20/09/2010 19:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι περικοπές στην μισθοδοσία του δημοσίου ξεκίνησαν απο την Αστυνομία

Στις 27 Σεπτεμβρίου 2010 το Αστυνομικό προσωπικό όλης της χώρας θα πληρωθεί τις τακτικές αποδοχές του μηνός Οκτωβρίου, καθώς και το επίδομα για την εργασία που παρείχε το μήνα Αύγουστο του 2010, πέραν του πενθημέρου. Στην εν λόγω μισθοδοσία θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνονταν και το επίδομα νυχτερινής απασχόλησης για τον μήνα Αύγουστο, αλλά οι πολιτικές της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ σε συνδυασμό με τις επιταγές της Τρόικας δεν επέτρεψαν την καταβολή του. Η ζημία ανέρχεται σε 200 ευρώ περίπου μηνιαίως για κάθε εργαζόμενο Αστυνομικό.

Όλες οι μέχρι τώρα ενδείξεις συγκλίνουν πως τα προαναφερόμενα επιδόματα στις δεν θα συμπεριλαμβάνονται επόμενες μισθοδοσίες  και η μελλοντική καταβολή αυτών τίθεται εν΄ αμφιβόλλω.

Το μήνυμα το οποίο θέλει να περάσει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ είναι ξεκάθαρο: αναμένονται ακόμη περισσότερες περικοπές στην μισθοδοσία του Δημοσίου αλλά και του ευρύτερου Δημοσίου Τομέα, οι οποίες ξεκίνησαν με τους Αστυνομικούς που αποτελούν το θεμέλιο λίθο για την εύρυθμη λειτουργία του Κράτους.

(Δελτίο Τύπου ΟΝΝΕΔ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/09/2010 19:33:14

    Καλά είναι και χαζοί οι άνθρωποι. Πώς θα επιβαλουν "νόμο και τάξη" όταν αναμένονται κοινωνικές ταραχές;

    Βέβαια... Τώρα που το ξανασκέφτομαι... Κι άλλες φορές τους νομίσαμε για χαζούς, αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι κινούνταν βάσει σχεδίου.

    Οπότε κι εδώ, τίποτε δεν αποκλείει να θέλουν να μειώσουν τη διάθεσή τους για επιβολή "νόμου και τάξης", ώστε, αφού "αποτύχει" η ελληνική Αστυνομία, να πραγματοποιηθεί το προαιώνιο νεοταξικό όνειρο: Να έρθει "ευρωπαϊκή δύναμη τάξης" ή, ακόμη καλύτερα, αορίστως, "αλλοδαπή δύναμη".

    Κι έτσι η κατοχή της χώρας μας να γίνει και επίσημη, από ημιεπίσημη που είναι σήμερα.

    Ποιος να ξέρει...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Επώνυμος 20/09/2010 19:35:57

      Exactly...

    • Enzo avatar
      Enzo @ Επώνυμος 20/09/2010 19:50:33

      παιζει και αυτο. ολα ειναι δυνατα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Επώνυμος 20/09/2010 22:03:17

      Ή πολύ απλά, από Καμπούλ να καταντήσουμε Ναγκασάκι. Έρμαια της κάθε φυλής του Ισραήλ που θα έρχεται εδώ για να ζει το όνειρο. Σε λίγο θα μας συμπεριλάβουν και στους τουριστικούς οδηγούς για extreme & violent thrills δίπλα στη Βαγδάτη κλπ. Δεν θέλουν νόμο και τάξη. Απλά.

  2. AA/BB.GG avatar
    AA/BB.GG 20/09/2010 19:46:53

    στην επομενη διαδηλωση οποτε κι αν γινει αυτη ας αφησουν τον κοσμο να τους κανει τουλουμι στο ξυλο ολους.δε χρειαζεται να τρωνε αυτοι τις φτυσιες και τις πετρες.
    ας τις φανε μια φορα αυτοι που πρεπει!

  3. Enzo avatar
    Enzo 20/09/2010 19:50:08

    στα ΜΑΤ κανουν περικοπες?

  4. Orestios avatar
    Orestios 20/09/2010 20:05:13

    Γι' αυτό έβαλαν σήμερα κλούβα στην Εθνική οδό και της έκλεισαν?

  5. Tsol avatar
    Tsol 20/09/2010 22:59:23

    Η λύση είναι απλή, στην επόμενη διαδήλωση ας αφήσουν την βουλή να την φυλάνε οι εύζωνες.

  6. Γιώργος Χριστόπουλος (No Relation) avatar
    Γιώργος Χριστόπουλος (No Relation) 20/09/2010 23:18:56

    θα μυρίσει μπαρούτι ο τόπος...

  7. ΛΕΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΛΕΑΝΔΡΟΣ 20/09/2010 23:37:13

    να ειστε συγουροι οτι θα ψαχνετε τους αστυνομικους με το κιαλι.ΜΑΖΙ ΚΛΕΒΑΜΕ ΚΥΡΙΟΙ?ΤΟΛΜΗΣΤΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΤΕ ΤΑ ΠΕΝΘΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΥΚΤΕΡΙΝΑ.ΑΝΤΕ ΝΤΕ.

  8. costas avatar
    costas 21/09/2010 09:12:46

    Αφου με τοσες περικοπες και τοσες αδικες πολιτικες επιλογες,
    που εχουν σκοπο να εξοντωσουν τον κοσμο και δεν υπαρχει καμια μα
    καμια αντιδραση, ο ΓΑΠ συνεχιζει ακαθεκτος το εργο της διαλυσης
    της Ελληνικης κοινωνιας, με καμια διαθεση οικτου!
    Το εργο της λεσχης μπίλντερμπεργκ βρισκεται in progess.......
    Πρεπει να τον σταματησουμε πριν ειναι πολυ αργα!

  9. ΓΠ avatar
    ΓΠ 23/09/2010 01:17:31

    ΣΩΣΤΑ ΟΤΙ ΕΠΕΡΧΕΤΑΙ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΜΕ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΣΩΜΑ.ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΛΕΥΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ Η ΝΑ ΑΓΝΟΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ .ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΕΙΝΑΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ Η ΑΦΙΞΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ [ΚΑΤΟΧΙΚΗ] ΕΛΛΑΔΑ.