27/06/2011 20:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο εισπρακτικό κόλπο: Χαράτσι επιτηδεύματος και για το 2010!

Αναδρομικά και για το 2010 θα πληρώσουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες και επιχειρήσεις το «τέλος επιτηδεύματος» σύμφωνα με προσθήκη που έκανε σήμερα στο Μεσοπρόθεσμο ο υπουργός Οικονομικών. Πρόκειται για διάταξη η οποία απουσίαζε από το κείμενο του νόμου που δημοσιεύθηκε την Παρασκευή και έκανε την εμφάνιση της με την ανάκληση της απόφασης για επιστροφή του μπόνους των αποδείξεων.

Το τέλος επιτηδέυματος, είναι ένα από τα καινούρια χαράτσια που θα κληθούν να πληρώσουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι επιτηδευματίες. Εισήχθει με τον εφαρμοστικό νόμο της περασμένης Παρασκευής και θεσπιζόταν στα 500 ευρώ για τις μεγάλες πόλεις και 400 ευρώ για τις μικρότερες. Στα έσοδα είχε υπολογιστεί ότι θα εισπραχθεί το 2012, ενώ θα ίσχυε για όσους είχαν επάγγελμα την 1/1/2011.

Πλέον, η ημερομηνία παραμένει (θα ισχύει για όσους έχουν επάγγελμα την πρώτη μέρα του 2011), αλλά προστίθεται διάταξη η οποία τονίζει πως ειδικά για το 2010 θα επιβληθεί τέλος επιτηδεύματος 300 ευρώ και ότι τα ποσά των 400 και 500 ευρώ για τις μεγάλες και μικρές πόλεις θα ισχύουν για το 2011.

Φαίνεται πως η εφαρμογή του τέλους επιτηδεύματος αναδρομικά επιλέχθηκε ως τρόπος κάλυψης μέρους του "κενού" των 600 εκατ. που έφερε η ανάκληση της απόφασης για επιστροφής του μπόνους των αποδείξεων.

Λίγο νωρίτερα, από το βήμα της Βουλής, ο υπουργός Οικονομικών, πήρε πίσω και επισήμως το αναδρομικό χαράτσι των αποδείξεων.

enet.gr




 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 27/06/2011 21:05:23

    Ένας ακόμα λόγος για να καταψηφιστεί το φορομπηχτικο Μεσοπρόθεσμο πρόγρσμμα

  2. Asta Napane avatar
    Asta Napane 27/06/2011 21:26:57

    Θα πληρώσουν δηλαδή κι όσοι αμοίβονται με " μπλοκάκια" και παίρνουν το πολύ 600 ευρώ καθαρά; Ισότητα στην πράξη;
    Όχι μόνο αγανακτισμένοι - εξαγριωμένοι!

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Asta Napane 27/06/2011 21:34:07

      Φυσικά...αρκει να μη θιγεί ο κομματικός στρατός...

  3. anonymous avatar
    anonymous 27/06/2011 21:28:58

    Καλά κι εγώ που δεν έχω εισόδημα, μένω στο εξωτερικό αλλά έχω ανοιχτά τα βιβλία μου στην Ελλάδα για να επιστρέψω όποτε μπορέσω, γιατί θα πρέπει να το πληρώσω;

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ anonymous 27/06/2011 21:36:27

      Γιατί φίλε ανώνυμε είσαι κορόιδο, όπως και εγώ...
      Πλήρωνε για να κάνει ταξίδια δημοσίων σχέσεων ο Φωτόπουλος...
      Εσύ μάλλον δεν έχεις ψηφίσει ποτέ πασόκ, οπότε δεν κοστίζεις τίποτα..

  4. Εμμανουήλ Πρόιος avatar
    Εμμανουήλ Πρόιος 27/06/2011 21:58:37

    Είναι απίστευτοι απατεώνες ή για να είμαι πιο ακριβής είναι απλά Π.Α.Σ.Ο.Κ.
    Σίγουρα οι εργαζόμενοι με πλοκάκι έχουν πρόβλημα (αν και πιστεύω ότι τελικά θα εξαιρεθούν) αλλά εμείς οι ελεύθεροι επαγγελματίες έχουμε πολύ μεγαλύτερο.Δεν έχουμε καν τα 700 ευρώ!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Εμμανουήλ Πρόιος 28/06/2011 01:31:11

      Παπαπα απατεώνες αν είναι δυνατόν

  5. elena76 avatar
    elena76 27/06/2011 23:03:19

    Οι περισσότεροι Έλληνες Μηχανικοί αυτήν τη στιγμή είναι άνεργοι. Παρ'όλα αυτά ούτε στο Ταμείο Ανεργίας μπορούν να μπουν, και πρέπει να πληρώνουν και τις εισφορές τους στο Ασφαλιστικό Ταμείο τους ΤΣΜΕΔΕ. Στα Στατιστικά Στοιχεία για την ανεργία δεν αναφέρονται πουθενά .
    Και φυσικά δεν μιλώ για τους Μεγαλοεργολάβους , που έχουν κάνει τα κουμάντα τους, αλλά για τους νέους και πιο παλιούς επιστήμονες, που τιμούν τα διπλώματά τους.
    Τους ωθούν στα όρια της φτώχιας.
    ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!

    • juliet avatar
      juliet @ elena76 27/06/2011 23:51:45

      Όλοι όσοι έχουνε μποκάκι ,δουλεύουνε όλοι; και οι εισφόρες αυξήθηκαν ....το κοινωνικό κράτος της πράσινης απάτης .Μωρέ ,οι Ρουμάνοι είχανε απίδια που λέει και ο Ιωνας ,και τον εκτέλεσαν και εμείς καμαρώνουμε τον κάθε παπάρα τι ευφυολόγημα θα πει ,φωτια και τσεκούρι ,στους κλέφτες της Πατρίδος μας .
      Ρωτήσανε εσένα ,το καθένα πως θα ζήσει; εκείνοι στο απειρόβλητο .Οι χθεσινοί ξυπόλητοι που χορτάσανε και προσπαθούν να αποποιηθούν τη κατωτερότητα που τους δέρνει.

  6. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 27/06/2011 23:07:30

    elena76 συμφωνώ και επαυξάνω!Και όσοι δεν είναι (είμαστε) άνεργοι υπολειτουργούν και περιμένουν μήπως γίνει κάτι με το ΕΣΠΑ και κινηθεί λίγο η αγορά. Αλλά φευ...θα περιμένουμε πολύ!!!!Αλλά εντωμεταξύ οι υποχρεώσεις δεν περιμένουν...

    • juliet avatar
      juliet @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 27/06/2011 23:43:40

      Για να πάρουνε ΕΣΠΑ,θα πρέπει να δώσουνε την ιδία συμμετοχή κομματάκι δύσκολο ,οπότε .....όλοι στο περίμενε και άντε να πείσεις σήμερα κάποιον να κάνει επένδυση και το αλλο πόσους ξέρεις που έχουνε μείνει καθαροί και δεν έχουνε μαυριστεί;

  7. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 27/06/2011 23:43:25

    Μνήμη μνήμη μνήμη.................
    Αντι-νέα μήπως σήμερα και αύριο , στην κεντρική οθόνη πρέπει να αναρτηθεί ένας πίνακας με τα πεπραγμένα , τα ακούσματα από στόμα πρασίνων βουλευτών , τα νομοθετήματα κτλ γιατί ασχολούμαστε μόνο με τα νέα μέτρα(?) ενώ πρέπει κατά την ταπεινή μου γνώμη, να τα μετράμε αθροιστικά ? Έχουμε που έχουμε χάσει την μπάλα , μην χάσουμε και εμάς τους ίδιους.
    και..... τι ΕΣΠΑ και μ.............. θα τρελαθώ

  8. deldio avatar
    deldio 28/06/2011 00:50:19

    Ας πάρουμε πρωτοβουλία οι ελεύθεροι επαγγελματίες και αντί για 300 ευρώ πέρυσι ή 500 φέτος ας τους δώσουμε όλοι μαζί μεγαλοπρεπώς τα αρ...δια μας.

  9. χρηστος avatar
    χρηστος 28/06/2011 12:59:03

    Aφού τά περιμένουν όλα από αυτούς πού ήδη πλήρωναν καί πληρώνουν, μιάς καί είναι ανίκανοι ή δέν θέλουν νά βρούν τούς "άλλους", μήπως μιά οργανωμένη συνολική άρνηση πληρωμής π.χ. ΦΠΑ, ή ΤΕΒΕ θά έσφιγγε λίγο τούς πισινούς;
    Αντε γιατί όσο τούς δείχνουμε τά οπίσθιά μας, μάς δείχνουν τά εμπρόσθιά τους.

  10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΛΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΛΗΣ 31/05/2012 19:01:50

    Το νέο ληστρικό "ΧΑΡΑΤΣΙ" του επιτηδεύματος, σε βάρος των ΑΝΕΡΓΩΝ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ, είναι ένα ακόμη "ΜΕΤΡΟ" σε εποχή δήθεν "ΑΚΥΒΕΡΝΗΣΙΑΣ". Θα μπορούσε κανείς αντικειμενικά να συγκρίνει ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ με βάση την "θέση" τους ως προς αυτό το μέτρο. Αν κατάλαβα καλά ο κ. ΣΑΜΑΡΑΣ το "ΞΕΧΑΣΕ" στο ... "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ" του. Να δούμε και το ολοκληρωμένο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ του ΣΥΡΙΖΑ. Τέτοια θέματα είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ!
    Μαθαίνω μάλιστα ότι ο ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ αντέδρασε άμεσα με ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ στο ΣτΕ. Θα έπρεπε να αντιδράσουν επίσης ομαδικά και άλλες κατηγορίες επαγγελματιών, όπως των ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ.
    Αυτό θα είναι και ένα τεστ για το ΣτΕ, γιατί είναι προφανές το παράλογο του μέτρου, όπως και ο ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ του ΜΑΦΙΟΖΙΚΟΥ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥ 240000 ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ που μόλις πήραν την σχετική ειδοποίηση από την ΓΓΠΣ του Υπουργείου Οικονομικών για την "προσφορά" εκπρόθεσμης διακοπής εργασιών.
    Ούτε ο ΧΙΤΛΕΡ στη ΝΑΖΙΣΤΙΚΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ θα διανοούταν να εφαρμόσει τέτοια μέτρα ...
    ΟΥΣΤ!