15/05/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξένες επιχειρήσεις φεύγουν από την Ελλάδα

Οι ξένοι ετοιμάζονται για την επιστροφή στη δραχμή, και δεν εννοούμε τους ηγέτες και τα στελέχη των άλλων κρατών αλλά επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα και βλέπουν ότι το μοιραίο έρχεται.

Μια από τις μεγαλύτερες αλυσίδες του λιανεμπορίου, η βρετανική Dixons που έχει εξαγοράσει τον Κωτσόβολο, φαίνεται να έχει έτοιμο σχέδιο σε περίπτωση πτώχευσης της χώρας και επιστροφής σε εθνικό νόμισμα. Σε δηλώσεις που έκανε κορυφαίο στέλεχος της αλυσίδας τόνισε ότι τόνισε ότι σκέφτεται ακόμη και αποχώρηση από την Ελλάδα, ωστόσο, άλλα στελέχη απέκλεισαν το γεγονός. Ωστόσο, ξεκάθαρα δήλωσαν ότι είναι έτοιμοι για τη δραχμή.

Ο διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας τόνισε πως η μετάβαση θα είναι δύσκολη όταν η Αθήνα θα αναγκαστεί να εγκαταλείψει την ευρωζώνη όμως η εταιρεία Κωτσόβολος μπορεί να κερδίσει μερίδια καθώς οι τοπικοί ανταγωνιστές της θα αποδυναμωθούν ακόμα περισσότερο. Υπογράμμισε πως «πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι. Μια ημέρα με την άλλη, η κατάσταση δείχνει πως θα φύγουν από το ευρώ. Είμαστε λοιπόν υποχρεωμένοι να κάνουμε εναλλακτικά σχέδια για την μία, την άλλη ή την παράλλη ημέρα αφού στόχος μας είναι να μείνουμε στην ελληνική αγορά»

Η απόφαση αυτή της βρετανικής εταιρείας έρχεται να προστεθεί στις πληροφορίες ότι κι άλλες εταιρείες έχουν προσαρμοστεί στο σενάριο της δραχμής ενώ και τα dealing rooms κορυφαίων τραπεζών έχουν φτιάξει τα συστήματά τους έτσι ώστε να υποδεχθούν το νέο νόμισμα.

Η ουσία είναι ότι οι ξένες επιχειρήσεις έχουν συνηθίσει το σενάριο της δραχμής και δεν πρόκειται για πολιτικές πιέσεις και εκβιασμούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. VL avatar
    VL 15/05/2012 09:37:10

    Να φύγουν τα μονοπώλια και να πάνε στο διάολο.

    • restart avatar
      restart @ VL 15/05/2012 10:29:23

      ο φίλος απο πάνω έχει απόλυτο δίκιο.
      Οι πολυεθνικές-μπακάλικα
      μας έχουν μουρλάνει στο δούλεμα μεσω Transfer pricing
      "20 Αυγ. 2011 – Σούπερ Μάρκετ - Καλά κέρδη εκτός του Carrefour που έβγαλε ζημιές και δεν θα δώσει φόρο!"

      το οτι ξεκουμπίζονται τέτοιου είδους αλυσίδες καθόλου δε μας χαλάει
      "16 Ιουλ. 2010 – Αποχωρεί από την Ελλάδα έως το τέλος του έτους ο γερμανικός κολοσσός στον χώρο των σούπερ μάρκετ Αldi."

      εδω όμως πονάει
      "22 Απρ. 2010 – Χαλκόρ: Ακριβή η Ελλάδα, πάμε Βουλγαρία"

      εδω τσούζει
      "8 Μαρ. 2012 – Πλημμύρισε η αγορά του Βόλου με συσκευασίες Coca Cola Βουλγαρίας"
      πέρισυ οι βουλγαροι αγόραζαν απο εμάς

      τεσπα
      ισως θα έπρεπε ο κος τσιπρας να προσλάβει 2.000.000 αντι για 100.000
      δε βλέπω αλλο τρόπο να μειώνετε η ανεργία

      • nikolas avatar
        nikolas @ restart 15/05/2012 14:29:51

        Mη πίνεις coca-cola αγαπητέ. ΕΨΑ, ΒΑΠ, ΛΟΥΞ, αγόραζε απο αυτούς να αναπτυχθούν, να προσλάβουν Έλληνες. Έχουμε τις πολυεθνικές και τα αγοράζουμε όλα ακριβότερα.

        • vanias1979 avatar
          vanias1979 @ nikolas 15/05/2012 17:52:48

          συμφωνώ να στηρίξουμε γενικά τα ελληνικά προϊόντα πρέπει όμως να γίνουν ανταγωνιστικά σε ποιότητα ή/και σε τιμή. Όταν σου λείπει το ψωμί δεν παίρνεις παντεσπάνι.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ nikolas 15/05/2012 20:24:37

          Η λουξ πορτοκαλάδα παρεπιπτόντως χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση είναι η πιο ωραία απ ' όλες αυτές τις φίρμες από το εξωτερικό.

  2. monson avatar
    monson 15/05/2012 10:32:51

    Αυτο ειναι γεγονος ....μαλιστα πολλες προετοιμαζουν το προσωπικο τους για το θεμα της δραχμης και των συμβολαιων τους....!! Προχτες πελατης μου στελεχος πολυεθνικης μου ειπε..."ζητας το συμβολαιο να γινει σε ευρω? θα το περασω απο την νομικη μας υπηρεσια ¨ τον ρωτω γιατι και μου απαντα διοτι εφοσον πατε στην δραχμη το συμβολαιο θα εχει ορο ως προς την καταβολη του ποσου στο νομισμα που θα προκυψει στην χωρα σας!!

    ΤΑΚΟΥΤΕ???

  3. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 15/05/2012 13:14:26

    Στο καλό και να μας γράφετε... Πάρτε και κανα δύο ακόμα πολυεθνικές μαζί σας!!!

  4. nikolas avatar
    nikolas 15/05/2012 14:25:12

    Στο καλό και στον αγύριστο. Ιζόλα, Εσκιμό, Πίτσος, Πεταλούδα, Ντεμισέ, Μίσκο τόσες εταιρείες και εργοστάσια είχαμε και τα κλείσαμε, ευκαιρία να τα ξανανοίξουμε. Μη φοβάστε αδέρφια αυτοί είναι σε πανικό και κινδυνολογούν και απειλούν.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ nikolas 15/05/2012 20:11:49

      Oλες αυτές οι εταιρείες που αναφέρεις , βούλιαξαν "χάριν" στον Ανδρέα Παπανδρέου. Αυτός τις έκλεισε, αυτός και τα συνδικάτα όπως το ΠΑΜΕ κλπ. τα οποία και σήμερα προσπαθούν να κλείσουν την Χαλυβουργική, με τους ανεφάρμοστους όρους που θέτουν στην εργοδοσία και χωρίς να τους κάμπτουν οι εκκλησεις των λοιπών συναδέλφων τους που θέλουν να πιάσουν ξανά δουλειά.

  5. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 15/05/2012 17:56:05

    factorx,
    διαπιστώνεται ότι πολλοί σχολιαστές αντιδρούν σαν τα μικρά παιδιά....
    είναι οι ίδιοι που ονειρεύονταν στην Αθήνα πλατείες Ταχρίρ, οι ίδιοι που αντιμετώπιζαν θετικά τα γιαουρτώματα των πολιτικών, οι γαλουχημένοι τόσα χρόνια ότι το κράτος πατέρας θα φροντίσει για όλα. Ο πατέρας βέβαια πέθανε και μένει η χήρα μάνα με τα ορφανά. Η νοοτροπία σύριζα καλά κρατεί και
    θα μας ξεκάνει, αλλά ίσως αυτό είναι απαραίτητο διότι είμαστε απλώς
    ανεπίδεκτοι. Λυπάμαι μόνο τα παιδάκια που θα πεινάσουν.
    Απευθύνω σε σας το σχόλιο διότι όλοι οι αρθρογράφοι συμβάλατε στην επικράτηση τέτοιων αυτοκαταστροφικών απόψεων.
    Καλή η τόλμη του ΑΝΤΙ γενικώς αλλά είναι απαραίτητο να συνοδεύεται και από ΑΡΕΤΗ !! Την διακρίνετε πουθενά ?

    • Factorx avatar
      Factorx @ Γλαυξ 15/05/2012 17:59:38

      Τι εννοείται αγαπητε; ότι δεν είμαστε ενάρετοι;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γλαυξ 15/05/2012 18:02:04

      ;;;;;;;;;;

  6. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 15/05/2012 20:26:38

    Ας ανοίξουν ελληνικές επιχειρήσεις. Να μένει εδώ το χρήμα και ύστερα να εξάγουμε.

  7. Nasosfrit avatar
    Nasosfrit 15/05/2012 21:23:17

    Λυπάμαι με αυτά τα σχολια που διαβάζω εδώ.
    Οι ¨κακες¨ πολυεθνικές δίνουν αξιοπρεπή δουλειά σε πολυ κόσμο και πολλές απο αυτές έχουν αποφασίσει να μην κάνουν απολυσεις ποντάροντας στην ανάκαμψη.
    Οι περισσότερες πολυεθνικές πουλάνε στην Ελλάδα προϊόντα που δεν παράγει η χωρα μας, πληρώνουν κανονικά τις εργοδοσίας τους εισφορές, τους φόρους τους και αποδίδουν το ΦΠΑ.
    Δε βλέπω λοιπόν το λόγο για τόση κακια, εκτός αν όλοι οι σχολιαστές χαίρονται που, αν φύγουν οι πολυεθνικές θα μείνουν κι άλλες χιλιάδες ανέργων και θα γίνουμε ουσιαστικά και τυπικά μια τριτοκοσμική χωρα.

  8. babayaro avatar
    babayaro 15/05/2012 21:45:16

    Kαλα,οι επιχειρησεις εχουν ετοιμο το plan B....Εμεις,εχουμε σχεδιο για την μεταβαση στη δραχμη?
    Αφου δεν πετυχε η συντεταγμενη διασωση,θα επελθει η ατακτη χρεωκοπια.
    Τσαπατσουληδες ακομη και στο θανατο οι πολιτικοι μας...

  9. Αντιπολυεθνικός avatar
    Αντιπολυεθνικός 16/05/2012 18:44:23