Με τις αλλαγές σε ψωμί, γάλα και φάρμακα οι καταναλωτές γλιτώνουν 150 εκατ. ευρώ.
30/03/2014 09:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με τις αλλαγές σε ψωμί, γάλα και φάρμακα οι καταναλωτές γλιτώνουν 150 εκατ. ευρώ.

Ποσό ύψους 150 εκατ. ευρώ θα γλιτώσουν οι έλληνες καταναλωτές από τις αλλαγές σε ψωμί, γάλα και φάρμακα.

Αυτό τόνισε στον ΣΚΑΪ ο πρόεδρος της ΕΣΕΕ και υποψήφιος ευρωβουλευτής με την ΝΔ Βασίλης Κορκίδης. Όσον αφορά δε, το θέμα του ωραρίου, είπε ότι είναι απαράδεκτο να μην είναι απελευθερωμένο σε όλες τις τουριστικές περιοχες της χώρας, και συμπλήρωσε ότι είναι παρά πολλοί οι νόμοι που θέλουν ελεύθερο ωράριο καταστημάτων.

Για το ωράριο στην Αθήνα, δήλωσε ότι ο εμπορικός σύλλογος της πόλης θεωρεί ότι οι επτά Κυριακές ετησίως αρκούν για τα καταστήματα της πρωτεύουσας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 30/03/2014 15:07:22

    ...κάθε φορά που πάνε να περάσουν νέα μέτρα που διαλύουν την μικρομεσαία επιχείρηση και τον μικρό παραγωγό επαναλαμβάνουν την ίδια καραμέλα...τόσα θα κερδίσει ο καταναλωτής με τα Χ μέτρα...τόσα θα κερδίσει με τα Υ μέτρα...κτλ...

    Εάν αθροίσουμε όλο αυτό το "κέρδος" από τα "υπέρ του έθνους" μέτρα που έχουν περάσει έως σήμερα, το σύνολο των καταναλωτών θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον ζάμπλουτο και να προβληματίζεται που θα ξοδέψει το "πρωτογενές πλεόνασμα" που έχει δημιουργηθεί στις τσέπες του...

  2. Πυθαγόρειος avatar
    Πυθαγόρειος 30/03/2014 16:05:24

    Do the math 150.000.000 θα μοιραστούν τα 7.500.000 καταναλωτών. άρα <<κέρδος>> ετήσιο(?), 150/7,5=20 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ευρώ. ΡΑΦΤΕ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΣΑΣ

    • δημης avatar
      δημης @ Πυθαγόρειος 30/03/2014 17:29:29

      +++++++++ Μα Κύριέ μου ,αυτοί ξέρουν... -Πρόσθεση ...(στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς) -Αφαίρεση της όποιας οικονομικής ικμάδας μέσω της φορολόγησης.. -Πολλαπλασιασμό (και εκθετικά ) των προβλημάτων .. -Ξέρουν και διαίρεση του κόσμου από τα παλιά ΄΄ "διαίρει και βασίλευε"...

  3. Χαβιάρης avatar
    Χαβιάρης 30/03/2014 17:53:27

    Τελικά οι έλληνες είναι ο πιο αντιδραστικός και οπισθοδρομικός λαός του κόσμου (κι ο πιο παρηκμασμένος). Ακούει μεταρρυθμίσεις και του σηκώνεται η τρίχα. Όλοι αισθάνονται βολεμένοι μέσα στην κοπριά και ούτε διανοούνται ότι μπορεί να υπάρξει κάτι καλύτερο. Μόνο να γκρινιάζουν, αλλά και να μη θέλουν και να αλλάξουν τίποτε. Αντί να ξοδέψουν την ενέργειά τους στο να σιγουρέψουν ότι θα γίνουν οι ΣΩΣΤΕΣ μεταρρυθμίσεις, αναλώνονται στο πως να ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ μεταρρυθμίσεις. "Σιγά μη κάνουμε μεταρρυθμίσεις... ", όντως καλά τα λέει η διαφήμιση...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Χαβιάρης 30/03/2014 21:26:23

      Οι μεταρρυθμίσεις οφείλουν να είναι στοχευμένες. Όχι μεταρρυθμίσεις για τις μεταρρυθμίσεις, κι όποιον πάρει ο Χάρος, κι ας κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό (πχ γάλα). Όσο για τα καλτ στερεότυπα του τύπου «οι έλληνες είναι ο πιο αντιδραστικός και οπισθοδρομικός λαός του κόσμου ... κι ο πιο παρηκμασμένος», αυτά μάλλον Νίκο Δήμου θυμίζουν, και όχι κάποιον σοβαρό άνθρωπο.

      • Χαβιάρης avatar
        Χαβιάρης @ ΚΜ 30/03/2014 23:44:39

        Γι αυτό μίλησα για τις ΣΩΣΤΕΣ μεταρρυθμίσεις. Καθορισμός π.χ. διάρκειας τροφίμου μέσω νομοθετικής ρύθμισης, δεν είναι σοβαρή, ούτε επιστημονική, ούτε ρεαλιστικά βιώσιμη οδός. Μπορεί και ο κτηνοτρόφος να προστατευθεί και γάλα φθηνότερο να γίνει. Φαντασία και δουλειά χρειάζεται, με γόνιμες προτάσεις και γνώση της αγοράς για να σωθεί στ αλήθεια η ελληνική κτηνοτροφία κι όχι στα τηλεοπτικά παράθυρα. Διότι η ελληνική κτηνοτροφία ήταν ήδη σε καθολική τροχιά κι όποιος νομίζει ότι με την παραπλάνηση του καταναλωτή σχετικά με το πόσες μέρες διατηρείται το γάλα αυτή θα σωθεί, ζει στην εικονική πραγματικότητα των καναλιών και των πολτικάντηδων.

    • ΜΒ avatar
      ΜΒ @ Χαβιάρης 30/03/2014 21:47:27

      Ας δούμε, λοιπόν, μερικές από τις σπουδαίες μεταρρυθμίσεις, για τις οποίες αντιδρά ο γκρινιάρης, αχάριστος και "βολεμένος στην κοπριά" Έλληνας: - Απολύονται καθαρίστριες, καθηγητές και σχολικοί φύλακες, αλλά κανείς δεν διανοείται να αγγίξει τους υπαλλήλους της Βουλής και τους διορισμένους στο δημόσιο συνεργάτες, συγγενείς και κολλητούς των πολιτικών (των κατά τα άλλα "φιλελεύθερων" και "αντικρατιστών" υπουργών Μητσοτάκη και Χατζηδάκη συμπεριλαμβανομένων). Ο θρίαμβος της αξιοκρατίας και της παραγωγικότητας! - Εξανεμίζονται οι μισθοί και οι συντάξεις για τους απλούς πολίτες, την ίδια στιγμή που πολιτικοί, γενικοί γραμματείς, σύμβουλοι, στελέχη τραπεζών και λοιπά golden boys όχι μόνο συνεχίζουν να αποζημιώνονται με υπέρογκα ποσά, αλλά λαμβάνουν και τεράστια bonus. Και του οπισθοδρομικού Έλληνα του "σηκώνεται η τρίχα" όταν ακούει πως καταργούνται τα οικογενειακά επιδόματα και οι τριετίες! - Φθηναίνει κατά 5% η ασπιρίνη και ακριβαίνουν κατά 150% τα διόδια. Εξαφανίζονται οι φούρνοι, αλλά στήνονται νέοι σταθμοί διοδίων. Αυτό λέγεται πρόοδος ηλίθιοι τριτοκοσμικοί! - Αυξάνονται οι φόροι και τα πρόστιμα που επιβάλλονται στους κακούς φοροκλέφτες ελεύθερους επαγγελματίες, αλλά χαρίζονται στους καλούς εθνικούς ευεργέτες εργολάβους. Νομιμότης πάνω απ' όλα! - Καταργούνται τα συνταγματικά κατοχυρωμένα εργασιακά δικαιώματα και νομιμοποιούνται οι εξόχως προοδευτικοί και φιλεργατικοί θεσμοί του lock out και του δανεισμού εργαζομένων. Εδώ είναι Βαλκάνια, δεν είναι παίξε-γέλασε! - Ολόκληρες επαγγελματικές-επιστημονικές τάξεις όπως οι γιατροί, οι δικηγόροι, οι φαρμακοποιοί απαξιώνονται και αφανίζονται, ενώ παραδοσιακές φιλοκυβερνητικά προσκείμενες συντεχνίες αθυρόστομων τσαμπουκάδων μένουν στο απυρόβλητο. "Εμένα μου αρέσει να μαστορεύω-τώρα γιατί όλοι μου λένε να γίνω γιατρός;" Όντως, καλά τα λέει η διαφήμιση. Τι τη θέλεις τη μόρφωση και τα πτυχία... Ξεκίνα από ανειδίκευτος εργάτης και πού ξέρεις; Μπορεί να τα φέρει έτσι η ζωή και κάποια στιγμή να γίνεις ακόμη και υπουργός! Εξάλλου, οι μεταρρυθμιστές φροντίζουν για το καλό σου, γιατί αν μείνεις κούτσουρο, θα πάψεις να γκρινιάζεις και θα καταναλώνεις αδιαμαρτύρητα το χυλό που καθημερινά θα σε ταϊζουν αμέσως μετά τα τουρκικά σήριαλ! Κατάλαβες, παρηκμασμένε Έλληνα;;;;

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ ΜΒ 30/03/2014 23:49:45

        Εξαφανίζονται οι φούρνοι επειδή θα ζυγίζεται το ψωμί και πεθαίνουν τα φαρμακεία επειδή θα αγοράζουμε βιταμίνες και κρέμες απο τα s/m. OK το κατάλαβα Το οτι ο ανταγωνισμός είναι υπέρ του καταναλωτή και ότι δεν θα υπάρχει ελάχιστη αμοιβή για κάποιες υπηρεσίες αλλά απελευθέρωση είναι κακό γιατρέ;

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ Μεγάλες στιγμές 31/03/2014 02:53:43

          Ο "ανταγωνισμός υπέρ του καταναλωτή" σημαίνει ντάμπιγκ (αν γνωρίζεις τον όρο) στην Ελλάδα των πέντε αλυσίδων διανομής. Και καταλήγει στο να παίρνεις την Ελλάδα του 1985 σαν φτηνότερη χώρα της ΕΕ στα είδη παντοπωλείου και δεκαπέντε χρόνια μετά να την κάνεις την ακριβότερη. Και οι φούρνοι δεν πεθαίνουν από την ζυγαριά αλλά από την νομιοποίηση της πωλήσεως ψωμιού από κάθε κατάστημα τροφίμων και ποτών. Και τα φαρμακεία δεν τα πεθαίνουν οι βιταμίνες (ξέρεις ότι είναι επικίνδυνες σε υπερβολική λήψη;) και κρέμες από τα ΣΜ (αυτά πουλιόντουσαν ήδη στα ΣΜ, αν δεν το γνωρίζεις), αλλά η μείωση του ποσοστού κέρδους σε συνδυασμό με τα ΜΗΣΥΦΑ, που θα αγοράζει η οικοκυρά μαζί με τα απορρυπαντικά της. Μην απορήσεις μετά από χρόνια για την κατάληξη των όσων γίνονται "για το καλό σου". Έτσι κι'αλλιώς, ότι δεν βλέπεις ή δεν καταλαβαίνεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει....

          • Μεγάλες στιγμές avatar
            Μεγάλες στιγμές @ ΠΗΛΕΑΣ 31/03/2014 16:06:04

            Τις ξερω τις κρεμες καλα,δυο παιδια μεγαλωνω.Αλλα εγω εννοω καλλυντικα με αυτον τον ορο Επισης ποτε δεν καταλαβα γιατι το βρεφικο γαλα( το νουμερο 1) επρεπε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να το αγοραζω απο το φαρμακειο απο τη στιγμη που ο φαρμακοποιος δε συμμετεχει σε κανενα σταδιο στην παραγωγη του.Αρα φαρμακοπωλω και οχι φαρμακο-ποιω. Νομιζω πως οταν σπαει οποιοδηποτε μονοπωλιο ειναι θετικο για τους πολλους.Θα δειξει ο χρονος αλλα γιατι τοσο καταστροφολογια;

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Μεγάλες στιγμές 01/04/2014 16:43:17

            Εκεί διαφωνούμε: Εσύ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι ΣΠΑΕΙ ένα μονοπώλιο, ενώ εγώ ΓΝΩΡΙΖΩ ότι ΕΝΙΣΧΥΕΤΑΙ ένα άλλο (αυτό, παρεμπιπτόντως, που προσπάθησε να τιμωρήσει ο Κώστας Καραμανλής στις αρχές του 2005 και γελοιοποιήθηκε). Όταν τα φαρμακεία μείνουν τα μισά και οι αλυσίδες SM παραμείνουν 5 ή 6, όπως και σήμερα θα βελτιωθεί ο ανταγωνισμός; Αντίθετα, όταν τα SM φτάσουν να πουλάνε το 80% των ΜΗΣΥΦΑ (όπως πουλάνε σήμερα το 80% των ειδών παντοπωλείου) τότε θα καθορίζουν μέσω καρτέλ τις τιμές, και τα φαρμακεία (που ΔΕΝ θα μπορούν να τα προμηθεύονται, γιατί οι φαρμακαποθήκες πάνε όλες ήδη για κλείσιμο με τους κανονισμούς που επεβλήθησαν), θα αρκούνται σε ότι αρπάξουν. ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΑ: Αφού έκλεισαν, τα ΣΜ ανέβασαν τις τιμές, αλλά τώρα δεν υπάρχει χονδρεμπόριο για να χτυπήσουν τις τιμές και να πάρουν τζίρο.

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Μεγάλες στιγμές 01/04/2014 16:44:47

            Τα καλλυντικά εννοώ κι εγώ. Δεν τα έχεις δει στα ΣΜ;

      • Jimakos avatar
        Jimakos @ ΜΒ 31/03/2014 11:10:07

        Ωχ! Τι θα κάνουμε τώρα χωρίς φούρνους, χωρίς γιατρούς, χωρίς δικηγόρους;

    • Aegean times avatar
      Aegean times @ Χαβιάρης 31/03/2014 16:56:34

      Αυτό λέμε, ότι δεν γίνονται ΣΩΣΤΕΣ μεταρρυθμίσεις, γιατί 4 χρόνια πάνε που μεταρρυθμιζόμαστε και αποτέλεσμα μηδέν. Αρα το πρόβλημα δεν είναι των πολιτών αλλά των κυβερνήσεων, οι πολίτες έτσι κι αλλιώς δεν είχαν άλλη λύση από το να δέχονται τις " μεταρρυθμίσεις" τους που στην ουσία είναι ένα ανακάτεμα και σιγοντάρισμα ημετέρων και ημετέρων. Καταλάβατε λοιπόν γιατί 4 χρόνια δεν έχουν κλείσει άχρηστες δημόσιες υπηρεσίες ή οργανισμούς ή δεν τις έχουν απορροφήσει? Καταλάβατε νομίζω, είναι θέμα πελατολογείου!

  4. Naruto avatar
    Naruto 31/03/2014 00:19:47

    150 εκατομμύρια το χρόνο θα γλυτώσουν οι έλληνες πολίτες δηλαδή 20 ευρώ το χρόνο ο καθένας ,κοιτάξετε μην τα φάτε όλα μαζί βάλτε και κάτι στην άκρη για τα γεράματα .

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Naruto 31/03/2014 16:11:47

      Και τα τελη κυκλοφοριας μια φορα το χρονο ειναι αλλα αν στα αυξησουν 20 ευρω δεν θα πεις την ιδια αποτυχημενη εξυπναδα (20 ευρω το χρονο ο καθενας). Σας εχουν τελειωσει τα επιχειρηματα και τι θα γινει τωρα....;

  5. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 31/03/2014 02:57:47

    Τελικά, η ΕΣΕΕ και το ΕΒΕ κατέληξε εφαλτήριο κοψομεσάκηδων για κομματικές θέσεις. Εξ'ου και η εναρμόνιση του πρώην "ασυμβίβαστου" με τις Χατζηδάκιες θεωρίες.

  6. FRESH (again) avatar
    FRESH (again) 31/03/2014 20:54:51

    150 εκατομμύρια για όλα αυτά. για το 1,8 δις (αγγελιόσημο) θα πείτε τίποτα?