#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/08/2010 13:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέες περικοπές το 2011

Περικοπές στα επιδόματα των δημοσίων υπαλλήλων φέρνει το νέο μισθολόγιο από το 2011, καθώς στόχος είναι να διατηρηθούν μόνο το οικογενειακό επίδομα, όπως και το επίδομα θέσης (θα το λαμβάνουν οι προϊστάμενοι διευθύνσεων, υποδιευθύνσεων και τμημάτων).
Σύμφωνα με το σενάριο που επεξεργάζεται η κυβέρνηση, πλήθος επιδομάτων θα καταργηθεί, ενώ κάποια επιδόματα όπως είναι το κίνητρο απόδοσης ή το επίδομα εξομάλυνσης που το λαμβάνουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα ενσωματωθεί στον βασικό μισθό.

Και όπως προβλέπει το μνημόνιο η μισθολογική δαπάνη του Δημοσίου θα πρέπει να μειωθεί κατά 2,7 δισ. ευρώ την επόμενη τριετία. Το νέο μισθολόγιο του Δημοσίου έχει ένα στόχο, να επιτευχθεί ισότητα στους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων και να απαλειφθούν κραυγαλέες ανισότητες, δηλαδή οι υπάλληλοι με τα ίδια προσόντα και έτη υπηρεσίας να έχουν περίπου τις ίδιες αποδοχές, ανεξάρτητα από τον φορέα που υπηρετούν, εν αντιθέσει με τώρα που σε κάποιες υπηρεσίες οι αποδοχές -λόγω ειδικών επιδομάτων- είναι διπλάσιες.

Για τον λόγο αυτό θα συσταθεί ειδική επιτροπή που θα καταγράψει όλα τα επιδόματα του Δημοσίου, θα αξιολογήσει τη σκοπιμότητά τους και θα υποβάλει προτάσεις για το ποια πρέπει να διατηρηθούν και ποια να καταργηθούν. Είναι χαρακτηριστικό ότι σήμερα το Δημόσιο πληρώνει 40 διαφορετικά επιδόματα σε 26 γενικές κατηγορίες υπαλλήλων, ύψους 5,2 δισ. ευρώ, την ώρα που για τον βασικό τους μισθό καταβάλλει 6,9 δισ. ευρώ.

Είναι αναπόφευκτο, λοιπόν, ορισμένες κατηγορίες δημοσίων υπαλλήλων να υποστούν σημαντικές περικοπές στις μηνιαίες αποδοχές τους, ενώ μειωμένες θα είναι οι αποδοχές και για τους νεοπροσλαμβανόμενους στο Δημόσιο.

Η απογραφή
Το πρώτο βήμα γίνεται ήδη με την απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων και την πληρωμή τους μέσω της ενιαίας αρχής, οπότε θα υπάρχει πλήρης εικόνα της μισθολογικής κατάστασης του κάθε υπαλλήλου.Και θα εντοπισθούν οι έκτακτες αμοιβές που λαμβάνουν κάποιοι ως έξοδα κίνησης, παράστασης κ.λπ.

Σύμφωνα με το μνημόνιο, η δαπάνη του Δημοσίου για μισθούς και συντάξεις προβλέπεται να μειωθεί κατά 6,3 δισ. ευρώ την περίοδο 2010-2014 και από τα 29,46 δισ. ευρώ που ήταν το 2009 να έχει μειωθεί στα 23,13 δισ. ευρώ το 2014. Μόνο από τις περικοπές στους μισθούς την περίοδο 2011-2013 η μείωση θα είναι ύψους 2,7 δισ. ευρώ.

Eφη Καραγεώργου, ΕΘΝΟΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lpap avatar
    lpap 09/08/2010 13:55:20

    Ωχ!! Και δεν έχω περιθώριο απώλειας βάρους!! Τυχεροί οι..εύσωμοι!! Πείνα που χει να πέσει!!

  2. petros avatar
    petros 09/08/2010 14:01:56

    Ησυχάστε.Θα τα κόψουν το 2011,αφού θα τους έχει ξαναψηφίσει ο ελληνικός λαός στις περιφερειακές και δημοτικές. Εξάλλου την ΑΔΕΔΥ την ελέγχει η ΠΑΣΚΕ που παίρνει το 50% των ψήφων των δημ.υπαλλήλων.΄
    Τώρα σειρά έχουν οι Πολύτεκνοι και τα "κλειστά"...
    Σιγά, σιγά, ένας ένας θα πληρώνει τα κερατιάτικα του Χρηματιστηρίου 1999 και των Ολυμπιακών αγώνων.
    Θα τους ψηφίζουμε και θα μας γδέρνουν.Ελπίζουν στην αποχή, το λευκό ή το άκυρο, για να γλιτώσουν το μαύρισμα. Ο ελληνικός λαός έχει το λόγο

  3. Johnny X avatar
    Johnny X 09/08/2010 14:20:22

    το πασοκ να ετοιμαζεται για οριστικη διαλυση και περασμα στις μαυρες σελιδες της ιστοριας.

  4. Orestios avatar
    Orestios 09/08/2010 14:46:35

    Προβλέπω εκλογικό θρίαμβο του ΠΑΣΟΚ.

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ Orestios 09/08/2010 16:23:40

      και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο στρατός θα τους ακολουθήσει

  5. Dimi avatar
    Dimi 09/08/2010 15:27:24

    Orestios, εγώ προβλέπω ότι δεν θα προλάβουν ούτε καν εκλογές να κάνουν οι νεοταξίτες επάρατοι "Fly by Night Scams".

    Αισιόδοξα,
    η Dimi

    • Orestios avatar
      Orestios @ Dimi 09/08/2010 16:13:48

      Υπάρχει βέβαια το ενδεχόμενο επιβολής κατάστασης έκτακτης ανάγκης και κύρηξης ιδιότυπης σοσιαλιστικής χούντας με κινητοποίηση του στρατού. Όλα τα περιμένω από αυτούς τους απατεώνες.

  6. Blue Pill avatar
    Blue Pill 09/08/2010 15:30:56

    δηλαδη ο νευροχειρουργος θα παιρνει τα ιδια πανω κατω με τον κηπουρο.

    ο πιλοτος με τον καφετζη του υπουργου.

    κι ο ελεγκτης εναεριας κυκλοφοριας με τον σφραγιδοκολλητη.

    no offense, σεβομαι απολυτα σε ολα τα επαγγελματα αλλα
    αυτα ειναι παντελως ηλιθιες μπουρδες.
    τοτε τι να σπουδασω η να εχω ευθυνες η δυσκολη δουλεια.
    γραφειακι, σφραγιδα, φραπεδια και αγιος ο θεος.

    η χωρα παει για διαλυση σε ολους τους τομεις
    οσο αυτο το κομμα παραμενει στην εξουσια ακομα.

  7. σταμ avatar
    σταμ 09/08/2010 15:40:44

    ΜΑΥΡΙΣΤΕ τους εαν δεν θελετε να σας ΜΑΥΡΙΣΟΥΝ και αλλο τη ζωη σας!!!

  8. KLE avatar
    KLE 09/08/2010 15:41:07

    H ΧΟΥΝΤΑ ΠΕΦΤΕΙ

  9. Excalibur avatar
    Excalibur 09/08/2010 15:52:36

    εχει να πεσει πολυ ξυλο και αγο στη δεθ.

    αραγε τι σκεφτηκαν να τυπωσουν στον γαπ για να διαβασει?
    θα ειναι μπουρδες ιλλιγγιωδους μεγεθους με μονο σκοπο να γλυτωσει το λιντσαρισμα για οσο κατσει εκει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Excalibur 09/08/2010 16:14:15

      τσο και λο?