#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/09/2011 18:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μυστικό γερμανικό σχέδιο για τη διάσωση της Ελλάδας





Με την κωδική ονομασία «Εύρηκα» η Roland Berger, μιας από τις τρεις μεγαλύτερες εταιρείες συμβούλων της Ευρώπης, με ισχυρή επιρροή όπως λέγεται στην κυβέρνηση τηςΑνγκελα Μέρκελ, προβλέπει έξι βήματα για την αντιμετώπιση της ελληνικής κρίσης:

Στο 1ο βήμα, περιουσιακά στοιχεία του ελληνικού δημοσίου ύψους 125 δισ. ευρώ συγκεντρώνονται σε μία εταιρεία συμμετοχών, η οποία πωλείται στην ΕΕ αντί 125 δισ. ευρώ.


Στο 2
ο βήμα, οργανισμός της ΕΕ, με έδρα το Στρασβούργο, αναλαμβάνει να πουλήσει τα περιουσιακά στοιχεία που έχουν περιέλθει στον έλεγχο της εταιρείας συμμετοχών έως το 2025.

Εάν η διαδικασία αποφέρει κέρδη, αυτά αποδίδονται στην Ελλάδα, αφότου αφαιρεθούν οι προμήθειες. Στην περίπτωση που καταλήξει σε ζημιές (κάτι που η Roland Berger δεν περιμένει), αυτές πάλι βαραίνουν το ελληνικό δημόσιο.


Στο 3
ο βήμα, η Ελλάδα χρησιμοποιεί τα έσοδα από την πώληση της εταιρείας συμμετοχών για να επαναγοράσει τα ομόλογά της από την ΕΚΤ και τον ευρωπαϊκό μηχανισμό διάσωσης EFSF. Με την επαναγορά, το ελληνικό δημόσιο χρέος πέφτει από το 145% στο 88% του ΑΕΠ. Η έκθεση της ΕΚΤ και των Ευρωπαίων φορολογούμενων στο ελληνικό χρέος πέφτει στο μηδέν.


Στο 4
ο βήμα, ο ευρωπαϊκός οργανισμός επενδύει 20 δισ. ευρώ στην αναδιάρθρωση των περιουσιακών στοιχείων της εταιρείας συμμετοχών, ώστε να μεγιστοποιηθεί η αξία των αποκρατικοποιήσεων. Υπολογίζεται ότι με τη μέθοδο αυτή μπορούν να συγκεντρωθούν 40-60 δισ. ευρώ επιπλέον.


Στο 5
ο βήμα, εισρέουν στην ελληνική οικονομία διαρθρωτικά κονδύλια ίσα με το 8% του ελληνικού ΑΕΠ, τα οποία η χώρα δεν χρησιμοποιεί τώρα. Τα κονδύλια αυτά φέρνουν τους ρυθμούς ανάπτυξης της ελληνικής οικονομίας από το -5% στο +5% και αυξάνουν τα φορολογικά έσοδα κατά 4% του ΑΕΠ.


Στο 6
ο βήμα, με τα επιπλέον φορολογικά έσοδα, η Ελλάδα προχωρά σε επαναγορές ομολόγων ίσες περίπου με το 1% του ΑΕΠ της ετησίως. Η μείωση του χρέους και η βελτίωση της πιστοληπτικής ικανότητας της χώρας επιτρέπουν τη μείωση του ύψους των τόκων κατά 50% τουλάχιστον. Έτσι, το χρέος πέφτει κάτω από το 60% του ΑΕΠ το 2018.
Σύμφωνα με Roland Berger, με βάση το σχέδιο, τα ελληνικά CDS καταρρέουν, επιφέροντας ζημιές σε όσους πόνταραν τόσο στην ελληνική χρεοκοπία όσο και στην κατάρρευση της Ιρλανδίας, της Ισπανίας και της Πορτογαλίας. Επιπλέον, με τη σαρωτική ιδιωτικοποίηση του ελληνικού δημόσιο τομέα, πατάσσεται η διαφθορά και ευνοείται η μακροπρόθεσμη ανάπτυξη. Με το σχέδιο αυτό, οι ελληνικές τράπεζες που έχουν στα χέρια τους κρατικά ομόλογα θα εγγράψουν κέρδη 30 δισ. ευρώ, αποκαθιστώντας τη φερεγγυότητα του χρηματοοικονομικού συστήματος.

http://www.latribune.fr/

http://www.tovima.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jkr avatar
    jkr 28/09/2011 18:42:50

    "...το ελληνικό δημόσιο χρέος πέφτει από το 145% στο 88% του ΑΕΠ"
    Χωρίς πρόβλεψη για haircut και μέχρι να συντελεσθούν τα πρώτα 3 βήματα, το χρέος θα έχει ξεπεράσει το 230%!!!
    Οπότε το σχέδιο είναι ανεφάρμοστο, πέραν του ότι εδράζεται στην αποτίμηση των περιουσιακών στοιχείων, που ακόμη και σε τέτοια εξευτελιστικά ποσά (125 εκ.) δύσκολα θα βρεθούν αγοραστές, ενόσω υπολογίζουν σε μεγαλύτερη κατάρρευση τιμών και αξιών.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/09/2011 18:44:54

    Όϊ όϊ μάνα μου...

  3. Orestios avatar
    Orestios 28/09/2011 18:48:44

    Καλά, η ΕΕ είναι πλέον κανονικός κατοχικός στρατός.
    Πού είναι όλα τα παπαγαλάκια, που μας μιλούσαν για "ευρώπη των λαών"???????

  4. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 28/09/2011 18:55:24

    Ωραία εξέλιξη προδιαγράφεται.Με την πώληση της Ακρόπολης από το ΓΑΠ στους Γερμανούς,στη θέση της κλεμμένης Καρυάτιδας θα βάλουμε την Άνγκελα και θα απογειωθεί εκ νέου το αρχαίο κάλλος

  5. victoria (true) avatar
    victoria (true) 28/09/2011 19:06:51

    Στο γαλλικό λέει πως η εταιρεία θα είναι περίπου αντίστοιχη με την Treuhandanstalt (sorte d'équivalent de la Treuhandanstalt), καταλαβαίνω καλώς;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ victoria (true) 28/09/2011 19:38:32

      πολύ καλά καταλαβαίνεις

      καταπιστεύματα θέλουν να κάνουν όλη την Ελληνική περιουσία, Δημόσια και Ιδιωτική

      ο εμπνευστής είναι ο Σόιμπλε, κατά συρροή "οικονομικός δολοφόνος"

      επαναλαμβάνει το έγκλημα της Treuhand στην Αν. Γερμανία

      η μελέτη είναι έτοιμη από τότε, αρκεί να την προσαρμόσουν για τον πλούτο της Ελλάδας

  6. ainte ainte avatar
    ainte ainte 28/09/2011 19:07:46

    Και για όποιον δεν κατάλαβε, αν ο "οργανισμός της ΕΕ" πουλήσει την Ελληνική περιουσία για δέκα δις θα τους χρωστάμε και 115 δις επιπλέον.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ainte ainte 28/09/2011 20:28:44

      Δηλαδή σαν την εταιρεία της Ανατολικής Γερμανίας που πούλησε
      κάποια περιουσιακά της στοιχεία αντί 1 ευρώ;

    • ainte ainte avatar
      ainte ainte @ ainte ainte 28/09/2011 20:57:34

      Και στη Ρωσία έγινε μαζικό ξεπούλημα (επί Γιέλτσιν) κάτω από την καθοδήγηση του ΔΝΤ για λίγα δολάρια. Δεν είναι τυχαίο που η Γερμανία άρπαξε την ευκαιρία να συνεργαστεί με το ΔΝΤ στην Ελλάδα. Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται...

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ainte ainte 29/09/2011 20:49:18

      Και τι σε πειράζει; Το ότι έχουμε έναν αξιόπιστο πρωθυπυργό και μια αξιόπουστη κυβέρνηση που το πάς: Τι ασχολείσαι με ξεπουλήματα κ.λ.π. μακακίες. Έχουμε το ΠΑΣΟΚ και μας φτάνει, Είμαστε ΕΘΝΙΚΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ!!!!

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/09/2011 19:15:53

    μου έχει μπει η ιδέα ότι πάνε να κάνουν κάτι σαν αύξηση κεφαλαίου στην Ελλάδα ,υπέρ το άρτιον, με εισφορά σε είδος (Ελληνικά assets που θα πάρουν τσάμπα αλλά θα τα εισφέρουν σε υψηλή τιμή) έναντι χρέους που έχουν οι ομολογιούχοι. Παιχνίδι με καθρέφτες που τα έχει όλα κάτω από το χαλί (με δικούς τους ελεγκτές και αποτιμητές)

    • jkr avatar
      jkr @ archaeopteryx 28/09/2011 19:20:52

      Σωστή προσέγγιση και ξέρεις τι σημαίνει αυτό: από μια μονομετοχική εταιρεία, 100% ένας μέτοχος, μπαίνουν και συνέταιροι, οι stakeholders ή και ευθέως ως shareholders και το μαγαζί σου γίνεται μαγαζί τους.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ jkr 28/09/2011 20:56:49

        οου γιες (ή "γιά", μάλλον). Μαγική και ΕυρωπαΪκότατη λέξη takeholders. Όπως λέμε "δική μας" η ΔΕΗ αλλά οι τάδε stakeholders. Newspeak

  8. victoria (true) avatar
    victoria (true) 28/09/2011 19:20:30

    To 5ο βήμα δεν είναι χάρη! Τα χρήματα αυτά έχουν ήδη υπολογισθεί για την Ελλάδα από το 2005 στον προϋπολογισμό της Ε.Ε. για την περίοδο 2007-2013.

    Αυτά τα χρήματα είναι που κάνουν (θα έκαναν?) την Ελλάδα να έχει απολογιστικά θετικό αποτέλεσμα από την ΕΕ (εκροές προς ΕΕ μείον εισροές από ΕΕ).

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/09/2011 19:21:33

    Νομίζω ότι μετά από αυτές τις αποκαλύψεις, και σε συνδυασμό και με το φοροπαραλήρημα Βενιζέλου των τελευταίων 15 ημερών, δεν υπάρχει πια άλλη λύση για κάθε σώφρονα νοικοκύρη παρά το bank run και η φυγάδευση των όποιων αποταμιεύσεών του σε ασφαλή χώρα.

    Δε θέλει και ιδιαίτερη διορατικότητα για να δει κάποιος ότι το επόμενο βήμα, αυτό της κατάσχεσης (με τον ευφημισμό της "φορολόγησης") μέρους του κεφαλαίου σε κάθε κατάθεση, προκειμένου να δοθεί στους τοκογλύφους, είναι πια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αυριανιστής 28/09/2011 19:33:01

      είδες που είναι προτροπή σε bank run,

      το θέμα είναι όμως: "γιατί;"

  10. anonymous avatar
    anonymous 28/09/2011 19:22:37

    κανονική ληστεία.

  11. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 28/09/2011 19:25:03

    Μην το θεωρήσετε εκτός θέματος, αλλά μια μικρή απάντηση θα ήθελα από κάποια-ον:
    Γιατί λαχταράει η ΄Ανγκελα πέραν όλων των άλλων και για το...Κτηματολόγιο και ζορίζεται που αργεί να ολοκληρωθεί;
    Είναι αυτό που μου έρχεται στο νου, ή μήπως υπάρχει και άλλη παράμετρος;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 28/09/2011 19:30:19

      ΜΗΝ έχεις καμία αμφιβολία. Σε εκκαθάριση προβληματικού δανείου η Τράπεζα παίρνει ΟΛΑ τα κινητά και ακίνητα, φανερά, κρυφά, άσπρα, μάυρα παρδαλα, και μετά σε πρατάει στο πεζοδρόμιο. Μόνο που εδώ, ΔΕΝ θα σε παρατήσει. Θα σου πάρει τα δίκτυα (ρεύμα, νερό τηλέφωνο) και θα εισπράττει μηνιάτικα, ΣΥΝ θα σου χώνει κάθει Πράσινη Παπάρα παράγει στο Φάδερλαντ, μέχρι να θεωρήσει ότι ξοφλήθηκε. Και εάν ανατοκίζει;;; Εσαεί.

      Και ΔΕΝ αστειεύομαι. Και δεν θα ούρλιαζα, εάν δεν μας είχαν λαδώσει ή εκβιάσει να ψωνίζουμε τις αηδίες τους με δανεικά. Αυτό είναι το μέγα μαμώτο.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 28/09/2011 19:43:12

      τα γερμανά λιγούρια πάντα φθονούσαν και ορέγονταν τις ομορφιές των νησιών μας και της απέραντης Ελληνικής ακτογραμμής

      τα θέλουν να τα έχουν tzampa!

  12. anonymous avatar
    anonymous 28/09/2011 19:27:19

    Η έκθεση της ΕΚΤ και των Ευρωπαίων φορολογούμενων στο ελληνικό χρέος πέφτει στο μηδέν.

    Αυτό είναι εκείνο που τους ενδιαφέρει. Ας τους πει κάποιος ότι το χρέος αναχρηματοδοτείται. Ας μη μας πέταγαν έξω από τις αγορές.Τώρα που δε μπορούμε να αναχρηματοδοτήσουμε θα μας δίνουν λεφτά και θα πιούμε παρέα το πικρό ποτήρι μέχρι τέρμα.

  13. Orestios avatar
    Orestios 28/09/2011 19:28:42

    Οι Ευρωπαίοι βρήκαν τα κορόιδα τους Έλληνες και γι' αυτό ονόμασαν το σχέδιο "Εύρηκα".
    Ευτυχώς όμως που υπάρχει η Ευρώπη της αλληλεγγύης. χι χι χι

  14. jkr avatar
    jkr 28/09/2011 19:37:15

    Δεν είναι μόνο γι' αυτό.
    Κυρίως είναι διότι οι γερμανικές εταιρείες θέλουν να δημιουργήσουν ζώνες οικονομικού ελέγχου σε συγκεκριμένες περιοχές και θέλουν γοργή εκκαθάριση των συναλλαγών και των τίτλων ιδιοκτησίας.
    Και έχουν και συμπαραστάτες...κάποιος Ζαφειριάδης της Ντορούλας ζήτησε με δηλώσεις να θεσμοθετηθεί τέτοια δυνατότητα, μη προσδιορίζοντας για ποια συμφέροντα βεβαίως βεβαίως.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ jkr 28/09/2011 22:04:43

      κουφό... Και εμείς κοιμάμαστε ύπνον αγαθόν και απονήρευτον ωσ περ βόες εις το παχνίον μας...

      jkr, δεν έχεις καμία ιστοσελίδα πουθενά;...

      • jkr avatar
        jkr @ archaeopteryx 29/09/2011 09:31:13

        είχα, την αδρανοποίησα όταν ο ΚΚ ο Β΄παρέδωσε λευκή πετσέτα στις ευροεκλογές 2009, δεν είχε νόημα πια...ο πόλεμος είχε χαθεί και τώρα ζούμε τις συνέπειες...προτιμώ να βρίσκω καταφύγιο σε φιλόξενα blogs, ακόμη κι αν δεν συμφωνούμε.

  15. ierofantis avatar
    ierofantis 28/09/2011 20:19:53

    Ωραίο σχέδιο.

    Με τα λεφτά των άλλων οι Γερμανοί, οι οποίοι δεν θα βάλλουν ούτε ένα ευρώ, θα μας αναδιαρθρώσουν προς όφελος της Ευρώπης και βεβαίως, ημών. Και με υπεραξίες...

    Για πείτε στην Αγκέλα να κοιτάξει στην γωνία να δει αν έρχομαι...

  16. Dal avatar
    Dal 28/09/2011 21:25:31

    Μια παρατήρηση.Σύμφωνα με το ΔΝΤ- που πάντα είναι λίαν αισιόδοξο στις προβλέψεις του για την Ελλάδα-το χρέος θα ανέλθει φέτος στο 165% και του χρόνου στο 190% του ΑΕΠ. Άρα σύμφωνα με το σχέδιο το χρέος θα υποχωρήσει αρχικά στο 108% του ΑΕΠ. Και μετά βλέπουμε.
    Οσφρίζομαι άσκηση επί χάρτου για την χώρα μας, μετά ξεπουλήματος.Όσον αφορά για αυτούς "η έκθεση της ΕΚΤ και των Ευρωπαίων φορολογούμενων στο ελληνικό χρέος πέφτει στο μηδέν" τα λέει όλα.
    Εάν θυμάμαι κάλα αυτή πρέπει να είναι η πέμπτη η η έκτη διάσωσή μας.

  17. akis avatar
    akis 28/09/2011 21:40:45

    Οπως και να εχει με καποιον τροπο θα τα παρουν...
    Ας ειναι καλα ΟΛΕΣ οι κυβενησεις απο το 85' και μετα...

  18. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 28/09/2011 22:42:09

    Αγαπητέ κύριε Ιατρόπουλε, ήδη επί Κατοχής είχε γίνει απαρχή "κτηματογράφησης" της ελληνικής επικράτειας (βλ.Δωδεκάνησα από Ιταλούς μερική τοπογραφοποίηση της Πελοπονήσου από τους Γερμανούς). Για την Γερμανία η Ελλάδα ήταν πάντα "urlaubland" δηλαδή χώρα όπου θα αναπαύονταν το εργατικό της δυναμικό ή θα ανέρρωναν τα στρατεύματά της. Σήμερα τα "οικονομικά στρατεύματα κατοχής" (βλ.γερμανικές τράπεζες και πολυεθνικές) ορέγονται φτηνή-τσάμπα-ελληνική γή η οποία θα αξιοποιηθεί από αυτούς και οι γηγενείς θα απασχολούνται ως καλά γκαρσόνια. Παρακαλώ κοιτάξτε σε ποιές περιοχές έχουν αγοράσει μεγάλα τμήματα γής ή ακίνητα (σπίτια) γερμανοί υπήκοοι: είναι τυχαίο ότι αγόρασαν σε περιοχές που υπέστησαν καταστροφές από πυρκαγιές ή άλλα φυσικά φαινόμενα;Για ψάξτε το λίγο...

  19. Κωνσταντινος avatar
    Κωνσταντινος 28/09/2011 23:35:56

    Αυτα είπαν στο δείπνο ο Γιωργάκης με την Άνζτελα!
    Ωραίο σχέδιο! Αλλα Εύρηκα είναι λάθος όνομα. Τέταρτο Ράιχ, αυτό παει καλύτερα. Αυτή την φορά θα αρχίσουν με την Ελλάδα αντι για Πολωνία.
    Συμπατριώτες τες μου, οι πινακίδες θα γράφουν σύντομα: arbeit macht frei!

  20. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 29/09/2011 00:13:06

    Τι να ψάξω καλέ μου φίλε, αφού εσείς μας δίνετε ήδη την πληροφορία. Και σας ευχαριστώ προσωπικά.
    Είδατε όμως το θράσος τους; Θυμίζουν πράγματι στρατό κατοχής! Μόνο που η Κατοχή και κάθε κατοχή στην ιστορία αυτού του τόπου συνοδεύτηκε πάντοτε από Αντίσταση.
    (Σχεδόν πάντοτε όμως ένοπλη Αντίσταση..)
    Προς το παρόν βάζουμε σε παρένθεση αυτή τη φράση.
    Όταν όμως οι περιστάσεις βγάλουν τη φράση από την παρένθεση,τότε για μερικούς-μερικούς θα είναι πολύ-πολύ αργά.
    Συνελόντι ειπείν θα περάσουν γρήγορα-γρήγορα στην ΄ Άλλη Όχθη..
    Ίδωμεν
    για να μην πω: Οψόμεθα ες Φιλίππους..
    Έρρωσθε

  21. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 29/09/2011 07:59:53

    Ακούστε τώρα και το άλλο, το εξ ίσου σημαντικό:το 75% των κονδυλίων που μας αναλογούν από τα ταμεία στήριξης είναι ακόμη ανα-πορρόφητα.Ζήτησαν λοιπόν οι γερμανοί να τα διαχειριστούν αυτοί!!!Δηλαδή, θα εμφανιστούν ως "επενδυτές" χωρίς να βάλουν μία!!!Πέστε μου σε ποιά χώρα, πότε και πού έχουν ξαναγίνει αυτά.Δεν τηρούνται πλέον ούτε τα στοιχειώδη προσχήματα.Φρονώ ότι χρειάζεται ένα μποϋκοτάζ γερμανικών προϊόντων αρχής γενομένης από τα βασικά (βλ.super market).
    Για την ιστορία:οι γερμανικές αυτοκινητοβιομηχανίες είναι "ανήσυχες" από την πτώση της κίνησης στην Ελλάδα...!!!Επιπλέον: άρχισε η ανάστροφη πώληση=γερμανοί αγοράζουν "μπιρ-παρά" πολυτελή αυτοκίνητα από τις "μάντρες" που πρώτα ούτε στον ύπνο τους δεν έβλεπαν