχαία, θα ανάψουν το φυτιλι σε μια ξερή και ανυδρη από ιδανικά ανθρωποτητα και θα την κατακαψουν. Οι προφητειες μια προς μια επαληθεύονται τρομακτικα. Εμείς, μια φούχτα άνθρωποι μέσα στα δισεκατομμυρια της υφηλίου, έχουμε χρέος να φυλαξουμε πρώτα τα ιερά και τα όσια και μετά το έθνος αν θέλουμε να συνεχίσουμε να υπάρχουμε στην ιστορία και το χάρτη....

  9. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 17/06/2015 12:37:40

    Δηλ.όλα αυτά που έγιναν στο παρελθόν επί Ανδρέα, Σημίτη,Γιωργάκη κλπ. με μάσες και ξάπλες και συνδικαλιστική ηγεμονία στο πολίτευμα φαντάζουν απλώς παρονυχίδες , στην σημερινή πραγματικότητα που λέγεται συριζα. Αν επιβιώσουμε, θαχουμε να θυμόμαστε Κατοχή...

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 17/06/2015 15:28:55

      Δε θα υπάρξει και εμφύλιος? Κατοχή χωρίς εμφύλιο?

  10. George N avatar
    George N 17/06/2015 13:00:26

    Κάπου διάβασα ας έχει control για μια φορά αυτή η χώρα κι ας είναι και capital :-) Πιο σοβαρά όμως κάτι τέτοιο θα έφερνε αρκετά μεγάλη ύφεση από μόνο του βγάζοντας όλα τα νούμερα στα οποία βασίστηκαν οι διαπραγματεύσεις εκτός. Επομένως ακόμα και η πρόταση των δανειστών θα ήταν ανεπαρκής. Κάποια προειδοποιητική βολή όπως η αύξηση του ελληνικού discount από την ECB θα ήταν πιο ρεαλιστικό.

    • αλεξης1 avatar
      αλεξης1 @ George N 17/06/2015 14:15:13

      Tέτοιες βολές έγιναν δυό-τρείς φίλε George αλλά δεν έπιασαν. Εδώ δεν έπιασαν επι Σαμαροβενιζέλων θα πιάσουν επι Τσιπροκαμμένων?. Και καλά, πες πως υπογράφουν μια συμφωνία και κλωτσάνε το τενεκεδάκι 3-4 μήνες παρακάτω. Αν όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ εξ αρχής λέει το ΔΝΤ και συμπτωματικώς και ο Τσίπρας, και το επαναλάμβανε κάθε φορά και ο Σαμαράς και εισέπραττε τα Forget it Giannis του Σόιμπλα, δεν κουρευτεί το χρέος, τί νόημα έχουν ΟΛΑ τα υπόλοιπα και οι δήθεν "διαπραγματεύσεις"?

      • George N avatar
        George N @ αλεξης1 18/06/2015 10:18:54

        Εδώ και χρόνια αλεξης1 υποστηρίζω ότι το χρέος δεν είναι πρόβλημα της Ελλάδας αλλά των πιστωτών. Και ότι σίγουρα αυτοί θα το λύσουν. Θα ιδρώσουν πολιτικά αλλά ο λαϊκισμός στις χώρες τους θα ηττηθεί τελικά. Μπορούν δηλαδή να τα καταφέρουν και θα τα καταφέρουν αλλά για μας αυτό είναι....παγερά αδιάφορο. Άλλο μας αφορά. Η κρίση των τελευταίων 5 χρόνων δεν μπορεί να οφείλεται στο χρέος μια και για αυτό δώσαμε από τα δικά μας λεφτά 0,5 δις σε πέντε χρόνια (0,3% πρωτογενές πλεόνασμα το 2014) ενώ η χώρα παρήγαγε το ίδιο διάστημα (5 χρόνια) κάπου 1000 δις. Αν αυτό είναι αλήθεια -και μέχρι τώρα κανείς δεν έχει αντικρούσει αυτή την θέση- το ερώτημα είναι ποιοι έχουν συμφέρον να σε παραπλανούν ώστε να πιστεύεις ότι εκεί είναι το νόημα....Ποιοι επαγγελματίες εξουσιαστές παίζουν με τις αγωνίες σου δηλαδή.

        • αλεξης1 avatar
          αλεξης1 @ George N 18/06/2015 11:21:53

          Πιστεύεις δηλαδή, οτι με μη βιώσιμο χρέος, που σημαίνει πιθανότητες Grexit 50% ή και περισσότερο+μνημόνιο που κανείς ποτέ δεν θα τηρήσει στην Ελλάδα στο ακέραιο, διότι θά 'πρεπε να είχαμε Πρωθυπουργό τον Μάριο Μόντι για 20 τουλάχιστο χρόνια, αν πάψουν να μας παρπλανούν οτι φταίει το χρέος για την ύφεση και την ανεργία, θα γίνει το θαύμα και ξαφνικά θα μετατραπούμε σε Ιρλανδία? (Με κίνδυνο αυτή τη φορά να χρεωκοπήσουν απο ιδιωτικά τοξικά ομόλογα οι τράπεζές μας?)

          • George N avatar
            George N @ αλεξης1 18/06/2015 12:00:49

            Πιστεύω ότι πρέπει να γίνει βιώσιμη η οικονομία μια και εκεί είναι το πρόβλημα και όχι στο χρέος που είναι ένα σύμπτωμα. Αν αυτή είναι βιώσιμη λίγη σημασία έχει το νόμισμα. Για να γίνει βιώσιμη η οικονομία πρέπει να προσελκύσει επενδύσεις. Άρα χρειάζεται λειτουργούσα δικαιοσύνη, ανταγωνισμός, μικρότεροι φόροι κτλ Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς για ιδιωτικά τοξικά ομόλογα στην περίπτωση των Ελληνικών τραπεζών...είναι σαν να ασφαλίζεις αυτoικίνητο που δεν έχεις :-)

          • proaristos avatar
            proaristos @ George N 18/06/2015 12:23:07

            Για να υπάρξει οικονομία προαπαιτείται αξιοκρατία που οδηγεί στην παραγωγικότητα. Η επιβολή της μετριότητας οδηγεί σε σοβιέτ. Σήμερα σε ποσοστό >70% οι ανάγκες μας καλύπτονται από εισαγωγές βλ. καύσιμα, ανταλλακτικά, ρούχα, υποδήματα, gourmet, τρόφιμα, ηλεκτρονικά, χαρτί, τεχνολογία, κλπ. Η παραγωγικότητα πρέπει καταρχήν να καλύψει τις ανάγκες μας. Παράλληλα / κατόπιν με επιχειρηματικότητα - καινοτομία δημιουργούνται εξαγώγιμα προϊόντα που κάνουν το ισοζύγιο θετικό ! Μετά είναι η σειρά των επενδύσεων διότι ήδη το προηγούμενο έχει φτιάξει καλό επιχειρηματικό υπόβαθρο. Πως να σε εμπιστευτούν όταν δεν παράγεις ? Όσον αφορά τις ελληνικές τράπεζες ισχύει για εμάς το «the state sunk the banks!». Δεν είχαν τοξικά. Τις βούλιαξε το rotten state. Για όλα τ'αλλα συμφωνώ. Βλ. χρέος / αεπ Ιαπωνιας = περίπου 250%

  11. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 17/06/2015 13:22:38

    Τώρα ακούγεται ακραίο. Τον Ιούλιο-Αύγουστο,όλοι θα το συζητάνε: Γουδί. Τσίπρας όπως Γούναρης, Βαρουφάκης όπως Πρωτοπαπαδάκης.

  12. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/06/2015 14:28:01

    Αν δεν υπάρξει συμφωνία μέχρι την Παρασκευή,τη Δευτέρα οι Τράπεζες θα είναι κλειστές.

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/06/2015 15:27:44

      Μπορεί αν έχουν προετοιμαστεί σωστά να ανοίξουν με δραχμές τη Δευτέρα. Συνήθως έτσι γίνονται οι αλλαγές νομίσματος, Παρασκευή μεσημέρι κλείνουν οι οι τράπεζες και Δευτέρα πρωί λειτουργούν κανονικά με τις συναλλαγές να γίνονται πλέον στο νέο νόμισμα.

    • αλεξης1 avatar
      αλεξης1 @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/06/2015 11:35:47

      Το είχε πει και η Ντόρα αυτό αγαπητέ Κηθύριε. Ας πούμε και ένα ίσως, για νάμαστε μέσα...Η daily telegraph αδώ πιο πάνω λέει άλλα και μου φαίνονται σωστά...

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ αλεξης1 18/06/2015 23:39:22

        Αλέξη διάβασες το σημερινό δημοσίευμα του Reyters έτσι;

  13. UncleStgm avatar
    UncleStgm 17/06/2015 15:01:59

    Χωρίς πολιτική συνοχή: Οι πολιτικές ελίτ απέτυχαν, στην Ελλάδα και στη λοιπή Ευρώπη
    – του Χρίστου Αλεξόπουλου
    http://aftercrisisblog.blogspot.gr/2015/06/blog-post_17.html …Το πολιτικό σύστημα, το οποίο έχει συμβάλλει αποφασιστικά στη διαμόρφωση αυτής της προβληματικής κατάστασης και είναι στο πολλαπλάσιο διαβρωμένο από τις παθογένειες της ελληνικής κοινωνίας, θα έπρεπε να έχει ήδη αρχίσει να κάνει την αυτοκριτική του και εμπράκτως να αποδεικνύει κάθε μέρα, ότι είναι σε θέση να εκφράσει σε πολιτικό επίπεδο την προοπτική της χώρας.
    Αυτό σημαίνει, ότι θα έπρεπε μετά από πέντε χρόνια κρίσης να έχει επεξεργασθεί στρατηγικές και πολιτικές προτάσεις εξόδου της χώρας από το αδιέξοδο…

    • Naruto avatar
      Naruto @ UncleStgm 17/06/2015 18:20:53

      Προφανώς μετά απο πέντε χρόνια κρίση θα έπρεπε να υπάρχουν στρατηγικές και πολιτικές προτάσεις εξόδου απο την κρίση . Κάτι τέτοιο ομως προϋποθέτει ενα ισχυρό κέντρο εξουσίας υπεράνω κομματικών συμφερόντων και ιδεοληψιών με καθαρά πατριωτικό προσανατολισμό που θα αναλάβει τον συντονισμό των ενεργειών για την έξοδο απο την κρίση . Οπως καταλαβαίνεις εννοώ έναν πρόεδρο μη κομματικό και με πραγματικές εξουσίες . Δηλαδη το οικονομικό πρόβλημα προκλήθηκε απο το πολιτικό και αυτό με την σειρά του απο το πολιτειακό . Όσο για τον βρεφονηπιακό σταθμό μαλον αφορά ολόκληρο το πολιτικό φάσμα .

      • UncleStgm avatar
        UncleStgm @ Naruto 17/06/2015 18:30:56

        Κανένας πρόεδρος δεν θα μπορούσε μόνος του, εκτός άν ήταν ο ίδιος ο "Ηρακλής". Μόνον μια άλλη ομάδα, μια διαφορετική αντι-ελίτ που θα προβάλλει τις δικές της ιδέες για μια άλλη ηγεμονία. Και μάλιστα μικτή ελίτ: πολιτική, οικονομική σύν πνευματικη. Και σίγουρα όχι παρακμιακή ελίτ αλλά ακμαία. Δεν βλέπω να υπάρχει, εκτός άν οι πολίτες μπορούσαν να αναδείξουν μια νέα (εκ του μηδενός;;;) και να την επιβάλλουν.

        • Naruto avatar
          Naruto @ UncleStgm 17/06/2015 20:14:00

          Οι ελίτ σχηματίζονται συνήθως γύρω απο κέντρα εξουσίας , οικονομικά και πνευματικά ακομα και γύρω απο δραστηριότητες οπως αθλητικές και καλλιτεχνικές . Η εξουσία ομως είναι ο μαγνήτης οπότε ενας πρόεδρος με εξουσίες σίγουρα θα ασκούσε επιρροή .

  14. UncleStgm avatar
    UncleStgm 17/06/2015 17:15:39

    Σιγά να μην είναι ικανός να κάνει "αλλαγή νομίσματος" ο βρεφονηπιακός σταθμός. Όσο ήταν ικανός να κάνει αλλαγή πολιτικής ο Σαμαράς χωρίς να χάσει τον Κουίκ-κουίκ και τον Πάνο-κάτω. Και όσο ήταν ικανός να κάνει αλλαγή αλυσιδας ποδηλάτου ο Παπαντρέας. Ακόμη δεν καταλάβατε τι loosers είναι όλο, μά όλο το ελληνικό πολιτικό προωπικό; Στο ίδιο ελικόπτερο θα βρεθούν Τσιπρας και Σαμαράς. Αλλά δεν θα απογειωθεί ποτέ...

    • αλεξης1 avatar
      αλεξης1 @ UncleStgm 18/06/2015 11:39:49

      Δεν θα χρειαστεί αλλαγή νομίσματος θείο. Απλά θα τα βρούν στη "μεση" και θα υπογράψουν μια συμφωνία, η οποία εν μέρει θα εφαρμοστεί, το κατα δύναμιν, ως συνήθως. Δεν υπάρχει εναλλακτική λύση και το ξέρουν ΟΛΟΙ.