28/05/2012 14:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι δημοσκοπήσεις ανεβάζουν το ...Χρηματιστήριο

Σε εντυπωσιακά θετικό έδαφος κινείται κατά τη διάρκεια της σημερινής συνεδρίασης το Χρηματιστήριο Αθηνών, με το γενικό δείκτη να καταγράφει έως αυτή την ώρα κέρδη της τάξης του 6,34% και να «αναδύεται» στις 515,96 μονάδες, ανακάμπτοντας από το «βάραθρο» των 485,18 μονάδων όπου είχε καταπέσει την προηγούμενη εβδομάδα.

Πρωτοστάτης στη σημερινή άνοδο είναι ο τραπεζικός κλάδος, με τις περισσότερες τραπεζικές μετοχές να καταγράφουν κέρδη που ξεπερνούν το 5%

Το πρακτορείο Reuters μάλιστα δεν διστάζει να αποδώσει την άνοδο του γενικού δείκτη στα αποτελέσματα πέντε προεκλογικών δημοσκοπήσεων που δημοσιεύτηκαν κατά το σαββατοκύριακο στον ελληνικό Τύπο. Οι δημοσκοπήσεις καταδεικνύουν ενίσχυση των κομμάτων που τάσσονται υπέρ του προγράμματος διάσωσης. Παραπλήσια σχόλια κάνει και τηλεγράφημα του Associated Press.

Συνεργασία αυτών των πολιτικών δυνάμεων θα μπορούσε να οδηγήσει στο σχηματισμό πλειοψηφικής κυβέρνησης, μολονότι το πολιτικό τοπίο παραμένει ρευστό.

Θετικά είναι τα πρόσημα στα μεγάλα χρηματιστήρια της Ευρώπης. Αυτή τη στιγμή, ο δείκτης FTSE 100 στο Λονδίνο σημειώνει άνοδο 1,10%, ο CAC 40 στο Παρίσι επίσης καταγράφει κέρδη της τάξης του 1,10%, ενώ ο DAX στην Φρανκφούρτη κινείται ανοδικά κατά 0,93%.

Μεικτά είναι τα πρόσημα στα χρηματιστήρια των δύο μεγάλων ασθενών της ευρωζώνης, της Ιταλίας και της Ισπανίας, με τον δείκτη FTSE MIB στο Μιλάνο να αναβαίνει κατά 0,64% και τον IBEX 35 στην ιβηρική να καταγράφει οριακή πτώση της τάξης του 0,01%, ανακάμπτοντας από τις απώλειες που σημειώθηκαν τις πρωινές ώρες.

Ευχάριστα είναι έως τώρα τα μηνύματα και από το χώρο της ισοτιμίας μεταξύ του ευρώ και του δολαρίου, με το ευρωπαϊκό νόμισμα να παραμένει στην θετική τροχιά των τελευταίων ημερών και να κερδίζει έδαφος κατά 0,56% αντιστοιχώντας σε 1,2587 δολάρια.

http://www.skai.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. IOANNIS avatar
    IOANNIS 28/05/2012 14:40:02

    ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 20000 ΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/05/2012 14:44:10

    Αλλά το επιτόκιο στο Ισπανικό δεκαετές ομόλογο στην δευτερογενή αγορά, και το αντίστοιχο σπρέντ, τραβάει την ανηφόρα, 6,44 -6,50 %.
    ...σκαδά με ρίγανη...
    Σαν ημέρες Ελληνικού Μάη του 2010, λίγο πρίν το 1ο Ελληνικό μνημόνιο...
    h**p://www.bloomberg.com/quote/GSPG10YR:IND/chart

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 28/05/2012 18:41:11

      h**p://www.reuters.com/article/video/idUSBRE84R0DF20120528?videoId=235694025

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/05/2012 16:12:33

    Αλλά ακράτητο το ΧΑΑ: + 7,17 %.
    Σούζα ο ανάπηρος.
    Aυτά τα νούμερα τσίρκου είναι να τα φοβάται κανεις.

  4. sxolioblog avatar
    sxolioblog 28/05/2012 18:26:25

    Ενα μικρο προβληματακι το εχουμε :)

    Οι δημοσκοπήσεις καταδεικνύουν ενίσχυση των κομμάτων που τάσσονται υπέρ του προγράμματος διάσωσης.

    Το πρακτορείο Reuters μάλιστα δεν διστάζει ... να το πει ... ελπιζει το χρηματιστηριο στο προγραμμα διασωσης των τραπεζων ..απο τις περικοπες στον κοσμακη ..και απο τα δανεια που πληρωνει αυτος ..

    Αχ τι κοσμος .. τοχει τουμπανο κι εμεις κρυφο καμαρι ¨)

  5. minas avatar
    minas 28/05/2012 18:57:07

    Αυριο να δουμε ??

  6. NTUA avatar
    NTUA 28/05/2012 20:05:15

    "Πρωτοστάτης στη σημερινή άνοδο είναι ο τραπεζικός κλάδος, με τις περισσότερες τραπεζικές μετοχές να καταγράφουν κέρδη που ξεπερνούν το 5%". Δηλαδή, η ανακεφαλαιοποίηση και τα τόσα δίς που έβαλαν σήμερα στα ταμεία τους οι τράπεζες δεν έπαιξαν κανένα ρόλο... Ας σοβαρευτούμε λίγο, ρε παιδιά.

    • Χαράλαμπος avatar
      Χαράλαμπος @ NTUA 28/05/2012 21:10:46

      +1000
      Ποιές δημοσκοπήσεις... έπεσε χρήμα σήμερα και αυτός ήταν ο λόγος.
      18 δις είναι αυτά.

  7. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/05/2012 20:14:34

    Με τζιρο 28,5 δις , για ποια ανοδο λεμε ρε παιδια?? τεχνιτη ''ενδο-ελληνικη'' ανοδος ηταν, δυστυχως. Οι ξενοι θεσμικοι δεν αγοραζουν προς το παρον. ΟΚ για βραχυπροθεσμα κερδη ολιγων συνεδρ. Αλλα για οποιον το βλεπει σε μεσοπροθεσμο χρονικο οριζοντα, ή εστω σε χρον μερικων μηνων, δεν μου φαινεται καλη επιλογη η αγορα τωρα. Προσοχη στα ευρω μας κεντρο-δεξιοι πατριωτες. Συντομα ισως ειναι πολυ ...δυσευρετα. Ειναι βεβαια πειρασμος οτι λχ με 6-7 χηνες αγοραζεις μετοχες που πριν 3 χρονια ειχαν αξια +100, αλλα δεν ξερω... δεν βλεπω φως. Μην ξεχναμε οτι η απειλη του Αλεξη ειναι εκει... και τοτε ολα τα μπλου τσιπς θα πανε ...σε αξια ολιγων σεντς...