#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2011 13:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξύπνησε και ο Παπαδήμος



Χαστούκι στην αδράνεια της κυβέρνησης που πήγε στις Βρυξέλλες χωρίς καμιά διαπραγματευτική μέθοδο, απλώς για να αποδεχθεί μεγαλύτερο κούρεμα, αποτελεί το άρθρο του συμβούλου του πρωθυπουργού, Λουκά Παπαδήμου για τους FT και το Βήμα της Κυριακής.

Ο πρώην αντιπρόεδρος της ΕΚΤ λέει ουσιαστικά ότι ένα μεγαλύτερο κούρεμα θα ήταν καταστροφικό κι ότι η καλύτερη απόφαση θα ήταν να διατηρηθεί η συμφωνία του Ιουλίου για κούρεμα 21% και να ενισχυθεί ακόμη περισσότερο η Ελλάδα.

Προειδοποιεί ότι οι συνέπειες ενός μεγάλου κουρέματος θα είναι σοβαρές για τράπεζες, ταμεία, πραγματική οικονομία και για τον έλληνα φορολογούμενο.

Ο κ. Παπαδήμος λέει ότι τα οφέλη θα είναι μικρά αλλά οι κίνδυνοι θα είναι μεγάλοι. Αναφέρει ότι το πραγματικό όφελος κουρέματος 50% θα είναι ουσιαστικά μόνο 20% όσον αφορά την ελάφρυνση του χρέους και υπάρχει το ενδεχόμενο να προκληθεί πιστωτική κρίση.

Στην ουσία υποστηρίζει πως τα οφέλη ενός κουρέματος συναρτώνται από το ποιος διακρατεί το χρέος και αν αυτοί που το διακρατούν και θα υποστούν απώλειες θα χρειαστούν στη συνέχεια κρατική στήριξη. Στην περίπτωση της Ελλάδας όπως λέει το 30% του χρέους βρίσκεται στα χέρια τραπεζών, συνταξιοδοτικών και ασφαλιστικών Ταμείων.

Το άλλο περίπου 30% βρίσκεται στα χέρια επίσημων θεσμών που για λόγους πολιτικούς και νομικούς δεν μπορούν  να υποστούν απώλειες, όπως ΕΚΤ, ΔΝΤ κ.α.

Άρα το χρέος που θα αναδιαρθρωθεί αφορά μόνο το 40% του συνολικού, που σημαίνει ότι το όφελος θα είναι μικρό.

Είναι η ίδια άποψη που είχε εκφράσει πρόσφατα και ο Μιχάλης Σάλλας αλλά και άλλοι τραπεζίτες που λένε ότι είναι ψευδεπίγραφοι οι τίτλοι ότι θα μειωθεί στο μισό το χρέος και θα γλιτώσει η Ελλάδα. Ακόμη και με τέτοιο κούρεμα, χωρίς επιμήκυνση του υπολοίπου, χωρίς ευνοϊκότερα επιτόκια και νέα δάνεια, η χώρα θα είναι στο έλεος της χρεοκοπίας και τα επόμενα χρόνια.

Ο κ. Παπαδήμος εκφράζει τους φόβους του για διάλυση του τραπεζικού συστήματος, ειδικά αν υπάρξει πιστωτικό γεγονός, το πιθανό δηλαδή, τότε όλοι θα μας θεωρήσουν χρεοκοπημένους, η ΕΚΤ δε θα δέχεται ελληνικά ομόλογα και η στάση πληρωμών θα γίνει πολύ σύντομα.

Τότε, τονίζει ο κ. Παπαδήμος, θα ενεργοποιηθούν μηχανισμοί εγγυήσεων που θα πληρώσει και πάλι το ελληνικό κράτος. Προσθέτει ότι η μη εθελοντική αναδιάρθρωση του χρέους θα προκαλέσει τριγμούς που μπορεί να εξαπλωθούν σε όλη την Ευρωζώνη.

"Δεν υπάρχουν δωρεάν γεύματα για τους οφειλέτες, ούτε εύκολες λύσεις για τους πιστωτές. Μια μη εθελοντική αναδιάρθρωση του ελληνικού δημόσιου χρέους είναι πιθανόν ότι θα οδηγήσει σε περιορισμένα (καθαρά) οικονομικά οφέλη και θα συνεπάγεται σημαντικούς κινδύνους που θα απειλήσουν σοβαρά τη χρηματοπιστωτική σταθερότητα και τις οικονομικές επιδόσεις της ευρωζώνης στο σύνολό της. Αν γίνουν πραγματικότητα αυτοί οι κίνδυνοι θα οδηγήσουν τελικώς σε μεγαλύτερη επιβάρυνση για τους Ευρωπαίους φορολογούμενους, θα έχουν ανεπιθύμητες επιπτώσεις για τη συνοχή και τη σταθερότητα της ευρωζώνης και θα υπονομεύσουν την αξιοπιστία του ευρώ", αναφέρει στο άρθρο του ο κ. Παπαδήμος.

Αυτονόητα όλα όσα λέει ο κ. Παπαδήμος, αλλά είτε τα λέει κατόπιν εορτής είτε τα έχει πει στον πρωθυπουργό και τον καθηγητή κ. Βενιζέλο κι αυτό είναι στον κόσμο τους.

Πήγαν άραγε στις Βρυξέλλες να τα πουν όλα αυτά ή περιμένουν την… ευρωπαϊκή αλληλεγγύη όπως είπε χθες ο κ. Παπανδρέου;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 23/10/2011 13:33:06

    Όπως και εσύ διερωτάσαι φάκτορα, ο κύριος αυτός είναι έμμισθος σύμβουλος του τρισμέγιστου, που πληρώνεται από τον προϋπολογισμό. Μιάς και δεν τον πήρε μαζί του στας Βρυξέλλας να διαπραγματευτεί την εκδοχή του, να του ζητηθούν πίσω οι αμοιβές του, ως αχρεωστήτως καταβληθέντες. Θα συνεισφέρει με αυτό το “κάτι τις”, και στα ελλείματα
    Διαπραγμάτευση, μεσω αρθρογαφίας. Όταν όλα θα έχουν καεί, θα βγει και θα λέει, “ ...εγώ τα έλεγα”, και θα κάνει προσφυγή να τα πάρει πίσω

    (..για τους βάζελους και τους φιλοβάζελους, Λέτο και ξερό ψωμί)

  2. Christos Apostolidis avatar
    Christos Apostolidis 23/10/2011 14:18:10

    Πόσα ομόλογα έχουν Έλληνες πολίτες, Ελληνικές τράπεζες, Ταμεία και φορείς κάθε φύσης? Πόσο δηλαδή από το χρέος της χώρας μας βρίσκετε σε ελληνικά χέρια?

    Να αντικατασταθούν όλα αυτά με ένα εθνικό ομόλογο εκτάκτου ανάγκης διαρκείας 40 ετών με επιτόκιο 1%.... παράλληλα να εκδωθούν γραμμάτια ελληνικού δημοσίου αξίας 100 ευρώ άτοκα με τα οποία να πληρώσει το ελληνικό δημόσιο τις εντός της χώρας υποχρεώσεις του κλείνοντας έτσι το άνοιγμα 6-9 δις από την άτυπη στάση πληρωμών που έχει κυρήξει!

    Να εκδώσει το δημόσιο χρυσά αναμνηστικά νομίσματα 1000 και 2000 ευρώ από χρυσό και να τα θέσει σε κυκλοφορία (αποτελούν νόμιμο χρήμα στην χώρα έκδοσης) για άμεση ρευστότητα ακόμη 3 δις ευρώ...

    Δεν μπορώ να κατανοήσω για ποιόν λόγο θα υποχρεωθούν οι τράπεζες και τα ταμεία από την ΕΕ να χάσουν δις ευρώ από το χαρτοφυλάκιο τους που τελικά θα κληθούμε να πληρώσουμε εμείς και που δεν έχουν σε τίποτε να κάνουν με το ουσιαστικό πρόβλημα που είναι η αδυναμία πληρωμών στο εξωτερικό!!!!

    Και αν δεν το κάνει η κυβέρνηση, οφείλει να το ανακοινώσει ΤΩΡΑ σαν πρώτο μέτρο η αντιπολίτευση συσσωμη!

  3. drider avatar
    drider 23/10/2011 14:34:04

    Η όλη ιστορία "σηκώνεται" από τον κ. Παπαδήμα, τον κ. Σάλλας και οψίμως από τον ΣΕΒ, παραθέτοντας "φουσκωμένα" νούμερα που ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.

    Η έκθεση των ελληνικών τραπεζών σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου δεν ξεπερνάει τα 46 δις (στοιχεία Ιουνίου, UBS - παράθεση από Reuters):
    h**p://blogs.reuters.com/felix-salmon/2011/06/17/parsing-banks-expsosure-to-greece/

    Επίσης η έκθεση των ταμείων σε ομόλογα δεν ξεπερνάει τα 8 δις ευρώ:
    h**p://tinyurl.com/6a958av

    Επομένως τα ψέματα της κυβέρνησης (ο Βενιζέλος μιλάει για έκθεση των ταμείων ~20δις) και των θεσμικών - τραπεζιτών και ΣΕΒ - αποσκοπεί στη δημιουργία κλίματος πανικού, για να μην χάσουν οι μεν τον έλεγχο των τραπεζών τους και να μη χάσουν οι δε την πρόσβαση τους σε θαλασσοδάνεια.

    Έτσι για να καταλαβαίνουμε την έκταση του παιγνιδιού και ότι το ψέμα έχει κοντά ποδάρια, παραθέτω για άλλη μια φορά την συνέντευξη του Σερβάς Ντερούζ στο Βήμα (διαβάστε τη τελευταία παράγραφο που αναφέρεται στις τράπεζες):
    h**p://www.tovima.gr/politics/article/?aid=384161

    Απλώς πλέον, ενδιάμεσα θα κρατικοποιηθούν οι τράπεζες και θα πουληθούν σε ιδιώτες σε 5 με 10 χρόνια με κέρδος...

    Το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης τι θέση έχει για όλα αυτά;

  4. drider avatar
    drider 23/10/2011 14:34:05

    Η όλη ιστορία "σηκώνεται" από τον κ. Παπαδήμα, τον κ. Σάλλας και οψίμως από τον ΣΕΒ, παραθέτοντας "φουσκωμένα" νούμερα που ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.

    Η έκθεση των ελληνικών τραπεζών σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου δεν ξεπερνάει τα 46 δις (στοιχεία Ιουνίου, UBS - παράθεση από Reuters):
    h**p://blogs.reuters.com/felix-salmon/2011/06/17/parsing-banks-expsosure-to-greece/

    Επίσης η έκθεση των ταμείων σε ομόλογα δεν ξεπερνάει τα 8 δις ευρώ:
    h**p://tinyurl.com/6a958av

    Επομένως τα ψέματα της κυβέρνησης (ο Βενιζέλος μιλάει για έκθεση των ταμείων ~20δις) και των θεσμικών - τραπεζιτών και ΣΕΒ - αποσκοπεί στη δημιουργία κλίματος πανικού, για να μην χάσουν οι μεν τον έλεγχο των τραπεζών τους και να μη χάσουν οι δε την πρόσβαση τους σε θαλασσοδάνεια.

    Έτσι για να καταλαβαίνουμε την έκταση του παιγνιδιού και ότι το ψέμα έχει κοντά ποδάρια, παραθέτω για άλλη μια φορά την συνέντευξη του Σερβάς Ντερούζ στο Βήμα (διαβάστε τη τελευταία παράγραφο που αναφέρεται στις τράπεζες):
    h**p://www.tovima.gr/politics/article/?aid=384161

    Απλώς πλέον, ενδιάμεσα θα κρατικοποιηθούν οι τράπεζες και θα πουληθούν σε ιδιώτες σε 5 με 10 χρόνια με κέρδος...

    Το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης τι θέση έχει για όλα αυτά;

    • Christos Apostolidis avatar
      Christos Apostolidis @ drider 23/10/2011 15:02:35

      http://3.bp.blogspot.com/-117ZXtlIOiM/ThHAzbSCmXI/AAAAAAAAAQI/9Pcp1bzsVkU/s1600/Barclays+Top+Holders.jpg

      Δηλαδή αυτός ό πίνακας δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα?
      Γιατί σύμφωνα με αυτόν τον πίνακα, φαίνονται το λιγότερο 75 δις ευρώ σε ομόλογα μόνο να βρίσκονται σε ελληνικά χέρια σε ένα σύνολο 360 δις ευρώ ομολόγων και δανείων!

      Εάν βγούν αυτά τα 75 δίς "εκτός" κυκλοφορίας με αντικατάσταση σε "εθελοντική" βάση με ένα 40ετές "εθνικό ομόλογο εκτάκτου ανάγκης " στο άρτιο και με 1% επιτόκιο κανείς δεν χάνει τίποτε, το κράτος δεν θα χρειαστεί να βάλει το χέρι για να κρατικοποιήσει καμία τράπεζα και να ενισχύσει κανένα ταμείο και αυτόματα μειώνετε το σύνολο του χρέους κατά 20%.. Οι ομολογιούχοι κερδίζουν αφού δεν κουρεύονται τα ομόλογα και το κράτος κερδίζει αφού τα επιτόκια από 2-3-5-6% πέφτουν στο βασικό 1% με αντίστοιχη μείωση των ετήσιων αναγκών για την εξυπηρέτησή του.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Christos Apostolidis 23/10/2011 15:23:43

        οι καρέκλες είναι το πρόβλημα...με τις τσέπες τους.

      • drider avatar
        drider @ Christos Apostolidis 23/10/2011 16:23:29

        Ότι οι δύο τράπεζες (UBS, Barclays) δίνουν τόσο διαφορετικά στοιχεία για τα ομόλογα στις ελληνικές τράπεζες, δεν ξέρω τι σημαίνει (λογιστικό μαγείρεμα;)

        Το βασικό μου επιχείρημα είναι ότι δεν παρατίθενται τα ακριβή νούμερα. Από ότι φαίνεται κάποιοι απλώς τα φουσκώνουν όταν τους βολεύει και κάποιοι άλλοι τα ξεφουσκώνουν αναλόγως την περίσταση.

        Ευχαριστώ πάντως για το link. Θα αντιπαραθέσω και ένα ένα link με στοιχεία αυτή τη φορά από την International Bank of Settlements (BIS - καλό ψάξιμο/άθροιση):
        h**p://www.bis.org/publ/qtrpdf/r_qa1109.pdf

        Και ένα άλλο, βάσει των υπολογισμών του κ. Λεωτσάκου
        h**p://tinyurl.com/5raknbf

        Υ.Γ.1 Δεν μου απαντήσατε για τα ασφαλιστικά ταμεία.

        Υ.Γ.2 Μήπως αντί να ψάχνουμε εμείς οι πολίτες τα στοιχεία, θα ήταν καλύτερο να έχουμε ακριβή ενημέρωση από τα κόμματα (και όχι απλώς να μας παραθέτουν εκθέσεις του ενός και του άλλου). Ίσως η απροθυμία των κομμάτων εξουσίας για μια τέτοια κίνηση να σχετίζεται και με τα εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ που χρωστούν στις τράπεζες...

        Υ.Γ.3 Το ομόλογο 75δις εκτάκτου ανάγκης ποίος θα το αγοράσει; Οι πολίτες που δεν έχουν ρευστότητα ή οι τραπεζίτες/μεγαλοεπιχειρηματίες που έχουν προστατευμένα τα κεφάλαια τους στην Ελβετία και αλλού; Αν ήταν έτσι εύκολο θα το κάναμε εξαρχής και ούτε μνημόνια ούτε τίποτα δεν θα είχαμε τώρα.

        • Christos Apostolidis avatar
          Christos Apostolidis @ drider 23/10/2011 16:58:37

          To EΘOΜEΚAΝ (Εθνικο Ομολογο Εκτακτου Αναγκης)!!!!!!!
          Δεν το αγοραζει κανεις.. αντικαθιστα στο αρτιο της αξιας τους τα ομολογα που εχουν στα χερια τους ολοι οι ελληνες πολιτες, εταιρειες, φορεις και τραπεζες και μετατρεπει ενα χρεος ολιγων ετων σε 40ετες με σταθερο επιτοκιο 1%....

          Και φυσικα, υπαρχει η οριστικη δυνατοτητα μεταβολης της οικονομικης καταστασης με μαζικη προπωληση ενεργειας απο την ΔΕΗ http://www.antinews.gr/2011/10/21/128881/#comment-826171

          • drider avatar
            drider @ Christos Apostolidis 23/10/2011 17:33:49

            Δεν μπορείς να κάνεις μόνο εσωτερικό κούρεμα. Γιατί; Μα γιατί δεν θα το δεχθούν καταρχήν μονομερώς οι τράπεζες σου (ο εσωτερικός δανειστής είναι πολύ πιο σκληρός από τον εξωτερικό, όπως αποδεικνύεται και στην πράξη). Άσε που θα χαθούν και τα μπόνους...

            Και το κυριότερο, έτσι θα έχεις σημαντικά μικρότερα οφέλη από ένα κούρεμα και στο ακέραιο το σύνολο των μειονεκτημάτων (π.χ. ποίος βεβαιώνει το ξένο θεσμικό ότι δεν θα έχει την ίδια μεταχείριση στο μέλλον;)

            Όσο για τη προπώληση μελλοντικών κερδών, κολπάκια δηλ. αλλά Goldman Sachs, άστο καλύτερα... Το κίνημα "δε πληρώνω" έχει αντιληφθεί ότι κάτι τέτοιο παίζει με τους δρόμους και αυτός είναι ένας από του λόγους για τους οποίους είναι στα κάγκελα (δικαίως κατά τη γνώμη μου).

          • Christos Apostolidis avatar
            Christos Apostolidis @ drider 23/10/2011 17:45:15

            Μιλάμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα φίλε... δεν μιλάω για κούρεμα πτώχευση διακράτηση κλπ.. μιλάω για ανταλλαγή των σημερινών ομολόγων στα χέρια ελλήνων πολιτών με νέα 40 ετούς διάρκειας με επιτόκιο 1%.. όποιος δεν δεχτεί .. μάλλον πρέπει να έχει πολλά CDS να εισπράξει και εκεί σαν κράτος μπορώ να τον κάνω να μετανιώσει την ώρα και την στιγμή... εγώ.. το κράτος.. τεσπα...

            Όταν αγόραζες μια τηλεκάρτα του ΟΤΕ με 1000δρχ, για 100 μονάδες, δεν είχες πάντα 100 μονάδες? μια σταθερή αξία δηλαδή? Όταν θα σου εγγυηθεί δια νόμου η ΔΕΗ ότι με 8νΔρχ που τύπωσε η ίδια, ανά πάσα στιγμή εντός 44 ετών θα μπορείς να την εξωφλήσεις για 1 κιλοβατώρα ηλεκτρικής ενέργειας που σου παρείχε δεν είναι το ίδιο πράγμα? Και πώς μπορείς να συγκρίνεις την προ-πώληση ενός συγκεκριμμένου μετρήσιμου και ζωτικού περιουσιακού στοιχείου της χώρας σε όλους τους έλληνες, βάζοντας τον πλούτο αυτόν στο χέρι τους αντί για ευρώ-χαρτα με τα σουαπ της Γκλοντμαν και παρόμοια τραπεζικα μαγειρέματα?

            Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τίποτε από την πρόταση μου φίλε...

          • drider avatar
            drider @ drider 23/10/2011 18:05:01

            @Christos: Ουπς έχεις δίκιο! Όντως άλλο πράγμα λες.

            Στην πράξη όμως ισχύει το σκέλος της απάντησης μου ότι το όφελος θα είναι πλέον ελάχιστο. Γιατί συζητιέται η αναθεώρηση της 21ης Ιουλίου; Γιατί στην ουσία δεν περιλάμβανε κούρεμα αλλά μόνο επιμήκυνση του χρέους, ενώ το χρέος έχει αναπτύξει μια εντελώς άλλη δυναμική.

            Όσο για τη προπώληση που λες έχει ενδιαφέρον, αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να εφαρμοσθεί μόνο εφόσον αλλάξει δραματικά το υφιστάμενο πολιτικο -οικονομικό πλαίσιο...

        • Christos Apostolidis avatar
          Christos Apostolidis @ drider 24/10/2011 11:28:28

          http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/33/cf/5b/33cf5ba14db6cbc8b9167673f913c997cfacba27/application/pdf/%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%BF_%CE%9D%CE%BF_62.pdf

          Πλην όμως, δεν μπορεί εύκολα κανείς να εξάγει συμπεράσματα σχετικά με τους σημερινούς κατόχους των ομολόγων ΕΔ

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/10/2011 15:22:30

    Οπως πολύ σωστά λέει και ο φίλος drider προς τι η ανησυχία των Τραπεζιτών μας και του κυρίου Παπαδήμου;

    Ας αναλύσουμε ότι ο κύριος Παπαδήμος κλπ (που θα έσωζαν πχ το ΤΤ και την Αγροτική ...ορισμένοι) αναφέρει.
    Μόνο 40% των 46 δις που με 50% κούρεμα πόσο είναι οεο;
    Ας βάλουν οι Τραπεζίτες από τις τσέπες τους τα χρήματα με αύξηση του κεφαλαίου για να μην γίνουν κρατικές και να κρατήσουν τις καρέκλες....αλλά εδώ ψάχνανε ορισμένοι τα 500 εκατομμύρια του Κατάρ.

    Το μείζον θέμα είναι ότι οι Τράπεζες θα γίνουν Κρατικές.
    Θα χάσουν ορισμένοι τα θαλασσοδάνεια.
    θα κλείσουν προβληματικά ΜΜΕ.
    Πως θα έχουν άλλα παράθυρα για έργα;

    Ας γίνουν λοιπόν οι Τράπεζες Κρατικές και ας ανταλλαχθεί το σύνολο των ομολόγων τους (και των ασφαλιστικών Ταμείων) με γη για εγγύηση (πχ Ελληνικό Γούβες Φωνή της Αμερικής και τόοοοοοσες εκτάσεις φιλέτα) και νέα ομόλογα 30 έως 50 χρόνων με επιτόκιο ίσο της ΕΚΤ.

    Διαγράφουμε αμέσως 46+8=54 δις (το μισό ...Μνημόνιο σχεδόν) ...περισσότερα από οποιοδήποτε κούρεμα και γη μένει η κυριότητα σε ελληνικά χέρια που μπορεί να ενοικιαστεί πχ και να έχουν ετήσια έσοδα τα Ταμεία, να καλύπτεται το ομόλογο που θα λείξει κλπ κλπ κλπ

    Ορισμένοι λοιπόν συνεχίζουν να βάζουν καρέκλες κύκλους σκοπιμότητες πάνω από την αλήθεια.
    Γιατί λύσεις υπάρχουν...αρκεί να πληρώνουν οι άλλοι.

    ΥΓ

    Φαντάζομαι ότι Γερμανοί, Αγγλοι, Βέλγοι και λοιποί είναι ηλίθιοι που κρατικοποίησαν Τράπεζες, εδώ είμαστε οι πανέξυπνοι.

    • Y. avatar
      Y. @ Ο Ιθαγενής 23/10/2011 15:31:16

      Υπό τη προϋπόθεση ότι οι κρατικές πλέον τράπεζες δεν θα λειτουργούν όπως λειτουργούσαν οι όποιες κρατικές στο παρελθόν, π.χ. ΜαΘρα, ΕΤΒΑ (ο Σάλας υπήρξε διοικητής)

    • Christos Apostolidis avatar
      Christos Apostolidis @ Ο Ιθαγενής 23/10/2011 15:42:28

      Να μην ξεχναμε οτι λεγοντας "ελληνικα ομολογα" στα χερια ελληνικών τραπεζων, μιλάμε στην ουσία για τις καταθεσεις ελληνων πολιτών που γινανε δανεια προς το κρατος για να μπορει να ασκει "κοινωνική" πολιτική διορισμών κλπ.... αυτά τα χρήματα, σε περιπτωση κουρεματος θα κλειθει να πληρωσει και παλι ο ελληνας πολιτης.. και αν προκειται να κρατικοποιηθουν οι τραπεζες, το λιγοτερο αναμενομενο θα ηταν να ασκηθει εξυγιανση μεσω παραγραφων μη εξυπηρετουμενων δανειων κλπ, καλο μεν, παλι εμεις θα το πληρωναμε δε..... το καλυτερο ειναι να αντικατασταθουν τα ομολογα αυτα και να "βγουν" απο την μεση για μεγαλο χρονικο διαστημα με βασικο επιτοκιο, αρα οι τραπεζες δεν "κλεινουν" και αρα οι καταθεσεις διασφαλιζονται, πλυν ομως το προβλημα των τραπεζων που ειναι η ρευστοτητα, δεν επιλυνεται ούτε με τον έναν τρόπο ούτε με τον άλλον... όσο εξαρτωμαστε σαν χωρα απο την ΕΚΤ και την αποκλειστικη της δραση εκδοσης και διανομης ρευστου, τοσο θα ειμαστε απο κατω...

      Η αντιπολιτευση οφειλει να ερθει με μια συνολικη προταση για το προβλημα αυτο.. το καλυτερο ειναι να δωσει το ιδιο το κρατος ρευστοτητα με εναλλακτικο χρημα, γραμματια δημοσιου κλπ στις τραπεζες σε ανταλλαγμα τα αμαρτωλα του ομολογα....

      • drider avatar
        drider @ Christos Apostolidis 23/10/2011 16:52:24

        Δεν μας τα λες καλά... Χωρίς να είμαι τραπεζικός ξέρω ότι τα ομόλογα που διακρατούν οι τράπεζες μαζί με τις καταθέσεις γίνονται δάνεια (μάλιστα με μόχλευση).

        Οπότε:
        1) οι καταθέσεις του κόσμου δεν έχουν καμία άμεση σχέση με τα ομόλογα του κράτους.
        2) ακόμα και η οικονομία και οι τράπεζες να ήταν σε άριστη κατάσταση, αν πηγαίναμε όλοι μαζί και σηκώναμε τις καταθέσεις μας, πάλι θα κατέρρεαν οι τράπεζες.
        3) δεν νοείται να στηριχθούν οι τράπεζες με κρατικό "ζεστό" χρήμα (όχι εγγυήσεις), χωρίς να αναλαμβάνει τον έλεγχο τους το ίδιο το κράτος.

        Επίσης ποίος θα αγόραζε τα ομόλογα με επιτόκιο 1% και τις δεδομένες συνθήκες; Οι πολίτες που έχουν έντονο πρόβλημα ρευστότητας; Οι επιχειρηματίες-ραντιέρηδες που ασχολούνται στη παρούσα φάση με το πώς θα βγάλουν όλα τα υπερκέρδη του παρελθόντος στο εξωτερικό; Οι τράπεζες μας (lol); Ή μήπως οι Ευρωπαίοι;

        Εφόσον θα κρατικοποιηθούν οι τράπεζες (ναι με δανεικά, εφόσον οι ιδιοκτήτες τους δεν βάζουν κεφάλαια για να τις ανακεφαλαιοποιήσουν) και προστατευτούν οι καταθέσεις, ποίο είναι ακριβώς το πρόβλημα; Ειδικά δε αν μπορεί το κράτος σε μερικά χρόνια να τις πουλήσει με κέρδος;

        Απαντώ εγώ: ότι η αστική τάξη θα χάσει τον έλεγχο των τραπεζών της. Και θα κάνουν ότι μπορούν, ακόμα και ψέματα θα πουν, περί του συνολικού οφέλους από ένα κούρεμα.

        • Christos Apostolidis avatar
          Christos Apostolidis @ drider 23/10/2011 17:13:28

          Και με τι κεφαλαια θα κρατικοποιησει το ελληνικο δημοσιο τις τραπεζες?

        • Christos Apostolidis avatar
          Christos Apostolidis @ drider 23/10/2011 17:17:23

          Εαν πιστευεις οτι οι καταθεσεις των ελληνων πολιτων ειναι ή μπορούν να ειναι εγγυημενες απο το κρατος, μαλλον δεν βλεπεις το δασος....

          • drider avatar
            drider @ Christos Apostolidis 23/10/2011 17:40:11

            Μα ο μόνος τρόπος για να προστατευτούν οι καταθέσεις στην παρούσα φάση είναι να κρατικοποιηθούν οι τράπεζες.

            Και αυτό ακριβώς θα γίνει! Αλλιώτικα η κυβέρνηση θα πέσει εν μια νυκτί.

          • Christos Apostolidis avatar
            Christos Apostolidis @ drider 23/10/2011 17:49:32

            Η κυβέρνηση έπρεπε να πέσει έτσι ή αλλιώς αφού ούτε να κρατικοποιήσει όλες τις τραπεζες μπορεί ούτε να εγγυηθεί τις καταθέσεις των πολιτών επί της ουσίας.. οι ισχυρισμοί περί του αντιθέτου είναι φούμαρα και το καταλαβαίνεις ελπίζω....

  6. salmonellas avatar
    salmonellas 23/10/2011 15:34:03

    Υπομονη μεχρι το επομενο σαββατοκυριακο. Τοτε θα ξερουμε περι τινος προκειται και θα μπορεσουμε να τοποθετηθουμε.

  7. Y. avatar
    Y. 23/10/2011 17:11:56

    Με τη Λίμαν, ο Ομπάμας εν μία νυκτί έχωσε 750 δις στην τραπεζική αγορά (ΤΑΡΠ), και πήρε από τις τράπεζες για κολάτεραλ μετοχές και γουάραντς σε υποτιμημένες τιμές. Αυτή τη στιγμή τις πουλάει πίσω στις ίδιες τράπεζες, με υψηλό όφελος. Το αμερικάνικο ΥπΟικ βγάζει κάθε τρεις και δύο τις αποφάσεις επαναγοράς τους

  8. Christos Apostolidis avatar
    Christos Apostolidis 23/10/2011 17:15:22

    Μονο που εκει το χρημα ειναι χαρτοπολεμος που τυπωνουν κατα βουληση οι ίδιες οι ΗΠΑ και δεν περιμενουν απο καμια ΕΚΤ υπο γερμανικο ελεγχο να τους κανει την χαρη.. χωρια οτι δανειζονται μεν το χρημα απο την FED αλλά όχι με επιτόκια ελλάδας!

    • Y. avatar
      Y. @ Christos Apostolidis 23/10/2011 17:39:25

      Σωστός! (αν και οι ισοτιμίες δεν παίζουν ποτέ κάτω από το 1.34, ενώ θα ‘πρεπε να είναι στα 2)
      Μη ξεχνάς ότι η αρχική ιδέα της ΕΕ ήταν μια έκδοση του αμερικάνικου προτύπου με τις πολιτείες της, με τη πρόσθετη εκδοχή “..των λαών”. Στη πορεία μεταλλάχθηκε με την εκδοχή “..των τραπεζών”. Και οι αμερικάνοι τώρα καταλαβαίνουν ότι και το δικό τους σύστημα είναι “..των τραπεζών”
      Μήπως τελικά η επανάσταση θα ανδρωθεί στη Γουόλ?

      • drider avatar
        drider @ Y. 23/10/2011 17:45:05

        Φυσικά και το occupy wall street έχει μέλλον. Θα πολεμηθεί όμως με κάθε τρόπο (προς το παρόν έχουμε δηλώσεις κατανόησης και συμπάθειας από τον ... Μπερνάκι!)

        Επίσης το "τύπωμα" χρήματος συνιστά μια άλλη μορφή ανακατανομής του πλούτου προς τα πάνω (όποιος έχει προνομιακή πρόσβαση στο "φρέσκο" χρήμα διακρατεί και το περισσότερο για την πάρτυ του). Είμαι σίγουρος ότι αυτός είναι ένας μηχανισμός που καταλαβαίνουν πολύ καλά τα μέλη του OWS...

  9. drider avatar
    drider 23/10/2011 17:23:41

    Μα με δανεικά, από EFSF ή αλλού. Και το 1ο μνημόνιο δεν προέβλεπε 10 δις για τις τράπεζες;

    Τα δανεικά έχουν επιτόκιο, αλλά ελπίζεις ότι όταν έρθει η ώρα να τις πουλήσεις το κέρδος θα υπερβαίνει κατά πολύ αυτά που έχεις δώσει αθροιστικά σε τόκους. Άλλη μια λοιπόν επένδυση και τίποτα παραπάνω - και διασφαλίζεις τη μη κατάρρευση των τραπεζών, καταθέσεων κτλ.

    Αν δε σε ξαναδανείσουν οι Ευρωπαίοι πηγαίνεις σε δραχμή και μετά έχει ο θεός...

    • Christos Apostolidis avatar
      Christos Apostolidis @ drider 23/10/2011 17:38:58

      Η προτάσή μου φίλε, μας γλιτώνει από τα δανεικά και τον Θεό που όσα και να έχει για να σου δώσει πρέπει να πας να τον βρείς στον άλλο κόσμο... και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.. οταν δεν θα σε δανείζει κανείς και δεν θα έχεις προνοήσει για νέο νόμισμα, πώς ακριβώς θα το τυπώσεις? Ξεχνάς ότι οι μεγαλύτεροι οικοι εκτύπωσης χαρτονομισμάτων είναι Γερμανικοί? Και αν δεν πέσεις στα νύχια τους, και δεχτώ συμβατικά ότι μας αφήνουν 1 μέρα στην ηρεμία της δραχμής μας, ποιός σου εγγυάται ότι την επομένη δεν θα ξεχυθούν από 10 μεριές και με φρεσκοτυπωμένα κουρελόχαρτα να σου ξετινάξουν την οικονομία με χαρτιά από την ίδια πρέσσα που ψωνίζεις και εσύ?

      Με την δική μου πρόταση διατηρούμε τα κέρματα και το νόμισμα ώς έχει και απλά αντικαθιστούμε τα χαρτονομίσματα του ευρώ και τα ομόλογα που υπάρχουν στην χώρα σε μια δεδομένη στιγμή με γραμμάτια της ΔΕΗ που μπορεί πολύ βολικά να εκτυπώσει σε πολυεστερικό υλικό με χαμηλό κόστος, πατενταρισμένη τεχνολογία, μεγάλη διάρκεια ζωής και μακρυά από τα Γερμανά.... τα δε ομόλογα του 1% που προτείνω αντικαθιστούν στο άρτιο τα ομόλογα που έχουν μεν μεγαλύτερα επιτόκια σήμερα αλλά όλοι ξέρουν ότι δεν θα πληρωθούν και διαπραγματεύονται ακόμα και κάτω από το μισό της ονομαστικής τους...

  10. Υπολογιστής avatar
    Υπολογιστής 23/10/2011 18:50:27

    Ας κάνουμε κάποιους χονδρικούς υπολογισμούς.

    40 χρόνια με 1% κουπόνι, σημαίνει ότι στη λήξη κάποιος θα εισπράξει 100% +40x1%= 140%
    Η σημερινή καμπύλη αποδόσεων για το Ευρώ δίνει απόδοση στα 40 χρόνια 3,4%
    http://www.ecb.int/stats/money/yc/html/index.en.html

    Δηλαδή, στο ίδιο διάστημα τώρα θα εισπράξει 100% +40x3,4%=236%
    Αν λοιπόν κάποιος μπορούσε να ρευστοποιήσει τα 40ετή ομόλογα με το κουπόνι του 1% σε τιμή 140/236=59% (κούρεμα 41%) στο τέλος της δεκαετίας θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα.

    Χονδρικά πάντα, γιατί στον παραπάνω υπολογισμό δεν έχουν ληφθεί υπόψη:

    α) Η διαφορά στο ασφαλιστρο κινδύνου των νέων ελληνικων ώς προς τα ευρωπαικά της καμπύλης.
    β) Η διαφορά από την επανατοποθέτηση των κουπονιών (3,4-1=2,4)

    • Christos Apostolidis avatar
      Christos Apostolidis @ Υπολογιστής 23/10/2011 20:00:27

      που σημαίνει?

  11. Κ avatar
    Κ 23/10/2011 20:06:09

    ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΧΟΥΒΑΡΝΤΑΔΕΣ ΜΕ ΞΕΝΑ ΛΕΦΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝ ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ? ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΣΑΝ 100ΔΙΣ ΧΡΕΟΣ ΣΤΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΦΟΡΤΩΣΑΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΖΗΤΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ.