#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/08/2012 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετά το αυτοκίνητο κομμένο και το γάλα



Πονεμένη ιστορία είναι πλέον το φουλάρισμα του ρεζερβουάρ για τους καταναλωτές.  H αμόλυβδη βενζίνη φλερτάρει με τα 2 ευρώ το λίτρο, ιδιαίτερα στις τουριστικές περιοχές της χώρας, παρά το γεγονός ότι η κατανάλωση καυσίμων έχει περιοριστεί δραστικά και έχουν κλείσει περίπου 2.000 πρατήρια υγρών καυσίμων.

Χθες, στην κορύφωση των θερινών διακοπών, η υψηλότερη τιμή βενζίνης παρατηρήθηκε στις Κυκλάδες, φθάνοντας παρακαλώ τα 1,981 ευρώ το λίτρο. Ακολουθούν τα νησιά του Αργοσαρωνικού με τιμή 1,979 ευρώ το λίτρο, ενώ στα Χανιά, στο Ρέθυμνο, στο Ηράκλειο, στο Λασίθι, στα Δωδεκάνησα, στην Κεφαλλονιά και την Κέρκυρα οι τιμές ξεπερνούν τα 1,90 ευρώ το λίτρο.

Υψηλές τιμές όμως παρατηρούνται και στους νομούς Εβρου και Μαγνησίας, όπου σε αρκετά πρατήρια η αμόλυβδη βενζίνη πουλιέται πάνω από 1,940 ευρώ το λίτρο.

Αντίθετα, η χαμηλότερη τιμή παρατηρήθηκε στην Κορινθία, με τιμή 1,674 ευρώ/λίτρο.

Η μέση τιμή αμόλυβδης, πάντως, κυμαίνεται από 1,730 έως 1,877 ευρώ/λίτρο πανελλαδικά.

Κύκλοι της αγοράς επισημαίνουν ότι η άνοδος στις τιμές της βενζίνης οφείλεται κυρίως στην πτώση της ισοτιμίας του ευρώ έναντι του δολαρίου, γεγονός που αναγκάζει τις εταιρίες πετρελαιοειδών να αγοράζουν σε υψηλότερες τιμές, αλλά και στο γεγονός της υψηλής ζήτησης που παρατηρείται κάθε χρόνο τέτοια περίοδο, κυρίως στα νησιά, λόγω της αύξησης του αριθμού των τουριστών.

Αλλά δεν είναι μόνο η βενζίνη. Η κατάσταση που επικρατεί στον τομέα γαλακτοκομικών προϊόντων δείχνει ότι υπάρχουν Έλληνες που ούτε το γάλα των παιδιών τους δεν μπορούν πια να εξασφαλίσουν. Η μείωση της κατανάλωσης γάλακτος είναι συνάρτηση και των τιμών στο ράφι, γι’ αυτό και καταγράφεται στροφή προς τα μη επώνυμα προϊόντα. Μάλιστα, αντί λόγω κρίσης οι τιμές να μειώνονται, αυτές ακολουθούν ανοδική πορεία. Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛ.ΣΤΑΤ., ο Δείκτης Τιμών Καταναλωτή στην κατηγορία Γάλα Νωπό Παστεριωμένο αυξήθηκε κατά 3,9% τον Ιούνιο 2012 σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2011, ενώ την τελευταία διετία ο δείκτης καταγράφει συνολική άνοδο κατά 13,1%.

Το γάλα σήμερα πωλείται από τον παραγωγό προς 0,45 ευρώ και φτάνει στον καταναλωτή σε τιμές από 1,10 έως 1,57 ευρώ για τα επώνυμα προϊόντα, ενώ τα εμπλουτισμένα γάλατα κοστίζουν και 1,80-2 ευρώ. Το γάλα ιδιωτικής ετικέτας κοστίζει από 0,80 ευρώ και δεν ξεπερνά το 1 ευρώ.

Καθαρές Τιμές!

Με λίγα λόγια, οι καταναλωτές διαπιστώνουν ότι σε βασικά είδη διατροφής, όπως είναι τα γαλακτοκομικά προϊόντα και το ψωμί, οι τιμές έχουν διατηρηθεί σε υψηλά επίπεδα επιβαρύνοντας τις ασθενέστερες οικονομικά οικογένειες

Μπορεί ο πληθωρισμός να έχει διαμορφωθεί στα χαμηλότερα επίπεδα των τελευταίων ετών, όμως εάν συνυπολογισθούν οι μεγάλες μειώσεις εισοδημάτων, τότε σε πραγματικές τιμές τα νοικοκυριά εξακολουθούν να βρίσκονται αντιμέτωπα με τη μάστιγα της ακρίβειας.

Παράλληλα το «κίνημα της πατάτας» που αναπτύχθηκε δυναμικά τους προηγούμενους μήνες έδειξε ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια για κυβερνητική δράση, προκειμένου να περιορισθεί η ψαλίδα των τιμών από το χωράφι των παραγωγών μέχρι το ράφι των καταστημάτων.

Το μοντέλο του «αποπληθωρισμού» που υιοθετήθηκε από το ΔΝΤ το 2010 για τη χώρα μας απέτυχε καθώς η μείωση των μισθών και συντάξεων δεν συνοδεύθηκε και από αντίστοιχη αποκλιμάκωση των τιμών. Επιπλέον τα προβλήματα ρευστότητας που αντιμετωπίζουν πολλές επιχειρήσεις μεταφέρονται στις τελικές τιμές σε βάρος των καταναλωτών.

Η ηγεσία του υπουργείου Ανάπτυξης μπορεί να δώσει ανάσες στους οικογενειακούς προϋπολογισμούς αντιμετωπίζοντας τις στρεβλώσεις στην αγορά, χτυπώντας τα κυκλώματα των μεσαζόντων και ανοίγοντας τον ανταγωνισμό σε υπηρεσίες και επαγγέλματα. Σε ό,τι αφορά τα καύσιμα, είναι αναγκαίος ο ηλεκτρονικός έλεγχος των τιμών από τα διυλιστήρια μέχρι τις αντλίες των πρατηρίων, ώστε οι πολίτες να μη βρίσκονται αντιμέτωποι με φαινόμενα αισχροκέρδειας, ιδίως στις τουριστικές περιοχές.

(Από τον Ελεύθερο Τύπο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. IOANNIS avatar
    IOANNIS 07/08/2012 13:08:46

    ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΔΗ ΤΡΑΒΑΝΕ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ,ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΡΧΗΓΟΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ.ΚΑΙ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ IOANNIS 07/08/2012 20:33:58

      θα έρθει και για κάθε λίτρο στο 1,50 ευρω θα πέφτουν τα ποσοστά τους ανάλογα

  2. helios avatar
    helios 07/08/2012 13:11:45

    Το πρόβλημα με τα βενζινάδικα θα μπορούσε να λυθεί εύκολα και άμεσα με την υποχρεωτική εγκατάσταση αυτόματων πωλητών βενζίνης σε όλα τα βενζινάδικα της χώρας.Ο πελάτης εξυπηρετείται μόνος του και πληρώνει απευθείας στον αυτόματο πωλητή βενζίνης. Ως αποτέλεσμα έχεις καταπολέμηση της φοροδιαφυγής και της απόκρυψης στοιχείων ,μείωση του εργατικού κόστους,καλύτερη τιμή για τον πελάτη και και κυρίως απαλλαγή από τους Πακιστανοαλβανούς. Αυτό εφαρμόζουν και ακολουθούν όλες οι σοβαρές χώρες της Ε.Ε..

  3. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 07/08/2012 13:14:22

    Και που να έρθει κι ο χειμώνας.... Η ζωή τραβάει την ανηφόρα.... Οπως κι η τιμή των σιτηρών.... Θα πούμε το ψωμί ψωμάκι...


    Ακούει κανείς;!

    • Γρυνη avatar
      Γρυνη @ σιδεράκιας 07/08/2012 15:50:27

      ο κος. Σκορδας ενδεχομένως;
      ψαξτε να βρειτε ατυχεστατη δηλωση του σχετικα με την αισχροκερδεια και την "ανηφορα" των τιμων: ειπε περιπου, αφελεστατα, οτι το θεμα ειναι η ελλειψη χρηματων και οχι η αυξηση των τιμων των αγαθων, γιατι οσο και να κανουν αν δεν εχεις χρηματα δεν μπορεις να τα πλησιασεις!!!
      επιεικως αφελης!!!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Γρυνη 07/08/2012 16:18:29

        Ατυχέστατη όντως.
        Ωραίο άλλοθι για όσους ακριβαίνουν τις τιμές: Σαν να λέει "δεν πειράζει άς ακριβαίνουν, αρκεί να υπάρχει διαθέσιμο χρήμα".
        Έτσι σκεφτόταν ο κάθε ανεγκέφαλος και ανεύθυνος τις προηγούμενες δεκαετίες, και φθάσαμε εδώ που φθάσαμε.

        • Heaven avatar
          Heaven @ Ο Θείος 07/08/2012 16:25:14

          το ακόμη πιο κακό Θείο είναι, ότι συνεχίζουν να σκέφτονται το ίδιο...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Heaven 07/08/2012 16:28:11

            Άν αυτοί που κάνουν τέτοιες δηλώσεις είχαν οι ίδιοι το πρόβλημα, θα σκεφτόταν αλλοιώς...
            Ανευθυνότητα: Αρνούνται να μπούν στη θέση των άλλων - δηλαδή αρνούνται να είναι υπεύθυνοι ως λειτουργοί.

        • kouvari avatar
          kouvari @ Ο Θείος 08/08/2012 06:24:52

          Μια χαρα νεοφιλελευθερη οικονομια δεν εχουμε....?Γιατι να πεσουν οι τιμες.....?
          "Ελευθερη" και αυτορυθμιζομενη οικονομια δεν ψηφισαμε....?
          Δεν θελω γκρινιες....

  4. Α avatar
    Α 07/08/2012 13:17:40

    Ο μεγαλύτερος μισθός δεν είναι βέβαιο οτι θα σε ικανοποιήσει.
    Ενώ η μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη σε ικανοποιεί στα σίγουρα. Σημαντικότατη η πτώση των τιμών.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/08/2012 16:25:40

    Η ακρίβεια που επηρεάζει σημαντικότατα το κόστος ζωής, είναι πάντως στις τιμές των υπηρεσιών: Η πραγματική σύνθεση του "καλαθιού του μέσου καταναλωτή" είναι σήμερα πολύ διαφορετική σε σχέση με πριν 20 χρόνια.
    Εκτός από τα βασικά είδη διατροφής, το κόστος ζωής εκτοξεύεται από τα πανάκριβα στην Ελλάδα ενοίκεια κατοικιών, φροντιστήρια παιδιών, γιατρούς, δημοτικά τέλη, κόστος ηλεκτρικού και τηλεφώνου, απαράδεκτα ακριβό internet.
    Να μην προσθέσω πόσο ακριβές είναι οι τιμές στα καφέ, μπάρ και εστιατόρια (ακόμη και συγκριτικά με το Παρίσι - και πολύ πριν την αύξηση του ΦΠΑ).

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ Ο Θείος 07/08/2012 20:37:19

      Ακόμα υπάρχει ''λίπος'' θείε,φαίνεται στις παραλίες και στις άδειες πόλεις.Το χειμώνα θα είναι τα πράγματα πολύ δύσκολα,το αντιλαμβάνονται οι λειτουργοί;

  6. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 08/08/2012 00:50:46

    Αφού ένα από τα κύρια έσοδα του κράτους είναι το ΦΠΑ από τα σούπερ μάρκετ και τα παντοπωλεία, πιστεύετε ότι οι κυβερνήσεις (αυτή και οι προηγούμενες) έχουν σκοπό να μειώσουν τις τιμές των προϊόντων (και έτσι να μειωθούν και τα έσοδα από το ΦΠΑ); Εγώ είμαι σίγουρος ότι ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ (λόγω του ότι φοβούνται τους μεγαλοεπιχειρηματίες και μεγαλεμπόρους) ΟΥΤΕ ΘΕΛΟΥΝ να φέρουν τις τιμές σε λογικά για τον κόσμο και τα εισοδήματά του επίπεδα.
    Όσον αφορά το πετρέλαιο και γενικά τα καύσιμα, από τη μία τα πληρώνουμε όσο τα πληρώνουμε από την άλλη μας βάζουν νοθευμένα σε πολλές περιπτώσεις.
    Όποιος συλλαμβάνεται να νοθεύει τα καύσιμα του πρατηρίου του να του το κλείνουν χωρίς δεύτερη κουβέντα. Οι πελάτες του να πάνε στον άλλον δίπλα που πουλάει καθαρά για να επιβραβευθεί ο τίμιος επαγγελματίας.
    Τι θυμήθηκα τώρα!! Τις εξυπνάδες του Ανδριανόπουλου επί κυβέρνησης Μητσοτάκη ότι η απελευθέρωση των τιμών των καυσίμων θα φέρει μείωση των τιμών λόγω ανταγωνισμού. Χα, Χα!!
    Ενσυνείδητα ψεύδονται προσπαθώντας να πλασάρουν τον νεοφιλευθερισμό εδώ και πολλά χρόνια.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 09/08/2012 18:55:59

      Τι θυμήθηκα τώρα!! Τις εξυπνάδες του Ανδριανόπουλου επί κυβέρνησης Μητσοτάκη ότι η απελευθέρωση των τιμών των καυσίμων θα φέρει μείωση των τιμών λόγω ανταγωνισμού. Χα, Χα!!

      Κοίτα τα διυλιστήρια και οι πρατηριούχοι έχουν μικρό κέρδος. 50 λεπτά βγαίνει το καύσιμο από το διυλιστήριο. Ένα μικρός κέρδος βγάζει και ο πρατηριούχος. Όλα τα άλλα ποσά είναι φόροι. Φόροι στα καύσιμα σε μια χώρα που δεν έχει σοβαρό σύστημα μέσων μαζικής μεταφοράς. Ειδικά στις επαρχίες οι άνθρωποι είναι καταδικασμένοι στην απομόνωση.