Νέα πυρά Σόιμπλε: Ο χρόνος για την Ελλάδα τελειώνει στις 30 Ιουνίου
15/04/2015 23:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα πυρά Σόιμπλε: Ο χρόνος για την Ελλάδα τελειώνει στις 30 Ιουνίου

«Θα παραμείνει στην Ευρωζώνη αλλά...»

Ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, σε συνέντευξη που παραχώρησε στο πρακτορείο οικονομικών ειδήσεων Bloomberg επισήμανε ότι εάν η Ελλάδα θέλει να λάβει το υπόλοιπο ποσό του πακέτου στήριξης θα πρέπει να βρεθεί μια λύση μέχρι τις 30 Ιουνίου.

Όπως τόνισε ο Σόιμπλε όταν ρωτήθηκε από τον δημοσιογράφο του πρακτορείου, το ελληνικό πρόγραμμα έχει επεκταθεί δύο φορές μέχρι τώρα και η καταληκτική ημερομηνία είναι η 30ή Ιουνίου.

Ο Γερμανός υπουργός συμπλήρωσε ότι σε κάθε περίπτωση, η Ελλάδα θα παραμείνει τμήμα της Ευρώπης. «Ό,τι κι αν συμβεί, παραμένει στην Ευρωπαϊκή Ένωση» τόνισε, διευκρινίζοντας ότι αν μείνει στην ευρωζώνη θα πρέπει να δημιουργήσει τις συνθήκες για κάτι τέτοιο. Όμως το αν θα έχει τα χρήματα για να τηρήσει τις υποχρεώσεις της, αυτό είναι κυρίως απόφαση της ελληνικής κυβέρνησης.

«Αν θέλει βοήθεια, θα της τη δώσουμε, όπως κάναμε τα τελευταία χρόνια, αλλά φυσικά, εντός του πλαισίου όσων έχουμε συμφωνήσει», κατέληξε.

Νωρίτερα ο κ. Σόιμπλε χρησιμοποιώντας σκληρή γλώσσα είχε πει ότι είναι λίγο πιθανή μια έξοδος της Ελλάδας από την ευρωζώνη, όμως πρόσθεσε ότι οι χρηματαγορές έχουν ήδη κοστολογήσει κάθε ενδεχόμενο.

«Είμαι αρκετά σίγουρος ότι δεν θα συμβεί (μια χρεοκοπία)», δήλωσε ο Σόιμπλε σε εκδήλωση του Συμβουλίου Διεθνών Σχέσεων στη Νέα Υόρκη.

Παρόλα αυτά πρόσθεσε ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις πως οι χρηματαγορές ανησυχούν για το ενδεχόμενο μιας χρεοκοπίας της Ελλάδας ή μιας εξόδου της χώρας από την ευρωζώνη και ότι «δεν μπορεί κανείς να δει οποιαδήποτε μετάδοση στις αγορές» της ελληνικής κρίσης χρέους.

«Αν δούμε την Ελλάδα, δεν αποτελεί μεγάλο μέρος της οικονομίας της ευρωζώνης ως συνόλου. Οι περισσότεροι συμμετέχοντες στις χρηματαγορές μάς λένε ότι οι αγορές έχουν ήδη κοστολογήσει οτιδήποτε ενδέχεται να συμβεί. Δεν μπορεί κανείς να δει οποιαδήποτε μετάδοση», υπογράμμισε ο Γερμανός υπουργός.

«Προς το παρόν δεν έχουμε μια λύση και πιστεύω ότι δεν θα βρούμε μία την επόμενη εβδομάδα», δήλωσε.

Ο Σόιμπλε παραδέχθηκε ότι η κατάσταση είναι «πολύ δύσκολη για την Ελλάδα», ενώ ισχυρίσθηκε ότι η νέα κυβέρνηση της χώρας «κατέστρεψε» όλα τα σενάρια στα οποία βασιζόταν η ανάκαμψη των δημοσιονομικών της χώρας.

«Δεν χρειαζόμαστε περισσότερα χρήματα», υπογράμμισε σχολιάζοντας το πρόγραμμα στήριξης της Ελλάδας, «χρειαζόμαστε περισσότερες μεταρρυθμίσεις», πρόσθεσε ο Σόιμπλε, επισημαίνοντας ότι το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι το χρέος, αλλά «η έλλειψη ανταγωνιστικότητας».

Οι υπουργοί Οικονομικών της ευρωζώνης αναμένεται να συναντηθούν στις 24 Απριλίου στη Ρίγα της Λετονίας.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Routing avatar
    Routing 15/04/2015 18:20:24

    Ενώ οι Γερμανοί μας έσωσαν και συνεχίζουν να μας σώζουν! Ζήτω οι φίλοι μας οι Γερμανοί!

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Routing 15/04/2015 20:29:39

      τους απαράδεκτους. μα να μας δανείζουν συνεχώς ένα κατεβατό λεφτά για να μην χρεωκοπήσουμε; να μας αναγκάζουν να ζήσουμε με οσα παράγουμε; εάν δεν συνέλθουμε γρήγορα από την ναρκωτική επήρρεια του εθνικοσοσιαλισμού που ουσιαστικά επέβαλε η συγκεκριμένη κυβέρνηση, θα είμαστε για τους δυτικούς απλά βάσεις του νάτο.

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 15/04/2015 19:05:38

    Είπε ο Σόιμπλε: "Η νέα κυβέρνηση της Ελλάδας έχει καταστρέψει όσα έχτισε η προηγούμενη, τη βελτίωση της οικονομίας της χώρας" Το πρόβλημα είναι ότι το βλέπει ο Γερμανός που δε μας πάει και δε θα πονέσει και πολύ να φύγουμε από την ΕΕ και από την άλλη εμείς οι Έλληνες κάνουμε ότι δε το καταλαβαίνουμε ενώ εμείς θα πάθουμε τη νείλα αν γίνει το ατύχημα...

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ Γεώργιος Τ. 16/04/2015 13:21:39

      "Ό,τι κι αν συμβεί, παραμένει στην Ευρωπαϊκή Ένωση" γράφει... για την ΟΝΕ δεν το 'χει σίγουρο.

  3. βαγόνι avatar
    βαγόνι 15/04/2015 19:45:20

    Το ό,τι η συγκυρία ξεπερνάει τις δυνατότητες του Σύριζα, είναι περισσότερο απο βέβαιο...είναι λίγοι....το ξέρουμε...τελεία..! Αυτό δεν σημαίνει, βέβαια, ότι ακούμε ευλαβικά τον εν λόγω κύριο, που παραπέμπει στον ομόλογο του, του μεσοπολέμου, Γιάλμαρ Σάχτ...ίδιο ύφος,διαφορετικά εργαλεία, ίδιοι στόχοι....είμαστε μικρή και πιεσμένη χώρα αλλά με τρομακτική παράδοση...οφείλουμε να τον παρακάμψουμε...το πώς;...θα το βρούμε, ματώνοντας στο μεταξύ...!

  4. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 15/04/2015 20:51:16

    Αφού λοιπόν κυρ Σόιμπλε η κυβέρνηση Σαμαρά "έχτισε τη βελτίωση της οικονομίας της χώρας" γιατί την ρίξατε κόβοντάς της τη δόση των 7,2 δις? Πιστεύετε οτι θα ρίξετε ανέξοδα και τον Τσίπρα που έριχνε μολότωφ στη Μπολώνια? Πολύ σοβαρή πολιτική κάνετε στην Ευρώπη. Όπως και στην Ουκρανία. Σας είπε κ Κυρία Νούλαντ τι είστε. Εμείς ούτως ή άλλως σας ξέρουμε απ' την καλή τι κουμάσια είστε. Σας το είπε στα Γερμανικά ο Αργύρης Σφουντούρης...

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ οδυσσεύς Κ. 15/04/2015 22:11:45

      τη κυβέρνηση σαμαρά δεν την έριξε ο σόιμπλε. την έριξε ο τσίπρας μαζί με τον ύποπτο κουβέλη. και ο ελληνικος λαός έδωσε το τελειωτικό κτύπημα. αν θέλουμε εθνική κυριαρχία και ανεξαρτησία θα πρέπει επιτέλους να αναλάβουμε τις ευθύνες μας σαν κοινωνία.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ οδυσσεύς Κ. 15/04/2015 23:57:07

      Ξέρουμε τι είναι οι Γερμανοί. Το μεγάλο θέμα είναι ότι ξέραμε και τι είναι οι συριζαίοι και τους κάναμε κυβέρνηση και έδωσαν όλα τα άλλοθι του κόσμου σε αυτούς με τα συνεχή αυτογκόλ. Και δυστυχώς έχουν δίκιο τώρα...

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Γεώργιος Τ. 16/04/2015 00:38:10

        Μηπως ειναι οι Γερμανοι αυτοι που τους ζηταμε δανεικα?

      • товарищ Θόδωρος avatar
        товарищ Θόδωρος @ Γεώργιος Τ. 16/04/2015 09:15:35

        Ποιοι τους "κάναμε κυβέρνηση"? Ποιος προκήρυξε εκλογές για να "παγιδεύσει" τάχα τον Σύριζα? Αντί να πάει μέχρι τέλος και ας έχανε τελικά?

        • Βαγγέλης avatar
          Βαγγέλης @ товарищ Θόδωρος 16/04/2015 13:23:15

          Απαπα... τι είναι αυτά που λες....

  5. ΚΜ avatar
    ΚΜ 16/04/2015 02:11:49

    Δυστυχώς, και πέρα από τα ολέθρια λάθη της τωρινής κυβέρνησης (τουλάχιστον, η προηγούμενη κέρδιζε χρόνο, μπας και κάποια απρόβλεπτη ευνοϊκή συγκυρία επέτρεπε σπάσιμο των δεσμών), ισχύει το εξής: Οι Γερμανοί δεν πρόκειται ποτέ να ικανοποιηθούν με οποιαδήποτε «μεταρρύθμιση», όσο κι άν «αυξάνει την ανταγωνιστικότητα» (που, υποτίθεται, αυτό θέλουν). Αντιθέτως, οι μεταρρυθμίσεις στις οποίες θα επιμείνουν είναι κατά κύριο λόγο αυτές ακριβώς που ωφελούν την ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ οικονομία, ανεξαρτήτως του άν ωφελούν ή άν βλάπτουν (πχ γάλα) την ελληνική. Και δυστυχώς, οι Τσιπροβαρουφάκηδες, με το να αδυνατίζουν τη θέση μας, τους δίνουν τη δύναμη να μας τις επιβάλουν στο τέλος.