#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2011 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο εδώ έχουμε ΓΑΠ και μας τα παίρνουν. Ave !!!

Κυνηγάνε εμάς και δεν μαζεύουν τα $$ χρωστούμενα από αλλού που έχουν να πληρώσουν !!! πχ Αγγλία, Ελβετία, Βέλγιο, Γαλλία, Δανία ..

Προφανώς επειδή μόνο εδώ έχουμε ΓΑΠ.

-Η Γερμανία με 5 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 155% του ΑΕΠ της.

-Η Γαλλία πάλι με 5 τρις έχει χρέος στο 188% του ΑΕΠ της.

-ΟΙ ΗΠΑ με 13 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 94% του ΑΕΠ της.

τα ποσά σε δολάρια

ΠΠ













ΣΧΟΛΙΑ

  1. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 01/02/2011 12:42:38

    Ωραία ! Κανένα πρόβλημα, κι άλλοι χρωστάνε, χρωστάμε κι εμείς ! Ξανά μανά αποενοχοποίηση, μετάθεση, συνωμοσιολογία, αναβολή - οι Ελληνικές καλένδες που λέγαν χαμογελώντας οι Ρωμαίοι.

    "Κι η μυλωνού τον άντρα της..." Μιά χώρα που έφτασε να μήν παράγει ούτε καρφιά, αρπάζεται απ'ότι την βολεύει. Αρκεί να μή πληρώσουμε τα χρωστούμενα, αρκεί να συνεχίσουμε το ίδιο βιολί.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ τσώφλι πασατέμπου 01/02/2011 15:17:22

      Να πληρώσουμε κι ας εξαθλιωθούμε, λοιπόν, κύριε εκπρόσωπε των "δανειστών";

  2. sawas avatar
    sawas 01/02/2011 12:45:54

    Το ειπαμε
    Ο ρολος μας ειναι να παιξουμε μονο την αφορμη!!!!!

    Δες το Λουξεμβουργο........εσπασε το κοντερ!!!!!

  3. Έρεβος avatar
    Έρεβος 01/02/2011 12:58:48

    Ένα "μυστήριο" πράγμα.
    Οι χώρες με ισχυρό τραπεζικό σύστημα, κοινώς εκεί που κυρίως στεγάζονται οι επονομαζόμενες ως "αγορές" δηλαδή οι ΗΠΑ, η Μ.Βρετανία, η Γερμανια, η Γαλλία, χρωστάνε περίπου όσο χρωστάει όλος ο υπόλοιπος κόσμος.

    Μπας κι έχουν χρεώσει όλο τον υπόλοιπο κόσμο και το χρεος του κόσμου φαίνεται και σαν δικό τους χρέος; Προς το παρόν...

    Τυχαίο; Δεν νομίζω...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Έρεβος 01/02/2011 13:39:58

      σωπα καημενε...

      ΠΠ

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 01/02/2011 13:21:42

    Και ποιός εισπράττει τ' αστρονομικά αυτά ποσά πλέον Tόκων Υπερημερίας ή, "Eπιμήκυνσης" (Ελλάδα);;
    "Η Αριστοκρατία της Σκοπιμότητας" των κοινωνικών δολοφόνων, Bilderbergs, βεβαίως.
    Αυτές οι σαπιοκοιλιές, προφανώς λησμονούν ότι τα σάβανα τσέπες δεν έχουν. Οτι και αυτοί,, όπως όλοι οι θνητοί, 2 x 1μ γής θα πάρουν.
    Να χαίρονται όσοι ψήφισαν το γνήσιο τέκνο της νεο-αταξίας, τον ΑΔΙΑΦΘΟΡΟ,
    Mineiko-Chant-Bilderberg.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/02/2011 13:44:55

    δεν χωρανε συναισθιματισμοι στις χρεωπιστωσεις κεφαλαιου και τοκων !!
    τα παιρνουν απ οπου μπορουν και απ οπου τους λενε.
    Φτιαχνουν σε 5 βηματα εναν νεο "αρχηγο" σε μια χωρα που στοχοποιουν και ολα μπαινουν στη σειρα.
    Ποια ειναι τα 5 βηματα?/
    1. ξεχαρβαλωνεις τον παλιο σε προσωπικο επιπεδο
    2. παρουσιαζεις τον νεο με τα ΜΜΕ να του φτιαχνουν προφιλ παραλληλα με το (1.)
    3. δημιουργεις μια κριση στον παλιο
    4. τα ΜΜΕ βαρανε στην κριση τον παλιο και παιζουν "νεο"
    5. ο παλιος φευγει ο νεος ερχεται και τα παντα ολα υπο ΝΕΟ ελεγχο.

    ΠΠ

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 01/02/2011 14:03:12

    Αυτά τα νούμερα είναι δημόσιο+ιδιωτικό χρέος κάθε χώρας. To δημόσιο χρέος, πχ. της Γερμανίας είναι 75% του ΑΕΠ.

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Professor Moriarty 01/02/2011 14:23:29

      Υπάρχει δημόσια Γερμανία και ιδιωτική Γερμανία; Πως λέμε δυτική και ανατολική; Εμείς μπορεί να ζούμε τον μύθο της παγκοσμιοποίησης που μας πάσαραν, οι σοβαρές όμως χώρες ζούνε την αλήθεια του επεκτατισμού τους.

    • sawas avatar
      sawas @ Professor Moriarty 01/02/2011 16:14:54

      Σωστή η παρατήρηση
      h**p://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/refreshTableAction.do?tab=table&plugin=1&pcode=teina220&language=en

      Όμως εδώ η υπηρεσία (μάλλον κρατική) αναγνωρίζει πως το η αύξηση του χρέους (από το 2007 και μετα) είναι προϊόν του συνυπολογισμού κεντρικού και ιδιωτικού χρέους (τραπεζών)
      h**p://www.ntma.ie/NationalDebt/debtGDP.php

      Και μια ερώτηση: Τελικά η Ιρλανδία μπήκε στο μνημόνιο μόνο για το κεντρικό, για το ιδιωτικό, η και για τα 2 χρέη συνολικά?
      Αν είναι το τελευταίο πχ. η Αγγλία γιατί δεν ακολουθει?????

      Έναν Εφιάλτη χρειάστηκαν και μια αφορμή………εμείς είχαμε και τα 2.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/02/2011 15:22:51

    Αν δούμε το χρέος της Σουαζιλάνδης, εξάγεται ένα πολύ χρήσιμο συμπέρασμα.

    Έχει χρέος μόνο 534 εκ. δολάρια και ποσοστό του επί του ΑΕΠ 18%. Από την άλλη, το 60% του πληθυσμού ζει με κάτω απο 2 δολάρια την ημέρα, ο δείκτης AIDS στο γενικό πληθυσμό είναι πάνω από 40% και το προσδόκιμο επιβίωσης είναι τα 35 χρόνια.

    Κάπως έτσι θα ήθελαν και την Ελλάδα οι "δανειστές" και οι ντόπιοι κολαούζοι τους;

  8. Orestios avatar
    Orestios 01/02/2011 15:43:42

    Τί γίνεται με το Λουξεμβούργο?
    Μπουγάδα?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 01/02/2011 16:07:15

      στεγνο καθαρισμα στα βουνα με θεα....

      ΠΠ

  9. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 01/02/2011 18:11:07

    το αρθρο ερχεται καθυστερημένα κατά 2 μηνες περιπου... και για την πληρότητα >
    http://www.antinews.gr/2010/12/08/75111/

    • factorx avatar
      factorx @ DeltaLamda 01/02/2011 18:13:18

      Επανάληψη μητρη πάσης μαθήσεως

  10. αϊντε avatar
    αϊντε 01/02/2011 21:57:03

    Μπράβο ρε παιδιά. Ετσι θέλουν. Σιγά μη πληρώσουμε αυτά που χρωστάμε. Οι άλλοι χρωστάνε πιο πολλά. Ισα ρε. Εμεις είμαστε Ελληνες ρε. Πανω στο τραπέζι, με πούρο και ρολεξ. Με 150 χλμ στη παραλιακή και μαζωνακη στο φουλ. Με τσιγάρο παντού και δε μασαμε. Φέρτε κι αλλους μετανάστες, φραπέδες έχει για όλους.