27/03/2012 14:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Προβόπουλος επένδυε δημόσιο χρήμα σε ομόλογα που θα «κούρευε»

Η Τράπεζα της Ελλάδας, την ώρα που συζητούσε πως θα «κουρέψει» τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου, επένδυε τα χρήματα των Ασφαλιστικών Ταμείων και του Δημοσίου σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου! Αυτό καταγγέλλει ο Τσίπρας με επίκαιρη ερώτησή του και ζητά από τον Παπαδήμο να του απαντήσει αν εγκρίνει τους χειρισμούς του Προβόπουλου.

Τι λέει ο Τσίπρας; Ότι ο Προβόπουλος το 2012 (δηλαδή όταν μεθοδεύοταν το «κούρεμα») πήρε τα χρήματα των ΝΠΔΔ (του ΤΕΕ, του ογκολογικού νοσοκομείου "Άγιοι Ανάργυροι" και των πανεπιστημίων) και αγόρασε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου μακράς διάρκειας.

Έτσι

-το ΤΕΕ από τα 2.781.569,43 ευρώ που είχε έπεσε στα 850.621,87 ευρώ.

-το νοσοκομείο "Άγιοι Ανάργυροι" από 1.881.411 ευρώ, μειώθηκε στα 575.347 ευρώ.

-τα πανεπιστήμια (όπως τονίζει η Σύνοδος των Πρυτάνεων) κινδυνεύουν με αναστολή λειτουργίας τους.

Ο Τσίπρας ισχυρίζεται ότι τα ρευστά διαθέσιμα δεν έπρεπε να επενδυθούν σε μακροχρόνιους τίτλους, αλλά σε βραχυπρόθεσμους τίτλους, όπως είναι τα έντοκα γραμμάτια τα οποία εξαιρέθηκαν από το "κούρεμα" μαζί με τέσσερις σειρές διεθνών ελληνικών ομολόγων που εκδόθηκαν από το ελληνικό δημόσιο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 27/03/2012 14:22:41

    ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ!

  2. anonymous avatar
    anonymous 27/03/2012 14:56:10

    Η Τράπεζα Ελλάδας είναι Α.Ε. εισηγμένη στο χρηματιστήριο. Οι ζημίες από τις λάθος επενδύσεις της πρέπει να βαρύνουν την ίδια και όχι τους καταθέτες της. Πρέπει να της ασκήσουν αγωγές.

    • Ε. Μεταξάς avatar
      Ε. Μεταξάς @ anonymous 28/03/2012 22:11:44

      Σωστά μαζί με τον Παπανδρέου, Παπακωσταντίνου, Βενιζέλο αλλά και Σαμαρά που συγκυβερνούσε όταν έγινε η υφαρπαγή ο Προβόπουλος πρέπει να δικαστούν και να δημευτεί η περιουσία τους προς όφελος των ΝΠΔΔ.

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 27/03/2012 15:12:54

    Τα ερωτήματα είναι δύο:

    - Ποιος είναι ο "τυχερός" που του αγόρασαν τα ομόλογα ενώ πήγαιναν σούμπιτα για "κούρεμα".

    - Οι οικονομικοί εισαγγελείς τι κάνουν. Καραμπινάτη περίπτωση απιστίας εις βάρος των ταμείων.

    Μήνυση και όχι ερώτηση στη Βουλή.

    • Σωτηρης avatar
      Σωτηρης @ Διογένης 27/03/2012 15:52:26

      Οι οικονομικοί εισαγγελείς τι κάνουν
      ==
      Το πρωτο ερωτημα ειναι "διφορουμενο".
      Δεν ειναι σαφες τι θες να πεις και τι εννοεις "τυχερος"..

      Το δευτερο ομως...
      Ω!
      Στα σοβαρα πιστευεις οτι αυτοι "οι διορισμενοι οικονομικοι εισαγγελλεις" μπορουν να κανουν τιποτα?
      Η να το θεσω αλλιως:
      "στα σοβαρα πιστευεις οτι διοριστηκαν για να κανουν κατι παραπανω απο αυτο που περιμενουν αυτοι που τους διορισαν"??

  4. wx avatar
    wx 27/03/2012 15:15:32

    ο μεγαλύτερος...

  5. ΚΛΚ avatar
    ΚΛΚ 27/03/2012 15:22:03

    τεραστιο θεμα. ληστεια κανονικη

  6. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 27/03/2012 15:29:41

    Μα φυσικα.
    Ποιος ειπε οτι το προβοπουλος χαιρει ασυλιας?
    Στο ικριωμα και αυτος,με εννοειτε?

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/03/2012 15:38:47

    Τώωωωωρα;
    Πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο !!!

  8. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 27/03/2012 17:24:29

    Δεν καταλαβαίνω τι το περίεργο βρίσκουν, ανάρτηση και σχολιαστές:
    Βάσει νόμου πολλών δεκαετιών, τα διαθέσιμα επιμελητηρίων και ταμείων οδηγούνται στην ΤΕ και "επενδύονται" ("εκδύονται" για την ακρίβεια) σε ομόλογα του Ελλ.Δημοσίου, μερίμνη και επιλογή της ΤΕ. Όσα έγιναν ήταν υποχρεωτικά και εκ του νόμου, λοιπόν. Το ότι το κράτος "έφαγε" τα λεφτά των ταμείων είναι νόμιμο γεγονός. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!
    Χαρείτε: Τώρα το Κράτος "μας" χρωστάει λιγότερα στα Ταμεία "μας" και στα Επιμελητήριά "μας". Ή κλάψτε, τελοσπάντων. Οτιδήποτε...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΗΛΕΑΣ 27/03/2012 17:58:10

      Ακριβές!
      h**p://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Bank/News/PressReleases/DispItem.aspx?Item_ID=3833&List_ID=1af869f3-57fb-4de6-b9ae-bdfd83c66c95&Filter_by=DT
      "Τα διαθέσιμα κεφάλαια των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου και Ασφαλιστικών Φορέων («φορείς») συνιστούν το Κοινό Κεφάλαιο το οποίο διαχειρίζεται η Τράπεζα της Ελλάδος...
      Η διαχείριση του Κοινού Κεφαλαίου από την Τράπεζα της Ελλάδος δεν διενεργείται ελεύθερα, αλλά αυστηρά εντός του πλαισίου που θέτει ο νόμος (άρθρο 15, παρ. 11, υποπαρ. γ’, ν. 2469/1997). Σύμφωνα με τους κανόνες της διάταξης αυτής, η Τράπεζα της Ελλάδος είναι υποχρεωμένη να επενδύει το ενεργητικό του Κοινού Κεφαλαίου αποκλειστικά σε ομόλογα και έντοκα γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου (σε «κινητές αξίες του Ελληνικού Δημοσίου» κατά τη διατύπωση του νόμου) και μάλιστα άμεσα".
      Ο νόμος επικαιροποιεί παλιότερο νόμο του 1994 και προβλέπει ότι η αγορά θα γίνεται από την πρωτογενή αγορά τίτλων, ή όταν δεν είναι διαθέσιμοι στην πρωτογενή, "παρέχεται η ευχέρεια στην ΤτΕ" να αγοράζει από τη δευτερογενή ώστε "τα υπόλοιπα να επενδύονται άμεσα".
      Βέβαια, ότι είχε επενδυθεί σε έντοκα γραμμάτια (βραχείας διάρκειας), και όχι σε ομόλογα, δεν κουρεύτηκε.

      • Σωτηρης avatar
        Σωτηρης @ Ο Θείος 27/03/2012 20:16:22

        Ακριβές!
        ==
        Μπαρμπα "θειε" να δεις (να εβλεπες) στη δικη της Νυρεμβεργης τι .."ντοκουμεντα" εφεραν οι κατηγορουμενοι ναζι εγκληματιες πολεμου!!!

        Τι (άρθρο 15, παρ. 11, υποπαρ. γ’, ν. 2469) ,
        τι νομους ταδε τι "μαμιδια καπαμα ταδε" ..τι στο διαολο δεν εχεις δει/ακουσει τιποτα τετοιο?????

        Ολοι ΝΟΜΙΜΟΙ ηταν..
        Οτι εκαναν ΝΟΜΙΜΑ το εκαναν!
        Διαταγες και νομους εκτελουσαν μπαρμπα..

        Μονο που το .."δικαστηριο της Νυρεμβεργης" ΔΕΝ ΠΕΙΣΤΗΚΕ και εστειλε καμποσους απο αυτους στην κρεμαλα ,φαστεην????????
        καραγκιοζη τι ρολο βαρας τελικα ρε συ??
        Και δεν ξερω γιατι εμενα με κοβουν και εσενα σε αφηνουν να ..αλωνιζεις...

        • Queen Victoria avatar
          Queen Victoria @ Σωτηρης 27/03/2012 20:22:17

          Στη δικη της Νυρεμβεργης, οι εβραιοι ηταν τα "θυματα" ενω τωρα ειναι με το μερος των τραπεζων. Τεραστια διαφορα.

  9. scarab avatar
    scarab 27/03/2012 17:32:18

    Τον Προβόπουλο δεν μπορεί να τον αγγίξει κανείς. Άρθρα 47 και 48 του Καταστατικού της ΤτΕ που έχει ισχύ νόμου, για να μην ξεχνιόμαστε:

    http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Bank/LegalF/statute.aspx

  10. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 27/03/2012 18:42:59

    Το θεμα δεν ειναι αν το προβοπουλος αγορασε ("επενδυσε"~!) με λεφτα των ασφαλιστικων ταμειων ομολογα νομιμα ..
    Το θεμα ειναι οτι η ληστεια (το ..κουρεμα) .."επαιζε" πολυ καιρο..

    Αυτο το λεγανε πι εσ αι (PSI) οι της (συν-μοριας) πασοκ..
    Δεν μπορει λοιπον το "προβοπουλος" να μην πηρε χαμπαρι την σχεδιαζομενη ληστεια ...

    Ηταν μεσα στα πραγματα και οτι εκανε το εκανε ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ,σε συνεργασια με την (συν-μορια) πασοκ για να ληστεψουν οτι ρευστο απομεινε στα ασφαλιστικα ταμεια...

    Γιαυτο ειπαμε ..στο ικριωμα.

    Τα αλλα τα ακουω βερεσε...

    • Queen Victoria avatar
      Queen Victoria @ Σωτηρης 27/03/2012 20:26:36

      E, και τι να τα κανει; Αφου ολη η κλικα του εχει μαζεψει απο μερικα μυρια για τα γεραματα; Aυτα που "επενδυσε" περισσευανε, ειπε κι αυτος να κανει ενα καλο για την πατριδα του.

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/03/2012 21:52:20

    Αυτά λοιπόν τα νέα της Αλεξάνδρας...
    Αγαπητέ Σωτήρη, ειλικρινά λυπάμαι άν σε "κόβουν" αλλά δεν φταίω, don't put the blame on me!
    Ουτε είπα ότι μου αρέσει ο νόμος και που τον εφαρμόζει ο Πρόβο. Αλλά αρέσει, ξαρέσει, ισχύει.
    Επίσης γίνεται μονίμως παρεξήγα χοντρή: Άλλοι Εβραίοι πήγαν στο Άουσβιτς (πολλοί ήταν "κουμμούνια" με το συμπάθειο, ή κάτι παρόμοιο), άλλοι διαφορετικοί "Εβραίοι" και Εβραίοι ήταν ή ειναι με το μέρος των τραπεζων.
    Και στις 2 περιπτώσεις αγαπητέ, μάλλον φταίει το γαδούρι, αλλά βαράς το σαμάρι.

  12. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 28/03/2012 01:23:25

    Σωστόοος Σωτήριε. Και όταν θα ειναι "στημένοι" εκεί στο μικρό αλσάκι πίσω από τη ... "Σωτηρία", ας πεί ο κάθε κλέφτης οτι "εμένα δεν με αγγίζει κανείς, σύμφωνα με το άρθρο 47 και 48 του καταστατικού μου"........

  13. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 28/03/2012 02:47:57

    Υπαψιάζομαι ότι, πολλοί σχολιαστές εδώ, δεν έχουν καταλάβει ότι, το σενάριο παίχτηκε ΑΚΡΙΒΩΣ για να φάει λεφτά των θεσμικών το κράτος. Αλλά έτσι θα είναι πάντα: Όταν το κράτος χρειάζεται, το κράτος παίρνει! Φαντάζεται κανείς ότι θα έχει πλούσια Επιμελητήρια ή Ταμεία σε πτωχευμένο κράτος;
    Γιατί φάγαμε τόση παραμορφωτική παιδεία τα τελευταία 30 χρόνια, που μερικοί ενδεχομένως να θεωρούν ότι τα Ταμεία και τα Επιμελητήρια είναι "υπεράνω"...
    Να τους ενημερώσουμε, λοιπόν ότι, ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ, ΒΟΥΛΙΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ! (χαρακτηριστικό της εννοίας του κράτους).

  14. Stelios Pap avatar
    Stelios Pap 28/03/2012 14:15:58

    Tα Ταμεία δεν είχαν όλα τα αποθεματικά τους στην Τράπεζα της Ελλάδος. Στη προκειμένη περίπτωση υπάρχει ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ γιατί η ΤτΕ είχε την ευθύνη να επιλέξει που θα επενδύσει τα λεφτά των διαφόρων φορέων που έλαβε απο πέρυσι το καλοκαίρι μεχρι πρόσφατα.
    O Προβόπουλος κια η ΤτΕ γνώριζαν οτι κούρεμα στα ελληνικά ομόλογα θα υπήρχε απο το πρωτο PSI του καλοκαιριού. Δεν χρειαζόταν να φθάσουμε στο PSI Plus που αποφασίσθηκε στα τέλη Οκτωβρίου. Γνώριζαν επίσης οτι τα έντοκα γραμμάτια δεν κουρεύονταν και επομένως θα έπρεπε να είχαν επενδύσει ις νέες εισροές και τα λεφτά απο τα ομόλογα που έληγαν σε έντοκα. ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ; Μάλλον το αντίθετο. Επομένως υπάρχει σοβαρό θέμα με την διαχείριση που έκανε η ΤτΕ στα πλαίσια του ιφιστάμενου νομου. Επομένως, ο Τσίπρας έχει δίκιο εδώ.

  15. Νίκος Ζαβιτσάνος avatar
    Νίκος Ζαβιτσάνος 29/03/2012 14:04:32

    Τα χρήματα (50.000,00 €) που είχε καταθέσει, η Δημόσια Βιβλιοθήκη Λευκάδας, σε έντοκο λογαριασμό, απο δωρεά για την ανάδειξη της συλλογής του ο Λευκάδίτης κ. Πάνος Πολίτης, κουρεύτηκαν τις πρώτες ημέρες του PSI και μετά τις έντονες διαμαρτυρίες του Εφορευτικού Συμβουλίου αποφασίστηκε να αποδοθεί πίσω το κεφάλαιο (50.000,00) και να κουρευτούν τελέιως οι τόκοι 2-3 ετών.