30/03/2012 15:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: Ρυθμίσεις δανείων προς όφελος του δανειολήπτη

Την ανάγκη οι τράπεζες να προβούν σε πιο εκτεταμένες ρυθμίσεις και σε περισσότερους διακανονισμούς των δανείων των νοικοκυριών και των επιχειρήσεων, επισημαίνει η ΝΔ, ζητώντας μάλιστα, μεταξύ άλλων, η δόση του δανείου να μην υπερβαίνει το 30% του εισοδήματος του ιδιώτη οφειλέτη, εφόσον αυτός αιτιολογημένα αδυνατεί να ανταποκριθεί.

Σε δήλωσή του ο αναπληρωτής τομεάρχης της ΝΔ Χρήστος Σταϊκούρας αναφέρει ότι τα τελευταία δυόμισι χρόνια, τα νοικοκυριά και οι επιχειρήσεις πλήττονται από την πολιτική που εφαρμόζεται, και κυρίως οι νέοι, οι οικονομικά και κοινωνικά πιο ασθενείς, αυτοί που έχουν πάρει τραπεζικά δάνεια.

Ο κ. Σταϊκούρας τονίζει πως είναι "επιτακτικά αναγκαία η συνετή και διορατική διαχείριση της κρίσης από την κυβέρνηση, με κατάλληλες πολιτικές ενίσχυσης της ρευστότητας και αναθέρμανσης της οικονομίας και στην προσπάθεια αυτή επιβάλλεται να συμβάλλουν και τα πιστωτικά ιδρύματα".

Στη ΝΔ επισημαίνουν πως "οι τράπεζες, δεδομένης και της προβλεπόμενης επανακεφαλαιοποίησής τους, πρέπει να προβούν σε πιο εκτεταμένες ρυθμίσεις και σε περισσότερους διακανονισμούς των δανείων νοικοκυριών και επιχειρήσεων. Έτσι ώστε, μεταξύ άλλων, η δόση του δανείου να μην υπερβαίνει το 30% του εισοδήματος του ιδιώτη οφειλέτη, εφόσον αυτός αιτιολογημένα αδυνατεί να ανταποκριθεί." Μάλιστα ο κ. Σταϊκούρας υπενθυμίζει πως και η Τράπεζα της Ελλάδος, κατά το παρελθόν, έχει κινηθεί σε ανάλογη κατεύθυνση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 30/03/2012 16:20:35

    Ο Σταϊκούρας που τα λέει τόσο ωραία έχει ξυπνήσει ποτέ στη ζωή του σκεπτόμενος πως θα πληρώσει λογαριασμούς, δάνεια, πως θα ταϊσει το παιδί του;
    Εχουμε χορτάσει ωραία λόγια.....

    • loretta avatar
      loretta @ σιδεράκιας 30/03/2012 17:26:23

      ...ερωτηση...και γιατι υπερχρεωθηκατε μερικοι σε βαθμο...κρεμαλας με καθε ειδους δανειου και καρτας?....σοφη η παροιμια....απλωνω τα ποδια μου μεχρι εκει που φτανει το παπλωμα..!!

      Αλλα ξεχασα...30χρονια πασοκ λεφτα υπαρχουν.

      • anonymous avatar
        anonymous @ loretta 30/03/2012 18:30:25

        Διότι το σύστημα δούλευε έτσι. Μάλλον δημ. υπάλληλος είσαι ή δε σε έχει πιάσει η κρίση. Η οικονομία και όλα τα εισοδήματα έχουν μειωθεί κατά 30%. Πρόκειται για πολεμικές συνθήκες. Δε μπορείς λοιπόν να στρέφεσαι κατά ενός που έκανε τον προγραμματισμό του με βάση τα τότε εισοδήματά του.

        • loretta avatar
          loretta @ anonymous 30/03/2012 20:50:11

          ......Aν ημουν δημοσιος υπαλληλος αγαπητε τοτε σιγουρα θαχα 10 καρτες και οι τραπεζες θα μου κρατσουσαν την καρεκλα να κατσω για να μου δωσουν οτι δανειο ηθελα...βλεπεις οι δημοσιοι υπαλληλοι σαυτη την χωρα....καθοτι μεχρι τωρα οι μονοι ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΡΕΚΛΑ...ηταν οι πιο καταλληλοι υποψηφιοι...αν μιλας γιαυτο το συστημα....δεν φταινε οι τραπεζες μονο..αλλα το αχορταγο ματι του ελληνα.

          Και φυσικα εχω γνωση της αγορας και της καταστασης ως επιχειρηματιας.

          Merci.

      • Απόστολος avatar
        Απόστολος @ loretta 30/03/2012 18:45:08

        Σου πέρασε ποτέ από το μυαλό το γεγονός ότι, η μονομερής μείωση των αποδοχών των εργαζομένων, της συνεχιζόμενης ύφεσης, σε συνάρτηση με την αύξηση κόστους ζωής να οδήγησε στην αδυναμία των Ελλήνων να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους;
        Γιατί δεν ρωτάς λοιπόν Λορέττα, γιατί το πρόβλημα πήρε εκρηκτικές διαστάσεις τα δύο τελευταία χρόνια;
        Γιατί δεν ρωτάς ποιά είναι τα επιτόκια στεγαστικών και επιχειρηματικών χρηματοδοτήσεων στην υπόλοιπη Ευρώπη;

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ loretta 30/03/2012 21:17:16

        Αυτές τις εξυπνάδες να μη λέγατε οι νοικοκυραίοι! Για να σου λυθεί η απορία, θα σου πω το εξής, απο τους 20 ασθενείς μου αυτή την εβδομάδα με πλήρωσαν 3. Για πες μου πως ακριβώς θα πληρώσω τις υποχρεώσεις μου; Οταν έκανα τον προγραμματισμό για την ζωή μου τα πράγματα ήταν αλλιώς. Τώρα.... γι'αυτό δεν ανέχομαι κανένα Σταϊκούρα να μου λέει ωραία λόγια και καμιά loretta να το παίζει τιμητής!

  2. ano-kato avatar
    ano-kato 30/03/2012 16:22:54

    Στη ΝΔ επισημαίνουν πως “οι τράπεζες, δεδομένης και της προβλεπόμενης επανακεφαλαιοποίησής τους,ΠΡΕΠΕΙ να προβούν σε πιο εκτεταμένες ρυθμίσεις και σε περισσότερους διακανονισμούς των δανείων νοικοκυριών και επιχειρήσεων.
    Αυτό το ΠΡΕΠΕΙ μόνο με νόμο γίνεται δεν επαφίεται εις την καλήν θέληση και το κοινωνικό πρόσωπο των τραπεζών όπως έλεγε ο Μηταράκης την περασμένη εβδομάδα στην τιβι.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ano-kato 30/03/2012 18:28:30

      Οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες από τη σύμβαση να το κάνουν. Η σύμβαση δανείου είναι διαρκής. Είναι πολύ απλό ο δανειολήπτης να βρεθεί σε κάποια φάση σε δυσκολία. Η τράπεζα πρέπει να τον βοηθήσει σε μια επιμήκυνση του δανείου με το ίδιο επιτόκιο. Δε χάνει αν πάρει εντόκως τα λεφτά της 2-3 χρόνια αργότερα.

      Αυτό που κάνουν τώρα είναι να γδέρνουν τον κόσμο με ληστρικά επιτόκια. Όποιος πάει και ζητήσει ρύθμιση του δανείου με επιμήκυνση και μείωση της δόσης του ανεβάζουν το επιτόκιο και τον τελειώνουν.

  3. leyteris XANIA avatar
    leyteris XANIA 30/03/2012 19:06:11

    ... o kosmos exei aganaktisei apo ta eipa xeipa... as parei apofasi i ND gia ena kourema 25% i na meiwsei polu ta epitokia s olous... poios perimene... gia merikous.. na aplwnate opou eftane... poios perimene loipon auto to oikonomiko katantima...;;;... bebaia to ithiko katantima einai to meizon s auti ti koinwnia..pou upotithetai pws zoume... alla epibiwnoun politika oloi... giati den exei xexwrisei kaneis.... elpizoume sti ND.. k n afisoun ta...foumara osoi lene ..mikra komata...

  4. loretta avatar
    loretta 30/03/2012 20:51:53

    Δεν χρειαζεται να ρωτησω διοτι τα γνωριζω...!! το οτι το ελληνικο τραπεζικο συστημα ειναι ληστρικο δεν το αμφισβητει κανεις νοήμων.

  5. franc avatar
    franc 30/03/2012 21:40:16

    Αν κατάλαβα καλά αγαπητή Loretta είσαι επιχειρηματίας "πωλών τοις μετρητοίς" που δεν χρειάστηκες ποτέ τις τράπεζες και έβαζες πάντα στην άκρη γιατί ήξερες οτι είναι απόλυτα φυσιολογικό να σου βάλουν φόρο επιτηδεύματος, έκτακτη εισφορά και φόρο ακινήτων μέσω ΔΕΗ πέραν του φόρου εισοδήματος την αύξηση ΦΠΑ , την κατάργηση φοροαπαλλαγών κλπ για να μην κουράζω, μάλλον θα πρέπει να είχες προβλέψει και την κρίση....

  6. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 30/03/2012 23:43:44

    Άν είσαι αλκοολικός,φταιει το Μπαρ;
    Αν έχεις 8 πιστωτικές,2 καταναλωτικά,διακοποδάνεια κτλ,φταίει η τράπεζα;

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Ιωάννης33 31/03/2012 09:41:20

      αν τα έχεις, ναι! φταίει κι η τράπεζα! ξεχάσαμε τι γινόταν πριν μερικά χρόνια;! τώρα ξύδι....

  7. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 30/03/2012 23:45:34

    Και τώρα γίνονται πολλές ρυθμίσεις...Προς όφελος όμως των τραπεζών.Κανένας δυστυχώς δεν μπορεί να σβήσει τους τόκους που πληρώνουμε

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Ιωάννης33 31/03/2012 00:45:26

      Φυσικά οι τράπεζες είναι υπέρ του Καπιταλισμού.Οπότε πρέπει να αναλαμβάνουν και το ρίσκο του κουρέματος των δανείων και των κερδών τους

  8. giorgos avatar
    giorgos 31/03/2012 01:21:42

    Ρύθμιση χωρίς κούρεμα 70% των ιδιωτικών δανείων επί του συνολικού ποσού την στιγμή της ρύθμισης με αναδρομική ισχύ δεν είναι ρύθμιση !!!!!!!!!!!
    Πείτε τα στον Αντώνη αν θέλει να κυβερνήσει .........70% ΟΧΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ

  9. fotjou avatar
    fotjou 31/03/2012 17:33:05

    Α.Σαμαρά δεν σου δώσαμε την ηγεσία της "Μάνας" για να παρακαλάς αλλά για να επιβάλλεις την θελησή μας για το καλό και δίκαιο του λαού μας.Δεν βλέπεις ότι ο Βενιζέλος είναι στο απυρόβλητο;Ολοι απαιτούν ,ζητούν και κριτικάρουν εσένα.Εναγγαλισμοί με αυτούς που τόσα χρόνια μας λοιδωρούν και μας γδέρνουν δεν επιτρέπονται.Απαιτούμε γροθιά στο μαχαίριΟχι εναγγαλισμοί με τους θύτες μας.Με μας η με αυτούς.