12/10/2011 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μπλόκο» της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ στην έκδοση λογαριασμών με το τέλος ακινήτων

Κατάληψη στο κέντρο έκδοσης λογαριασμών της ΔΕΗ στην οδό Πειραιώς στο Μοσχάτο πραγματοποιεί αυτή την ώρα η ΓΕΝΟΠ, με στόχο να εμποδίσει την έκδοση λογαριασμών που θα περιλαμβάνουν και το ειδικό τέλος ακινήτων.

Οι συνδικαλιστές προειδοποιούν ότι θα παραμείνουν εκεί για όσο χρειαστεί προκειμένου να μην εκδοθούν οι λογαριασμοί ρεύματος.

Σε ανακοίνωσή της αναφέρει: «Το ρεύμα είναι κοινωνικό αγαθό και δεν μπορεί να χρησιμοποιείται ως μοχλός εκβιασμού απέναντι στον άνεργο, το φτωχό και τον μεροκαματιάρη. Οι εργαζόμενοι στης ΔΕΗ και η ΓΕΝΟΠ δεν θα επιτρέψουν να μείνουν χωρίς ρεύμα φτωχοί συνάνθρωποί μας».

Ο υπουργός Περιβάλλοντος Γιώργος Παπακωνσταντίνου τόνισε: «Στη σημερινή εξαιρετικά κρίσιμη συγκυρία, κανείς δεν δικαιούται να παίζει παιχνίδια που μπορεί να κοστίσουν ακριβά στη χώρα. Καλώ άμεσα τη ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ να αποχωρήσει από το κτήριο, όπου εμποδίζεται η έκδοση λογαριασμών της ΔΕΗ και έχω δώσει ρητές εντολές στη Διοίκηση της ΔΕΗ ΑΕ να ζητήσει εισαγγελική παρέμβαση».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 12/10/2011 20:33:26

    http://www.youtube.com/watch?v=5yaQhCa_gus

  2. ikaros avatar
    ikaros 12/10/2011 20:41:43

    «Το ρεύμα είναι κοινωνικό αγαθό και δεν μπορεί να χρησιμοποιείται ως μοχλός εκβιασμού απέναντι στον άνεργο, το φτωχό και τον μεροκαματιάρη. Οι εργαζόμενοι στης ΔΕΗ και η ΓΕΝΟΠ δεν θα επιτρέψουν να μείνουν χωρίς ρεύμα φτωχοί συνάνθρωποί μας».
    Νομίζω ότι σε αυτή τη δήλωση των "Φωτόπουλων" δεν έχει κανείς αντίρρηση. Ελπίζω ούτε και ο κ. Σαμαράς. Γιατί ο νόμος, νόμος αλλά και ο άνθρωπος, άνθρωπος...

    • τάσος avatar
      τάσος @ ikaros 12/10/2011 20:43:28

      και ο σκύλος, σκύλος. και το πασόκ αγιάζει τα μέσα.

  3. ataktos avatar
    ataktos 12/10/2011 21:10:04

    αναρωτιέστε σίγουρα ..το 1999 προ της λεγόμενης 'απελευθερώσεις αγοράς ενέργειας"του Σημιτη Βενιζέλου .. η αξια της ΔΕΗ σύμφωνα με την μελετη της Mac Kinzei ηταν 30 δις Ευρο .. σήμερα ούτε 1 δις ...η κυβέρνηση Καραμανλή... Σημιτη .. ΚΑΤΑΔΙΚΆΣΤΗΚΑΝ ..γ αυτό από τα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια Ανθρωπινών Δικαιωμάτων ..και το Συμβούλιο Υπουργών Ε.Ε. ..και?????

  4. ataktos avatar
    ataktos 12/10/2011 21:12:49

    Αποδείξει ....https://wcd.coe.int/wcd/ViewDoc.jsp?id=1235523&Site=CM!!!!

  5. kp8 avatar
    kp8 12/10/2011 21:26:11

    Τι να πω ? Ανεξάρτητα αν πρόκειται για μία ακόμη επικοινωνιακή κορώνα των γνωστών συνδικαλιστών, αυτή τη στιγμή αυτό που έχει τη μέγιστη σημασία είναι να ανατραπεί αυτό το παράλογο και παράνομο χαράτσι. Τώρα αν είναι να το καταφέρει αυτό η ΓΕΝΟΠ .... ας είναι !! Πάντως από αλλού περιμέναμε προστασία από τις άνομες ορέξεις του καθεστώτος στην ιδιωτική ιδιοκτησία των Ελλήνων ...... Κι αυτό το 1 τρις που συνεχίζει να επαναλαμβάνει ο Βενιζέλος για την αξία της ακίνητης περιουσίας, κάποιος πρέπει να τον αντικρούσει επιτέλους, γιατί εκτός του ότι δεν κρύβει ότι την λιγουρεύεται, θα του δώσουμε και λόγο για τα ακίνητά μας ?

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ kp8 12/10/2011 21:50:43

      Που ακριβώς τη βρήκε 1 τρις την αξία της ακίνητης περιουσίας;!
      Ας πάει αν πουλήσει ακίνητο σήμερα να δούμε την αξία του!

      Ενα μεγαλοπρεπές 0 (μηδέν)!

      • ataktos avatar
        ataktos @ σιδεράκιας 12/10/2011 22:53:57

        μόνο τα νερά τον υδροηλεκτρικών πόσο κάνουν.. ξέρεις ??

      • kp8 avatar
        kp8 @ σιδεράκιας 12/10/2011 23:05:00

        Σίγουρα, αλλά το θέμα δεν είναι εκεί, το θέμα είναι γιατί ασχολείται τόσο πολύ με την αξία της περιουσίας των Ελλήνων και το λέει και το ξαναλέει και δεν έχει βρεθεί κάποιος να τον αποστομώσει και να του πεί ξεκάθαρα ότι είναι πολύ ύποπτο το ότι αναφέρεται συνέχεια σ' αυτό. Είναι υπόλογοι οι Ελληνες για τις περιουσίες τους στην ίδια τους την πατρίδα, κι έχουν βρεθεί όλοι να απολογούνται ακόμα και σε ιδιωτικές συζητήσεις για το πώς απέκτησε ό,τι έχει ? Αλλος εργάστηκε, άλλος απέκτησε με πατρογονική παράδοση, ο καθένας έχει τη δική του ιστορία, πρέπει να απολογηθεί γι αυτό και να πληρώνει δυό και τρεις φορές επειδή αυτοί είναι ανίκανοι να τα βρούνε από κει που πρέπει ?

  6. Φωτισμένος avatar
    Φωτισμένος 12/10/2011 22:56:11

    Περιμένω να δω πόσο θα κρατήσει αυτή η φάρσα. Είναι προφανές ότι πρόκειται για επικοινωνιακό τρυκ εκτόνωσης του πλήθους. Μετά από λίγο θα βρεθεί κάποιος πολύ σοβαρός "λόγος" για να φύγουν οι λογαριασμοί με το χαράτσι. Όχι άμεσα αλλά σε μια-δυο βδομάδες για να ξεχαστεί το θέμα. Και όλα αυτά με πλήρη συνεργασία "κυβέρνησης"-"συνδικαλιστών".

    Το στήσιμο της υπόθεσης βγάζει μάτι. Δεν περίμενα τέτοιο ερασιτεχνισμό η αλήθεια είναι. Πλήρης απογοήτευση.

  7. deldio avatar
    deldio 12/10/2011 23:22:09

    "Δεν στηρίζουμε τις κινητοποιήσεις των 50-100 ατόμων που αναστατώνουν τη χώρα", "είμαστε αντίθετοι με αυτούς που κατεβάζουν το διακόπτη του ρεύματος" (με αυτούς που κλείνουν τα εκδοτήρια της ΔΕΗ;), "δεν τους θέλουμε όλους αυτούς ούτε να μας ψηφίσουν". Άντε γειά χαρά!

  8. anideos avatar
    anideos 13/10/2011 05:23:58

    Γιατι μασατε το παραμυθι των ΠΑΣΟΚΟ φωτοπουλαιων ωρε Ελληνες;
    Η ΔΕΗ ειναι μια επιχειρηση και ως τετοια εχει Διοικηση. Αν δεν θελει η ΔΕΗ να γινει εισπρακτηκος μηχανισμος του κρατους ας βγαλει ανακοινωση και να το πει καθαρα.
    ''Κε Υπουργε των οικονομικων εδω κανεται λαθος (οπως παντα) τους φορους τους συλεγει η εφορια, αν οι εφοριακοι αρνουνται να στηλουν λογαριασμους με χαρατσια, ισως επειδη εχουν απο 2 και 3 σπιτια ο καθεενας, τοτε ρωτηστε τους απο που τα βρηκαν. Εμεις δεν ειμαστε φοροεισπρακτορες ουτε θα γηνουμε.''

    Τα περι ΓΕΝΟΠ κλπ ειναι κουραφεξαλα και σταχτη στα ματια του κοσμου.
    Καποιοι βαμμενοι ΠΑΣΟΚτζηδες του χειριστου ειδους, πανε και καλα να περασουν το μηνημα το ΠΑΣΟΚ ειναι ενα αλλο απο οτι δειχνουν τα πραγματα.
    Ο Φωτοπουλος ειναι φιλαρακι των υπουργων μην τους αφηνεται σας κορο΄ι΄δευουν αλλο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ anideos 13/10/2011 11:06:15

      δεν έχεις άδικο, αλλά τόσο επί Αναστασόπουλου όσο και επί του σημερινού λουλουδοκαλαθοπλέκτη, οι Διοικήσεις της ΔΕΗ δεν είναι και τόσο "ανεξάρτητες". ΄Πού 'σαι ανεξάρτητε Μπιρδημήρη!!!

  9. ataktos avatar
    ataktos 13/10/2011 06:32:54

    Από πότε η διοίκηση της εισηγμένης στο Χρηματιστήριο, ΔΕΗ, που τόσα και τόσα δισ. τζογαρίστηκαν (και φαγώθηκαν!!!!!) εκεί επί σειρά ετών, λειτουργεί ως ο επίσημος εφοριακός του κράτους; Τελικά έχω συμβόλαιο παροχής υπηρεσιών με μια εταιρεία για να μου παρέχει φώς (και να την χρυσοπληρώνω) ή με την Εφορία;

  10. attractoras avatar
    attractoras 13/10/2011 09:03:33

    Επιτρέψτε μου, αλλά είναι η τρίτη φορά που σχολιάζω για το συγκεκριμένο θέμα. Είναι αδιανόητη η στάση του κόμματος της ΝΔ και του Α.Σαμαρά στο θέμα των απάνθρωπων χαρατσιών.

    Είναι συνταγματικά νόμιμη η αυτή η έκτη κατά σειρά (μέσα σε ένα χρόνο) επιβάρυνση του ακινήτου, άκριτα και χωρίς καμία κοινωνική πολιτική;
    Είναι ηθικά αποδεκτός αυτός ο κεφαλικός φόρος που θα βαρύνει τα ασθενέστερα στρώματα;
    Είναι συνυφασμένα τα χαράτσια με το κοινωνικό προφίλ που οραματίζεται ο Σαμαράς;
    Γιατί δεν δεσμεύεται ότι θα τα καταργήσει; Γιατί δεν ανακοινώνει την ξεκάθαρη στάση της ΝΔ στο θέμα αυτό, από τη στιγμή που γνωρίζει ότι μια τέτοια ανακοίνωση θα τον έκανε κυβέρνηση με απόλυτη αυτοδυναμία την επόμενη στιγμή.

    Τι πραγματικά συμβαίνει;

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ attractoras 13/10/2011 10:08:25

      Δεν νομίζεις οτι παραπάει να μας κάνεις και προπαγάνδα; Η ΝΔ έχει πάρει σαφέστατη θέση εναντίον των χαρατσιών. Και άσε να γίνει πρώτα ο Σαμαράς πρωθυπουργός και έλα μετά να τα πούμε

      • attractoras avatar
        attractoras @ Αυτόνομος 13/10/2011 10:17:02

        Αγαπητέ Αυτόνομε, μπορείς να μου την πεις την σαφέστατη θέση; Μπορείς να με παραπέμψεις να την δω κάπου γραμμένη;

        Παρακολουθώ πολύ προσεκτικά το θέμα γιατί με καίει, δεν κάνω προπαγάνδα υπέρ κανενός και είναι τουλάχιστον άδικο αντί να προσπαθούμε για την καλυτέρευση της ζωής μας, να βγάζουμε τα μάτια σε όποιον τολμά να εκφράζει τον προβληματισμό του.

        Εκτιμώ πολύ τη στάση του Σαμαρά σε πολλά άλλα θέματα, (επαναδιαπραγμάτευση με τους άρπαγες, Πατριωτισμός, λαθρομεταναστευτικό), αλλά στο συγκεκριμένο δεν με καλύπτει καθόλου και είναι δικαίωμά μου, όπως δικαίωμά σου είναι να περιμένεις να γίνει πρωθυπουργός και να δεις μετά τι θα κάνει στο θέμα των χαρατσιών.

        • Αυτόνομος avatar
          Αυτόνομος @ attractoras 13/10/2011 10:29:04

          Α σε ρε φίλε τις ψευδοευαισθησίες. Δεν διαβάζεις τις ανακοινώσεις της ΝΔ και έχεις και άποψη; Πάρε μια πρόσφατη:

          "Αναφερόμενος στη νέα εισφορά στην ακίνητη περιουσία, ο αρμόδιος τομεάρχης της ΝΔ, Ιωάννης Βρούτσης, δήλωσε σήμερα Δευτέρα, πως η επιβολή της "για κάθε ακίνητο και ανεξάρτητα από την οικονομική κατάσταση του ιδιοκτήτη, ανοιγει το δρόμο για οιονεί δήμευση".
          "Η πολλά υποσχόμενη εθνική φορολογική μεταρρύθμιση της κυβέρνησης, δεν ήταν παρά άτακτα φορολογικά γιουρούσια", σημείωσε ο βουλευτής Κυκλάδων.
          "Αφού διέλυσαν τον φοροεισπρακτικό μηχανισμό, αφού για δύο ολόκληρα χρόνια κινούνται στη λογική του ράβε ξήλωνε με 14 μέχρι σήμερα φορολογικά-οικονομικά νομοσχέδια, αφού δεν προχώρησαν σε μια ισχυρή ηλεκτρονική διακυβέρνηση στο υπ. Οικονομικών, αφού δεν αντιμετώπισαν τη φοροδιαφυγή, σήμερα καλούν τον ελληνικό λαό να πληρώσει την ολιγωρία τους, την αναποτελεσματικότητα και την ανικανότητά τους, με επαχθή χαράτσια", πρόσθεσε.
          Σύμφωνα με τον ίδιο, ο νέος φόρος στα ακίνητα (ο έκτος κατά σειρά) "ούτε δίκαιος είναι, ούτε περί τέλους πρόκειται".
          Η ΝΔ, τονίζει, αντιτάσσεται σε ένα τόσο άδικο, τόσο αντιαναπτυξιακό και τόσο επαχθές φορολογικό μέτρο και σημειώνει πως το συγκεκριμένο μέτρο είναι και ευθέως αντισυνταγματικό, "καθώς παραβιάζει την αρχή της αναλογικότητας, την ισότητα των δημόσιων βαρών και τον πυρήνα του δικαιώματος στην ιδιοκτησία, καθώς εξωθεί σε έμμεση δήμευσή της".

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ attractoras 13/10/2011 11:14:49

          κοίτα товарищ, μέχρι και εγώ το έχω δει. Το έχει πει: "ΦΤΗΝΟ ρεύμα". Θα προτιμούσα να λέει ΦΤΗΝΟ ΡΕΥΜΑ ΡΕΕΕΕ!!! αλλά αυτό το κάνω εγώ, που δεν έχω ...τρόπους.

          Η ΔΕΗ είναι πάροχος κοινής ωφέλειας. Η ΔΕΗ αξίζει όσο η χώρα μας, αλλά δεν "πουλιέται" με την έννοια ότι κάθε αξία από χρηματοοικονομικής πλευράς που θα βγάλουν οι "σύμβουλοι" είναι μαϊμού. Είναι σαν την πηγή του νερού ενός χωριού. Πόσο κάνει η πηγή του νερού του χωριού;

          Το δύσκολο για την ΝΔ θα είναι να συγκεράσει τις "Ευρωπαϊκές" εντολές, με τα ντόπια συμφέροντα, θεμιτά και αθέμιτα (βρε ούστ στα αθέμιτα) , και την έννοια της Κοινής Ωφέλειας (utility αμερικανιστί). Σύνεση, ΡΑΕ και "φτηνό ρεύμα ρέεεεε".

          Θα τα καταφέρει ο Σαμαράς. Έχει σοβαρά στελέχη που ξέρουν την ΔΕΗ στον χώρο (και σε κάθε χώρο αλοίμονο...)

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ attractoras 13/10/2011 10:16:53

      Ετσι είναι. Είναι ακατανόητο πως η Ν.Δ δεν επέμεινε (δυναμικά ,όχι με ρουτινιάρικες δηλώσεις εκπροσώπων) να εξαιρεθεί απο το χαράτσι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ η πρώτη κατοικία.

      Δηλαδή ο μισθωτός (ή ο άνεργος) που πλήρωνε 10 χρόνια στεγαστικό δάνειο για να αγοράσει ένα σπιτάκι 100 τετραγωνικά για την οικογένειά του ,πρέπει τώρα να το ξαναπληρώσει στον κ Βενιζέλο ,για να συνηρηθεί το πράσινο κηφιναριό στο Δημόσιο!

      Και μετά ψάχνουν να βρούν στη Συγγρού γιατί όλη ο φθορά του ΠΑΣΟΚ πάει στούς Τσιπραίους και στον κολοτούμπα!

      Παιδια, αν ΔΕΝ θέλετε να κυβερνήσετε (και δε σας αδικώ...) να μας το πείτε τουλάχιστον να το ξέρουμε!

  11. ataktos avatar
    ataktos 13/10/2011 10:18:16

    ποιος είναι ο λόγος που η "επαναστατική οργάνωση" ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ ..δεν έβγαλε την Κυριακή(όπου συνεδρίασε) και δεν έδωσε εντολή στα μέλη του ..για ΜΗ ΔΙΑΚΟΠΉ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΎ ΡΕΥΜΑΤΟΣ στους καταναλωτές ??? κάθε απαντηση ..ευπροσδεκτη ..

  12. apostolos avatar
    apostolos 13/10/2011 19:45:47

    Εδώ και τώρα να σταματήσει η επιχορήγηση του συνταξιοδοτικού της ΔΕΗ με 1 δισ. το χρόνο απο τον κρατικό προυπολογισμό.
    Εξοντώνουν του Ελληνες για να απολαμβάνουν παχυλές συντάξεις οι προνομιούχοι των ΔΕΚΟ.
    Στην περιοχή μου εχουμε εναν τετοιο κηφήνα συνταξιούχου που απο την συνταξη του ζουνε τρείς οικογένειες ανθυποκηφήνων.