#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/09/2011 11:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να και μια καλή είδηση για την Οικονομία



Ίσως είναι μια καλή είδηση, αν όχι για την Ελλάδα με άμεσο τρόπο, τουλάχιστον για την παγκόσμια οικονομία η οποία βρίσκεται σε καθοδικό δρόμο και δεν αποκλείεται μια νέα βαριά ύφεση. Η συμμαχία που ανακοίνωσαν οι κεντρικές τράπεζες Ευρώπης, Ασίας και Αμερικής, δηλαδή ΕΚΤ, FED, και τράπεζες Αγγλίας, Ιαπωνίας και Ελβετίας έχει στόχο την ενίσχυση της ρευστότητας των τραπεζών.

Τις τελευταίες ημέρες τα καμπανάκια για κατάρρευση του χρηματοπιστωτικού συστήματος ηχούσαν πολύ δυνατά και κάποιοι τρόμαξαν ότι έρχεται εποχή... Lehman Brothers. Σκοπός της συμμαχίας των μεγαλοτραπεζιτών είναι να προχωρούν στην παροχή νέων «ειδικών πακέτων» ρευστότητας και να προωθούν περαιτέρω ενίσχυση των ιδίων κεφαλαίων των τραπεζών.

Σύμφωνα με ειδικούς των αγορών αυτή η νέα παρέμβαση θα δομηθεί στα πρότυπα του προγράμματος TARP που εφάρμοσε η αμερικανική κυβέρνηση το 2008 για τις δικές της τράπεζες.

Αναφορικά με την Ευρώπη και την Ελλάδα, η συμφωνία σημαίνει ότι η ΕΚΤ θα αποκτήσει μεγάλη ρευστότητα, ειδικά τώρα που η ΕΚΤ αγοράζει συνεχώς ομόλογα όχι μόνο της χώρας μας αλλά και άλλων. Όπως εξήγησε η ΕΚΤ, πρόκειται για μια πρωτοβουλία που αναλαμβάνει σε συνεργασία με την Κεντρική Τράπεζα των ΗΠΑ (Fed) και άλλες Κεντρικές Τράπεζες και προβλέπει την παροχή τριών ξεχωριστών δανείων τρίμηνης διάρκειας σε τράπεζες της ευρωζώνης προκειμένου να διασφαλίσουν την επάρκειά τους σε δολάρια έως τα τέλη του έτους.

«Πρόκειται για μια προσπάθεια των Κεντρικών Τραπεζών να διασφαλίσουν ότι θα υπάρχει επαρκής ρευστότητα ώστε να μην παγώσουν οι αγορές», τόνιζαν οι αναλυτές.

Για να δούμε κι εμείς αν πρόκειται για μια ακόμη «φούσκα» που θα σκάσει ή για πραγματική παρέμβαση που θα συμβάλει στην ενίσχυση της ρευστότητας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/09/2011 11:16:18

    Μα ακουσα ότι θα είναι με δολάρια η ρευστότητα; Δηλαδή ξαναπάει η Γερμανία στο μάρκο;;;

  2. καποιος avatar
    καποιος 16/09/2011 11:21:50

    Βασικα γκρεμιστηκε προχθες η Societe Generale μου φαινεται γιατι δηλωσε ανωνυμα στους FT μεγαλοστελεχος της οτι "δεν μπορουν να δανειστουν πλεον δολλαρια!" - αυτο φανταζομαι σημαινει οτι νο money για τους δολαριακους λογαριασμους που χρησιμοποιεί και ανοιγματα!
    ΕΙδαν αυτα λοιπον και το ριξαν στο η Ελλαδα μελος του ευρω και τωρα δανεισμο δολλαριων μεσω ΕΚΤ.

  3. καποιος avatar
    καποιος 16/09/2011 11:23:44

    Για του λογου το αληθες:

    'We can no longer borrow dollars. U.S. money-market funds are not lending to us anymore," a bank executive for BNP Paribas, who declines to be named, told me last week. "Since we don't have access to dollars anymore, we're creating a market in euros. This is a first. . . . We hope it will work, otherwise the downward spiral will be hell. We will no longer be trusted at all and no one will lend to us anymore."

    http://online.wsj.com/article/SB10001424053111904353504576566821711712348.html

    και ολα αυτα και απο την Ελλαδιτσα. ενας διαπραγματευτης να βρισκοταν τις ωρες που επρεπε...

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ καποιος 16/09/2011 11:37:39

      Η BNP Paribas ειδικά είναι χειρότερη και από την Eurobank. Golden Boys και τα μυαλά στα κάγκελα

  4. ataktos avatar
    ataktos 16/09/2011 11:53:13

    λέτε να δρομολογήθηκε το ....ευρωομόλογο ????

  5. tpe avatar
    tpe 16/09/2011 11:59:20

    Εμένα μου μοιάζει για τρελό ελιγμό από την αλεπού τον Τρισέ. Αφού δεν τον αφήνουν να τυπώσει χρήμα, πήγε στη FED που εκεί τα έχουν πετσετάκια και τα μοιράζει! Κι όλοι καλά! Κι η FED που έχει να δώσει κάπου τα βουνά που έχει μαζέψει, κι η ΕΚΤ που δεν θα χαλάσει το χατήρι των τραπεζών του...
    Για να δούμε.

  6. drider avatar
    drider 16/09/2011 12:05:51

    Ως σήμερα πίστευα ότι οι αμερικανοί θα επιστρέψουν μοιραία στην εσωστρέφια, προκειμένου να διορθώσουν τα του οίκου τους. Συνειδητοποίησα όμως ότι η κρίση στην Ευρώπη τους δίνει μια μοναδική ευκαιρία να διασφαλίσουν ακόμα περισσότερο τα συμφέροντα τους.

    Δείτε προηγούμενο σχόλιο μου - εκτίμηση:
    h**p://www.antinews.gr/2011/09/14/122106/#comment-795443

    "θα ανακυκλωθούν τα πλεονάσματα που μαζεύει η Αμερική από τη παγκόσμια οικονομία ακόμα και υπό συνθήκες παγκόσμιας κρίσης, αλλά υποτίθεται τώρα πιο παραγωγικά (αναπτυξιακά) και λιγότερο καζινο-καπιταλιστικά!"

    Για να δούμε, θα επιβεβαιωθώ ως προς το 2ο σκέλος;

    Υ.Γ. Ο μηχανισμός παροχής ρευστότητας στις ευρωπαϊκές τράπεζες σε δολάρια θα γίνει μέσω παροχής εγγυήσεων στην ΕΚΤ που θα λειτουργήσει ως ενδιάμεσος. Θυμίζει το μηχανισμό παροχής ρευστότητας στις ελληνικές τράπεζες από την ΕΚΤ αλλά σε πανευρωπαϊκό επίπεδο...

    Υ.Γ.2 Οι εγγυήσεις μπορούν κάλλιστα να είναι ομόλογα ευρωπαϊκών χωρών που έχουν στην κατοχή τους οι ευρωπαϊκές τράπεζες. Ακόμα και τα ελληνικά ομόλογα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως μόχλευση, παρόλο που η ΕΚΤ αποφάσισε σχετικά πρόσφατα να αυξήσει το "κούρεμα" σε αυτά που διακρατεί (στα βιβλία της καταγράφονται πλέον στο 75% της ονομαστικής τους αξίας).

    Υ.Γ.3 Το 25% κούρεμα που καταγράφει πλέον η ΕΚΤ είναι πολύ κοντά στο υπολογιζόμενο κούρεμα του προγράμματος ανταλλαγής ομολόγων (~20%). Ας προσθέσουμε τώρα σε αυτό το όχι και τόσο προνομιακό επιτόκιο που θα συνεπάγεται η χρήση του μηχανισμού παροχής ρευστότητας σε δολάρια (δεν θα είναι το σύνηθες 1%, αλλά υψηλότερο)...

  7. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 16/09/2011 20:50:38

    Γουαου !!! (αμερικανικος τυπος γαυγισματος), ενθουσιαστηκα κυριολεκτικα μ' αυτη την καταπληκτικη ειδηση. Αυξημενη ρευστοτητα των τραπεζων ; Μα ειναι καταπληκτικο. Θα ανασανουν επιτελους οι χρηματαγορες, θα χαμογελασουν οι επενδυτες και τουτο θα εχει σιγουρα αμεσες συνεπειες στη ζωη μας. Θα το πω και στους φιλους μου για να χαρουμε ολοι μαζι. Γιατι, ομολογω, μας ειχε προκαλεσει μια ελαφρια καταθλιψη η ελλειψη ρευστοτητας των τραπεζων.