#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/08/2011 19:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εστιάτορες θα παραδώσουν τα κλειδιά τους στο Υπ. Οικονομικών



Στη συνέλευση της Ομοσπονδίας Εστιατορικών και Συναφών Επαγγελμάτων αποφασίστηκε η στάση πληρωμών προς το Δημόσιο από 1η Σεπτέμβρη, αλλά και το κλείσιμο των εστιατορίων σε ημερομηνίες που θα αποφασίσει το Δ. Σ. τις επόμενες ημέρες.

Επίσης, οι εστιάτορες ετοιμάζονται να πραγματοποιήσουν διαδηλώσεις στη Θεσσαλονίκη κατά τη διάρκεια της Διεθνούς Eκθεσης.

Οι εργαζόμενοι στην εστίαση τονίζουν ότι το αποτέλεσμα της αύξησης των συντελεστών ΦΠΑ στην εστίαση θα φέρει περαιτέρω συρρίκνωση του κλάδου που θα οδηγήσει χιλιάδες εργαζόμενους στο ταμείο ανεργίας, θα πλήξει τον τουρισμό και δεν θα αποφέρει στο κράτος τα προσδοκώμενα έσοδα λόγω της δραματικής μείωσης της κατανάλωσης που θα επιφέρει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Malena avatar
    Malena 30/08/2011 19:53:56

    Θα παραδώσουν τα κλειδιά? Ε και? Ποιός θα συγκινηθεί?

  2. manos avatar
    manos 30/08/2011 20:30:39

    Δύο θα συγκινηθούν σίγουρα, ονόματα μην λέμε vise-presidents.
    Θα κλάψουν ΟΛΟΙ οι εστιάτορες.
    Ο Μποτρίνι θα χεστεί από τα γέλια.

  3. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 30/08/2011 20:31:04

    Αυξήθηκε ο Φ.Π.Α. και οι εστιάτορες απειλούν ότι θα σταματήσουν να πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους προς το Δημόσιο ή θα συγκεντρώσουν τα κλειδιά των επιχειρήσεών τους και θα τα καταθέσουν στο Υπουργείο Οικονομικών.

    Δεν είναι δυνατόν. Τόν Φ.Π.Α. τον παίρνουν απο τούς πελάτες τους και δεν είναι δικός τους. Η αλήθεια είναι ότι αποδίδουν στό δημόσιο ψίχουλα και τα άλλα στη τσέπη. Και γι'αυτό το κλάμμα. Τα ψίχουλα πού έδιναν θα αυξηθούν κάτι τί.

    Μέ τήν ίδια λογική οι άνεργοι να σταματήσουν να πληρώνουν οτιδήποτε. Ούτε το φαγητό τους στο εστιατόριο, ούτε τα παπούτσια τους στο κατάστημα. Γενικά τίποτα. Οι δημ. υπάλληλοι να ζητήσουν κατώτατο μισθό 5.000, αλλιώς απεργούν μαζικά, οι ιδιωτικοί υπάλληλοι επίσης κατώτατο μισθό 5.000 και να βγαίνουν στη σύνταξη στα 25, αλλιώς θα σταματήσουν νά εργάζονται. Οι γεωργοί μηνιαίο εγγυημένο εισόδημα 5.000 κ.ο.κ.

    Ετσι θα λύσουμε όλοι τα οικονομικά μας προβλήματα. Οι υπόλοιποι κάτοικοι της γής δέν μπορούν να φθάσουν σε τέτοιες μεγαλειώδεις σκέψεις.
    Ελληνα τό μεγαλείο σου και η μ......α σου τελειωμό δέν έχει.
    Και άν δέν γίνουν όλα αυτά, μήν απελπίζεσται. Όπου νάναι έρχονται οι έψιλον. Ρωτήστε καί τόν Λιακόπουλο. Αυτός ξέρει.

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Ιαπετός 30/08/2011 21:10:10

      Ό,τι να'ναι...

  4. panos avatar
    panos 30/08/2011 22:10:47

    αρα αν καταλαβα καλα συμφωνειτε με το 23% στο σουβλακι και στην κοκα κολα?????μην ξεχασετε να ψηφισετε και τον γαπ!!!οκ??

    • sofia avatar
      sofia @ panos 31/08/2011 08:18:37

      ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΣ!!!

  5. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 30/08/2011 22:37:10

    Άλλο τό ένα καί άλλο τό άλλο. Δέν μπορεί όμως κάθε θιγόμενο συνάφι να απειλεί με κινητοποήσεις καί πράξεις θεσμικά επικίνδυνες και γι'αυτό απορριπτέες. Αν επικρατεί πάντα η τέτοιου είδους λογική σάν αντίδραση, τό μόνο πού μένει είναι οι επόμενοι θιγόμενοι να βγούν μέ τά καλάσνικωφ.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Ιαπετός 31/08/2011 01:35:23

      Όχι καλάζνικωφ....

      Αλλά η άρνηση πληρωμής των φόρων είναι μεγάλο όπλο...
      Ειδικά απέναντι σε ένα ληστρικό κράτος που δε φροντίζει να μειώσει τις δαπάνες και βγαίνει κάθε τόσο για πλιάτσικο...

      2-3 μήνες να γίνει αυτό θα δουν τι δύναμη έχει ο κόσμος...

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Φακ Κωστας 31/08/2011 03:03:15

        Αυτούς που βγαίνουν για πλιάτσικο,επιτρέπεται να τους πετροβολάμε τουλάχιστον;
        Εγώ αρχίζω να μαζεύω πέτρες,για να μη με βρουν απροετοίμαστο.
        Σας συνιστώ να κάνετε το ίδιο.Αδέρφια βαρέθηκα να παλεύω με το θεριό,και με άνισους όρους από πάνω !
        Λέω να αρχίσω με τις πέτρες,κι αν δεν είναι αποτελεσματική αυτή η μέθοδος,θ'αρπάξω τη μαγκούρα,αφού θα έχω αμολήσει τα σκυλιά πρώτα.
        Αν έχετε καμιά καλύτερη ιδέα,τη συζητάμε.

  6. panos avatar
    panos 30/08/2011 23:33:30

    οκ ας ανοιγουν ολοι τα ποδια στην πασοκαρα τοτε.....

  7. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 31/08/2011 00:03:04

    Ιαπετέ,
    όταν η Γαλλία μειώνει τον αντίστοιχο ΦΠΑ από 8 % στο 5,5 % και δημιουργεί χιλιάδες νέες θέσεις εργασίας, η Ελλάδα τον αυξάνει αντί να τον μειώνει από 13 σε 23 %. Αυτή είναι η ουσία. Όλα τ' άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, αγαπούλες, που λέει κι ο μια ζωή καταζητούμενος γνωστός επιχειρηματίας.

    • sofia avatar
      sofia @ παρατηρητής 31/08/2011 08:19:06

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ.

  8. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 31/08/2011 08:29:32

    Η σημερινή "κυβέρνηση" (ο Θεός να την κάνει βέβαια!) μου θυμίζει κάτι κατσαπλιάδες στα παλιά χρόνια που έτρωγαν τα λεφτά από τις ληστείες σε διασκεδάσεις και γυναίκες και μόλις τελείωναν, κατηφόριζαν προς τα χωριά για φρέσκα.

    Κάθε μήνα (μα ΚΑΘΕ μήνα), η ΓΑΠοκυβέρνηση ανακαλύπτει (έλα!!!) ότι υπάρχει τρύπα στον προϋπολογισμό (το προ- μπροστά από τον προϋπολογισμό είναι για διακοσμητικούς λόγους) κι ότι πρέπει οι μαλ.... ε μπαρδόν οι υπήκοοι να πληρώσουν το μάρμαρο. Εννοείται ότι έχουν γίνει άγριες περικοπές στις σπατάλες του Δημοσίου... Και το έλλειμα από που προκύπτει ρε ξεφτέρια; Γι' αυτό λέω, κατσαπλιάδες είναι που όταν τους τελειώνουν τα λεφτά από τις ληστείες σε λαγούς και πετραχήλια, κάνουν γιούργια στα φτωχόσπιτα για να τους πάρουν κι τελευταίο έχει απομείνει!

    Όσο για την αλλαγή του ΦΠΑ στη σίτιση: ρε μυαλοφυγόδικοι εκεί στην "κυβέρνηση", είναι δυνατόν σε καιρό βαθιάς ύφεσης και με το ευρώ να κυνηγιέται με το ντουφέκι, με την ανεργία στο 20% και τις επιχειρήσεις να κλείνουν με ρυθμό πολυβόλου, να μου κάνεις ακριβότερη την τροφή, το μόνο που έχει απομείνει για να μην σου ψοφήσουν τα θύματα;

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Χαλκιδέος 31/08/2011 12:40:18

      Ε όχι και κατσαπλιάδες,να πεις μαφιόζοι να συμφωνήσω.....

  9. Ανομια avatar
    Ανομια 31/08/2011 09:33:07

    Εσείς όλοι που προτρέπετε στην ανομία, θα πρέπει να αντιληφθείτε οτι καμιά κυβέρνηση δεν μπορεί να σταθεί, με πολίτες που διδάσκονται να παραβιάζουν τους νόμους. Οι νόμοι γίνονται για να βάζουν τάξη στη φάρμα των ζώων, και αποτελούν μιά από τις μεγαλύτερες κατακτήσεις του ανθρώπου, στην προσπάθεια για την επικράτιση του κοινού έναντι του ατομικού συμφέροντος.
    Οταν φταίει ο γάιδαρος, δεν βαράμε το σαμμάρι!

    • Superfrog avatar
      Superfrog @ Ανομια 31/08/2011 13:24:42

      Αν ο επόμενος νόμος που θα βγάλει η ΓΑΠοκυβέρνηση, είναι ότι πρέπει να δώσουμε το ένα μας νεφρό για να σωθεί η Ελλάδα, εσύ κάτσε και δώστο πρώτος. Δεν είμαστε ούτε είλωτες, ούτε υπήκοοι, ούτε τα πρόβατα τις φάρμας.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Superfrog 31/08/2011 13:41:34

        Πήγαινε στο λινκ και διάβασε!
        Με προσοχή όμως για να μην σου φύγουν τα... νεφρά από τα γέλια!!!
        http://pasokhtefra.blogspot.com/2011/07/blog-post_06.html

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Superfrog 31/08/2011 15:43:52

        Μην λές μεγάλη κουβέντα!
        Αν και για χαβαλεδο-προβοκατόρικο το κόβω, ρίξε μια ματιά!
        Εγώ πάντως γέλασα έως απώλειας σωματικών υγρών!!!
        pasokhtefra.blogspot.com/2011/07/blog-post_06.html

      • Ox avatar
        Ox @ Superfrog 01/09/2011 15:02:39

        Superfrog = γνήσιος Ελληνάρας.

  10. webteam-www.efsimopoulos.gr avatar
    webteam-www.efsimopoulos.gr 31/08/2011 11:57:30

    Η παραδοχή του Ευάγγελου Βενιζέλου ότι η αύξηση του ΦΠΑ στα είδη εστίασης από 13% σε 23% δεν είναι ούτε δίκαιη, ούτε λογική αλλά «προσωρινά αναγκαία», αποδεικνύει πως οι κυβερνώντες πορεύονται με μοναδικό τους γνώμονα λογιστικά οφέλη, αγνοώντας τις επιπτώσεις της πολιτικής τους στην οικονομία, τον τουρισμό, την απασχόληση και τη μικρομεσαία επιχείρηση.

    Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ κατάφερε να δώσει Φ(Α)ΠΑ στον τουρισμό, έναν από τους βασικότερους πυλώνες της ελληνικής οικονομίας. Αντί να παραδειγματιστεί από τη Γαλλία, όπου η μείωση του ΦΠΑ από 19% σε 5,5% αύξησε τα δημόσια έσοδα και δημιούργησε 40.000 νέες θέσεις εργασίας, επέλεξε να ακολουθήσει τη αποδεδειγμένα λάθος συνταγή.

    Λογιστικές αλχημείες και πολιτικές «ράβε-ξήλωνε», όπως αυτή της αύξησης του ΦΠΑ στα είδη εστίασης, δεν λύνουν το πρόβλημα του ελληνικού χρέους αλλά το ανακυκλώνουν.

  11. Δελφοί avatar
    Δελφοί 31/08/2011 16:17:41

    Καλα ρε σεις, τοσο καιρο που εχουν βαλει ΦΠΑ 23% ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ (εκτος αν για καποιους το "φαγητο" ειναι μονο τα ντελιβερυ) και οι τιμες στα σουπερ-μαρκετ καλπαζουν χωρις κανεναν ελεγχο, πού ησασταν να διαμαρτυρηθειτε; Θα μας τρελανετε;;;

    Δηλαδη θα κατσουμε να κλαψουμε για τα υπερκερδη των νταβατζηδων που χρεωνουν τη χωριατικη 7 ευρω, το σουβλακι 2 ευρω (200 δραχμες το πολυ το πληρωναμε μεχρι το 2002), την πιτσα 15, τον καφε 5 κλπ;

    Φυσικα διαφωνουμε με τη φορομπηχτικη πολιτικη του Πασοκ, ομως αλλο αυτο κι αλλο να παραμενουν στο απυροβλητο καποιοι, που στη συντριπτικη τους πλειοψηφια ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΔΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΞΤΡΑ ΦΠΑ!

    Εκτος αν σ'αυτη τη χωρα το μονο που μας ενδιαφερει ειναι να εχουμε ταβερνες και καφετεριες...

  12. CARLOS2 avatar
    CARLOS2 01/09/2011 12:18:37

    ειμαι,επαγγελματιας γραμενος σε αυτο το μπουρδελο το τεβε τον σημερινο οαεε,μας εχουνε ξεσκισει,μας κανουν συνεχως αυξησεις φθασαμε να μας ζητανε 6000 ευρω το χρονο,για ασφαλιση ,εχουνε τρελαθη,νταιλικη,και οποιος δεν πληρωνη,στα δικαστηρια και μεσα ,αυτο δεν ειναι κρατος,ειναι αληθεια παρανοια,και γιαυτο πιστευω οτι στην ελλαδα ,συντομα θα γινει τις πουτανας,δεν γινεται ,οταν με τετοια υφεση,μετα απο 30 χρονια,που πληρωνης ,να σε χωνουν,μεσα,λες και ολα πανε καλα ,και το κανεις εσκεμενα!!συνχαρητηρια στον κ.κουτρουμανη!!!!