07/09/2011 14:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέρκελ: κακώς η Ελλάδα έγινε μέλος της Ευρωζώνης

Αν και δήλωσε εμμέσως πλην σαφώς ότι η Ελλάδα δεν θα έπρεπε να είναι μέλος της ευρωζώνης, η Γερμανίδα καγκελάριος διαβεβαίωσε πως το Βερολίνο δεν μπορεί να επιτρέψει την κατάρρευση του ευρώ γιατί θα οδηγήσει και στην κατάρρευση της Ενωμένης Ευρώπης.  «Δεν μπορούμε να επιτρέψουμε κατάρρευση του ευρώ» δήλωσε η Angela Merkel και συμπλήρωσε: «Το ευρώ είναι η εγγύηση της Ενωμένης Ευρώπης. Εάν καταρρεύσει το ευρώ, καταρρέει και η Ευρώπη». Σπεύδοντας ωστόσο, να απαντήσει στις εγχώριες ενστάσεις, η κα Merkel δήλωσε «η προηγούμενη κυβέρνηση των Σοσιαλδημοκρατών επέτρεψε την ένταξη της Ελλάδας στην ευρωζώνη, ενώ θα έπρεπε να το είχε σκεφτεί καλύτερα».

«Η Ελλάδα θα πρέπει να προχωρήσει σε μεταρρυθμίσεις, να επενδύσει και να είναι διαφανής» δήλωσε η Angela Merkel.  Το ευρωομολόγο δεν είναι η σωστή λύση για την κρίση, επέμεινε η Γερμανίδα καγκελάριος δηλώνοντας πως είναι πεπεισμένη ότι η κρίση μπορεί να αντιμετωπιστεί μόνο με θεμελιώδη αναθεώρηση του τρόπου άσκησης πολιτικής για τις επόμενες δεκαετίες. "Η επίλυση της κρίσης είναι ένα μακρύ και δύσκολο μονοπάτι. Η λύση δεν βρίσκεται σε δραστικά βήματα όπως η αναδιάρθρωση των κεφαλαίων των τραπεζών ή το ευρωομολόγο" δήλωσε η καγκελάριος. Ως προς την γερμανική οικονομία, η κα Merkel δήλωσε πως δεν βλέπει κίνδυνο ύφεσης .

 

Η έξοδος της Ελλάδα από το ευρώ δεν μπορεί να αποκλειστεί, δήλωσε στο μεταξύ ο Horst Seehofer, πρόεδρος του CSU που μετέχει στον κυβερνητικό συνασπισμό της Angela Merkel και πρωθυπουργός του κρατιδίου της Βαυαρίας. Σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Bild, δήλωσε ωστόσο πεπεισμένος ότι η Ελλάδα θα πετύχει τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις. Ερωτηθείς για το εάν θα πρέπει να αποκλείσει κανείς το ενδεχόμενο εξόδου της Ελλάδας από την ζώνη του ευρώ, ο κ. Seehofer δήλωσε: "Δεν νομίζω ότι μπορούμε να αποκλείσουμε αυτό το ενδεχόμενο, αλλά εκτιμώ ότι θα υπάρξει επιτυχία στον δρόμο που έχουν πάρει με το πακέτο στήριξης και τ ις προσπάθειες μεταρρυθμίσεων".Επανέλαβε όμως, την θέση και του Wolfgang Schaeuble ότι "δεν μπορεί να υπάρξει περαιτέρω βοήθεια των υπερχρεωμένων χωρών που δεν καταβάλουν προσπάθειες".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/09/2011 14:39:27

    Μαζί σου κυρία μου...

    Να αντιστρέψουμε ΟΟΟΛΕΣ τις συναλλαγες μας με την Ευρώπη από το 1990? 1980? και μετά και σαγιονάρα.

    (Για αποζημιώσεις του Β' ΠΠ δεν ξέρω)

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 07/09/2011 17:51:17

      +100000000

  2. Ox avatar
    Ox 07/09/2011 14:48:04

    Ο archaeopteryx μίλησε ώς γνήσιος Ελληναράς.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/09/2011 14:48:55

    Όπως βλέπετε, οι ναζί δεν πρόκειται να σταματήσουν. Μια στο καρφί και μια στο πέταλο η ανέραστη ανατολικογερμανίδα. Μόλις της δώσαμε (και με το παραπάνω) ό,τι ήθελε για να ικανοποιήσουμε την ακόρεστη δίψα τους για ελληνικό αίμα, ξανάρχισε πάλι να ασχολείται με το αν έπρεπε ή όχι να μπούμε στο τυραννικό νόμισμά τους. Και μετά απορούμε γιατί οι "αγορές" δεν εξευμενίστηκαν και εξακολουθούν τα spread να είναι στο θεό. ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΟΣΟΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΝΑ ΒΑΥΚΑΛΙΖΕΣΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΝΑΖΙ ΘΑ ΜΑΣ "ΣΩΣΟΥΝ": ΟΣΟ ΘΑ ΥΠΟΚΥΠΤΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ, ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΑΚΡΑΙΑ ΜΕΤΡΑ ΘΑ ΖΗΤΑΝΕ.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Αυριανιστής 07/09/2011 15:44:29

      Ανέραστη?

      Για κοίτα εδώ φωτογραφία!
      http://www.antinews.gr/2009/11/24/24782/

      • The Saint avatar
        The Saint @ (A)θανάσης 07/09/2011 16:20:59

        Φίλε μου με ΕΛΛΗΝΑ δεν έχει πάει... Αν είχε πάει, και της είχε λιανιστεί ο πάτος, θα σου έλεγα εγώ αν θα μίλαγε εναντίον μας σήμερα. Δεν ρωτάει όμως και καμμιά συμπατριώτισσά της να δεί τι εστί ελληνικό βερύκοκο, και κυρίως καμμιά απο αυτές τις ξέμπαρκες που παραμένουν Ελλάδα...
        Συνεπώς είναι ανέραστη...

        • Dora avatar
          Dora @ The Saint 08/09/2011 18:50:49

          Αγιε,μπορει να ΠΗΓΕ με Ελληνα,και αυτος μετα μη θελοντας για ολη του την ζωη μια κρυα γερμανιδα κομμαντατουρ για συζυγο,προτιμησε μια Ελληνιδα.
          Για να μισει τοσο την Ελλαδα,εμενα μου φαινεται η καλυτερη εξηγηση.

    • JOHN avatar
      JOHN @ Αυριανιστής 08/09/2011 11:31:59

      @Αυριανιστη¨Τυρανικο νομισμα¨.Ετσι εξεληχτικε λογω αστοχιας των κριτηριων εισοδου με τα λογιστικα μαγειρεματα του Γερμανου τοποτηρητη Σημιτη και της αθλιας παρεας βτου.Και τωρα εσκασε η φουσκα και τρεχουμε και δεν προλαβαινουμε.Πρεπει να πληρωνουμε για να παραμεινουμε στο ευρω βαθαινοντας την υφεση και εξαθλιωνοντας τη κοινωνια.Και προοπτικη εξοδου δεν υπαρχει ενοσω κινδυνευουν Ευρωπαικες τραπεζες.Αφου μας εισοπεδοσουν και δουν τα συνεταιρακια μας οτι δεν υπαρχει τιποτε αλλο ν αρπαξουν απο μια τριτοκοσμικη χωρα που θα μας καταντησουν τοτε πολυ πιθανον να φαμε και τη κλωτια.Ετσι βλαιπουν την αληλεγγυη οι στυγνοι αποικιοκρατες απο τους οποιους εξαρτωμεθα.Και ολα αυτα για το¨καλο¨μας που λενε και οι εγκαθετοι πολιτικοι που μας κυβερνουν!!!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/09/2011 14:50:56

    αν δεν είχα ενδοιασμούς, θα σου έλεγα "kiss my ξέρεις τι". Αλλά έχω ενδοιασμούς και δεν στο λέω.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ archaeopteryx 07/09/2011 14:51:57

      Κάνει και ρίμα με το "Ελληναράς"...

    • Ox avatar
      Ox @ archaeopteryx 07/09/2011 14:52:39

      Επιβεβαιώνεται λοιπόν ο τίτλος σου!

  5. Κτησιας avatar
    Κτησιας 07/09/2011 15:38:50

    Φρέσκα κουλούρια λέει ο κουλουράς ,ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται….. ! Ως πτωχυμένη χώρα πια δεν έχει κανένα νόημα αυτός ρατσισμός ! βέβαια τα συνεταιράκια τους αφήσανε και εκτός Λιβύης……!

  6. Απορία avatar
    Απορία 07/09/2011 15:41:39

    Κυρία Μέρκελ το ίδιο λέμε και εμείς εδώ.
    Χωρίς ευρώ άλλωστε δεν θα χρεωκοπούσαμε γιατί απλούστατα δεν θα είχαμε τη δυνατότητα να δανειστούμε τόσα χρήματα...

  7. nikos1969 avatar
    nikos1969 07/09/2011 16:23:02

    Αν ο ελληνας ηξερε που μπλεχαμε ηταν σιγουρο οτι θα ελεγε οχι στην ενταξη στο ευρω
    ελλα ομως που ...δεν ξεραμε!!!
    το κακο ειναι οτι αυτοι που ξεραν μας εβαλαν στο ευρω προς χαρην αυτων που σημερα λενε οτι ηταν λαθος τους(γερμανων κ σια)

  8. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 07/09/2011 16:32:19

    Μακάρι να μην είχαμε μπεί ποτέ στο ευρώ. ΚΑΙ λιγότερα θα είχαμε δανειστεί ΚΑΙ λιγότερα θα είχαμε καταναλώσει ΚΑΙ θα είχαμε αξιοπρεπή ανταγωνιστικότητα (δηλαδή θα συντηρούσαμε ανάπτυξη). Θα είχαμε λιγότερα Καγιέν και i-phone. Και λιγότερη έπαρση, που δύσκολα κόβεται, η ρημάδα.
    Για όσους δεν καταλαβαίνουν τι λέω, ας κάνουν έναν συσχετισμό με την Τουρκία. 20% πληθωρισμό είχε πέρυσι, αλλά δεν την εμπόδισε να έχει και 10% ανάπτυξη! Και να δανείζεται όσο θέλει. Ξεφτιλιστίκαμε!

  9. anonymous avatar
    anonymous 07/09/2011 16:47:44

    Εμεις οι βλάκες φτέμε που τρέχαμε να αγοράζουμε ότιδήποτε γερμανικό.. γιατί είναι καλό και να απαξιώνουμε μετά μανίας όλα τα Ελληνικά προϊόντα και να οι Mercedes & να τα BMW & VW και να τα Miele, τώρα ας κάτσουμε στο παγωτό. Θα συνεχίσουμε να στηρίζουμε τα γερμανικά προϊόντα ? ή μήπως χθες έπρεπε να έχουμε σταματήσει να αγοράζουμε οτιδήποτε από την εν λόγω χώρα και να έχουν ήδη ακούσει το καμπανάκι ότι από Ελλάδα δεν έχουν λαμβάνειν. Ακούει κανείς, μα τι λέω τώρα... ύπνος βαθύς στο προτεκτοράτο. Τα λεφτά των αποζημιώσεων τώρα!

  10. dino avatar
    dino 07/09/2011 17:09:11

    Υπαρχουν τα δανεια που φερνουν αναπτυξη προοδο και ευρωπαικη συγκλιση και αυτα που φερνουν υπερκαταναλωση και σπαταλες.Εχουμε κι εμεις μεριδιο ευθυνης και μπορει μεγαλυτερο απ αυτους για την λαθεμενη διαχειριση.

  11. sxolioblog avatar
    sxolioblog 07/09/2011 19:41:48

    αρχαιε ! αν ηταν ν αντιστρεψεις το ισοζυγιο μας με την ευρωπη, αντε με τη Γερμανια απο το 1980...για πατριωτικους λογους ... θυσιασου και κατσε της

    Χαιρετισματα