19/07/2011 12:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μείωσαν τις δημοτικές επιχειρήσεις, όχι τους μισθούς των διευθυντών!

«Ξεχασιάρηδες» που είναι στο ΠΑΣΟΚ και την κυβέρνηση. Τόσο αγώνα έκανε ο Ραγκούσης να κλείσει τις δημοτικές επιχειρήσεις για να μειωθούν οι δαπάνες των ΟΤΑ, αλλά δεν θυμήθηκε να ελέγξει τους μισθούς των μεγαλοϋπαλλήλων που αποτελούν το κομματικό τους κράτος.

Έτσι τώρα που πήγε ο Καστανίδης στο υπουργείο Εσωτερικών έβαλε τον Ρόβλια (που τον «είχε δώσει» ο Ραγκούσης για ένα ρουσφετάκι και ήταν ο πρώτος υπουργός της κυβέρνησης Παπανδρέου που παραιτήθηκε…) να ζητήσει το μισθολογικό κόστος.

Στο υπουργείο Εσωτερικών έχουν ορισμένες «κραχτές» περιπτώσεις όπως στην Πάτρα όπου ο γενικός διευθυντής του Δήμου (επί Φούρα) έπαιρνε 84.000 ευρώ το χρόνο! Επίσης έχουν βρει υδραυλικούς σε δημοτικές επιχειρήσεις ύδρευσης - αποχέτευσης με 38.000 - 40.000, διοικητικούς υπαλλήλους με 76.000 ευρώ και τεχνίτες με 55.000 ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. estariad avatar
    estariad 19/07/2011 13:11:34

    Μήν σας κάνει εντύπωση ! Είναι όλοι αυτοί που τα έτρωγαν και τα τρώνε μαζί με τον Βενιζέλο και τους λοιπούς, όπως σωστά επισημαίνετε για "κομματικό κράτος"

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ estariad 19/07/2011 15:53:54

      Είναι το μασίφ 20% του πασοκ...Αυριανιστή, αυτά δεν σε εκνευρίζουν? αν απολυθούν αυτοί θα στεναχωρηθείς?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Φακ Κωστας 19/07/2011 22:48:47

        Αν τα 84 χιλιάρικα ανταποκρίνονταν σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καθήκοντα του γενικού γραμματέα ενός μεγάλου δήμου, σου δηλώνω ότι δεν θα με πείραζε. Ο ρόλος του γενικού γραμματέα θα έπρεπε να είναι κάτι σαν το ρόλο ενός διευθύνοντος συμβούλου σε μεγάλη εταιρεία. Για ποια εταιρεία θα διαμαρτυρόσουν αν έδινε 6 χιλιάδες μηνιαίως στον διευθύνοντα σύμβουλό της;

        Το πρόβλημα είναι ότι αυτά τα χρήματα δεν ανταποκρίνονται ούτε για αστείο στα πραγματικά τους καθήκοντα. Απλοί "τροχονόμοι" συμφερόντων και ρουσφετιών είναι.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Φακ Κωστας 19/07/2011 23:39:55

        Όσο για το ποιοι θα απολυθούν... πες μου ειλικρινά... τρέφεις έστω και γι' αστείο την αυταπάτη ότι κάτι τέτοιοι πρόκειται ποτέ να απολυθούν; Τους περνάς για χαζούς, να μην έχουν (κατ)οχυρωθεί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο;

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 20/07/2011 01:38:32

          Δίκιο έχεις...απλώς μόνος σου αποδεικνύεις ότι υπάρχουν πολλοί φαύλοι ανάμεσά μας...με αυτούς αναγκαστικά είμαι απέναντι...θα έπρεπε να είσαι και εσύ...αν απολυόταν ο συγκεκριμένος θα "εξασφαλιζόταν" η δουλεια 3 ή 4 ΔΥ...
          (αυτά συμβαίνουν και σε μικρούς δήμους πίστεψέ με..)

          Είδες Τριανταφυλλόπουλο χθές? Ήταν κάποιες καθηγήτριες Ιταλικών που ζητούσαν διορισμό, άκουσον άκουσον, γιατί τα ιταλικά που προέρχονται από τα λατινικά είναι η γλώσσα των γλωσσών...για το καλό των παιδιών δηλαδή και όχι για να είναι αξιόλογες νύφες...
          Αυτή τη νοοτροπία πολεμώ...όχι άλλοι διορισμοί για το καλό μας..

  2. Κώστας avatar
    Κώστας 19/07/2011 13:28:48

    Όταν έλεγε ο Πάγκαλος ότι μαζί τα φάγαμε, κάτι ήξερε!

  3. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 19/07/2011 15:04:46

    Το ΠΑΣΟΚ δεν αλλάζει,πάντα το ίδιο ήταν,αλίμονο στα κοροϊδα των 700 ευρώ που ακόμα τους πιστεύουν,και δυστυχώς είναι πολλοί.....

  4. Ignoramus avatar
    Ignoramus 19/07/2011 16:07:01

    αφου γρηγορει ο τσακαλος ο καστανιδης δεν ανησυχω. θα διορθωσουν τα δημοσιονομικα μας.