29/02/2012 18:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι καλοπληρωμένοι του Δημοσίου

Το σύνολο του πολιτικού κόσμου, σχεδόν όλοι οι δικαστικοί λειτουργοί, οι επικεφαλείς των ανεξάρτητων αρχών, οι επικεφαλείς των (φαληρισμένων) ασφαλιστικών ταμείων και οι Δήμαρχοι των μεγάλων πόλεων είναι αυτοί που παίρνουν πάνω από 5.000 ευρώ το μήνα. Στην ίδια λίστα που έδωσε ο Αναπληρωτής Υπουργός Οικονομικών Φ. Σαχινίδης στην βουλευτή Ελ. Βόζεμπεργκ ανήκουν πανεπιστημιακοί, διπλωματικοί υπάλληλοι, διευθυντές του ΕΣΥ, ο πρόεδρος του ΕΟΤ, του Οργανισμού Διαχείρισης Δημοσίου Χρέους και οι περιφερειάρχες.

Στον πλήρη κατάλογο των καλοπληρωμένων του δημοσίου ανήκουν:

-Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας (που πάντως έχει παραιτηθεί της αποζημίωσης), ο Πρόεδρος και Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης, Υπουργοί, Αναπληρωτές Υπουργοί, Υφυπουργοί, Βουλευτές και Γενικοί Γραμματείς Υπουργείων.
-Οι Πρόεδροι και Αντιπρόεδροι των Ανεξάρτητων Διοικητικών Αρχών.
-Οι Δικαστικοί Λειτουργοί από το βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών και κύριο προσωπικό του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους από το βαθμό του Δικαστικού Αντιπροσώπου Α΄Τάξης.
-Οι Διπλωματικοί Υπάλληλοι που υπηρετούν στο εξωτερικό.
-Οι Γιατροί ΕΣΥ με βαθμό Διευθυντή και υπηρεσία άνω των 25 ετών.
-Τα Μέλη ΔΕΠ Πανεπιστημίων και μέλη Ε.Π. ΤΕΙ που συμμετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα.
-Οι Δήμαρχοι Δήμων με πληθυσμό άνω των 100.000 κατοίκων.
-Οι Γενικοί Γραμματείς Περιφερειών και Αποκεντρωμένων Διοικήσεων.
-Ο Πρόεδρος και Αντιπρόεδρος Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων
-Οι Διοικητές ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, ΟΓΑ, ΟΑΕΕ, ΔΥΠΕ
-Ο Πρόεδρος του ΕΟΤ
-Ο Γενικός Διευθυντής και Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής ΟΔΔΗΧ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 29/02/2012 18:56:37

    Στον "κοινωνικό αυτοματισμό" ανοίξαμε και σας περιμένουμε!

    Έλεος με τις πασοκικες σαλαμοποιησεις.....

    Αναλυτικά δεν μπορούν, δεν ξέρουν η δεν θέλουν να μας πουν τι ακριβός παίρνει ο καθένας και αν είναι ορθά η όχι?

  2. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 29/02/2012 18:57:29

    O Σαχινίδης αποκρύπτει, εκών - άκων δεν έχει και καμμιά σημασία, τους μισθούς που δίνουν στα κυριλέ ΝΠΙΔ.
    Ας τα ψάξει η κα Βόζεμπεργκ, δεν είναι πολλά τα ...κυριλέ. Μπορεί να βρει και μισθούς που υπερβαίνουν τον μισθό (σιγά μη τον πω αποζημίωση...) του Προέδρου της Δημοκρατίας. (το 96 πάντως που είχε κυκλοφορήσει στις εφημερίδες μια λίστα μισθοδοσίας ενός τέτοιου περιλάλητου ΝΠΙΔ, τον υπερβαίνανε...)

  3. effie B. avatar
    effie B. 29/02/2012 19:04:37

    "Τα Μέλη ΔΕΠ Πανεπιστημίων και μέλη Ε.Π. ΤΕΙ που συμμετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα."

    παραπληροφόρηση στα όρια του ψεύδους και πάλι.
    Δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ένα μέλος ΔΕΠ πανεπιστημίου που να αμείβεται με μισθό που να πλησιάζει τα 5000 Ευρώ το μήνα! Προσέξτε!! πολύ πονηρά προσθέτει το "συμμετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα"!
    Πόσα μέλη ΔΕΠ λαμβάνουν επιπλέον επιμίσθιο απο ερευνητικά προγράμματα, για πόσο χρόνο και μήπως πρόκειται για χρήματα κατευθείαν απο την ΕΕ;
    Ολα στην πονηρη λογική της περαιτέρω μισθολογικής μειωσης στα πλαίσια των ειδικων μισθολογίων.
    Δεν πειράζει. Οπως όλοι οι Ελληνες και μεις! Στο κάτω κατω οι πιο πολλοι ΔΕΠ εθελοντισμό κάνουν!!

    (Συνηθισμένη η επίθεση που έχει εξαπολύσει τα τελευταία δύο χρόνια το υπουργειο παιδείας εναντια στα μελη ΔΕΠ με σκοπό την πλήρη απαξίωση του δημόσιου πανεπιστημίου! Να δουμε τι θα καταφέρουν στο τέλος!)

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ effie B. 29/02/2012 19:09:20

      Για να λέμε όλη την αλήθεια ...εκτός διατάξεων δημοσίου λογιστικού (2362 - 3871 -4038 και λοιπών ΠΔ) βεβαίως βεβαίως....

      • nestrom avatar
        nestrom @ Ο Ιθαγενής 29/02/2012 21:58:50

        Σωστός.
        Μισθωτοί του Δημοσίου ουσιαστικά που έχουν σημαντικά εξτραδάκια απο τα ερευνητικά. Το ωραίο μάλιστα είναι ότι οι αμοιβές των ερευνητικών υπόκεινται σε ΦΠΑ αλλά κανείς βέβαια καθηγητής δεν υποβάλει δηλώσεις ΦΠΑ. Αυτό γίνεται με μια εξαιρετική μαγκιά που εφαρμόζει το σινάφι τους, αφού οι κατά τόπους Επιτροπές Ερευνών μπορούν και εκδίδουν ακόμα και φορολογικά στοιχεία ως άλλες Εφορίες.

        Η απαξίωση των μελών ΔΕΠ είναι καθαρά δικό τους κατόρθωμα. Δεν φταίει κανείς που ολόκληρες οικογένειες, πατέρας, μάνα, κόρη, γαμπρός είναι πολλές φορές στην ίδια έδρα.
        Αν η Έφη λοιπόν δεν ανήκει σε αυτό το κύκλωμα, να κοιτάξει, με όσα αξιόλογα μέλη ΔΕΠ υπάρχουν, να αποδυναμώσουν την φαύλη πλειοψηφία των κρατικοδίαιτων καθηγηταράδων.

        • effie B. avatar
          effie B. @ nestrom 01/03/2012 03:39:11

          επιμένω. Δεν είναι όλοι ίδιοι. Και οι φαύλοι κρατικοδίαιτοι δεν είναι σε καμια περίπτωση ο κανόνας!
          (έχει όμως νόημα να το λέω; εύκολη και ανέξοδη η απαξιωτική, ισοπεδωτική προσέγγιση! μήπως πρεπει να το πάρουμε αλλιώς για όλους; επιμένω ξανά: δεν είναι ολοι ιδιοι!!!)

          • nestrom avatar
            nestrom @ effie B. 01/03/2012 11:38:40

            Δεν χρειάζεται να επιμένεις. Συμφωνώ, υπάρχουν αξιόλογοι καθηγητές. Πόσοι είναι όμως σε σχέση με τους φαύλους?
            10%? 15%?
            Παραπάνω αποκλείεται.
            Να εύχεσαι, Έφη, να ανοίξουν Ιδιωτικά Πανεπιστήμια. Και άνθρωποι με διδακτορικά θα απορροφηθούν με ουσιαστικά προσόντα και επιτέλους θα πάψει η καθηγητική δημοσιοϋπαλληλική καφρίλα.
            Νομίζεις υπερβάλλω? Κάνε μια βόλτα στην Πολυτεχνική Θεσσαλονίκης..

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ nestrom 01/03/2012 11:49:45

            Πόσα ιδιωτικά πανεπιστήμια -πανεπιστήμια όμως, όχι κωλέγια (sic)- πιστεύεις ότι μπορεί να "σηκώσει" η ελληνική αγορά ώστε να λειτουργούν με κριτήρια βιωσιμότητας χωρίς κρατικές επιχορηγήσεις; Τρία; Τέσσερα; Και τι εύρος γνωστικών πεδίων θα έχουν; Τύπου Deree, όπου φυσικά ουδεμία σοβαρή εργαστηριακή υποδομή απαιτείται, και ουδεμία ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ επιστήμη -πέρα από Arts and Humanities και μανατζερίστικα/μαρκετίστικα φληναφήματα- θεραπεύεται;

            Πιστεύεις ότι θα δούμε ποτέ ΠΛΗΡΕΣ πανεπιστήμιο, ιδιωτικό, στην Ελλάδα; (Και όταν λέμε "πλήρες", υποθέτω πως γνωρίζεις ότι εννοούμε με πολυτεχνική και ιατρική σχολή.)

          • nestrom avatar
            nestrom @ Αυριανιστής 01/03/2012 13:22:25

            Ούτε εγω είμαι πολύ αισιόδοξος. Αλλά αν γίνουν αξιόλογα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια μόνο με τέτοιες σχολές νοούνται δηλαδή ιατρική, βιολογικό,πολυτεχνείο.
            Τέτοιες σχολές μπορούν να έχουν πόρους από εταιρίες που θα επενδύσουν σε έρευνα. Εξάλλου είμαι εναντίον οποιασδήποτε επιδότησης.

            Άσχημα θα ήταν να είχαμε μια ελληνική αυτοκινητοβιομηχανία?
            Ελληνικές φαρμακοβιομηχανίες έχουμε ήδη. Τέτοιοι κλάδοι θα χρηματοδοτούσαν την έρευνα, όχι για την έρευνα, αλλά για παραγωγικό οικονομικό αποτέλεσμα.

            Επίσης θα μπορούσαμε να πουλάμε αρχαιοελληνική παιδεία σε ξένους φοιτητές κ.α.
            Όλα αυτά δεν προκειται να γίνουν με το γραφειοκρατικό δημοσιοϋπαλληλικό τέρας του Δημόσιου Ελληνικού Πανεπιστημίου, του οποίου η βασική ασχολία είναι το βόλεμα των απογόνων των καθηγητών.

          • Flat avatar
            Flat @ nestrom 01/03/2012 13:25:12

            Εσύ προς το παρόν πουλάς φούμαρα

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ nestrom 01/03/2012 13:28:14

            Ελληνική αυτοκινητοβιομηχανία; Με "ανταγωνιστικούς" μισθούς (βλέπε Βουλγαρίας), ίσως. Αυτό θέλουμε;

          • effie B. avatar
            effie B. @ nestrom 01/03/2012 15:43:02

            αγαπητε nestrom,
            η λύση δεν είναι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια (το τι έχεις να δεις δεν λέγεται: τα αγγλόφωνα της Ρουμανίας και της Βουλγαρίας θα φαντάζουν Harvard μπροστά τους) Η λυση είναι η στήριξη των δημοσίων πανεπιστημίων με αξιολόγηση και λογοδοσία. οχι βεβαίως οπως την εννοει η Διαμαντοπούλου και το συστημα Πασοκ: μεταξυ μας οι δικοι μας!!
            Το ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο έχει μονάδες αριστειας που στέκονται σε παγκόσμιο επιπεδο! Και μπορουν να προσφέρουν και στη γνωση, και στην τεχνολογια και στην καινοτομια. Κυρίως όμως την οικονομια!Αρκει να του το επιτρέψουν!!!

    • Stefanos avatar
      Stefanos @ effie B. 29/02/2012 19:54:04

      Έτσι ακριβώς είναι. Αλλά σ' αυτή τη χώρα αρέσει πολύ η "σοσιαλιστική" ισοπέδωση προς τα κάτω. Τι καθαριστής, τι καθηγητής πανεπιστημίου. Τελικά μάλλον καλύτερα καθαριστής (δεν υποτιμώ σε καμμία περίπτωση το επάγγελμα). Ίσως θα βγάζαμε περισσότερα...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ effie B. 29/02/2012 21:00:44

      Για το τελευταίο θα συμφωνήσω, μια χαρά τα καταφέρνουν και μόνοι τους να απαξιώνουν το θεσμό που υπηρετούν, δεν χρειάζονται καμιά Αννούλα.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/02/2012 19:06:16

    Τυράκι για δόλωμα...
    Οι άριστοι των αρεστών είναι όπου πάνε οι επιχορηγήσεις (ΝΠΙΔ & ΑΕ) όπου οι αμοιβές είναι όσο ....γουστάρει το ΔΣ...

    ΥΓ

    Το ξανά λέω:
    Γιατί δεν βάζουν πλαφόν οι βολευτές πατέρες του έθνους;
    Σε ότι "μπαίνει" έστω και ένα λεπτό από δημόσιο χρήμα ο ανώτερος μισθός το δεκαπλάσιο του νέου βασικού μισθού χωρίς έξοδα παροχές και τριπλές συντάξεις...
    Αλλά θα πεινάσουν οι βολεμένοι που απλά είτε νομοθετούν είτε χειροκροτούν....

  5. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 29/02/2012 19:13:00

    Ο Α/ΓΕΕΘΑ, οι Αρχηγοί των κλάδων, ΕΛΑΣ, ΛΣ ,ΠΥ και λοιποί αξκοί που διοικούν Μονάδα ,Φρεγάτα, Πολεμική Μοίρα κ.λ.π. παίρνουν λιγότερα από πρόεδρο πρωτοδικών; γιατί; τι παράγει ο πρ πρ ; έχει σπουδάσει περισσότερα χρόνια; παίρνει περισσότερα ρίσκα ; κινδυνεύει η ζωή του ;τι κάνει και παίρνει τόσα λεφτά;

    • ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
      ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! @ ΠΕΛΙΑΣ 29/02/2012 21:07:43

      Πάντως εκτός από τούς πιλότους τής Πολεμικής Αεροπορίας καί δή τών μαχητικών α/φ ,οί υπόλοιποι είσθε μόνον γιά σουαρέ στό Κολωνάκι!!!!
      Καί μία απορία προσωπική.
      Ή Ιστορία αναφέρει ότι ό Β΄Παγκόσμιος Πόλεμος ετελείωσε τό 1945 καί ό συμμοριτοπόλεμος τό 1946.
      Τά τόσα λαμπερά παράσημα λπν,οί νύν μεγαλόσταυροι καί μεγαλογαλονάδες,σέ ποίες Εθνικές μάχες τά έχετε κερδίσει???????

      • lotofagos avatar
        lotofagos @ ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 29/02/2012 23:14:09

        Μια μικρη διορθωση: Απ οτι ξερω ο εμφυλιος τελειωσε με την αναγνωριση του το 1982? (μετα απο 36 χρονια). οποτε....

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 01/03/2012 20:46:43

        Έχεις πάει φαντάρος, παλιοDC2;

  6. Tassos avatar
    Tassos 29/02/2012 19:57:02

    Κανονικά όλοι αυτοί απαγορεύεται ηθικά να παίρνουν πάνω από 3 χιλιάρικα καθαρά τον μήνα. Λόγω κρίσης όμως και φαλιμέντου θα έπρεπε να παίρναν max κανα 2 χιλιάρικα. Συμφωνώ με τον Πελία, οι δικαστές λόγων ικανοτήτων είναι για κανα χιλιάρικο max

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Tassos 29/02/2012 20:04:56

      Από ικανότητες τίποτα άλλο.
      Ποια αξιολόγηση και σαχλαμάρες;
      Ένα αξιόπιστο τεστ νοημοσύνης (από ξένους επιστήμονες) να γίνει στο προσωπικό όλου του δημοσίου, και να πως θα φύγουν αμέσως αμέσως οι μισοί.
      Λόγω βλακείας.

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ Strange Attractor 29/02/2012 22:28:55

        Καλο !Μες την κοσμοχαλασια της ΠΑΣΟΚΟΛΑΜΟΓΙΑΣ ας γελασουμε και λιγο καλο θα μας κανει !Παντα τετοια SA !

  7. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 29/02/2012 20:10:35

    Εύγε στους Φιλέλληνες ανθρωπιστές Ιταλούς Δημάρχους για την προσφορά τους στην πατρίδα μας .Συγκίνησαν το Πανελλήνιο .Σε αντιδιαστολή με τους δικούς μας που τους υπερχρέωναν με τους νταβατζήδες .Και πάλι εύγε .Απ ότι διαφαίνεται μόλις άρχισε η μάχη των κλεμμένων .Κάτσε και αγνάντευε .Έχουν να σκάσουν μπουμπούκια .Αφού είστε τόσο αδηφάγοι να σας δώσω και τα 580 ευρώ του δεκαπενθημέρου μου μετά από 26 χρόνια δουλειάς .Σας αξίζουν συγχαρητήρια.Ίσως τα έχετε ανάγκη . Αμ δε .Από δώ και στο εξής στον Προκρούστη .Φέρτε πίσω τα κλεμμένα του λαού .

  8. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 29/02/2012 21:04:56

    Οι κατηγορίες αυτές είναι οι κορυφές της Ελληνικής Κοινωνίας και σαφώς θα πρέπει να αμείβονται καλά, κυρίως για να υπάρχει κίνητρο στην υπόλοιπη Κοινωνία να φτάσει τα προσόντα που κατέχουν, να λειτουργούν σαν παραδείγματα Κοινωνικής Επίτευξης και Πρότυπα που πραγματικά τα έχει ανάγκη ο Τόπος. Αυτά δεν είναι καλά παραδείγματα Υψηλών αμοιβών στο Δημόσιο και πιθανώς να είναι και μικρό το ύψος τους σε σύγκριση με έναν Λιμενεργάτη ή με έναν Υπάλληλο των ΕΛΠΕ ή με έναν Υπάλληλο της ΔΕΗ ή με έναν Υπάλληλο του ΟΣΕ και....και.... Αυτοί έφεραν την Ελλάδα σε αυτό το απίστευτο χάλι που είναι σήμερα σε συνεργασία βέβαια με τους απίστευτους Εργατοσυνδικαλησταράδες τους που σταματούσαν με κάθε τρόπο τα όποια μικρά θετικά βήματα προόδου που επιχειρούσαν οι κατά καιρούς Κυβέρνησης, στο όνομα των Δημοσιοϋπαλληλικών κεκτημένων, καθώς βέβαια και το Πολιτικό Προσωπικό όλων των κομμάτων που αδιαφόρησαν στο μέτρο της ευθύνης που τους αναλογεί, με την υποστήριξη και κάλυψη που παρείχαν στους δικούς τους Εργατοσυνδικαλιστές.

    • ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
      ΓΣΠΥΡΟΥ @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 29/02/2012 22:03:21

      Η ευθυνη της "κορυφής της ελληνικής Κοινωνίας" όπως τους ονομάζεις είναι πολλαπλή. Αυτοί αφησαν, παρα το γεγονός ότι ήταν κορυφή και είχαν την εξουσία, να κυβερναται ο τόπος από "απίστευτους Εργατοσυνδικαλησταράδες". Και ενω ήταν ανικανοι για την εξουσία που τους δόθηκε επαιρναν και εξακολουθούν και παίρνουν τους υπερβολικα υψηλους μισθούς τους. Εξουσία και δύναμη που την άσκησαν για ιδιοτελή σκοπό ή βολεύτηκαν μονο στην αμοιβή του αξιώματος και τίποτα άλλο. Οι πανεπιστημιακοι έκαναν τα πανεπιστήμια παραμαγαζα τους, αναγκάζοντας τα φιλοδοξα Ελληνοπουλα να τρέχουν στο εξωτερικό για σπουδές ποιότητας. Οι δήμαρχοι χρέωναν τους δήμους εξαγοράζοντας ψηφοφόρους (διορισμοί , δημοτικές επιχειρήσεις κλπ) για την επανεκλογή τους και έκλειναν τα μάτια στις πολεοδομικές παρανομίες αν δεν τις εμπορεύονταν. Οι ανεξάρτητες αρχές, από την έπαρση του ανεξέλεγκτου, νόμισαν εαυτούς Θεούς με μόνη υποχρέωση την είσπραξη της αμοιβής τους, έργο μηδέν. Οι πολιτικοι, κύριοι υπεύθυνοι της κρίσης, προκαλουν, έτι περαιτέρω, δικαιολογώντας την υψηλη τους αμοιβή με το επιχείρημα ότι έτσι δεν θα είναι επιρρεπεις σε χρηματισμό! Αυτοί (οι πολιτικοί) που θεσμοθέτησαν 400€ αμοιβή στο νέο εργαζόμενο, πως 'εχουν το θράσος, απο το φόρο του νεου των 400€(πχ ΦΠΑ), να εισπράττουν την υψηλη αμοιβή τους. Οι δικαστικοί τα ξέρετε ....... . Τα προηγουμενα είναι μόνο λίγα απο τα χυδαιογραφήματα της "κορυφής της ελληνικής Κοινωνίας".
      Οι αναφερόμενοι ως "κορυφής της ελληνικής Κοινωνίας" δημιουργησαν την κρίση και έχουν την αυθάδεια να επιβαρύνουν οικονομικά υπέρμετρα τον χειμαζόμενο λαό. Η δημόσια εξουσία δεν είναι καπριτσιο που ασκειται σαδιστικά πάνω στο λαό, αλλα θεση προσφοράς. Η αμοιβή και το ύψος της δικαιολογούνται, μόνο, αν τα η άσκηση των αρμοδιοτήτων τους παράγει θετικά αποτελεσματα για το λαό. Η χρεοκοπία της χώρας, ο εξευτελισμός του λαού, ο διεθνης οίκτος για τη χώρα, η μιζέρια και η ανασφάλεια ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ! Γιατί, λοιπόν, αυτές οι αμοιβές; Και μόνο ότι αμείβονται αποτελεί κοινωνικό παράδοξο. Είναι παγκόσμια πρωτοτυπία η αδράνεια και η ανεπάρκεια στον πιο εκρηκτικό τους συνδυασμό να αμείβονται πλουσιοπάροχα, και επιπλέον να έχουν και υποστηρικτές.

      • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
        Δ.Φ. (ανιδεος) @ ΓΣΠΥΡΟΥ 29/02/2012 22:45:33

        ¨Η δημόσια εξουσία δεν είναι καπριτσιο που ασκειται σαδιστικά πάνω στο λαό, αλλα θεση προσφοράς. Η αμοιβή και το ύψος της δικαιολογούνται, μόνο, αν τα η άσκηση των αρμοδιοτήτων τους παράγει θετικά αποτελεσματα για το λαό. Η χρεοκοπία της χώρας, ο εξευτελισμός του λαού, ο διεθνης οίκτος για τη χώρα, η μιζέρια και η ανασφάλεια ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ! Γιατί, λοιπόν, αυτές οι αμοιβές; Και μόνο ότι αμείβονται αποτελεί κοινωνικό παράδοξο.¨
        1000000000000000000000000000000000++
        Ευχαριστω που με βγαλες απο τον κοπο.

    • Alilouia avatar
      Alilouia @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 01/03/2012 07:17:15

      Ιντζεσίλογλου Λάζαρος

      Αν ήταν πραγματικά άξιοι όλοι αυτοί να κατέχουν τα λειτουργήματα που ουσιαστικά επαγγέλλονται θα έπρεπε η μόνη ανταμοιβή τους να είναι τα έξοδα συντήρησης τους και τίποτα παραπάνω και τις θέσεις να τις καταλαμβάνουν όλοι τους μετά από ψηφοφορία μεταξύ του κοινωνικού συνόλου ,στην κακή Αμερική οι δικαστές εκλέγονται από τον λαό ,εδώ έχει καταντήσει ο διορισμός οικογενειοκρατία .

      Το ότι με τις πράξεις η παραλείψεις τους ορίζουν τις ζωές και το μέλλον του υπόλοιπου κοινωνικού συνόλου οφείλουμε να μας προβληματίσει για το πως αποκτούν αυτές τις θέσεις ,ακόμη και οι βουλευτές που τοποθετούνται στα ψηφοδέλτια αποτελώντας την μόνη εναλλακτική επιλογή μας.

  9. σάκος με απίδια avatar
    σάκος με απίδια 29/02/2012 21:29:13

    πώς κάνετε έτσι; αν δεν έπαιρναν αυτοί, οι πυλώνες του σημερινού συστήματος, ποιοί θα παίρνανε;
    αν δεν παίρνουν αυτοί τόσα, το σύστημα θα καταρρεύσει. Αυτό πρώτα να αναρωτηθείτε αν θέλετε και μετά να τους κράξετε.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ σάκος με απίδια 29/02/2012 22:30:52

      Μπραβο ! Να ποσα απιδια παιρνει ο σακος !

  10. δημης avatar
    δημης 29/02/2012 23:32:01

    ΚΟΥΤΗ...ΕΡΩΤΗΣΗ..
    ΑΝ ΠΕΡΙΚΟΠΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ...ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΘΑ ΦΘΗΝΥΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    ΦΘΗΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΦΘΙΝΟΙ (ΜΕ ΦΘΙΝΟΥΣΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ) ΝΟΕΣ...

  11. Βρούτος avatar
    Βρούτος 01/03/2012 01:04:52

    Είναι ελλιπέστατη η λίστα και κυρίως δεν μας λέει πόσοι υπάρχουν σε κάθε κατηγορία. Επιπλέον, ειδικά για τα μέλη ΔΕΠ που τυχαίνει να γνωρίζω από μέσα τα πράγματα, δεν είναι μόνο οι αμοιβές τους από τα ερευνητικά, δεν είναι μόνο το ότι αρκετοί βολεύουν ολόκληρο το σόι τους στο ίδιο ΑΕΙ (το περίφημο "αυτοδιοίκητο" των "πανεπιστημίων") ακόμα και αν έχουν κανένα σκράπα συγγενή που δεν μπορούν να του δώσουν διδακτορικό (από αυτά που δίνουν με το τσουβάλι τα ελληνικά "ιδρύματα") θα τον βολέψουν σε καμμία γραμματεία, σε καμμία τεχνική υπηρεσία του ιδρύματος κ.λπ. Επιπλέον, για τα μέλη ΔΕΠ, ιδίως όσους τρέχουν "ερευνητικά" με εθνική ή κοινοτική χρηματοδότηση υπάρχουν και πολλές άλλες μέθοδοι συμπλήρωσης του ατομικού και οικογενειακού εισοδήματος (σε όλο το φάσμα της "τυπικής νομιμότητας" και σε αρκετές περιπτώσεις και πέραν του φάσματος αυτού) που είναι γνωστές στους παροικούντες την Ιερουσαλήμ. Αν γίνει ένα εξαντλητικό πόθεν έσχες στην ακαδημαϊκή κοινότητα (και σε συγγενείς 1ου βαθμού ενοείται) ιδίως σε ιδρύματα με πολλά "ερευνητικά" έργα ή σε θέσεις που αφορούν ανάθεση έργων, προμήθειες κ.λπ. έχει να πέσει πολύ κλάμα. Φυσικά το κορυφαίο σκάνδαλο είναι για μένα αυτή καθ' εαυτή η ύπαρξη και η στήριξη μέσω της φορολογίας ιδρυμάτων και θέσεων ΔΕΠ η πλειοψηφία των οποίων παράγει ασήμαντο ερευνητικό έργο (υπάρχουν αξιόπιστες αντικειμενικές μετρικές για αυτό που διαχωρίζουν τα paperάκια και τα συνέδρια της πλάκας από τις high-impact δημοσιεύσεις), εκπαιδευτικό έργο επιπέδου ΙΕΚ πλατείας Κάνιγγος, ή σε τομείς που δεν έχουν καμμία αξιοποιήσιμη εμπορική προοπτική. Δεν κατάλαβα ποτέ για παράδειγμα γιατί οι φορολογούμενοι θα πρέπει να πληρώνουν την "Ακαδημία των Αθηνών", τα ανά την Ελλάδα αστεροσκοπεία (δηλαδή πληρώνουμε κάποιους για να κάνουν το χόμπυ τους και για να "παράγουν γνώση και αρετή" σύμφωνα με την απίστευτη δήλωση του Σιούφα κατά τα εγκαίνια κάποιο αστεροσκοπείου) ή για ποιον λόγο το ΕΜΠ και το Καποδιστριακό θα πρέπει να κάθονται πάνω σε 30,000 στρέμματα prime real estate αντί να είναι μαζεμένα σε δύο-τρία οικοδομικά τετράγωνα. Και μην μιλήσουμε καθόλου για ένα σωρό Ινστιτούτα και Ερευνητικά Κέντρα πέρα από τα δεκάδες ΑΕΙ και ΤΕΙ.

  12. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 01/03/2012 08:49:41

    πανε καλα? υπαρχει γιατρος διευθυντης κλινικης του ΕΣΥ που παιρνει 5000? ακαθαριστα ισως...καθαρα δεν υπαρχει καμια περιπτωση...ειναι ψεμα..και 50 χρονια υπηρεσια να εχουν...