Νέα ανατροπή με μισθολόγιο δύο ταχυτήτων στο Δημόσιο
21/06/2014 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα ανατροπή με μισθολόγιο δύο ταχυτήτων στο Δημόσιο

Και ξαφνικά ανοίγει ξανά νέο θέμα με το μισθολόγιο των δημοσίων υπαλλήλων. Όταν δε ακούτε ότι η τρόικα πιέζει για αλλαγές τότε είναι σίγουρο ότι θα υπάρξουν μειώσεις.

Και ξαφνικά ανοίγει ξανά νέο θέμα με το μισθολόγιο των δημοσίων υπαλλήλων. Όταν δε ακούτε ότι η τρόικα πιέζει για αλλαγές τότε είναι σίγουρο ότι θα υπάρξουν μειώσεις.

Η τρόικα διαπιστώνει ότι το ενιαίο μισθολόγιο δεν ισχύει παντού, ότι υπάρχουν ανισότητες και ότι πρέπει να υπάρξουν ανατροπές. Μεταξύ των μισθολογίων είναι βεβαίως και τα «ειδικά» μισθολόγια, κυρίως των στρατιωτικών που κι αυτά ζητείται να ανατραπούν.

Και μη νομίζετε ότι οι τεχνοκράτες που το ζητούν αυτό κάνουν προτάσεις για αυξήσεις. Μειώσεις ονειρεύονται. Σύμφωνα με δημοσίευμα του Βήματος λοιπόν το νέο μισθολόγιο για το προσωπικό των ΕΔ και των Σωμάτων Ασφαλείας θα καταργεί τις μισθολογικές προαγωγές. Κάτι που όπως αναφέρει υπήρχε ως πρόβλεψη στο προηγούμενο Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα και αφαιρέθηκε έπειτα από πολιτικές πιέσεις στην κυβέρνηση. Με το νέο μισθολόγιο αναφέρει το δημοσίευμα οι στρατιωτικοί “θα προσπαθούν περισσότερο να πάρουν τις προαγωγές τους, καθώς δεν θα προκύπτει αυτόματη αύξηση μισθού, αν δεν προαχθούν”.

Το θα… προσπαθούν περισσότερο σημαίνει τι άραγε; Ότι θα παρακαλάνε για μια αύξηση; Ότι θα υπάρχει αξιολόγηση; Ότι κάποια αόρατος χειρ θα αποφασίζει πότε θα τους δώσει κανένα ευρώ παραπάνω;

Και για ποια αποκατάσταση των αδικιών μιλάμε όταν ξαναέρχεται στο προσκήνιο μια πιθανή νέα μείωση των μισθών τους; Θα προάγεται κάποιος σε ανώτατο βαθμό δεν θα παίρνει ούτε ένα ευρώ; Και γιατί να προάγεται τότε; Για την… σαρδέλα στο μπράτσο; Ωραία λογική.

Όμως και στους υπόλοιπους δημόσιους υπαλλήλους αναμένονται ανατροπές διότι προφανώς δεν έχουν πληγεί πολύ από την κρίση Αν και οι μισθοί στο δημόσιο έχουν μειωθεί κατά 35%, χάθηκαν δηλαδή 8 δις ευρώ από τις τσέπες τους, κάποιοι σκέφτονται νέες μειώσεις. Λέει το ρεπορτάζ ότι η τρόικα πιέζει ώστε οι μισθοί των υπαλλήλων υποχρεωτικής εκπαίδευσης - δηλαδή των αποφοίτων Γυμνασίου - και αυτών που έχουν τελειώσει μόνο το λύκειο να υποχωρήσουν στα επίπεδα των αμοιβών του ιδιωτικού τομέα.

Από τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν θα πριμοδοτηθούν οι αποδοχές των εργαζομένων ανώτερης και ανώτατης εκπαίδευσης και των εργαζομένων στην εκπαίδευση και την υγεία.

Αυτό φαντάζει δίκαιο, όμως, η τρόικα μιλά με βάση τα όσα ισχύουν στην πατρίδα τους. Εδώ οι μισθοί είναι δύο φορές χαμηλότεροι από τους δικούς τους. Εδώ οι χαμηλής μόρφωσης υπάλληλοι δεν είναι χρυσοπληρωμένοι και αν τους κόψεις τους μισθούς θα πεινάσουν. Νέος γύρος εξαθλίωσης δηλαδή;

Βεβαίως και υπάρχουν στο δημόσιο αδικίες που πρέπει να αποκατασταθούν. Δε μπορεί να παίρνει η καθαρίστρια 2.500 ευρώ και ο καθηγητής πανεπιστημίου 1.500 ευρώ. Όμως, αυτό δεν μπορεί να αποτελέσει την κερκόπορτα για να σαρωθούν για άλλη μια φορά χιλιάδες εργαζόμενοι που ήδη βρίσκονται στα όρια της εξαθλίωσης. Και δεν είναι συγκρίσιμο μέγεθος οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα. Αν κάποιος δηλαδή ανειδίκευτος παίρνει 400 ευρώ στο ιδιωτικό τομέα πρέπει και ο αντίστοιχος ανειδίκευτος στο δημόσιο να πάρει 400 ευρώ; Αντί να κάνουμε καλύτερους τους μισθούς για όλους, αντί να δώσουμε μάχη για την προς τα πάνω εξίσωσή τους θα τους εξαθλιώσουμε όλους μαζί;

Δυστυχώς τα σενάρια που πέφτουν στο τραπέζι δεν είναι καθόλου καλά για κανέναν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παναγιώτης Ν. avatar
    Παναγιώτης Ν. 21/06/2014 21:04:58

    Και γιατί δεν μειώνουν τους βασικούς των 780 και 858 αλλά προχωράνε σε νέο μισθολόγιο; Αντί να κοιτάξουν να εφαρμόσουν το υφιστάμενο σε αυτούς που δεν το εφαρμόζουν με το έτσι-θέλω, ετοιμάζουν νέο τσεκούρωμα σε αυτούς που το εφαρμόζουν ήδη εδώ και 2 χρόνια.

    • dexi_half avatar
      dexi_half @ Παναγιώτης Ν. 22/06/2014 08:09:13

      Το νέο μισθολόγιο θα πιάσει τις ΔΕΚΟ. Απόφοιτοι δημοτικού της ΔΕΗ και της ΕΥΔΑΠ θα πάνε από τα 2500 Ευρώ στα 540

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ dexi_half 22/06/2014 10:01:10

        Υπάρχουν απόφοιτοι δημοτικού στις ΔΕΚΟ με 2500 μισθό ;;;;;

        • foros1 avatar
          foros1 @ roadrunner 22/06/2014 11:56:45

          γιατί να μην υπάρχουν; όταν η ίδια η πολιτεία, τους δίνει την δυνατότητα με νομικά τερτίπια να εξαιρούνται, αυτοί φυσικό είναι να το εκμεταλλευτούν. είναι τόσο δύσκολο ένας "ξεκάθαρος" νόμος που να λέει: έστω και 1% μέτοχος το δημόσιο, συνεπάγεται ενιαίο μισθολόγιο. αν είναι 100% ιδιωτικές, ας πάρουν και 10.000 ευρώ το μήνα...

        • Γιώργης Α. avatar
          Γιώργης Α. @ roadrunner 23/06/2014 07:01:26

          Δημοτικού δε γνωρίζω , αλλά γυμνασίου με μισθό 2100 : Ναι. (μέχρι πέρυσι που βγήκε σύνταξη).

        • Nikos avatar
          Nikos @ roadrunner 23/06/2014 13:03:56

          Μόνο με 2500; Αν είναι για κόψουν μισθούς θα μας πουν ότι υπάρχουν και μισθοί Δ.Υ. που δουλεύουν στο δημόσιο με μόνο προσόν το αναμνηστικό που τους έδωσαν στον παιδικό σταθμό, και αμείβονται με μισθό του προέδρου του Αρείου Πάγου. Φυσικά χωρίς να εμφανίσουν ένα πραγματικό εκκαθαριστικό μισθοδοσίας για να αποδείξουν αυτά που λένε. Και κάθε φορά που είναι να πάρουν ψαλίδι και πατρόν τα ίδια κάνουν. Δημιουργούν "εικονικές" καταστάσεις, υποτιθέμενους υπεύθυνους για την χρεωκοπία της χώρας και μετά ντοοοοοουυυυ στους μισθούς και τις συντάξεις, για να σωθεί η χώρα. Ευτυχώς δηλαδή που μας λένε ότι άλλα μέτρα λιτότητας δεν υπάρχει περίπτωση να πάρουν!!!!!

      • Παναγιώτης Ν. avatar
        Παναγιώτης Ν. @ dexi_half 22/06/2014 12:05:41

        Όπως το έπιασε και πιο πριν.!! Ας μην γελιόμαστε, είναι νέες περικοπές, τις οποίες θα τις πληρώσουν οι ίδιοι και οι ίδιοι.

        • greg180 avatar
          greg180 @ Παναγιώτης Ν. 22/06/2014 16:48:23

          Δηλαδή το θεωρείς λογικό εσύ με 1% το κράτος να επιβάλλει μισθό ενιαίου μισθολογίου;Αν είναι έτσι να πούμε στο Ανταρσυα να περνάει νόμους στην βουλή...τι άλλο θα ακούσουμε...

          • foros1 avatar
            foros1 @ greg180 22/06/2014 21:26:23

            εσύ γιατί θέλεις αυτό το 1%; διώξε το και πάρε από τον ιδιώτη ότι μισθό θέλεις...

          • MCA avatar
            MCA @ foros1 22/06/2014 21:37:38

            Από τον ιδιώτη θα πάρει......μάλλον την απόλυση του.

  2. foros avatar
    foros 22/06/2014 09:52:57

    Το ενιαίο μισθολόγιο ήταν λάθος. Αυτό αποδεικνύεται κάθε στιγμή. Είμαστε η μοναδική χώρα στον φιλελεύθερο κόσμο που εφαρμόζουμε σοβιετικό -ισοπεδωτικό- μισθολόγιο. Η κυβέρνηση πρέπει να προσδιορίσει ποιος είναι ο δημόσιος τομέας, να προσδιορίσει την αναγκαιότητα, την σπουδαιότητα και αποτελεσματικότητα κάθε κλάδου και να προχωρήσει όχι μόνο σε κλαδικά μισθολόγια αλλά και σε διαφορετικά μισθολόγια σε κάθε κλάδο. π.χ άλλος μισθός για τον μάχιμο καθηγητή και άλλος για τον καθηγητή-διοικητικό υπάλληλο του υπουργείου.

  3. Αθηνών πολίτης avatar
    Αθηνών πολίτης 22/06/2014 10:36:44

    Κυριακή πρωί διαβάζοντας το άρθρο ένιωσα να μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!!!!Δεν θα χαλάσω το πρωϊνό μου βρίζοντας. Απλά θα σχολιάσω ότι αν συμβούν αυτά που επεξεργάζονται κάποιοι «εγκέφαλοι» στο Υπουργείο Εθνθκής Άμυνας τότε να ψάξουν βρουν τρύπα να κρυφτούν. Έχουν σκοπό να καταρακώσουν το φρόνιμα του στρατεύματος οι νεκροθάφτες και δοσίλογοι της χώρας . Ο Αβραμόπουλος θα το επιτρέψει ή θα επιβεβαιώσει για άλλη μια φορά το παρατσούκλι του «κυρίου τίποτα»;;; Άσε που αν τελικά αποφασιστούν όλα αυτά θα αποτελέσουν και το «κύκνειο άσμα» του Σαμαρά.

  4. NikosP avatar
    NikosP 22/06/2014 11:39:43

    Εγω θα απελυα ολους τους τροικανους και θα τους εστελνα κατηγορουμενους σε αστικα δικαστηρια ζητωντας αποζημειωσεις. Που ειναι η εσωτερικη υποτιμηση ; Εντελως τυχαια εχω μπροστα μου φορολογικες δηλωσεις φιλου που μου ζητησε βοηθεια στη συμπληρωση της δηλωσης : Τιμη βενζινης 2001 , 232δρχ (0,68Ε) το λιτρο [1] - μισθος στον ιδιωτικο τομεα 6.300.000 δρχ το χρονο (μικτά) ή 18500 ευρω περιπου. Τιμη βενζινης 2014, 1,68Ε το λιτρο - μισθος σε ΔΕΚΟ 18.500 μικτα. Ως νεος πτυχιουχος δηλαδη αγοραζε με τον μισθο του 27.000 λιτρα βενζινη. Ως "στελεχος" με προυπηρεσια 13 χρονια αγοραζει μολις 11.000 λιτρα βενζινη. Η μειωση ουσιαστικα του βιωτικου επιπεδου ειναι της ταξης του 60% χωρις να συνυπολογισουμε οτι στο ενδιαμεσο απεκτησε μαστερ, διδακτορικο και proficiency και 13 ετη προυπηρεσια σε μεγαλες εταιρειες γεγονος που απο μονο του θα επρεπε να ειχε φερει δραματικη αυξηση του βιωτικου επιπεδου. [1] http://www.inegsee.gr/pdxb/Them/Them1/Petr/Greece/THGR1_a311.html

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ NikosP 22/06/2014 22:03:16

      Μάθε, λοιπόν, ότι η "εσωτερική υποτίμηση" είναι αυτό ακριβώς, που σου συμβαίνει. Δηλαδή, να πέφτει η αγοραστική σου δύναμη και όχι οι τιμές ή η αξία του νομίσματος. Και, ναι, τσούζει περισσότερο και βοηθάει λιγότερο. Αλλά, ευρώ δεν ήθελες; Η "εσωτερική", λοιπόν, είναι η μόνη σου επιλογή (γιατί υποτίμηση θα έκανες ούτως ή άλλως...),

  5. foros1 avatar
    foros1 22/06/2014 11:40:39

    το ενιαίο μισθολόγιο, ακόμη και εκεί που εφαρμόστηκε, τράβηξε αυθαίρετα μία γραμμή στα 21 χρόνια υπηρεσίας, δημιουργώντας ακόμη και για 2 ημέρες διαφορά στην υπηρεσία, (κατάταξη σε Γ' και Β΄ βαθμό αντίστοιχα), μισθολογικές διαφορές των 300+ ευρώ. αυτό σίγουρα είναι απαράδεκτο και πρέπει η ψαλίδα να μικρύνει.

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 22/06/2014 13:16:50

    O κοσμος γενικα καταλαβε οτι το πολυδιαφημισμενο πλεονασμα θα βαλει ενα πατο επιτελους στον κατηφορο. Αν ειναι να συνεχιζουμε ετσι, τι νοημα εχουν τα πλεονασματα, που βοηθανε; Αυτα αναρωτιεται ο πολυς κοσμος που δεν γνωριζει οικονομικα ουτε ....δημιουργικη λογιστικη.

    • foros1 avatar
      foros1 @ Ρηνα 22/06/2014 14:54:49

      Τα πλεονάσματα έχουν νόημα, να περισσεύουν κάποια δις κάθε χρόνο για την εξόφληση των δανειστών. Κάποτε αρκούσε το έλλειμα του 3%, τώρα πια όχι! Απλά βρεθήκαμε εμείς στην θέση του πειραματόζωου και μας "παίζουν". Γιατί ούτε η Ισπανία, ούτε η Ιταλία, ούτε η Γαλλία, ούτε άλλοι μικρότεροι έχουν ή θα έχουν ποτέ πλεονάσματα με την μέχρι τώρα πολιτική της ΕΚΤ στο "κεφάλι" τους....

  7. gnik61 avatar
    gnik61 22/06/2014 17:03:31

    Οπωσδήποτε το ενιαίο μισθολόγιο, δημιούργησε πολλές αδικίες, έχοντας πολλές ταχύτητες. Δεν είναι δυνατόν να βλέπουν ολόκληροι κλάδοι- και που κυρίως αποτελούνται από άτομα με πανεπιστημιακό πτυχίο, με πληθώρα μεταπτυχιακών, διδακτορικών- άτομα με πτυχίο...νηπιαγωγίου να αμείβονται σε οργανισμούς με έως και 4700 μηνιαίως ενώ ο δικός τους ο μισθός συνετρίβη. Γιά παράδειγμα οι καθηγητές γυμνασίων-λυκείων, διορίζονται με 630 ευρώ καθαρά - γιατί το να αναφέρουμε τα μεικτά είναι εκ του πονηρού - σε απομακρυσμένες περιοχές ενώ πρώτα έπαιρναν 1100 ευρώ και μπορούσαν να ζήσουν, ενώ τώρα είναι αδύνατον. Κάθε λίγο ακούμε ότι το άλφα η βήτα νησί στερείται γιατρών. Ξέρετε τι μισθό δίνουν? Γιά γέλια. Από την άλλη οργανισμοί που ανήκουν σε ξένες εταιρείες όπως ο ΟΤΕ, έχουν δικό τους μπαϊράκι, και δεν κάνουν περικοπές στους υπαλλήλους τους με το έτσι θέλω. Μου έλεγε επίσης φίλος που ανήκει στο προσωπικό των ενόπλων δυνάμεων το απολύτως γελοίο. Όλα τα στρατιωτικά στελέχη αξιολογούνται από τους διοικητές με άριστα δέκα και προάγονται κανονικότατα στον επόμενο βαθμό πράγμα που σημαίνει και μισθολογική εξέλιξη, ενώ τα πολιτικά που είναι και αυτά που βγάζουν την περισσότερη - αν όχι όλη τη δουλειά - υπάρχει περίπτωση να αξιολογηθούν βάσει της ποσόστωσης του Μητσοτάκη ακόμα και με...ασσόδυο. Αυτές οι αδικίες θα πρέπει να αρθούν το συντομότερο.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ gnik61 22/06/2014 17:25:11

      Gnik61, γιατί παρακαλώ το να αναφέρουμε τα μεικτά είναι εκ του πονηρού;;; Από αυτά τα μεικτά θα πάρουνε μετά από 25 χρόνια 70-100 χιλιάρικα εφάπαξ!!!

      • foros1 avatar
        foros1 @ Marcelos 22/06/2014 20:36:28

        @Marcelos, με 25 χρόνια οι Π.Ε. παίρνουν, (θεωρητικά) σήμερα, 15.000 ευρώ. Μάλλον μπερδεύεις εφάπαξ άλλων κλάδων...

  8. Marcelos avatar
    Marcelos 22/06/2014 17:37:53

    Σε κάθε πολιτισμένη κι ευημερούσα χώρα, οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων διαμορφώνονται βάσει των μισθών στον ιδιωτικό τομέα... Στην Ελλάδα πρέπει, κατόπιν αξιολογήσεως και καταμερισμού εργασίας, να μείνουμε με 350.000 συνολικά, οι οποίοι θα παίρνουν 600 Ευρώ μισθό (έβαλα και 120 Ευρώ πάνω από τον ιδιωτικό τομέα), θα έχουν ιατροφαρμακευτική κάλυψη και συντάξιμα. Τίποτε πέραν αυτού, ούτε εφάπαξ ούτε επιδόματα. Όπως ακριβώς και στον ιδιωτικό τομέα. Μέχρι να εξορθολογιστεί η κατάσταση της χώρας. Κι όποιος θέλει. Όποιος δεν θέλει, από πίσω υπάρχουν τρένα με άλλους που θέλουν... Υ.Γ.: Δεν μπορεί το Jumbo να προσλαμβάνει με 450 Ευρώ για 8ωρο και ο άλλος στο Δημόσιο να παίρνει 900-1500 (και κανα 70άρι μαζεμένο μετά από 25 χρόνια) και να λέει "παίρνω λίγα"... Δεν μπορεί οι εταιρείες security να προσλαμβάνουν με 420 Ευρώ για 8ωρο και ο gnik61 να αναρωτιέται πιο πάνω ότι πώς θα ζήσει ο δάσκαλος με 630 καθαρά τα οποία 630 παίρνει για 25 ώρες εργασίας εβδομαδιαίως και 7-8 μήνες εργασίας το χρόνο... Να παίρνουν 14 μισθούς για 7 μήνες εργασίας και να αισθάνονται και αδικημένοι...

    • ΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΑ avatar
      ΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΑ @ Marcelos 22/06/2014 18:12:43

      Αντε μαρκελε φιλοπατρη γυρνα ελλαδα να δουλεψεις με 480 ευρω και να εχεις και ολα τα χαρατσια που να πρεπει να πληρωσεις....εσυ τα λες απο μακρυα υποτιθεται γιατι αμφιβαλω πολυ για ολα αυτα που γραφεις οτι εισαι αν εχουν ψηγμα αληθειας

    • kkourk avatar
      kkourk @ Marcelos 22/06/2014 18:43:52

      Αν και δεν είμαι εκπαιδευτικός, διακρίνω μια αντιπάθειά σας προς τους εκπαιδευτικούς και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παιδιά? Αυτά τα παιδιά ποιος θα τα μορφώσει? Στο Jumbo και σε security μπορείς να προσλάβεις τον οποιοδήποτε και ας είναι του δημοτικού. Στην εκπαίδευση μπορείς? Πάντως προς ενημέρωσή σας, σας γνωρίζω ότι εκπαιδευτικά συστήματα που πρωτεύουν, βρίσκονται σε χώρες όπου τρέφουν σεβασμό προς τους εκπαιδευτικούς

    • gnik61 avatar
      gnik61 @ Marcelos 22/06/2014 18:53:43

      Θα συμφωνούσα μαζί σου αν: 1.Αυτοί οι μισθοί που αναφέρεις (η ανάλογοι) άρχιζαν να δίνονται τουλάχιστον δυο δεκαετίες πριν. Σήμερα όλοι έχουν δημιουργήσει υποχρεώσεις - δάνεια κλπ, που ελήφθησαν όταν έπαιρναν - και ήξεραν ότι θα παίρνουν αυτούς τους μισθούς. Όταν ένας στρατηγός έπαιρνε σύνταξη 3400 και έβαλε τα 1600 δάνειο γιά να πάρει δυο σπίτια στις κόρες του και σήμερα παίρνει 1400, δεν έχει λογική αυτό που λες. Το ίδιο βέβαια ισχύει και γιά πολλούς άλλους. 2.Θα συμφωνούσα αν ζούσαμε σε μιά χώρα όπου οι τιμές συμβάδιζαν με τους μισθούς που λες. Εδώ δεν θα ήθελα να μου πεις ότι θα συμβαδίσουν..στο μέλλον, γιατί παρά την φτωχοποίηση των τελευταίων χρόνων έχουμε δει μάλλον το αντίθετο. 3.Θα συμφωνούσα αν δεν είμαστε στη ζώνη του ευρώ. Το 1999 λόγω υποχρεώσεων επαγγελματικών έπρεπε να διανύω 270 χιλιόμετρα την ημέρα. Τότε έπαιρνα 290000 δραχμές το μήνα δηλαδή σημερινά 850 ευρώ. Ξόδευα 170000 το μήνα σε βενζίνη και διόδια. Μου περίσσευαν 120000 δραχμές. Δεν ξέρω αν το πιστεύεις η όχι αλλά ποτέ δεν ξέμεινα από λεφτά...και επειδή ήμουν αρκετά νεότερος έκανα και τις υπερβολές μου. Αυτό όχι γιατι τα προιόντα και οι υπηρεσίες ήταν αναλογικά πολύ φθηνότερα αλλά γιατί με την έλευση του ευρώ στην πραγματικότητα το κόστος ζωής - τουλάχιστον - τριπλασιάστηκε. 4. Last but not least και επειδή βλέπω να σε διακατέχει μιά επιθετικότητα προς τους δημοσίους υπαλλήλους, που ίσως έχει σχέση με παιδικά η άλλα ψυχικά τραύματα και απωθημένα (δεν είμαι και ο Jung γιά να πω ακριβώς) απλά θα σε ρωτήσω ακόμα κι αν είχες μεγάλη οικονομική δυνατότητα, αν θα ήσουν ευτυχισμένος να ζεις σε μιά χώρα όπου θα επικρατούσε τεράστια φτώχεια σε μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού. Και αυτό θα συνέβαινε με αυτά που προτείνεις στην πράξη. Ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας θα είχε μόνο να φάει. Τίποτε άλλο! Εγώ πάντως δεν θα ήμουν ευτυχισμένος μόνο και μόνο γιά να ευημερούν οι αριθμοί..

    • παπαδοπουλος ηλίας avatar
      παπαδοπουλος ηλίας @ Marcelos 22/06/2014 19:07:19

      Έχω ξαναγράψει..δώστε μου 300000 ευρώ αμοιβή και θα σας παρουσιάσω μελέτη βάση της οποίας ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ μπορείτε άνετα να ζήσετε με 50,00 (πενήντα) ευρώ τον μήνα!!

    • foros1 avatar
      foros1 @ Marcelos 22/06/2014 20:55:51

      Θα μπορούσε το Jumbo και οι εταιρείες security να ήταν υποχρεωμένες να προσλάβουν με κατώτερο μισθό 1.000 ευρώ. "Κι όποια θέλει. Όποια δεν θέλει, στο καλό, θα βρεθούν άλλοι που θέλουν..."

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Marcelos 23/06/2014 07:08:16

      Οκ, άμα ο δάσκαλος που πάει το απομακρισμένο νησί έχει με κάποιο τρόπο εξασφαλισμένη οικία και όχι να του παίρνουν τα 250Ε τότε μπορεί να ζήσει. Δε νομίζω ότι ο σεκιουριτάς των 450Ε θα πάει να γίνει σεκιουριτάς στην άλλη μεριά της Ελλάδος... Υπάρχουν κάποια τέτοια προβλήματα στο θέμα της αμοιβής των Δ.Υ. Εφόσον τους στέλνεις υποχρεωτικά σε κάποιο μέρος. Και πριν μου την πέσετε, εγώ δεν βλέπω καν τα 480Ε κάποιους μήνες, στο επάγγελμα μου... Να ναι καλά οι δικοί μου.

  9. "Μανώλης Πετράκης" avatar
    "Μανώλης Πετράκης" 22/06/2014 21:03:50

    Η όλη συζήτηση για το μισθολόγιο είναι αποπροσανατολιστική. Το δημόσιο δεν χρειάζεται εννιαίο μισθολόγιο, χρειάζεται πλήρη εκποίηση όλων των συμμετοχών του στις ΔΕΚΟ και συρρίκνωση σε ποσοστό άνω του 90% και να περιοριστεί αποκλειστικά και μόνο σε άμυνα / ασφάλεια και ποινική δικαιοσύνη. Όλες οι υπόλοιπες δραστηριότητες αποκλειστικά στον Ιδιωτικό τομέα. Και βέβαια έξω από την ΕΕ με τα ανόητα ρυθμιστικά της πλαίσια και συνθήκες που υπάρχουν μόνο και μόνο για να προστατεύουν την Γερμανική βιομηχανία και να ικανοποιούν τις Γαλλικές σοσιαλιστικές και οικολογικές αγκυλώσεις. Αν γίνουν τα παραπάνω, η Ελλάδα θα γράφει ετήσια ανάπτυξη 10% για 30 χρόνια συνεχόμενα και θα αφήσει πίσω της την Σιγκαπούρη, όχι απλά την Ελβετία. Άλλωστε κάποτε και η Σιγκαπούρη, η Ν. Κορέα και η Ιαπωνία ήταν πάμφτωχα ασιατικά κράτη. Το ίδιο και η Ελβετία που έστελνε, και αυτή, μετανάστες στις ΗΠΑ. Αυτονόητα πράγματα, αλλά λιγάκι δύσκολο να τα καταλάβει ο κόσμος στην βαλκανική Σοβιετία κυρίως λόγω της κυριαρχίας της κομμουνιστικής αριστεράς σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης και στα ΜΜΕ τα τελευταία 40 χρόνια.

  10. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 22/06/2014 22:27:05

    "Και δεν είναι συγκρίσιμο μέγεθος οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα. Αν κάποιος δηλαδή ανειδίκευτος παίρνει 400 ευρώ στο ιδιωτικό τομέα πρέπει και ο αντίστοιχος ανειδίκευτος στο δημόσιο να πάρει 400 ευρώ;" Ά, δηλαδή κατά τον αρθρογράφο. ο ΙΤ είναι ήδη ξεγραμμένος και δεν συζητείται ούτε ως συγκριτικό στοιχείο! Πόση συμπόνοια! Μήπως, τουλάχιστον αντιλαμβάνεται τους λόγους, που διαλύεται ο ΙΤ τα τελευταία 5 χρόνια; Μήπως είναι η εμμονή των κυβερνήσεων σε ένα λεφούσι άχρηστων (προσωπικά ή λόγω υπηρεσιακής ανικανότητος) και απρόθυμων, πλην καλοταϊσμένων από την αφαίμαξη του ΙΤ, ΔΥ; Αιδώς, Αργείοι! Προσέξτε, τουλάχιστον, τι γράφετε! Υ.Γ. Κατά διεθνή πρακτική, οι μισθοί του ΔΤ είναι κατώτεροι του ΙΤ και η ανταγωνιστικότητα του ΙΤ της Ελλάδος επέβαλε τους τρέχοντες μισθούς του. Οπότε... Υ.Γ.2 Άλλωστε δεν χρειάζεται και πολλή υπομονή: Παρά τις διαβεβαιώσεις του Αντώνη, δεν αρκεί ούτε το πρωτογενές πλεόνασμα, ούτε η αύξηση του ΑΕΠ άλλωστε, από μόνα τους να μας σώσουν. Σύντομα θα το αντιληφθείτε, όσοι αφελείς...

  11. panas avatar
    panas 22/06/2014 23:06:10

    Κανένας από τους σχολιαστές που με χαρά βλέπουν τόσο την "αναγκαστική" υποτίμηση στον ιδιωτικό τομέα και την συνακόλουθη "αναγκαστική" υποτίμηση στον δημόσιο τομέα με σταθερές τις τιμές στα σούπερμαρκετ και την αύξηση των φόρων (ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΕΝΙΑ!!) δεν είναι δυνατό να δέχεται ο ίδιος στο πετσί του αυτές τις "αναγκαστικές" σφαλιάρες. Μάλλον γράφει εκ' του ασφαλούς ή ανήκει σ' αυτούς που ρίχνουν τις σφαλιάρες... Κατά τα άλλα: Κάποια στιγμή η Ελλάδα με αυτούς τους μισθούς θα μείνει με απάτριδες "επιχειρηματίες", που θα απασχολούν αλλοδαπούς που ακόμη συμφέρει να εργάζονται εδώ και να φτιάχνονται με σκληρές οικονομίες στη χώρα τους και "βολεμένους" φοβικούς γέρους με άνευρα παιδιά και εγγόνια. Οι νέοι μορφωμένοι Έλληνες, που σέβονται τον εαυτό τους, φεύγουν σε χώρες που δεν είναι μπανανίες και σέβονται τους πολίτες τους... Σε αναμονή πολιτικών με όραμα για τη χώρα...

  12. ΜΜ avatar
    ΜΜ 23/06/2014 12:22:26

    Είμαι καλά σε σωστό μέρος ή χάθηκα και βρέθηκα... left.gr.Δηλαδή ένας αξιωματικός προάγεται δεν προάγεται παίρνει μισθολογικές αυξήσεις ανωτέρου βαθμού.Το ίδιο και οι δημόσιοι υπάλληλοι.Αραχτοί και απροβλημάτιστη,πασιέντζα και λούφα και στο διπλανό γραφείο να ιδρώνει και να ματώνει ο άλλος αλλά προς θεού! Στο μισθό είμαστε ίσοι.δεν αφήνετε λέω εγώ τα καλαμπούρια και τον εναγκαλισμό με τους κρατικοδίαιτους! Μου αρέσει που ισχυρίζεστε ότι υποστηρίζετε δεξιό κόμμα!

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ ΜΜ 23/06/2014 14:32:02

      Ο μισθος δινεται προκειμενου να μπορει να ζει αυτος που τον παιρνει. Να μπορει να κανει οικογενεια και να προχωρησει. Ολα τ αλλα ειναι παρηγοριες. Τι θα γινει οταν πεθανουν ολοι οι γεροι που ενισχυουν και εμεις ειμαστε ακομα στα μνημονια; Και μη μιλαμε για προσοντα. Ολοι οι νεοι σημερα εχουν μεγαλη γκαμα προσοντων.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Ρηνα 23/06/2014 19:07:20

        Ο μισθός δίνεται εφόσον υπάρχει. Οσονούπω δεν θα υπάρχουν ούτε συντάξεις. Και, το παρακάναμε με τα προσόντα. Τσαπί ξέρετε να κρατάτε, κυρία μου; ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΓΕΙ. Άλλως, εξάγετε τα παιδιά σας με τα προσόντα, μήπως σας στείλουν κανένα δολλάριο, να ζήσετε.

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ ΠΗΛΕΑΣ 23/06/2014 20:19:16

          Δηλαδη κατα τη γνωμη σας αμα δεν υπαρχει δυνατοτητα μισθαποδοσιας, να δουλευει ο κοσμος τσαμπα και τα προσοντα τελος για να μην θιγονται οσοι δεν ταχουν. Οσο για το τσαπι πολυ ευκολα το αναφερετε ως μεσον παραγωγης. Να συμπερανω οτι τρακτερ και αλλα μηχανικα μεσα θα απαξιωθουν γιατι στον Αρμαγεδδονα που ερχεται δεν θα λειτουργουν; και η γεωργια για τους εγχωριους οικονομολογους δεν ειναι η βαρια μας βιομηχανια, τον Τουρισμο λανσαρουν και με πολλες ενστασεις. Το ονειρα λοιπον της μεταμοντερνας Ελλαδας ειναι το τσαπι. Κατι τετοιο δεν λενε καποια κομματα; Να κλεισουμε τα συνορα και να ζησουμε με ο,τι παραγουμε; Ισως ειναι κι αυτο καποια λυση αλλα αν ειναι να παραγουμε συναμα και χαρακτηρες ολο αναιδεια επειδη θα πιασουν τη τσαπα....Τουλαχιστον οι παππουδες μας το κανανε αξιοπρεπως, χωρις φθονο και ζηλεια για τους υπολοιπους.

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Ρηνα 25/06/2014 02:08:41

            Κυρία μου, ξεμείναμε, το καταλάβατε; Άμα δεν υπάρχουν ο κόσμος θα δουλεύει (σχεδόν) τσάμπα. Αυτά υπάρχουν. Με σοφιστείες υποχρεωτικής λιτανείας, από τσέπη σε τσέπη, του ολοένα και συρρικνούμενου κυκλοφορούντος χρήματος (μέσω υποχρεωτικής παροχής υπηρεσιών "για το καλό μας", ή μέσω πολλαπλής φορολογήσεως των πολιτών), μπορεί να αυξάνεται το ΑΕΠ, αλλά η Ελλάδα συνεχίζει να φτωχαίνει. Μόνο ένα θετικό εξωτερικό ισοζύγιο μπορεί να το διορθώσει αυτό. Προϋπόθεση, λοιπόν, μια διεθνώς ανταγωνιστική ΠΑΡΑΓΩΓΗ. Αυτό συμβόλιζε το "τσαπί", που σας ερέθισε. Ως προς τα "προσόντα" να θυμίσω ότι το 1970 υπήρχαν, πχ, μόνον ΑΘΗΝΑ/ΠΕΙΡΑΙΑΣ και ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ για τριτοβάθμιες, γενικώς, σπουδές. Προ μηνός μέτρησα τριανταένα (31) ΑΕΙ και ΤΕΙ, που χορηγούν ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ, ακόμα και αυτούς με βαθμό εισαγ. εξετάσεων μηδέν (0), "προσόντα". Πήξαμε "δημοκρατικά" ("τα ήθελε ο λαός"). Μια στρατιά "προσοντούχων" αναμένουν τώρα, άνεργοι όντες, να διοικήσουν μια χούφτα ΔΕ και ΥΕ εργατών/ υπαλλήλων. Αντιστρέψαμε τις αναλογίες. Τώρα μένει η ξενιτιά ή "το τσαπί". Τα "όνειρα", οι "επιλογές" και η "αξιοπρέπεια" έγιναν άπιαστες για τους πολλούς πολυτέλειες, για όσους είναι έξω από τον χορό, όπως, συγχωρείστε μου το συμπέρασμα, είστε κι'εσείς.

  13. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 23/06/2014 18:01:18

    Μερικοί δεν λένε να καταλάβουν ότι δεν μπορείς να αποφασίζεις μισθούς που δεν μπορείς να δώσεις, επειδή ο μισθωτός "δεν βγαίνει" αλλοιώς. Ούτε κατάλαβαν ποτέ ότι στην Ελλάδα Ο ΔΤ στραγγαλίζει τον ΙΤ και όχι αντιστρόφως. Αμφιβάλλω και αν κατάλαβαν ότι ο ΔΤ έπεσε έξω και όχι ο ΙΤ. Όταν ξυπνήσουν θα είναι αργά για ΟΛΟΥΣ.

    • panas avatar
      panas @ ΠΗΛΕΑΣ 23/06/2014 23:19:58

      Το "δεν βγαίνει" το βάλατε απαξιωτικά σε εισαγωγικά. Αυτό μάλλον εσείς δεν μπορείτε να το κατανοήσετε. Την ουσία δηλαδή.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ panas 25/06/2014 02:33:05

        Μπήκε σε "εισαγωγικά" γιατί είναι ιδιωματική έκφραση. Και το κατανοώ απόλυτα. Μάλλον εσείς δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι το (δανεικό) χρήμα στέρεψε και, αφού "η ανάπτυξη" είναι, μέχρι τώρα, μαγική εικόνα και μόττο αποκοιμίσεως του ετοιμοθανάτου λαού μας, θα πρέπει να αναθεωρήσουμε προς τα κάτω την έννοια των "απολύτως αναγκαίων" εξόδων, όπως στην Κατοχή, για να συναντήσει τα όλο και μικρότερα εισοδήματα, που θα μας αναλογούν. Μέχρι να τελειώσουν και οι λεμονόκουπες στους σκουπιδοτενεκέδες. Ποιός σας είπε ότι με Ευρώ δεν μπορούμε να πτωχεύσουμε; Το ζείτε ήδη, σε εξέλιξη, αλλά ενώ εγώ το αναγνωρίζω σαν καταστροφή, εσεις το βλέπετε σαν "αδικία", που πρέπει και μπορεί να διορθωθεί! Οπότε και θα γυρίσουμε στις χαρές του 2008... Λυπάμαι! Από τον παρόντα πολιτικό θίασο, ούτε στο όνειρό σας....

  14. Ρηνα avatar
    Ρηνα 25/06/2014 08:42:01

    Υπαρχει ακομα πολυ λιπος....παρα πολυ. Κρυμμενα αεριτζιδικα πολλων ετων πισω. Αυτο που καλουμαστε να αποφασισουμε ειναι ποιος θα τα διαχειριστει, δημοκρατικα η και οχι, ολα θα πεσουν στο τραπεζι τελικα μπορει και ερημην μας. Υπαρχει ακομα και φοβος, πολυς, που εχει διαποτισει ολα τα σχολια σας και αυτο σας δινει δικαιολογια τουλαχιστον απο μενα, γιατι τον αισθανομαι και γω που δεν ειμαι καθολου εξω απο το χορο. Μπορει ομως καποιος να "προγραμματισει" το θανατο του και να τον περιμενει κιολας χωρις ελπιδα, χωρις τουλαχιστον ουτε να απαιτησει αυτα που δουλεψε; Βλεπουμε οτι σημερα ο καθενας αγωνιζεται να κρατησει κεκτημενα- εστω κι αν κατα τη γνωμη σας ειναι πλασματικα, παροδικα, μειουμενα η ο,τι αλλο-γιατι δεν μπορει μονος του να επιταχυνει την ταφοπλακα του, τρανο παραδειγμα οι δικαστες. Τελικα ειναι θεμα διαχειρισης χρονου και πως θα διανυθει. Με ελπιδα, με πεινα, με αγωνα, με απελπισια; διαλεγετε και παιρνετε. Ειναι σαν να μπαινει το διλημμα: να γυρισουμε πισω τη ζωη μας στις παλιες καλες μερες με ανταλλαγμα το μισο Αιγαιο μαζι με τα νησια του; Αυτο περναει καθολου απο το μυαλο σας; Ολα τ αλλα περι παραγωγης πρεπει να ξερετε οτι υπο καταλληλες συνθηκες μπορουν να μεταβληθουν σε ενα τριμηνο, καποιος τα κραταει στασιμα για "καποιους" λογους και μεις ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τσιμπησουμε. Καθε οικονομολογος εχει στο συρταρι του και μια μελετη για το γιατι φθασαμε ως εδω και τι πρεπει κατα τη γνωμη του να γινει. Το κλικ ομως δεν θα γινει με την οικονομια. Αυτη θαρθει να αναπτυχθει σαν απλο επακολουθο γεωπολιτικων ανακαταταξεων. Το εργο ειναι χιλιοπαιγμενο αλλα πριν γραφτει ο επιλογος ολοι φροντιζουν να αποκομισουν οσα μπορουν, δλδ να μας γδαρουν. Και ναι σας συγχωρω γιατι σκεφτομαι οτι μπορει να βρεθουμε διπλα σε καποιους αγωνες. Εκεινο που δεν μπορω να συγχωρησω σε κανεναν ειναι να πει: ας γυρισουν ολα εκει που ηταν και χαλαλι και το Αιγαιο και η Θρακη και ο,τι αλλο...Εκει θα γινω "σκυλα" γιατι υποψιαζομαι οτι πολλοι τη φερνουν αυτη τη σκεψη στο μυαλο τους μπροστα στη καλοπεραση τους.