#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/02/2011 13:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εφοριακοί μπλόκαραν τη μεταρρύθμιση

Για τους καλοκαιρινούς μήνες μετατέθηκε η ανασυγκρότηση των ελεγκτικών μηχανισμών αλλά και της δομής των υπηρεσιών του υπουργείου Οικονομικών, μετά τις «απειλές» των εφοριακών για λευκή απεργία σε μια περίοδο που η είσπραξη εσόδων είναι μονόδρομος.

Αρχικά, στις προθέσεις της ηγεσίας του υπ. Οικονομικών ήταν η εκ βάθρων ανασύσταση των υπηρεσιών του υπουργείου καθώς και των ελεγκτικών μηχανισμών και η κατάργηση γενικών διευθύνσεων, με τη δημιουργία μόνο τριών, στις οποίες θα υπάγονταν όλοι οι υπάλληλοι του υπουργείου. Επίσης, το σχέδιο προέβλεπε αλλαγή του τρόπου λειτουργίας των εφοριών, οι οποίες θα αναλάμβαναν κυρίως ρόλο εξυπηρέτησης φορολογουμένων. Το σχέδιο αυτό, αφού δόθηκε στους εφοριακούς, επιστράφηκε ως απαράδεκτο.

Το καλοκαίρι η ανασύσταση των ελεγκτικών υπηρεσιών_(...OIKONOMIA...)

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 26/02/2011 13:13:26

    H κυβερνηση που ουτε εκβιαζεται ουτε χρωσταει σε κανενα.

  2. pikras57 avatar
    pikras57 26/02/2011 13:42:57

    Οι εφοριακοί δεν ΠΑΣΟΚοκρατούνται????
    Δεν έχουν ΓΡΙΒΑ ΚΑΠΕΛΕΡΗ στην ηγεσία τους??
    Γιατί δεν προωθούν το κυβερνητικό έργο????
    Εχουν παρατήσει τα στυλό???
    Σαμποτάρουν την κυβέρνηση???
    Και αυτή η κυβέρνηση γιατί τους φοβάται??
    Λέτε να ισχύει αυτό που λένε ότι οι εφοριακοί ρίχνουν κυβέρνηση??

  3. NTINOS avatar
    NTINOS 26/02/2011 16:09:45

    ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΚΟΤΖΑΜΑΣΗΔΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΝ ΜΠΑΧΤΣΙΣΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ.
    ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΕ.
    ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ...ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ Η ...ΡΑΓΙΑΔΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΗΣ ΟΜΕΡΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ.

    Η ΚΡΑΤΙΚΗ ΜΑΦΙΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ,ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ....

  4. KORNELIUS avatar
    KORNELIUS 26/02/2011 23:46:09

    ΕΝΩ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ, ΠΛΗΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ, ΕΙΣΤΕ ΑΘΩΕΣ ΠΑΡΘΕΝΕΣ. ΠΟΙΑ ΜΑΦΙΑ ΡΕ ΗΛΙΘΙΕ ΝΤΙΝΟ? ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΟ BLOG, ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΛΑΙΚΙΖΕΤΕ

  5. φορομπήχτης avatar
    φορομπήχτης 27/02/2011 01:31:32

    Οι εφοριακοί είναι δημόσιοι υπάλληλοι που προσπαθούν να κάνουν τη δουλειά τους. Σαφώς και υπάρχουν εφοριακοί που λαδώνονται, αλλα αυτό συμβαίνει σε όλο το δημόσιο... Και βολεύει πολλούς, ακόμα κι αυτούς που διαμαρτύρονται.
    Τόσα χρόνια αντί για 10 και όλα στο κράτος, η συμφωνία κλείνει σε στυλ 4 το κράτος και 2 εμείς.
    Αν πρέπει να γίνει κάτι με όλους τους δημόσιους υπάλληλους είναι να αξιολογούνται όλοι από όλους και να συνδεθεί με το μισθό.
    Και να μην ξεχνάμε ότι τόσα χρόνια τους βρίζουν πολλοί, οι οποίοι όμως τώρα κλείνουν τις επιχειρήσεις τους γιατί δεν έχουν λεφτά να χαλάσουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.
    Επίσης στο ελλαδιστάν οι επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα δουλεύουν σαν δημόσιο, ποτέ δεν γίνεται μια δουλειά σωστή.
    Με άλλα λόγια παρασιτοζωεί ο ένας τομέας εις βάρος του άλλου. Γι αυτό μη λετε και πολλά...Δεν είδατε πρόσφατα ότι μετά την επίθεση στον δημόσιο ακολούθησε αυτή στον ιδιωτικό υπάλληλο;
    Ενωμένοι πρέπει να είμαστε, όχι χωρισμένοι.
    Κι αν ο εφοριακός ή ο οποιοσδήποτε ΔΥ παίρνει κάμποσα λεφτα και ζει αξιοπρεπώς, αντί να κοιτάτε να πάρει λιγότερα, πάψτε επιτέλους αυτή τη λογική και διεκδικήστε να πάρετε εσείς περισσότερα. Λεφτά υπάρχουν.

  6. KORNELIUS avatar
    KORNELIUS 27/02/2011 03:48:55

    ΣΩΣΤΟΣ Ο ΦΟΡΟΜΠΗΧΤΗΣ !!!!!!!!!!!!!!!

  7. Κούκλος avatar
    Κούκλος 27/02/2011 15:52:25

    Πως μπορεί να γίνει κάποιος εφοριακός;; και ΄γω θέλω!!!

    • φορομπήχτης avatar
      φορομπήχτης @ Κούκλος 27/02/2011 18:32:31

      Βασικά επί ΑΣΕΠ πρέπει να στρωσεις κώλο τρις: να σου βγει ο πάτος στις πανελλήνιες, μετά στη σχολή και μετά στις εξετάσεις. Αλλα θα είσαι αφρόκρεμα δικέ μου.
      Κατά τα άλλα, μπορείς να το παίξεις γαλάζιο ή πράσινο παιδί και να μπεις με τίποτα διαδικασίες τύπου stage αλλα πάλι δεν θα είναι σίγουρη η θέση σου.

      Με άλλα λόγια, αν εξαιρέσουμε τους βυσματούχους, οι υπόλοιποι που έχουν μπει στο δημόσιο επί ΑΣΕΠ είναι μυαλά που πάνε χαμένα στο δημόσιο γιατί τους θάβουν οι κλίκες οι οποίες αποτελούνται κυρίως από παλιούς βυσματούχους ή συνδικαλες των δύο μεγάλων κομμάτων.

      Τι λες; θα ρθείς;

  8. Κούκλος avatar
    Κούκλος 27/02/2011 18:58:23

    Οχι είναι παααάρα πολύ δύσκολα για μένα. Καλύτερα να βόσκω ......γελάδες. Θα κάνω μια βόλτα από τις εφορίες και το ΣΔΟΕ να δω ποιοι υπηρετούν τον Ελληνα φορολογούμενο και θα σου πώ. Πάντως ευχαριστώ πολύ που έβαλες και την εξαίρεση και μίλησες και για κλίκες άρα δεν κάνουν την δουλειά τους επειδή θέλουν και δεν μπορούν.

  9. KORNELIUS avatar
    KORNELIUS 27/02/2011 19:09:00

    ΦΟΡΟΜΠΗΧΤΗ ΛΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΕΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΕΤΑΚ ΠΟΥ ΑΝΑΤΕΘΗΚΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΟΣΤΙΣΕ 5 ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΕΤΑ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.... ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΟΥΚΛΕ, ΠΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ, Ή ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΣΕΒΕΤΑΙ Ή ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ ΤΟΥ ΦΡΑΠΕ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑΣ.

    • Κούκλος avatar
      Κούκλος @ KORNELIUS 27/02/2011 21:19:07

      Δώσαμε -Δώσαμε, καιρός να γίνει και καμιά μεταρρύθμιση να μη χρειάζεται να ρθείς για έλεγχο. Ποιος ο λόγος να ρθεις;;; Αλλά να με ελέγχει το πρόγραμμα που θα φτιάξεις. Τώρα θυμήθηκα και κάτι άλλο. Ξεκίνησα το 1989 που τελείωσα τις σπουδές μου και άνοιξα λογιστικό γραφείο, με βοήθησε ο εργάτης πατέρας μου. Ε!! δεν θα το πιστέψεις!! περίμενα στην ουρά να δώσω τις φορολογικές δηλώσεις πελατών και τις έπαιρναν μία -μία, έτρωγα τις μέρες μου στα σκαλοπάτια, μέχρι που έμαθα τα κόλπα (τα γνωστά με τα δωράκια).
      Τώρα όλες τις υποβάλλω ηλεκτρονικά, όμως τα δωράκια τα συνεχίζω. Αυτό θέλετε να συνεχιστεί ή θα αλλάξει να μην ήμαστε δούλοι, αλλά απλά εργαζόμενοι και φορολογούμενοι;;;

  10. πρίαπος avatar
    πρίαπος 28/02/2011 08:23:34

    Αν ήσουν στ αλήθεια λογιστής θα ήξερες πως υπάρχει και τηλέφωνο να καταγγείλεις τέτοιες περιπτώσεις... Αλλα προφανώς σε βολεύει και σένα αυτή η κατάσταση! Αυτό είπε πιο πανω ο φορομπήχτης...

    • Κούκλος avatar
      Κούκλος @ πρίαπος 28/02/2011 20:06:59

      Και ο Σημίτης έλεγε όποιος έχει στοιχεία να τα πάει στην δικαιοσύνη.... και τι έγινε;; και ποιος σου είπε ότι δεν το έχω κάνει ανώνυμα, τίποτα δεν έγινε. Αν εσύ με ήξερες θα με έλεγες απλά γραφικό και θα ήσουν με τον ισχυρό. Αυτό δεν λέμε για τον Αντωνίου;;
      Αλλά ...γιατί πρέπει εγώ να με αναγκάζουν να γίνω χαφιές για να λειτουργήσει το σύστημα. Ή νομίζεις ότι το σύστημα δεν τρέφετε- βολεύετε απ΄ αυτήν την κατάσταση;; Γιατί πρέπει κάθε φορά να αντιστρέφεται ο ρόλος του προϊσταμένου σε υφιστάμενο και πάλι απ΄την αρχή όταν αλλάζει η κυβέρνηση; σε κάθε δημόσια υπηρεσία, για να κάνει τα ρουσφέτια της. Αυτό πρέπει να αλλάξει να είναι απρόσωπο το σύστημα και να μη μπορεί να παρεμβαίνει ο αιρετός. Αν κάποιος υπάλληλος είναι επίορκος να μπορεί να τον ελέγξει ο μηχανισμός και αν μη καλύπτετε πίσω από τους αιρετούς. Συνδικαλιστές και μη συνδικαληστές.