#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2011 17:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μάθημα επενδύσεων για τον Απόστολο Γκλέτσο (και λοιπούς Δημάρχους)



Δήμαρχε,  είσαι λίγο καινούργιος στις επενδύσεις, να σου κάνω ένα γρήγορο μάθημα.

Επένδυση είναι όταν βάζει κάποιος λεφτά, φτιάχνει κάτι (μόνος του ή με εργάτες που προσλαμβάνει και πληρώνει) και το πουλάει σε πελάτες που το θέλουν.  Σε μια επένδυση, (πχ, ένα παγωτατζίδικο) κερδίζουν 1) οι πελάτες, που αγοράζουν κάτι που θέλουν να αγοράσουν (ωραίο το παγωτό), 2) οι εργάτες που βρήκαν απασχόληση, 3) οι κτηνοτρόφοι που πουλάνε γάλα, 4) η βιομηχανία ζάχαρης που πουλάει ζάχαρη (αν και εμείς την εισάγουμε)  4) ο Δήμος που εισπράττει τέλη, 5) το Κράτος που εισπράττει φόρους, 6) η Τράπεζα που εισπράττει τόκους και 7) φυσικά, ο επενδυτής που κερδίζει  Όλοι κερδίζουν, Απόστολε, αλλά δώσε βάση, κερδίζουν επειδή θέλουμε και αγοράζουμε και απολαμβάνουμε το παγωτό.

Τα αιολικά είναι διαφορετικά. Κανείς δεν θέλει το ρεύμα από τα αιολικά γιατί είναι ακριβότερο από το συμβατικό ρεύμα. €35 την μεγαβατώρα είχε χοντρική το ρεύμα όταν ήρθε το Πασόκ, €90-€100 το δίνουν χοντρική οι αιολικοί "επενδυτές". Την διαφορά, Απόστολε,την πληρώνεις εσύ, και οι δημότες σου και εγώ και όλοι, στο "τέλος υπέρ ΑΠΕ. Και για να μην το πάρεις χαμπάρι, φούσκωσαν την χοντρική τιμή στα €60 για να μην πολυφαίνεται το καπέλο.   Και είναι υποχρεωτικό!  Είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις το καπέλο.  Σαν να πουλιέται παγωτό στην ωραία Στυλίδα για €2, αλλά να είσαι υποχρεωμένος να πας στην Λαμία, με δικά σου έξοδα, και να το αγοράσεις, το ίδιο ακριβώς παγωτό για €4, ή €5 (συν την βενζίνη πήγαινε-έλα). Ανώμαλο!!  Φαντάσου λοιπόν 5.000.000 νοικοκυριά να πληρώνουν, υποχρεωτικά, καπέλο στο ρεύμα. Αυτό δεν είναι επένδυση, είναι φόρος!

Ποιος κερδίζει;;  Κερδίζει ο "επενδυτής"" που εγώ τον αποκαλώ "νόμιμο κλέφτη".  Κερδίζει ο Δημοτικός Σύμβουλος που στο έφερε και τα έχει πιάσει για να το σπρώχνεις. Θα κερδίσει ο χωματουργός και ο μπετατζής που θα καταστρέψουν την Σκύρο.  Θα κερδίσει ο εργάτης στην Δανία ή την Γερμανία ή την Ισπανία που τα φτιάχνει.  Θα κερδίσει η Δανία, η Γερμανία και η Ισπανία που τα εξάγουν.

Ποιος χάνει;  Πρώτα από όλα η τσέπη ολονών μας. Εμείς πληρώνουμε,ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, χειρότερα από διόδια, μπαίνει στο ρεύμα το καπέλο.Χάνει η Σκύρος που θα γίνει σαν καναπεδάκι με μεταλλικές οδοντογλυφίδες, και εγώ που δεν θα ξαναπάω στον μαγευτικό όρμο της με φουρφούρια πάνω από το κεφάλι μου.  Χάνουν τα γεράκια που θα αλέθονται από τις φτερωτές (αν δεν κάνω λάθος έχει μαυροπετρίτες η Σκύρος). Χάνουν τα παιδιά σου Απόστολε, γιατί αυτά θα μεγαλώσουν περιτριγυρισμένα από σαβούρες στα νησιά και στα βουνά.

Οι "εκατοντάδες εκατομμύρια" επενδύσεις δεν είναι για μας, για τους ξένους που μας εξάγουν τις σαβούρες είναι. "Σαβούρες" επειδή 1) θα τις βλέπεις, 2) θα τις ακούς, 3) θα τις μοσχοπληρώνεις,  και 4) θα παράγουν ασήμαντο ρεύμα.

Δεν τον ξέρω τον Γκλέτσο, νόμιζα ότι δεν του άρεσαν τα διόδια αλλά προφανώς άλλαξε γνώμη.  Παρακαλώ να του προωθήσετε το μάθημα μπας και ξεστραβωθεί.   Και εάν θέλει να το μελετήσει,εδώ.

Το μάθημα αυτό, το έγραψα σε απάντηση "έκρηξης" του Δημάρχου (αχ αυτές οι επενδυτικές εκρήξεις) που είδα στο http://anti-ntp.blogspot.com/2011/11/blog-post_313.html

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΙΜΗΣ ΚΩΤΣΙΑΣ avatar
    ΜΙΜΗΣ ΚΩΤΣΙΑΣ 15/11/2011 17:48:16

    http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2011/11/blog-post_8669.html

  2. sitting duck avatar
    sitting duck 15/11/2011 17:50:30

    Aγαπητέ Αρχαιοπτέρυγα, μικρό είναι το παιδί θα...μάθει(σ.σ. να μην καρφώνεται τόσο πολύ...). Αλήθεια όμως, για ποιά εταιρεία γίνεται ο καυγάς? Ποιός είναι ο επίδοξος...επενδυτής?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ sitting duck 15/11/2011 18:16:30

      ΕΝΤΕΚΑ
      http://www.enteka.gr/en/01_04.htm

      o Παπασταματίου είναι η αδυναμία μου στην ΕΛΕΤΑΕΝ
      Ο Κωνσταντίνος Φιλλιπίδης στο http://www.energia.gr/article.asp?art_id=47285 . Από κάπου τον ξέρω αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ.

      Η έκταση είναι όλη περίπου η Νότια Σκύρος, ανήκει σε μοναστήρι του Αγίο Όρους. Θα εκπλαγώ εάν ο,τιδήποτε προχωρήσει, δηλαδή ποιά τράπεζα,με τι επιτόκιο, και τι θα πεις στον λογαριασμό της ΔΕΗ...

  3. Απορία avatar
    Απορία 15/11/2011 18:07:33

    +1000000000000000000000000000000000000000000

  4. spiros avatar
    spiros 15/11/2011 18:10:06

    Αρχαίε Ποιός σε ακούει; Τώρα αρχίζει η κόκκινη ενέργεια. Πολύ καλύτερη σε απόδοση από την πράσινη. Μάλλον αυτή την επένδυση δεν την γνωρίζεις ......... Αντιληπτό;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ spiros 15/11/2011 18:27:23

      με συγχωρείς, τι είναι η κόκκινη ενέργεια; Αν αναφέρεσαι σε πολιτικά, δεν υπάρχει αριστερή χωρα στον κόσμο που να χρησιμοποιεί, στα σοβάρα, ...αιολικά. Κεντροευρωπαϊκό είναι το άθλημα και ψάχνουν για κορόϊδα... Αλλά προφανώς κάτι άλλο λές και δεν το πιάνω...

  5. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 15/11/2011 18:24:59

    Ειδα το βιντεο με την αγορευση του Αποστολου,να μου το θυμηθειτε αυτος θα δαγκασει κανενα δεν παει καλα,τηνεπεσε στον δημαρχο Σκυρου λες κι αυτος ειχε το αλαθητο του παπα.

    • Γιώργος msn avatar
      Γιώργος msn @ NIK THE GREEK 16/11/2011 02:44:38

      "να μου το θυμηθειτε αυτος θα δαγκασει κανενα"

      Ψόφησα στο γέλιο!!!!!!!!!

  6. Aris avatar
    Aris 15/11/2011 19:15:39

    Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω με όσα γράφετε, ωστόσο μπορείτε να μου λύσετε μια απορροία; Γιατί στην Αρκαδία όπου έχουν τοποθετηθεί ανεμογεννήτριες, στα χωριά τα οποία συμφώνησαν για την τοποθέτησή τους, οι κάτοικοι πληρώνουν πολύ χαμηλούς λογαριασμούς στη ΔΕΗ;
    Ευχαριστώ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Aris 15/11/2011 20:07:52

      στείλε μου έναν λογαριασμό στo archaeopteryx παπάκι gmail τελεία κομ και θα σου πω.

  7. τυρρανόσαυρος avatar
    τυρρανόσαυρος 15/11/2011 19:32:00

    εχμ... ξέρεις υπάρχει και κάτι που λέγεται ρύπανση του περιβάλλοντος. Πόσο το κοστολογείς αυτό;
    Τα παιδιά σου τα ρώτησες;
    Μήπως θα έπρεπε να συνυπολογίζεις στις ενεργειακές σου μελέτες και τέτοιους παράγοντες;
    Εκτός αν προτιμάς να στηρίζεσαι σε τίποτα μελέτες χρηματοδοτούμενες από πετρελαϊκές εταιρείες για να έχεις ήσυχη συνείδηση...
    Δεν υποστηρίζω τυφλά τα φωτοβολταϊκά ή τα αιολικά, αλλά μπας και να κοιτάμε και λίγο παραπέρα από το μέλλον της πάρτης μας;

  8. Μπιλλυ avatar
    Μπιλλυ 15/11/2011 20:44:11

    Αδέλφια μην ασχολείστε με τον Τόλη εδώ στην Στυλίδα τον έχουμε για κακό ηθοποιό και αγράμματο δήμαρχο.
    Μετράμε τις μέρες για να μας αδειάσει την γωνιά.

  9. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 15/11/2011 21:06:20

    ... και να αναρρωτηθεί γιατί οι Κρήτες δεν βάζουν ανεμογεννήτριες...

  10. Τάλως avatar
    Τάλως 16/11/2011 01:29:46

    Εν ολιγοις ο Γλετσος θελει να κανει μια δημοτικη μοναδα με ανεμογεννήτριες εν καλαβα σωστα; Και το κακο ποιο είναι γιατι να το κανει ο Δημος;

  11. Χριστόπουλος Γιώργος (Νο Relation) avatar
    Χριστόπουλος Γιώργος (Νο Relation) 16/11/2011 06:43:06

    Ο τόπος χρειάζεται ανάπτυξη. Ανάπτυξη με ακριβή ενέργεια δεν γίνεται. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει και η ρυπογόνος παραγωγή ενέργειας δεν είναι όσο ρυπογόνος ήταν. Εκσυγχρονισμό χρειάζεται όχι αλλαγή παραγωγής.

    • ermis avatar
      ermis @ Χριστόπουλος Γιώργος (Νο Relation) 16/11/2011 09:58:33

      ..Κάνε μια βόλτα στην Κοζάνη να δείς πόσο ρυπογόνος είναι...

  12. orfanos stamatis avatar
    orfanos stamatis 16/11/2011 09:28:48

    Επειδή τυγχανει να ειμαι Σκυριανός και να εχω παρακολουθήσει από κοντά το θέμα των ανεμογεννητριων στο νησί θελω να καταθεσω τα εξής: Η ΣΚΥΡΟΣ ειναι ενα νησί που εχει θυσιαστεί στο βωμό των λαμογιών της χώρας τα τελευταια 40 χρονια. στην αρχή την έκαναν πλωτο αεροπλανοφορο για να αντιμετωπισουμε την περιβοητη τουρκικη απειλη. Όλο το οικονομικο πανηγυρι αυτής της στρατιωτικοποιήσης του νησιού την καρπωθηκαν τα γερακια λαμογια. Ο Σκυριανός πολίτης τι; ούτε βιολογικο καθαρισμό της προκοπης δεν εχει το νησί. Μετά αποφασίστηκε να γινει και ναυσταθμος στο νησί. Άλλα κολπά και νουργια! Οι Σκυριανοι τον πουλο παλι.
    Μετά πλακωσαν τα Αγιορειτικα κορακια σε στυλ βατοπεδιου τα οποια σε συνεργασια με δεξιους και ΠΑΣΟΚΟΥΣ καλοθελητες αποφασισαν να κανουν το νοτιο νησι αιολικο παρκο. σε μια έκταση που η εκκλησια δεν πληρωνει ουτε ενα ευρο φορο και την εχει αποκτησει εντελως παρνομα απο δωρεες ταχα σκυριανων που ξυλοκοπουνταν τα βραδυα από τον Αι Γιωργγη του νησιου γιατι δεν ειχαν εκπληρωσει το ταμα τους!!! Φυσικα ο Αη Γιώργης ήταν οι μοναχοι του Αη Γιώργη που εκμεταλλευονταν την αμαθεια και την φοβια του κοσμου για τα θεια. Το νησι και οι κατοικοί του παραμενουν οπως τους αφησαμε! Χωρις καμμια σοβαρη υποδομη. Να φανταστειτε οτι το αεροδρομιο της Σκυρου που θεωρειται ενα απο τα μεγαλυτερα των βαλκανιων μαζι με της Λημνου δεν εχει ενα δωματιο για τελεωνειο!!! Δεν υπαρχουν βλεπεις κονδυλια!!!
    Το νησι ειναι φτωχο!
    άλλα μην φοβαστε. Οι Σκυριανοι ειναι οι πρωτοι που εφτιαξαν δικη τους ετειρεια λαικης βασης το 1981 και εχουν απο τοτε δικο τους καραβι γραφοντας στα παπαρια τους ολο το σκυλολοι το εφοπλιστικο και τους πολιτικους ταγους τους. Τωρα ερχεται η ωρα για την πραγματικη οικονομικη αυτονομια του νησιου. Ο καρος γαρ εγγυς!

  13. ermis avatar
    ermis 16/11/2011 09:40:14

    Καλή η θεωρία αλλά μόνο όταν έχει βάση... Το "Συμβατικό" όπως λές ρεύμα από κάπου παράγεται και αυτό... Γιατί δεν αναφέρεις και αυτό, οτι το 22% των κατοίκων εκεί που παράγεται πάσχει από καρκίνο, δεν πατάει όχι μόνο γεράκι αλλά ουτε κοράκι σε ακτίνα εκατοντάδων χιλιομέτρων από την περιοχή και οτι τα πρόστιμα που πληρώνει το κράτος για την ρύπανση στην ΕΕ (βλέπεις είναι το πιο ρυπογόνο εργοστάσιο σε όλη την Ευρώπη) ξεπερνάνε το ποσό που εξοικονόμησε το κράτος από την μείωση των συντάξεων τα τελευταία 2 χρόνια... Ίσως επειδή είναι μακριά από σένα και βολεύεσαι...?? Λίγη (πραγματικά) οικολογική ευαισθησία δεν βλάπτει....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ermis 16/11/2011 12:02:02

      1.ooo αιολικά "πάρκα" σαν της Σκύρου, 100.000 αιολικά "πάρκα" σαν της Σκύρου, ΔΕΝ μπορούν να υποκαταστήσουν ούτε μία, ούτε την πιο βρώμικη, ούτε την πιο καθαρή μονάδα στην Κοζάνη. Ούτε μία. 1.000.000 αιολικά "πάρκα" δεν θεραπευουν ή δεν προλαμβάνουν καρκίνους. Οι καρκίνοι προλαμβάνονται με φίλτρα, αποθειωτές και σύγχρονη μεθοδολογία διαχέιρισης των στερεών. Σεβαστός ο καημός, αλλά να λύνουμε το πρόβλημα, και να μην δημιουργούμε άλλο, που αφήνει το αρχικό να σέρνεται.

      Δεν θυσιάζω δηλαδή την Κοζάνη για να σωθεί η Σκύρος. Η Σκύρος ΔΕΝ πρέπει να καταστραφεί, και η Κοζάνη ΠΡΕΠΕΙ να προστατευθεί. Τα πεταμένα λεφτά των αιολικών που παράγουν ρεύμα μόνο το 22% ή 24% του χρόνου, να πάνε για σύγχρονες μεθόδους, σύγχρονες μονάδες και σύγχρονη διαχείριση. Η Γερμανία καίει κάρβουνο. Και τίγκα στα αιολικά, η συμβολή τους είναι κατω του 7% της κατανάλωσης. ΤΙΓΚΑ!

  14. sagini avatar
    sagini 16/11/2011 17:52:52

    Αισθανομαι οτι ο κοσμος καταλαβαινει πια τι σημαινει ''πρασινη απατη''
    Και τελος παντων οταν δεν γνωριζεις ενα θεμα οπως αυτο , που ειναι αλλωστε λιγο συνθετο και επιτηδες μπερδεμενο, διαβαζεις ,ενημερωνεσαι και ψαχνεις την αληθεια που ειναι αλλωστε μονο , μια.
    Ομως οταν εισαι ασχετος και το παιζεις ειδικος επειδη βλεπεις Σκαι, γινεσαι βαρετος και επικινδυνος.
    Εκτος αν ηδη τρως η προσδοκεις μιζες και φοβασαι μην τις χασεις.
    Τα νευρα και οι μαγκιες παντως ειναι για εντυπωσιασμους και μονο.

  15. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 16/11/2011 18:42:22

    όντως, η αλήθεια είναι ότι με μερικά φίλτρα μπορούμε να έχουμε ήσυχη τη συνείδησή μας συνεχίζοντας να σπαταλάμε ρεύμα. Τι δυτική κοινωνία είμαστε πια.
    Πράσινες ταράτσες; Ενεργειακή αυτονομία σε επίπεδο σπιτιού; Permaculture; Εξοικονόμηση ενέργειας; Αυτά είναι για τους καθυστερημένους. Εμείς θέλουμε να χουμε το εργκοντίσιο να καίει φουλ σε κτίρια με τίγκα γυάλινα φιμέ τζάμια. Τι ευρωπέη θα ήμασταν...

  16. ΑΠΟΤΡΟΠΗ ηφαιστειακού χειμώνα avatar
    ΑΠΟΤΡΟΠΗ ηφαιστειακού χειμώνα 19/11/2011 08:16:00

    παρατημένα παλιοσίδερα ή χαρτιά θα φάμε, Γκλέτσο, άμα εξαπλωθεί η πείνα;;; 14.000 ανεμογεννήτριες παρατημένες ήδη μόνο στη Δολαρία...
    ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ σεισμοί-ηφαιστειακές εκρήξεις-νεφοκάλυψη-νεροποντές-πλημμύρες, όπως το 1815, όταν ξέσπασε ο παγκόσμια καταστροφικός, κυρίως για την ΕΥΑΛΩΤΗ γεωργία, 5ετής ηφαιστειακός χειμώνας από το Ταμπόρα στην Ινδονησία, παρόμοιος με εκείνον που ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΕΠΙΤΥΧΩΣ οι ΠΡΟΝΟΗΤΙΚΟΙ αρχαίοι Θηραίοι 3.650 χρόνια πριν, και εκείνους που οδήγησαν σε κανιβαλική ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ τους μανιακούς αποδασωτές Μάγιας, Αζτέκους, Ίνκας...
    Τώρα υπάρχει πρόταση ΑΠΟΤΡΟΠΗΣ των αναμενόμενων ηφαιστειακών χειμώνων, στο μεγαλύτερο διεθνές συνέδριο Geocataclysm:
    ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ-ΑΝΑΔΑΣΩΣΕΙΣ παντού-κάλυμμα κρατήρων που να εμποδίζει τη σκόνη των ενεργών ηφαιστείων να ανεβεί στη στρατόσφαιρα και να απλωθεί σε όλη τη Γη, που μπορεί να οδηγήσει σε νέα παγετώδη περίοδο -

    http://3.bp.blogspot.com/-
    nvSG3nbwTJU/TikXuPeac1I/AAAAAAAAAvg/gQthSGp13JQ/s1600/volcanic+crater+cap+2.jpg http://www.youtube.com/watch?v=JZJ-i8_LPZc

  17. ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar