11/05/2012 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα ...μέτρα ζητά η Κομισιόν !!!

To Μνημόνιο 2 απέτυχε, ώρα να πάρετε μέτρα ύψους 7,6 δις επιπλέον για το 2013.

Αυτά είναι τα μαντάτα από την Κομισιόν που μας έστειλε η Κομισιόν τονίζοντας ότι για το 2012 τα μέτρα που πήραμε επαρκούν αλλά ο λογαριασμός δε βγαίνει για την επόμενη διετία. Μάλιστα, ο λογαριασμός για το 2013-2014 ανεβαίνει αισίως στα 21 δις ευρώ.

Κι επειδή μπερδευτήκαμε με τα μέτρα, ας τα ξαναθυμηθούμε.

Για το 2012-2013 έχουμε εδώ και καιρό πει ότι πρέπει να ληφθούν 11,6 δις ευρώ, σύμφωνα με την τελευταία δανειακή σύμβαση.

Τώρα η Κομισιόν μας ζητά για του χρόνου άλλα 7,6 δις τα οποία θα διασφαλίζουν μελλοντικά πλεονάσματα. Δηλαδή θα αδειάσουν ακόμη περισσότερο τις τσέπες μας προκειμένου μέχρι το 2020 να έχουμε πλεονάσματα και να τους αποπληρώνουμε τα δάνεια. Όμως, η έκθεση της Κομισιόν τονίζει ότι με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο, θα πρέπει να περικόψει φοροαπαλλαγές ύψους 2,4 δις. Οπότε ο λογαριασμός ξεπερνά αισίως τα 20 δις ευρώ.

Το πρόβλημα είναι ένα και απορούμε πως δεν το καταλαβαίνουν στην Κομισιόν. Εκτός και μας οδηγούν επίτηδες προς τη χρεοκοπία.

Με ύφεση 4,7% για φέτος και μηδενική ανάπτυξη για το 2013 από πού θα βρεθούν όλα αυτά τα δισεκατομμύρια;

Με ανεργία που θα είναι κοντά στο 20%, με μηδενικές επενδύσεις και με μια χώρα κατεστραμμένη, χειρότερα απ’ ότι μετά από πόλεμο, πώς θα μπορέσουν οι Ελληνες να αντέξουν αυτά τα μέτρα;

Τα πράγματα αν δεν είναι αδύνατα, είναι σίγουρα εξαιρετικά δύσκολα. Κι αν δεν υπάρξει επαναδιαπραγμάτευση (και ίσως και νέο κούρεμα) τότε η Ελλάδα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο οδηγείται στη χρεοκοπία.

Τα Μνημόνια της σωτηρίας αποδεικνύονται θηλειά στο λαιμό της χώρας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. yianna avatar
    yianna 11/05/2012 21:41:14

    Μου φαίνεται ηλίου φαεινότερο πλέον ότι στόχος τους είναι να βγούμε μόνοι μας από το Ευρώ. Μήπως, αυτό να είναι η αφορμή να εναντιωθούμε όλοι στους επαχθείς όρους που βάζουν?
    Όμως οι διαρθρωτικές αλλαγές είναι must

  2. Ζ avatar
    Ζ 11/05/2012 21:46:09

    Κάποιοι στην Κομισιόν σπρώχνουν Αλέξη στην εξουσία χαλαρά....

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Ζ 12/05/2012 01:05:47

      Aκριβως.
      Και αν ο Σαμαρας επιλεξει να συγκρουστει μετωπικα με τον Τσιπρα, με τη δεδομενη δυναμικη, το εγχειρημα θα αποβει εις βαρος του.
      Η θεση του απαιτει τεχνικη τζουντο - οχι πυγμαχιας.
      (στο εγραψα λιγακι πιο κομψα)

  3. dirty harry avatar
    dirty harry 11/05/2012 21:48:06

    Τι λες φιλτατε ? Σοβαρα ? Τωρα το καταλαβατε που μας οδηγουν ?
    Μενω εκπληκτος με τα ταχυστα αντανακλαστικα σας.
    Ημουν ενθερμος υποστηρικτης της ευρωπαικης ενοποιησης.
    Αλλα οχι αυτου του εκτρωματος που καταντησε η ΕΕ.
    Αν ειναι ετσι, εγω τους την χαριζω και προτιμω την εξαθλιωση για μια δεκαετια ( επιστρεφοντας στο βαλκανικο τροπο ζωης ), παρα την χλευη τους για τα επομενα ποιος ξερει ποσα χρονια και την μονιμη εξερτηση μας απο αυτα τα τομαρια.
    Εχουμε και παιδια που μεγαλωνουμε και εχουμε μια υποχρεωση απεναντι τους...

  4. βορειος avatar
    βορειος 11/05/2012 22:04:07

    Δεν ειναι ευρωπαικη Ενωση παιδια, οχι αυτη που οραματιστηκε ο Κωσταντινος Καραμανλης και ο Ζισκαρ Ντ Εστεν, ειναι απλα το Δ Ραιχ, και ισως ειναι καιρος να την κανουμε σιγα σιγα-οσο ειναι ακομη νωρις- γιατι δεν θα υποφερουμε μονο εμεις, εχουν και αλλοι σειρα στον ((παραδεισο)) του Δ Ραιχ.

  5. Zame avatar
    Zame 11/05/2012 22:06:03

    χαχαα..και όπως θα έλεγε και ο συχωρεμένος Βλάσης Μπονάτσος φορτώστε-φορτώστε..

  6. KA avatar
    KA 11/05/2012 22:34:47

    Noμίζω πως είναι ηλίου φαεινότερο πως βαδίζουμε σε έκρηξη δημοτικότητας των ευρωσκεπτικιστών, στη χώρα μας και (μάλλον) παντού στην Ευρώπη.

    Αν μη τι άλλο, στη χώρα μας, πλην ΚΚΕ, ουδείς διενοείτο να αρνηθεί - ή να θέσει εν αμφιβόλω - τον ευρωπαϊκό προσανατολισμό της χώρας. Αλλά, ξεκάθαρα, η ιδέα ήταν να συγκλίνουμε προς τις ισχυρές και ανεπτυγμένες χώρες, του σκληρού ευρωπαϊκού πυρήνα. Να γίνουμε Ιταλία και όχι Βουλγαρία που - διακηρυγμένα - μας ωθούν τώρα να γίνουμε! Όταν η Τρόικα (της οποίας μέλος είναι η Κομμισιον) μας συγκρίνει με τις όμορες χώρες (Βουλγαρία, Αλβανία ....) είναι σαν να μας δείχνει το μέλλον(!).

    Είναι θέμα χρόνου να γίνουν πλειοψηφικές οι απόψεις που θα ζητούν έξοδο από το ευρώ. Δεν τολμώ να γράψω και έξω από την ΕΕ, αλλά στο βάθος του μυαλού μου το σκέφτομαι. Στο κάτω-κάτω, ο μέσος εξαθλιωμένος έλληνας που θα έχει χάσει το σπίτι του από τα χαράτσια και θα καλείται να δουλέψει με 300 ευρώ στην ακριβότερη περιοχή της ευρώπης, γιατί να βλέπει πια την ευρώπη ως κάτι δελεαστικό;

    • dirty harry avatar
      dirty harry @ KA 11/05/2012 23:13:22

      Μα δεν ειναι λογικο ?
      Μπηκαμε στην ΕΟΚ για να μοιασουμε τους Δυτικοευρωπαιους.
      Οχι τους κουμουνιστες.
      Αν τελικα δεν μπορουμε ( ελεω αχρηστων πολιτικων ), γιατι να βασανιζομαστε ?
      Βαλκανιοι ειμαστε ουτως ή αλλως εδω και εκατονταδες χρονια.
      Αν τοσο μπορουμε, εκει ας μηνουμε.
      Γιατι να τους δινουμε τη δυνατοτητα να μας χλευαζουν κιολας?
      Αν αυτην την Ευρωπη θελουνε, ας την χαιρονται.
      Τι να την κανουμε εμεις με 2,000,000 ανεργους και αλλους κατεστραμενους ?

  7. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 11/05/2012 23:35:10

    Εχουμε μάθει να τρομάζουμε απο τέτοιες ειδήσεις.Είμαι ο μόνος που τις θεωρεί αυτονόητες;Το πρόβλημα δεν το έχει η Ευρώπη και τα όργανα της,το πρόβλημα το έχουμε εμείς.
    Δεν διάβασα πουθενά,κόψτε μισθούς,συντάξεις.Δεν ζητάνε μείωση στο κράτος πρόνοιας.Δεν κατηγορούν για τα άδεια ταμεία τις μάνες,τους πολύτεκνους,τους ανέργους.
    Απλώς έτσι το μεταφράζουν οι πολιτικοί μας!!!!
    Επειδή δεν αγγίζουμε ΔΕΗ,ΟΤΕ,ΟΣΕ,πετρέλαια,Δήμους,Περιφέρειες,απολύσεις,φοροδιαφυγή αναγκαζόμαστε να κόβουμε τα εύκολα.Αυτό όμως,ξαναλέω,το επιλέγουμε εμείς,όχι η Ευρώπη!

  8. KA avatar
    KA 12/05/2012 00:26:52

    Δεν νομίζω πως έχεις δίκιο, η εν παση περιπτώσει πως βλέπεις σωστά το πρόβλημα. Δεν θα διαφωνήσουμε πως η δομή του Ελληνικού Κράτους (ο Θεός να το κάνει ...) είναι ένα έκτρωμα ... Αλλά δεν είναι εκεί το μείζον ζήτημα της ιστορίας αυτής.

    Το πρόγραμμα που μας έχει επιβληθεί έχει έναν στόχο: αν δεν τον εχεις αντιληφθεί, σε παραπέμπω σε λόγια της Μέρκελ από χθεσινό άρθρο της wall street journal:

    "Ο κ. Παπανδρέου υποστηρίζει σήμερα ότι «όταν ζήτησε από τη γερμανίδα καγκελάριο ηπιότερους όρους, η απάντησή της ότι το σχέδιο διάσωσης πρέπει να πονάει». «Θέλουμε να είμαστε σίγουροι ότι κανένας άλλος δεν θα το θέλει», είπε χαρακτηριστικά η κυρία Μέρκελ, όπως τουλάχιστον ισχυρίζεται ο κ. Παπανδρέου."

    http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=456997

    Mε απλά λόγια: όπως η Μαφία χτίζει ζωντανό τον πρώτο που δεν θέλει να την πληρώσει, για να γίνει "παράδειγμα" (προς αποφυγήν), έτσι "χτίστηκε" η (βλακώδώς και απευθυνόμενη προς ηλιθίους) "διάσωση"της Ελλάδας.

    Το αν χρειάζεται - ΕΤΣΙ κι ΑΛΛΙΩΣ - να ξαναγίνει από την αρχή αυτό το άθλιο κράτος, είναι άλλο θέμα! Τελείως άλλο (αλλά ατυχώς, σχετικό ...). ΑΠλά, οι διασώστες μας δεν είναι και τόσο "διασωστες" ....

    ΥΓ. Το παραπανω απόσπασμα (και το σχετικό άρθρο), θα ανέμενα να τύχει ευρύτατης προβολής από το antinews, με τα παρακάτω ερωτήματα. Αντί γι' αυτό, είδα μία απλά ειρωνική ανάρτηση.

    Για μένα, το θέμα είναι τεράστιο και άπτεται της επιβεβλημένης παραπομπής του ΓΑΠ (και των συν αυτώ) στο δικαστήριο. Στοιχειώδες καθήκον ενός έλληνα πρωθυπουργού απέναντι σε μία τέτοια στάση της γερμανίδας καγκελαρίου, θα ήταν η σύγκληση του συμβουλίου πολιτικών αρχηγών (μετά από διαβουλευσεις) και η συνέγερση του λαού τον οποίο οι Γερμανοί θέλουν να "πονέσουν" για να γίνει παράδειγμα. ΑΠό τη στιγμή που όλα αυτά μαθεύονται τώρα, κατόπιν εορτής, και μέσα από την WSJ, απλά αναρωτιέμαι πότε θα δούμε το δικαστήριο να συνεδριάζει (για να μην μιλήσω για το Γουδί ...).

    Νομίζω πως το θέμα είναι τεράστιο και δεν πρέπει να περάσει έτσι λόγω του κουρνιαχτού που δημιουργούν οι διερευνητικές εντολές ....

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ KA 12/05/2012 00:40:12

      Το ίδιο θα λέγαμε και θα κάναμε και εμείς αν έπρεπε να "σώσουμε" μια άλλη χώρα.
      Δεν λέω οτι οι Γερμανοί είναι φίλοι μας,το συμφέρον τους κοιτούν.Και καλά κάνουν.
      Αλλά ας διορθώσουμε τα δικά μας χρόνια αμαρτήματα και μετά ευχαρίστως γινόμαστε "Τράγκας"

      • KA avatar
        KA @ Ιωάννης33 12/05/2012 01:15:18

        Mε όλο το σεβασμό στην άποψή σου, νομίζω πως έχεις θεμελιακό λάθος. Για διάφορους λόγους

        [1] η Ευρώπη δεν μπορεί να χτιστεί πάνω στην έννοια της "τιμωρίας". Τα πρόσκαιρα οφέλη, ωχριούν μπροστά στην κατάρρευση του οράματος. Πολλά μπορώ να γράψω εδώ, αλλά δεν έχει νόημα

        [2] η φράση "ο συμφέρον τους κοιτούν" δεν μου λέει τίποτα. Ειδικά με τοη γερμανία που μία χαρά business έκανε με την πολιτική ελιτ που χρεωκόπησε την ελλάδα (ειδικά επί σημιτικού εκσυγχρονισμού). Ενδεικτικά: siemens, C4I. υποβρύχια, εξοπλιστικά, ολυμπιακοί αγώνες, hochtief, ferostaal, κτλ. Άσε που μάλλον κρατούν με τη λίστα του Χριστοφοράκου σε ομηρία την ελληνική πολιτική ζωή ... Τι νόημα έχει οπιοαδήποτε συζήτηση επ' αυτού;

        [3] ξαναλέω: το να διορθώσουμε τα "δικά μας αμαρτήματα" είναι επιβεβλημένο μεν αλλά άσχετο με την ευρωπαϊκή κρίση χρέους, της οποίας η ελλάδα είναι "σπυρί" (η προτογαλία "πληγή" και η ισπανία "όγκος", όπως είπε πρόσφατα κάποιος από τις "αγορές")

        [4] γράφεις πως "Το ίδιο θα λέγαμε και θα κάναμε και εμείς αν έπρεπε να “σώσουμε” μια άλλη χώρα.". Αμφιβάλλω. Εδώ έχουν βγεί στά κάγκελα ένα σωρό προσωπικότητες διαμετρήματος Ντελορ, Σμιτ κτλ. και φωνάζουν πως είμαστε σε καταστροφικό δρόμο (και μάλιστα σε ότι αφορά στην Ελλάδα!). Από που προκύπτει πως όλοι θα έλεγαν τα ίδια;

        [5] τον τράγκα πού τον είδες; ελπίζω όχι σε όσα έγραψα.

        Και πάλι με ειλικρινήσεβασμο στην άποψή σου, μιάς και δεν αισθάνομαι να κατέχω τη μία και μόνη αλήθεια, νομίζω πως σχόλια σαν το δικό σου δείχνουν πως το μεγάλο ψυχολογικο πείραμα που διεξάγεται για πρώτη φορά σε χώρα του δυτικού κόσμου, έχει μεγάλη επιτυχία. Γι' αυτό άλλωστε επελέγη και η ελλάδα. Τέτοιο κωλοχανείο που είναι, ήταν εύκολο να πεισθεί η κοινωνία της πως φταίει για όλα. Ας προχωρεί ο επόμενος ....

        • Padron avatar
          Padron @ KA 12/05/2012 02:48:18

          Μόνο συγχαρητήρια για την άψογη και νηφάλια τοποθέτηση.
          ¨Κακό σπυρί..."

        • Ιωάννης33 avatar
          Ιωάννης33 @ KA 12/05/2012 15:12:24

          Ψύχραιμος και σωστός, μ'αρέσεις.
          Αλλά όλα αυτά που λες και λέω είναι για αμφιθέατρο.
          Πρώτα πρέπει να γίνει το μπουρδ... κράτος!