10/11/2010 09:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπορεί να αγγίξει το 10% το έλλειμμα του 2010!

Χαρείτε μέχρι την Κυριακή, η Δευτέρα είναι μια άλλη μέρα. Μ' αυτό το σκηνικό πάει η κυβέρνηση στο β' γύρο ο οποίος πολύ πιθανόν να καταλήξει σε Βατερλό για το ΠΑΣΟΚ καθώς ο κόσμος έχει αρχίσει να ψυλλιάζεται ότι από την επόμενη εβδομάδα ξεκινά νέος Γολγοθάς ανακοινώσεων για την κατάσταση της οικονομίας η οποία συνεχώς επιδεινώνεται. Τη Δευτέρα στο Γιουρογκρούπ θα ανακοινωθεί το έλλειμμα για το 2009 το οποίο θα προκαλέσει σοκ καθώς θα πετάξει εκτός το στόχο για μείωσή του φέτος κάτω από το 9%. Μάλιστα, κάποιοι εκτιμούν ότι θα αγγίζει το 10%, ίσως να φτάσει το 9,5%-9,8% επομένως για το 2011 θα πρέπει να μειωθεί έως και 3 μονάδες, κάτι που σημαίνει ότι θα πρέπει να ληφθούν επιπλέον φόροι 6-7 δισ. οι οποίοι θα προστεθούν στα 13 δισ. που έχουν ήδη προβλεφθεί.

Μέσα στην επόμενη εβδομάδα, επομένως, η κυβέρνηση θα πρέπει να δώσει το τελικό σχέδιο του προϋπολογισμού το οποίο θα περιγράφει επακριβώς που θα γίνουν περικοπές, τις φόροι θα επιβληθούν και πόσο φτωχότερος θα είναι ο Ελληνας πολίτης.

Δίκαια λοιπόν η επόμενη εβδομάδα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως η χειρότερη, ακόμη και από αυτή κατά την οποία είχε ανακοινωθεί η ένταξη στο Μνημόνιο.

Επομένως, καλή ψήφο, διότι η κυβέρνηση έχει φροντίσει από την ερχόμενη εβδομάδα να μας προσφέρει... κακό ψόφο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2010 09:46:20

    Το ταξίδι είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από την άφιξη στον προορισμό. Τέτοια προβλήματα αποτελούν τη μαθηματική υλοποίηση του Καβαφικού :
    «Η Ιθάκη σου έδωσε το ωραίο ταξίδι. Χωρίς αυτήν δε θα βγαινες στο δρόμο.
    Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.»
    Ειναι απλα Μαθηματικα. Εχουμε αγνοια των Οικονομικων Μαθηματικων ως λαος αλλα και ως γκουρου Υπουργων Οικ/ων. Παντελη Αγνοια γ αυτο και μας εκμεταλλευονται οι Λυκοι. Στην πραξη εχουμε Ενυποθηκο Δανειο!!! Οποις το πιανει το πιανει. Δεν παραγουμε αρα θα μας παρουν την υποθηκη που υπεγραψε ο ΓΑΠ και ο Γελακωνσταντινου... %!@*&%#!@)&
    0+χ=χ

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2010 09:47:39

    Οι σπουδαιότεροι Μαθηματικοί όλων των εποχών είναι:
    Ο Πυθαγόρας, ο Ευκλείδης, ο Θαλής, ο Αρχιμήδης, ο Γκαλουά, ο Καρτέσιος, Ο Νεύτων, ο Γκάους, ο Φερμά, ο Ντέντεκιντ, ο Κάντορ, ο Νόιμαν, ο Γκέντελ, ο Ράσελ, ο Γαλιλαίος, ο Ώιλερ και ο Ουάϊλς. Στην κορυφή της πυραμίδας των Μαθηματικών πρέπει να τοποθετήσουμε τον Αρχιμήδη, τον Νεύτωνα και τον Γκάους.

    Γυναίκες μαθηματικοί ήταν η Υπατία (370-415 μ.Χ.), η Μαρία Γκαετάνα Ανιέζι (1718-1799 μ.Χ.), η Σοφί Ζερμαίν (1776-1831), η Αουγκούστα Άντα Κινγκ, κόρη του Λόρδου Βύρωνα, θεωρείται σήμερα η πρώτη προγραμματίστρια υπολογιστών στον κόσμο, η Σοφία Κοβαλέβσκαγια (1850-1891) και η καθηγήτρια Μαθηματικών του Πανεπιστημίου του Μπέρκλει Τζούλια Ρόμπινσον (1919-1985).

    Ζώα που ξέρουν να μετρούν είναι: τα δελφίνια, οι φάλαινες, οι φώκιες, οι σκίουροι, οι αρουραίοι, τα έντομα και οι παπαγάλοι.

    Δεν κανω σχολια για στα ΖΩΑ που ξερουν να μετρουν, Το αφηνω στη φαντασια σας.

    ΠΠ

    • ο παγωτατζής avatar
      ο παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2010 12:02:35

      Ξέχασες τούς...... ανθρώπους!!!!!! Και έμείς ζώα είμαστε..

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2010 12:25:56

      Ξεχασες τους Leibniz, Riemann, Poincare, Hilbert κα, από τους παλιότερους, τους Hardy, Turing, Mandelbrot, Conway, Perelman, κα., από τους νεώτερους...και την Emmy Noether, από τις γυναίκες...

      • ο παγωτατζής avatar
        ο παγωτατζής @ Professor Moriarty 10/11/2010 12:35:12

        ....και τόν Elliot Nash προφέσορα..!!
        τήν θεωρεία του επικαλείται ό Γιοργον για τήν κατάσταση τής Ελλάδας....

        • ο παγωτατζής avatar
          ο παγωτατζής @ ο παγωτατζής 10/11/2010 12:38:20

          John Nash!!!

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ ο παγωτατζής 10/11/2010 13:08:30

            ... ευτυχώς που επικαλείται την θεωρία του john forbes και όχι την...ψυχολογία του. Χα-χαα-χα!

            Υπάρχει και το "Theory of Games and Economic Behavior", των von Neumann και Morgenstern. Τώρα έχω πληροφορίες ότι μελετάει το κεφάλαιο "zero-sum four person games" για να τα φέρει βόλτα με την τρόϊκα, αλλά κόλλησε κάπου στα μαθηματικά...

  3. KLE avatar
    KLE 10/11/2010 09:53:06

    Η Τουρκία είναι πιθανόν να αποπληρώσει το υπόλοιπο του χρέους της, 6 δισ. δολάρια, προς το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ) μέχρι το τέλος του 2012, δήλωσε ο πρωθυπουργός της χώρας Ταγίπ Ερντογάν σε συνέντευξη του στο πρακτορείο Reuters.

    Η χώρα χρειαζόταν ένα πακέτο του ΔΝΤ για να τη βοηθήσει στην ανάκαμψή της από την οικονομική κρίση του 2000-2001. Η κυβέρνηση υπό τον Ταγίπ Ερντογάν εποπτεύει μια περίοδο ανέλπιστης ανάπτυξης από τότε που ανέλαβε την εξουσία το 2002 και έχει κατορθώσει τα τρία τελευταία χρόνια να προχωρήσει χωρίς τη διακανονιστική παρουσία του ΔΝΤ.

    «Πριν οκτώ χρόνια είχαμε ένα χρέος 23,5 δισ. δολαρίων. Αυτή τη στιγμή τα χρήματα που οφείλουμε στο ΔΝΤ είναι 6 δισ. δολάρια» δήλωσε ο Ερντογάν, εκτιμώντας «ότι προς το τέλος του 2012 θα έχουμε τελειώσει με όλα μας τα χρέη».

    Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΓΥΡΟ ΣΤΟ 10% ΞΕΧΡΕΩΝΕΙ ΕΝΑ ΧΡΕΟΣ 23,500,000,000,00(Δις) ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ Δ.Ν.Τ..
    ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ 110,000,000,000.00(Δις) ΑΠΟ ΤΟ Δ.Ν.Τ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ -4% ΚΑΙ ΧΡΕΟΣ 350,000,000,000,00(ΔΙΣ) ΑΡΑ 350,000,000,00+110,000,000,000,00=460,000,000,000,00 ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΧΡΕΩΣΟΥΜΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΨΗΦΙΖΟΥΝΕ ΑΚΟΜΑ

  4. man8os avatar
    man8os 10/11/2010 10:07:39

    9.9 περισυ, 9,5 φετος. Του χρονου ποσο? 9,1?
    Δηλαδη μας μαδανε για να μειωσουν το ελλειμα 0,4?
    Χρειαζεται αλλαγη πολιτικης.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2010 10:10:46

    Τό σύμπαν που γεννήθηκε έτσι έχει τώρα δύο εγγενείς τάσεις :

    - Μία νά επανέλθει στή θεμελιώδη κατάσταση τής ισορροπίας, απ` τήν οποία ξέφυγε ως εκ θαύματος !

    - Καί άλλη, αντίθετη, νά οργανωθεί περαιτέρω, νά περάσει απ` τήν αταξία στήν ευταξία, νά δημιουργήσει δομές συνθετότερες καί πολυπλοκότερες, όπως είναι τά έμβια όντα καί τά σκεπτόμενα όντα !

    Η πρώτη τάση ονομάζεται εντροπία καί τείνει πρός τό μηδέν.

    Η δεύτερη τάση ονομάζεται ενθαλπία καί τείνει πρός τό άπειρο.

    Καί οι δύο όροι είναι ελληνικοί, που χρησιμοποιούνται διεθνώς :

    Εντροπία = εν-τρέπω : τρέπω τό σύστημα πρός τά εντός, πρός τήν αρχι-κή ισόρροπη κατάσταση.

    Ενθαλπία = εν-θάλπω : υποθάλπω τήν αντίθετη, αν-ισόρροπη κατάστα-ση, τήν μακράν τής ισορροπίας.

    Ποιά απ` τίς δύο τάσεις τού σύμπαντος είναι ισχυρότερη καί επικρατούσα ;

    Δυστυχώς η πρώτη. Η εντροπία. Η τάση πρός τήν απόλυτη ιθερμοδυναμι- κή ισορροπία.

    Η δεύτερη είναι μέν υπαρκτή, καί δημιούργησε τό θαυμαστό σύμπαν που ζούμε, αλλά θεωρείται κατάσταση προσωρινή. Τοπική καί παροδική ανα-στολή τής θερμοδυναμικής ισορροπίας. Παρένθεση μικρή, που γρήγορα θά κλείσει καί όλα θά επιστρέψουν στό απόλυτο μηδέν.

    Προβληματιστηκα... Σκεφτομουν οτι ο ΓΑΠ ειναι ΜΗΔΕΝΙΚΟ... και κατεληξα οτι τεινει το απειρο..

    Ο γνήσιος μηδενιστής πάντως δέν απορρίπτει τίς αξίες τής ζωής, κι ας τίς βλέπει νά θεμελιώνονται στό μηδέν. Υπεραμύνεται τών αξιών καί πολεμά τό μηδέν, εν πλήρει γνώσει τής ήττας που τόν περιμένει. Διότι πιστεύει πως :

    Η αγνόηση τού μηδενός είναι λάθος. Είναι χαζοχαρούμενη αισιοδοξία.

    Η απόγνωση πρό τού μηδενός είναι επίσης λάθος. Είναι ηττοπαθής απαι-σιοδοξία.

    Η διαλεκτική αφομοίωση τού μηδενός καί τού απείρου είναι γενναιότερη στάση. Διότι παιδαγωγεί τήν ύπαρξη. Τήν καθιστά οριακή καί ικανή νά περνά κάθε στιγμή τής Τρίχας τό Γεφύρι.

    Η έσχατη αναγωγή τής υπάρξεως μπορεί έτσι νά γίνει στό μηδέν ή στό άπειρο.

    Σέ εποχές κρίσεως γίνεται στό μηδέν (τό σατανά).

    Σέ εποχές πίστεως γίνεται στό άπειρο (τό Θεό).

    Διαλέγετε καί παίρνετε.

    ΠΠ

    απο κειμενο του Καθ Φιλοσοφιας κ. Ευ. Ραπτη ( ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟΝ )
    http://www.filefactory.com/file/b43343g/n/TO_MHDEN_KAI_TO_APEIRO.docx

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2010 10:32:52

    H Ελλαδα ειναι η κερκοπορτα των κερδοσκοπων τυπου Σορος να ριξουν ή και να εξαφανισουν το Ευρω. Βρηκαν τον ΓΑΠ στο Τζακι να λιαζεται και του εδωσαν αζιμουθιο...
    Webster Tarpley Bankers in slump plot against euro to save dollar

    http://www.filefactory.com/file/b4334h7/n/Webster_Tarpley_Bankers_in_slump_plot_against_euro_to_save_dollar.flv

    ΠΠ

  7. headbangers balls avatar
    headbangers balls 10/11/2010 11:07:00

    να το πείτε το ελλειμα στο γερουλάνο γιατι ο πρώην υπ.πολιτισμου κανει την πάπια για το έλλειμα του 2009

  8. Factorx avatar
    Factorx 10/11/2010 15:28:22

    Ο,τι ακριβώς γράφουμε:

    Τo δημοσιονομικό έλλειμμα του 2010 θα αναθεωρηθεί ανοδικά στα επίπεδα του 9,2% με 9,3% του ΑΕΠ, λόγω της υστέρησης που σημειώνεται στα έσοδα και της επίπτωσης από την ανοδική μεταβολή του περυσινού ελλείμματος, κοντά στο 15,5% του ΑΕΠ, όπως φέρεται να είπε κυβερνητικό στέλεχος την Τετάρτη. Ο στόχος για φέτος, σύμφωνα και με το προσχέδιο του προϋπολογισμού 2011 ήταν το 7,8%.