Μείωση της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης κατά 50% σταδιακά
08/09/2014 23:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μείωση της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης κατά 50% σταδιακά

Η ρύθμιση για τον ΕΝΦΙΑ που θα κατατεθεί πιθανότατα την Τρίτη, θα προβλέπει επίσης έκπτωση 20% στο φόρο για τα μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα

Μείωση της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης κατά 50% σταδιακά, 30% στις αρχές του 2015 και άλλο ένα 20% στο τέλος του επόμενου έτους αποφάσισε η κυβέρνηση έπειτα από σύσκεψη που έγινε στο Μαξίμου.

Οι πληροφορίες επίσης λένε ότι η ρύθμιση για τον ΕΝΦΙΑ που θα κατατεθεί πιθανότατα την Τρίτη, θα προβλέπει έκπτωση 20% στο φόρο για τα μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα. Πράγματι είναι κάποια καλά νέα που θα βοηθήσουν πολλούς Ελληνες.

Αλλά να ρωτήσουμε κάτι; Γιατί δεν ανακοινώθηκαν το Σάββατο από τον πρωθυπουργό τα θετικά αυτά μέτρα και τον άφησαν να μιλάει στη ΔΕΘ χωρίς να έχει να ανακοινώσει φοροελαφρύνσεις με αποτέλεσμα να του την «πέσουν» όλοι; Γιατί δηλαδή έπρεπε να περάσει μία ημέρα και να γίνει σύσκεψη στο Μαξίμου ώστε να ανακοινωθεί κάτι καλό; Αυτό είναι επικοινωνιακή διαχείριση μιας πράγματι καλής είδησης; Δεν θα είχε καλύτερο αποτέλεσμα η ανακοίνωση από τη Θεσσαλονίκη κι όχι μια απρόσωπη διαρροή στο Mega;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διογένης avatar
    Διογένης 08/09/2014 23:35:16

    Το πρόβλημα δεν είναι η έκτακτη εισφορά. Το πρόβλημα είναι ο ΕΝΦΙΑ. Χρειάζεται ουσιώδης μείωση/κατάργηση του ΕΝΦΙΑ και αντικατάσταση από το ΕΤΑΚ 2008/2009 αυτούσιο. Δεν ξέρω ποιος εισηγείται στην κυβέρνηση μείωση της έκτακτης εισφοράς και το αναγγέλει κάθε τρεις και λίγο με τυμπανοκρουσίες σαν να κάνει κάτι υπέροχο. Η κυβέρνηση πρέπει να αντιληφθεί ότι υπάρχει ΕΝΑΣ εξοντωτικός φόρος στην Ελλάδα και αυτός είναι ο ΕΝΦΙΑ. - Ούτε η φορολογία από το πρώτο ευρώ. - Ούτε το τέλος επιτηδεύματος. - Ούτε η έκτακτη εισφορά μαζί δεν κάνουν έναν ΕΝΦΙΑ. Εκτός κι αν υπάρχει πια ένα σχέδιο άλωσης της ακίνητης περιουσίας του Έλληνα και η κυβέρνηση το ακολουθεί με συνέπεια. Η σκέψη αυτή είναι καθαρή συνωμοσιολογία - δεν έχω στοιχεία δηλαδή για να υποστηρίξω κάτι τέτοιο - όμως είναι η μόνη εξήγηση για το ότι δεν ασχολούνται με την ουσιώδη μείωση/ εξαφάνιση του ΕΝΦΙΑ από το εφιαλτικο παρόν του κοσμάκη και ασχολούνται με οποιεσδήποτε άλλες πολιτικά ανούσιες φοροελαφρύνσεις. Τι τους έχει πιάσει, δεν μπορώ να καταλάβω...

    • Μικρασιάτης.. avatar
      Μικρασιάτης.. @ Διογένης 08/09/2014 23:58:00

      Εχετε δικιο στο θεμα της επαναφορας του ΕΤΑΚ. Απλα θα μπορουσε να ηταν εως το διπλασιο απ το 2008-9. Μεχρι εκει θα ηταν δικαιο. Με τον τωρινο ΕΝΦΙΑ είναι σχεδόν 7 φορες πανω...! Για τον ΕΝΦΙΑ τα εχουμε πει απειρες φορες. Είναι σαν να επιδιώκεται να δημευτεί η ακινητη περιουσια των Ελλήνων και να ....''διασφαλιστεί'' ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα είναι πρωτος στις επομενες εκλογες, οποτε κι αν γινουν...! Μηπως απλα αυτο θελουν να πετυχουν ? Γιατι αραγε ? Θελουν μια χωρα με τους πολιτες της χωρις ουσιαστικα περιουσιακα στοιχεια, με απίστευτα αδικη φορολογια για τη μεσαια ταξη, και (μεσοπροθεσμα) με ~3.000.000 Λαθρομετανάστες να αρχιζουν να παιζουν σημαντικο ρολο στα δρωμενα της Ελλαδας...? Γιατι θελουν να μας πανε σε αυτή τη κατασταση? Για να μας εχουν οι υπολοιπες χωρες της Ευρώπης ως παράδειγμα προς αποφυγην ??
      Μηπως μια Ελλαδα με διαλυμένη τη κοινωνική της συνοχή, θα γινει ευκολα ''δωρο'' στους διαφορους ''γείτονες ''της, που καραδοκουν να αρπαξουν ότι μπορουν...? Αν ναι, ποιους θα εξυπηρετούσε ένα τετοιο ενδεχομενο ?

  2. sun avatar
    sun 08/09/2014 23:43:06

    ο φόρος αλληλεγγύης δεν ήταν μέχρι το 14;αυτό μου φαντάζει για νεο φόρο..κανονικά το 15 θα έπρεπε να ήταν 0

    • regeneration avatar
      regeneration @ sun 09/09/2014 09:47:44

      Έτσι είναι αγαπητέ. Με το σχεδιασμό της κυβέρνησης Σαμαρά θα πληρώσουμε και το 2016 αυτή την "έκτακτη-μόνιμη" εισφορά αλληλεγγύης!!!!
      Μάλλον ο σχεδιασμός για την κατάργησή της είναι το σωτήριον έτος (κατά Σαμαρά) 2021.
      Σα δε ντρέπονται που μας κοροϊδεύουν

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 09/09/2014 00:01:28

    Η προοπτική για την έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης πρέπει να είναι η πλήρης κατάργηση. Μόνο και μόνο για λόγους συνέπειας απέναντι στους πολίτες, εφόσον η έκτακτη εισφορά εφαρμόστηκε ως έκτακτο εισπρακτικό μέτρο με ισχύ, ως το τέλος του τρέχοντος έτους. Η χρονική στιγμή της ανακοίνωσης των όποιων φοροελαφρύνσεων, το αν εξαγγέλθηκαν στη ΔΕΘ ή αν θα ανακοινωθούν σε ένα μήνα, πολύ μικρή σημασία έχει στο πρακτικό μέρος. Αυτό το οποία μετρά για τον κόσμο είναι οι πολιτικές, που εφαρμόζονται από εδώ και εμπρός, να είναι όσο πιο συνεπείς γίνεται με όσα του υποσχέθηκαν.

  4. CHRIS avatar
    CHRIS 09/09/2014 00:07:38

    Η έκτακτη εισφορά υποτίθεται πως θα καταργούνταν από φέτος. Όπως και το χαράτσι. Γιατί ήταν ΕΚΤΑΚΤΑ μέτρα. Αντιθέτως η πρώτη πήρε παράταση και το δεύτερο μονιμοποιήθηκε.

  5. john d. avatar
    john d. 09/09/2014 00:50:01

    Υπομονή παιδιά!!!

  6. Φίλτατος Αγαπητός avatar
    Φίλτατος Αγαπητός 09/09/2014 02:14:15

    Καλό είναι που θα μειωθεί ο ΕΝΦΙΑ στο μισό κι ακόμα καλύτερο που δεν τον ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός στην ΔΕΘ, αφού έτσι έδειξε σοβαρότητα και πήρε αποστάσεις από όλους τους προηγούμενους που χρησιμοποιούσαν την ΔΕΘ ως προεκλογική εμποροπανήγυρη. Πιστοποιείται δηλαδή για πολλοστή φορά η ηθική ανωτερότητα και η διαφορά ουσίας του Σαμαρά από κάθε άλλο σύγχρονο πολιτικό αρχηγό.

    • Καλημέρα . avatar
      Καλημέρα . @ Φίλτατος Αγαπητός 09/09/2014 09:42:08

      Συγνώμη αλλά το άρθρο το διάβασες ; Ποιος ΕΝΦΙΑ μειώνεται στο μισό ;

      • Φίλτατος Αγαπητός avatar
        Φίλτατος Αγαπητός @ Καλημέρα . 09/09/2014 11:15:18

        Έκτακτη Εισφορά, ΕΝΦΙΑ, πάντως ό,τι κι αν είναι κόβεται στο μισό κι αυτό είναι που έχει σημασία. Μπορεί να μην είναι "Τσοβόλα δώσ' τα όλα", αλλά δεν το λες και τίποτα. Και μάλιστα ανακοινώνεται σεμνά και με αξιοπρέπεια, κι όχι με ντουντούκα στη ΔΕΘ προς άγραν ψήφων.

      • Seagull avatar
        Seagull @ Καλημέρα . 09/09/2014 13:22:49

        ΄Ασε τον άνθρωπο να κάνει την δουλειά του, έχει τόσα επαινετικά σχόλια να κάνει θα διαβάζει και τα άρθρα, πως να προλάβει.....

        • Φίλτατος Αγαπητός avatar
          Φίλτατος Αγαπητός @ Seagull 09/09/2014 19:58:46

          Ε αφού το θες έτσι, και για τον ΕΝΦΙΑ έρχεται τροπολογία με έκπτωση 20% για τα κενά μη-ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα. Θα μου πεις, ούτε αυτό σε εντυπωσιάζει ιδιαίτερα αφού μερικοί ζείτε σε έναν κόσμο όπου η Ελλάδα δεν έχει χρεωκοπήσει εδώ και λίγα χρόνια και που η κυβέρνηση για σαδιστικούς λόγους εφαρμόζει ακραία λιτότητα επειδή έτσι της κάπνισε ενώ μπορούσε να κάνει αλλιώς.

          • regeneration avatar
            regeneration @ Φίλτατος Αγαπητός 09/09/2014 21:31:10

            Είσαι εντός του κόσμου τούτου ή απλά περαστικός;
            Έχεις κάνει καμιά βόλτα στα αστικά κέντρα, αλλά και στα χωριά για να δεις τι συμβαίνει;
            Για ποια έκπτωση μιλάς; Πρέπει να καταργηθεί άμεσα τώρα ο ΕΝΦΙΑ. Φορολογική δικαιοσύνη. Έχεις ακούσει κάτι γι'αυτό; Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς η καλή μας κυβέρνηση;
            Η Ελλάδα ναι χρεωκόπησε, αλλά όχι οι πολίτες; Από χρεωκοπημένους πολίτες τι μπορείς να πάρεις;
            Συνέλθετε ορισμένοι

          • εναςάσχετος avatar
            εναςάσχετος @ Φίλτατος Αγαπητός 09/09/2014 22:18:11

            Φίλτατε, δεν είσαι μόνο αγαπητός, αλλά και απολαυστικός!!! ......στη μαυρίλα μας

  7. Aegean Light avatar
    Aegean Light 09/09/2014 08:27:45

    «έκτακτη εισφορά» Έχει χαθεί το νόημα των λέξεων σε αυτή τη χώρα. Ο Χαρδούβελης «κόπτεται» για την περίφημη αξιοπιστία της χώρας προς του δανειστές , για την αξιοπιστία του πολιτικού προσωπικού προς το λαό αυτής της έρμης Ελλαδίτσας θα ενδιαφερθεί κανένας ;

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Aegean Light 10/09/2014 13:10:46

      Η έκτακτη εισφορά είναι σαν τους συμβασιούχους του δημοσίου... την ίδια τύχη έχουν.

      • Aegean Light avatar
        Aegean Light @ Jimakos 10/09/2014 18:43:00

        Ατυχές το παράδειγμα ! Η λέξη συμβασιούχος δεν προσδιορίζει χρονική διάρκεια.

  8. ETERNAL MUSIC avatar
    ETERNAL MUSIC 09/09/2014 08:55:39

    Τράπεζες: Η “βόμβα” της ΕΚΤ για τα “κόκκινα” δάνεια.

  9. "Μανώλης Πετράκης" avatar
    "Μανώλης Πετράκης" 09/09/2014 15:09:31

    Too little, too late. Εντελώς ανεπαρκές το μέτρο. Με φορολογικούς συντελεστές Β. Κορέας και φορολογική νομοθεσία χιλιάδων σελίδων και κυρίως αντικρουόμενη και ασαφή (ώστε να υπόκεινται πολλά στην κρίση και στην ερμηνεία του κάθε εφόρου) δεν έρχεται ανάπτυξη. Άντε να έρθει ο Αλέξης να τελειώνουμε στο τσάκα-τσάκα και να πάμε για reset. Το παρακουράσαμε.

  10. Νικ avatar
    Νικ 09/09/2014 19:18:54

    Φιλτατε Αγαπητε μου φαινεται οτι κανεις μαυρη προπαγανδα γιατι δεν νομιζω να εισαι κουτος με αυτα που λες. Δηλ. πρεπει να νοιωθω ευγνωμοσυνη που απο 600 Ε χαρατσι μου ηρθε να πληρωσω 1.670 Ε & με την εκπτωση 20% που δινει ο μαγαλοψυχος Πρωθυπουργος αντε να γλυτωσω 200 Ε δηλ.θα πληρωσω 1.470 & πρεπει να αισθανωμαι χαρουμενος που αντι 600 Ε που ηταν το καταραμενο χαρατσι του Βενιζελου που ελεγε προεκλογικα Ο Σαμαρας, θα πληρωσω τωρα επιπλεον 870 Ε με το Σαμαρα. Αντε να μην σου πω καμια βαρια κουβεντα κομματοσκυλο.

  11. Φίλτατος Αγαπητός avatar
    Φίλτατος Αγαπητός 09/09/2014 22:37:38

    Σε όλες τις παρεμφερείς αναρτήσεις των τελευταίων εβδομάδων παρατηρείται στα σχόλια οτι κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται την κρισιμότητα των στιγμών, δυστυχώς. Θα ήταν καλύτερο να πέσουν λίγο οι τόνοι και όλο αυτό το ύφος σχολιασμού να μετριαστεί. Καλή και άγια η κριτική, μόνο εφόσον γίνεται με μέτρο και σε καθαρά φιλοσοφικό επίπεδο χωρίς να βάλλει ενάντια στη σταθερότητα της κυβέρνησης (και κατ' επέκταση της χώρας και το μέλλον του ίδιου του ελληνισμού). Έχετε υπόψη σας πως μας διαβάζουν διάφορα αριστερά, ακροδεξιά ή νεοφιλελεύθερα κοράκια που βγάζουν από συμπεράσματα μέχρι «ειδήσεις» για το κλίμα της εκλογικής μας βάσης. Με τη διεθνή γεωπολιτική πραγματικότητα εξόχως εκρηκτική και ένα οικονομικό περιβάλλον ρευστό σε παγκόσμια κλίμακα, δεν υπάρχουν πολυτέλειες για στείρο αρνητισμό και ενοχική ομφαλοσκόπηση. Είναι σαν να πυροβολεί κανείς το πόδι του. Μπορεί λοιπόν αυτή η κυβέρνηση να έχει κάνει το άλφα πταίσμα ή βήτα γκάφα κι όλοι να έχουμε τα παράπονά μας, αλλά σε μια σοβαρότερη ανάγνωση των πραγμάτων αντιλαμβανόμαστε νομίζω οτι ο κοινωνικός φιλελευθερισμός που πρεσβεύει με τα όποια λάθη και παραλείψεις, εξακολουθεί να είναι το μη χείρον, η μόνη προοπτική για το μέλλον και φυσικά μοναδικός παράγοντας σταθερότητας όπως έχει διαμορφωθεί το πολιτικό τοπίο. Πρέπει να γίνει από όλους κατανοητό πως δεν ζούμε σε περίοδο κανονικότητας και η χώρα δεν έχει περιθώρια πειραματισμών από μαθητευόμενους μάγους ακροαριστερού, νεοφιλελεύθερου ή ακροδεξιού φυράματος. Αν λοιπόν ιεραρχήσουμε ψύχραιμα τις προτεραιότητές μας δεν θα αργήσουμε να συνειδητοποιήσουμε πως όσο δύσκολη κι αν είναι η κατάσταση τώρα κι όση δυσφορία κι αν μας προκαλούν ορισμένα επικοινωνιακά στραβοπατήματα της συγκυβέρνησης, η ζωή μας μπορεί να μετατραπεί σε κυριολεκτική κόλαση του Δάντη από τη μια μέρα στην άλλη αν σε ενδεχόμενες εκλογές γίνουν ακατάλληλες επιλογές και επιπόλαιες αντιδράσεις εκ μέρους του όχλου. Θα το επιτρέψουμε; Θα πρότεινα λοιπόν στους φίλους πριν αφήσουν τα σχόλιά τους να σκέφτονται με περισσότερο πολιτικό αισθητήριο (γιατί όχι, ακόμα και Μακιαβελική οπτική) και να μη γράφουν εκθέσεις των οποίων το περιεχόμενο περισσότερο σε συριζαίους, ντορικούς, ψεκασμένους ή χρυσαυγίτες παραπέμπει παρά σε αξιοπρεπείς πολίτες. Μη βάζετε την τσέπη σας, τους φόβους και τις ιδεοληψίες σας πάνω από το μεσομακροπρόθεσμο καλό του τόπου.

    • ΙΚΟ2014 avatar
      ΙΚΟ2014 @ Φίλτατος Αγαπητός 10/09/2014 07:28:57

      Φίλτατε Αγαπητέ, λυπάμαι να σας πω ότι έχετε μπερδέψει την πολιτική με την κατήχηση.

    • regeneration avatar
      regeneration @ Φίλτατος Αγαπητός 10/09/2014 14:14:19

      Για το καλό του τόπου έχεις να μου δανείσεις να πληρώσω κάτι ΕΝΦΙΑ και άλλες έκτακτες εισφορές γιατί βρίσκομαι σε μια σχετική αδυναμία αυτό τον καιρό;

    • Aegean Light avatar
      Aegean Light @ Φίλτατος Αγαπητός 10/09/2014 20:28:20

      «από μαθητευόμενους μάγους ακροαριστερού, νεοφιλελεύθερου ή ακροδεξιού φυράματος.» Για τα δυο ακραία να συμφωνήσω ότι η κυβέρνηση δεν διαθέτει «μάγους» αλλά για το μεσαίο !;!;!; Η ακολουθούμενη πολιτική είναι η επιτομή του νεοφιλελευθερισμού αλά γκρέκα όμως. Κατεδάφιση του κοινωνικού κράτους και εξοντωτική φορολογία ταυτόχρονα. Σε μερικά χρόνια όταν ο κόσμος θα αναφέρεται σε αυτή την πολιτική θα την χαρακτηρίζει ως «η σχολή της Αθήνας» κατ' αναλογία της σχολής του Chicago by Milton Friedman.